Pożyczki bez BIK cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie te, które możemy rozłożyć na raty. Ekspert portalu podpowiada, co powinniśmy sprawdzić decydując się na szybką pożyczkę.

Ukryte koszty pożyczek

Decydując się na jakiekolwiek formę pożyczki, czy to chwilówki, pożyczki na raty czy nawet kredytu gotówkowego w banku zwracajmy uwagę na podstawowe dane, takie jak całkowity koszt, który zawierać powinien kwotę pożyczki wraz z odsetkami, wszelkimi prowizjami oraz opłatami dodatkowymi. Sprawdźmy również w jaki sposób pożyczona kwota do nas trafi, czy cała procedura odbywa się online a pożyczone pieniądze zostaną przelane na nasze konto. Ważnym punktem w umowie są terminy. Zanim podpiszemy umowę dowiedzmy się kiedy środki zostaną nam przekazane oraz kiedy dokładnie będziemy musieli je oddać. Warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób odbędzie się zwrot środków, czy będziemy musieli wykonać przelew na wyznaczone konto, a może firma pożyczkowa zatrudnia pracowników, którzy zjawią się u nas po odbiór należności.

Umowa to podstawa

Pamiętajmy, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji przeczytać umowę. Nigdy, nie powinniśmy ufać „na słowo” przedstawicielowi konkretnej firmy. W umowie szczególną uwagę zwracajmy na wszelkie punkty dotyczące opłat dodatkowych takich jak odsetki, prowizje. Warto sprawdzić, czy kwota wpisana w umowie jest zgodna z tą o którą wnioskowaliśmy oraz z okresem jej spłaty. Często w umowie zdarzają się odsyłacze do podpunktów wyszczególnionych w załącznikach, dlatego nie powinniśmy ich bagatelizować.

Pożyczki na raty – oprocentowanie

Szukając najkorzystniejszej oferty staramy się dowiedzieć na jakim poziome oprocentowanie proponują instytucje pozabankowe. Powszechnie panuje przekonanie, iż firmy oferujące szybkie pożyczki na raty online cechują się niebagatelnymi wysokościami oprocentowania. Porównaliśmy kilka firm, aby przekonać się czy to prawda. Za przykład obraliśmy pożyczkę pozabankową w wysokości 1000 zł na okres 12 miesięcy. Biorąc pożyczkę w jednej z najstarszych firm na polskim rynku oferujących pożyczki online – Optimie miesięczna rata wynosić będzie 179 zł, co daje 2148 zł, ta sama pożyczka w Asa Kredyt kosztować nas będzie 1618,91 zł, firma informuje nas, iż pierwsza rata wynosi 138,47 zł natomiast następne raty są malejące. Warto zaznaczyć, iż Asa Kredyt praktykuje fizyczne podpisanie umowy. Oznacza to, iż po pozytywnej weryfikacji naszego wniosku dokumenty zostają wysłane do nas w formie papierowej za pośrednictwem firmy kurierskiej. Dopiero, gdy podpisane dokumenty trafią z powrotem do firmy, środki o które wnioskowaliśmy zostaną przelane na nasze konto. Firma Zaplo udzieli nam pożyczki z ratą miesięczną 146,29 zł co w skali roku daje 1755,48 zł, natomiast na stronie ratka.pl uzyskamy pożyczkę z pierwszą ratą w wysokości 139,32 następne raty są malejące. Całkowity koszt pożyczki na raty w Ratce to 1624,32 zł.

Nazwa FirmyOkres pożyczkiKwota pożyczkiWysokość ratyKwota do zwrotu
Optima12 miesięcy1000 zł179 zł2148 zł
Asa Kredyt12 miesięcy1000 zł138.47 zł1618.91 zł
Zaplo12 miesięcy1000 zł146.29 zł1755.48 zł
Ratka.pl12 miesięcy1000 zł139.32 zł1624.32 zł

Najlepsze oferty chwilówek na raty

Analizując powyższe przykłady widzimy jakie warunki oferują firmy z sektora pozabankowego. Na większości stron mamy informację odnośnie dosyć niskiego poziomu oprocentowania pożyczek, w przypadku ratka.pl jest to zaledwie 10%, jednakże koszty operacyjne związane z samą pożyczką sięgają kilkuset złotych.

Wybierając firmę pożyczkową zwracajmy więc uwagę nie tylko na poziom oprocentowania, ale również na wszelkie koszty związane z udzieleniem pożyczki przez internet.