Terminowa spłata rat to podstawa

Nie ma co się oszukiwać. Terminowa spłata rat jest najlepszym sposobem na to, aby kredyt gotówkowy nie był nadmiernym obciążeniem dla naszego portfela, który już i tak zmaga się z przejściowym deficytem. Jeśli będziemy dbać o to, aby zawsze na czas oddawać ratę, unikniemy naliczania karnych odsetek, które, zwłaszcza przy większych kwotach, mogą być początkiem drogi do nadmiernego zadłużenia. Zwlekanie ze spłatą jednej raty sprawi, że do zapłaty będzie następna, co oznacza, że musimy wydać dwa razy więcej pieniędzy. Jeśli ponownie nie stać nas na spłatę, odsetki rosną, nadchodzą terminy zwrotu kolejnych rat i pętla zadłużenia coraz mocniej się zamyka. Możemy tego uniknąć, pamiętając o kilku zasadach – pożyczajmy nie więcej niż potrzebujemy, ustalmy dzień spłaty w okolicach dnia wypłaty lub, jeśli mamy równe miesięczne raty, ustawmy sobie zlecenie stałego przelewu.

Oszczędzaj na wcześniejszej spłacie kredytu

Pamiętanie o terminach poszczególnych rat to jeden ze sposobów na zaoszczędzenie na kredycie gotówkowym. Drugim jest możliwość całościowej spłaty kredytu przed terminem oddania ostatniej raty. Za to, że wcześniej zwrócimy pieniądze nie będziemy nic płacić. Co więcej, całkowity koszt kredytu zostanie pomniejszony o odsetki, które normalnie byłyby naliczane do końca umowy. Wprawdzie ustawa o kredycie konsumenckim pozwala bankom pobrać prowizję z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Jednak, po pierwsze jest to 1 proc. spłacanej części zobowiązania, po drugie – wiąże się z szeregiem formalności, dlatego instytucje finansowe najczęściej z niej rezygnują.

Negocjuj niższe oprocentowanie kredytu

Jeśli wniosek o kredyt gotówkowy składamy w banku, z którym od dawna jesteśmy związani innymi produktami finansowymi, np. kontem osobistym czy kartą kredytową, a do tego nie mamy zaległości w spłacie i posiadamy wystarczające dochody, możemy podjąć się negocjowania wysokości oprocentowania. Mamy w ręku mocny argument w postaci pozytywnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, czyli BIK-u, oraz odpowiedniej zdolności kredytowej, co dla banku jest potwierdzeniem tego, że jesteśmy rzetelnym klientem. Jako stały klient, który terminowo wywiązuje się z comiesięcznej spłaty kredytu bankowego zaciągniętego na kilka lub nawet kilkanaście lat (na rynku znajdziemy oferty z 120 ratami, czyli spłata odbywa się przez 10 lat) możemy też spróbować renegocjować warunki umowy już w trakcie jej trwania.