Kalkulator zdolności kredytowej

Kalkulator hipoteczny 2021 – co to jest?

Jest to jeden z wielu specjalistycznych kalkulatorów kredytowych, który pozwala wycenić całkowity koszt kredytowania z wyszczególnieniem konkretnych opłat. Przeprowadzenie kalkulacji wymaga podania oczekiwań do kredytu hipotecznego: kwota kredytu i okres kredytowania. Korzystając z aplikacji pozyczkaportal.pl poznasz szacowaną wysokość miesięcznych rat i propozycję kredytowania w konkretnych bankach.

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny to skomplikowana procedura, która wymaga spełnienia wielu formalności. Propozycje kredytów wygenerowane w zestawieniu nie oznaczają, że bank przedstawi dokładnie taką samą ofertę. Wyliczenia mają charakter poglądowy i mogą pomóc w poszukiwaniach odpowiedniego kredytodawcy.

Wzrost raty kredytu hipotecznego – jak obliczyć nowy koszt?

3 listopada 2021 roku, RPP podjęła decyzję o podniesieniu stopa referencyjnej z 0,5 do 1,25%. Maksymalne oprocentowanie kredytów wzrosło z 8% do 9,5%, które zostanie podniesione również dla obowiązujących umów kredytu hipotecznego.

W najbliższym czasie, około 3 lub 6 miesięcy, zmieni się wysokość rat kredytowych, chyba, że skorzystaliśmy z oprocentowania stałego. W zależności jaką stawką WIBOR – 3M czy 6M jest objęty nasz kredyt, wzrost raty zacznie obowiązywać w przeciągu 3 lub 6 miesięcy. Oblicz o ile może wzrosnąć rata korzystając z kalkulatora i przygotuj się na nowy harmonogram.

Kalkulator rat kredytu hipotecznego – jak działa?

Jest to zaawansowane urządzenie, jednak bardzo proste w obsłudze. Jak działa to narzędzie? Po wpisaniu danych dotyczących kredytu w odpowiednie rubryki, specjalny algorytm wyszukuje i zestawia oferty dostępne w bankach.

Zestawienie najlepszych ofert zostanie dopasowane do podanych przez Ciebie kryteriów. Kredyt hipoteczny może być spłacany w ratach równych lub malejących, co również uwzględnia przelicznik, wskazując ile może wynieść rata Twojego kredytu i jak będzie wyglądał harmonogram spłaty. Dzięki temu można ocenić, który profil ratalny bardziej odpowiada naszym potrzebom. Na co zwrócić szczególną uwagę przy sprawdzaniu wyników? Są to przede wszystkim:

 • oprocentowanie kredytu hipotecznego – stałe lub zmienne,
 • całkowity koszt kredytu hipotecznego,
 • wysokość miesięcznych rat,
 • wysokość oprocentowania,
 • wysokość prowizji za udzielenie kredytu,
 • RRSO,
 • wysokość raty kredytu.

Kalkulator kredytu hipotecznego – dane potrzebne do obliczenia

Narzędzie pożyczkaportal.pl wskaże konkretne propozycje kredytowania na podstawie kilku danych. Dane jakie należy podać to konkretne oczekiwania odnośnie kredytu. Są to:

 • kwota kredytu – wartość nieruchomości jaką chcemy kupić,
 • okres kredytowania.

Użytkownik może również zdecydować o rodzaju rat. To, która forma rat – raty równe czy malejące jest korzystniejsza, należy rozważyć we własnym zakresie. Wybierając raty malejące, początkowo będziemy płacili wyższe kwoty, jednak ostatecznie całkowita kwota kredytu hipotecznego do spłaty będzie niższa. Na etapie poszukiwania kredytu hipotecznego nie musimy opisywać nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie kredytu, podawać danych osobowych czy formy wypłaty kredytu. Tak szczegółowe informacje, będą potrzebne dopiero podczas przygotowania umowy kredytu hipotecznego.

Do czego wykorzystać kalkulator hipoteczny?

Podając dane mamy możliwość dopasowania kredytu do swoich oczekiwań i porównać propozycje. Kalkulator kredytowy hipoteczny można więc wykorzystać do:

 • zapoznania się z propozycjami instytucji finansowych,
 • poznania wysokości stopy oprocentowania zmiennego (marża banku + WIBOR) i możliwości skorzystania z oprocentowania stałego
 • porównania ofert różnych banków,
 • wybrania najlepszej oferty po przeanalizowaniu warunków,
 • szybsze złożenie wniosku kredytowego.

Należy pamiętać, że przygotowane zestawienie nie jest jednoznaczne z konkretną ofertą banku. Klikając “weź kredyt” mamy możliwość złożenia wniosku o kredyt, jednak bank będzie wymagał podania szczegółowych danych i przedstawienia dodatkowych dokumentów. Po spełnieniu wymagań banku, otrzymamy propozycję umowy kredytu.

Kalkulator raty kredytu hipotecznego – ważne informacje

Nasz przelicznik przedstawia możliwe drogi do uzyskania pieniędzy na zakup lub budowę nieruchomości, jednak nie bierze pod uwagę wszystkich czynników, które mają wpływ na decyzję banku. Przede wszystkim kalkulacja nie bierze pod uwagę:

 • wykupienia ubezpieczenia kredytu,
 • wysokości wkładu własnego,
 • wieku wnioskodawcy,
 • aktualnych zobowiązań kredytowych – historii kredytowej,
 • miesięcznych kosztów utrzymania,
 • uzyskiwanych dochodów.

Wszystkie te czynniki mają realny wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Podobnie wygląda kwestia obliczania nadpłaty czy wydłużenia okresu trwania umowy. Są to skomplikowane procedury, które można wyliczyć tylko na podstawie szczegółowych danych. Takie obliczenia zależne są od warunków konkretnego banku i dokładnych informacji o kredytobiorcy, potwierdzone odpowiednimi dokumentami.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Przelicznik kredytu mieszkaniowego nie daje możliwości wyliczenia kosztu wcześniejszej spłaty. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że koszty zależą od warunków banku i indywidualnej oceny możliwości. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z bankiem obsługującym nasz kredyt i zapytanie o możliwość nadpłaty.

Nadpłata kredytu hipotecznego jest opłacalna praktycznie w każdym przypadku. Większość banków umożliwia bezprowizyjną nadpłatę kredytu, po 3 latach trwania umowy. Korzystając z tej możliwości możemy odzyskać koszt prowizji za niewykorzystany czas kredytowania.

Kredyt hipoteczny w obcej walucie – jak podjąć?

Kredyt hipoteczny można podjąć w obcej walucie, jednak taką możliwość ma ograniczone grono konsumentów. Nasz kalkulator nie umożliwia poznania oferty kredytów w obcych walutach. Ustawa o kredycie hipotecznym z 22 lipca 2017 wprowadziła nowe zasady uzyskania walutowego kredytu hipotecznego. Zgodnie z jej treścią, można go podjąć wyłącznie w walucie, w której otrzymuje się dochody.

Kredyt hipoteczny a ocena zdolność kredytowej

Złożenie wniosku nie gwarantuje, że otrzymamy pozytywną decyzję kredytową. Konieczne będzie wykazanie zdolności do spłaty kredytu, która zależy od różnych czynników, a jest wyliczana dla konkretnego zobowiązania. Swoje szanse na otrzymanie wybranego kredytu, warto ocenić korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej. Dzięki temu oszczędzimy czas i maksymalizujemy szansę na uzyskanie korzystnego kredytu.