Kalkulator zdolności kredytowej

 

Kalkulator zdolności kredytowej – co to jest?

Wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej to niezastąpione narzędzie w ocenie możliwości podjęcia kredytu hipotecznego i gotówkowego. Na podstawie kilku danych, wyliczy on kwotę możliwą do podjęcia i zaprezentuje oferty dostępne w bankach. Z narzędzia warto skorzystać w trakcie poszukiwania najlepszego kredytu oraz by poznać swoje możliwości.

Otrzymany wynik należy traktować, jako wstępną ocenę zdolności, gdyż bank z pewnością przeprowadzi bardziej szczegółową weryfikację. Pracownik banku przeprowadzi szczegółową analizę możliwości kredytowania, a odrzucenie wniosku spowoduje negatywny wpis w BIK. Warto uniknąć takiej sytuacji i wcześniej poznać swoją szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji banku.

Skorzystanie z naszego narzędzia pozwoli zaoszczędzić Twój czas, który poświęcisz na składanie wniosków w kilku miejscach.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zgodnie z Ustawą Prawa Bankowego z dnia 29 sierpnia 1997 roku, jest to: „zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie.”. Zdolność kredytową można sprawdzić i zwiększyć na różne sposoby. Warto przeanalizować swoją sytuację finansową i w miarę możliwości ją poprawić. Zwiększy to szanse na korzystne warunki kredytu w przyszłości.

Co wpływa na wykazywaną zdolność kredytową?

Zdolność do spłaty kredytu wyliczana jest na podstawie wielu czynników, m.in. historii kredytowej, czyli informacji o tym, jak spłacaliśmy swoje poprzednie zobowiązania. Ponadto są to:

 • wysokość miesięcznych dochodów,
 • miesięczne koszty utrzymania,
 • aktualnie spłacane długi,
 • liczba osób w gospodarstwie domowym,
 • wiek wnioskodawcy,
 • wykształcenie i wykonywany zawód,
 • staż pracy i aktualne stanowisko,
 • status mieszkaniowy i majątkowy.

Kalkulator zdolności kredytowej – jak działa?

Nasz kalkulator pozwala ocenić szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Aplikacja do obliczania kwoty możliwej do podjęcia wymaga podania jedynie kilku danych. Należy pamiętać, że narzędzie ogranicza się tylko do podstawowej weryfikacji wiarygodności kredytowej. Należy liczyć się z faktem, że ekspert kredytowy przeprowadzi znacznie bardziej złożoną analizę.

Bierze on pod uwagę wiele czynników: wysokość raty kredytu, wkładu własnego czy aktualnego zadłużenia wnioskodawcy. Weryfikacja klienta odbywa się w oparciu o raporty z Biur Informacji Kredytowej i Gospodarczej. Negatywne wpisy w tych bazach zmniejszają lub całkowicie pozbawiają szansy otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Co ważne, zaprezentowany wynik nie jest równoznaczny z ofertą. Analiza naszego narzędzia ma wskazać możliwości, gdzie możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny. Możliwa jest jedynie symulacja oceny przeprowadzanej przez bank, bez gwarancji zgodności ze szczegółową weryfikacją banku. Przeprowadzenie bardziej szczegółowej oceny wiarygodności kredytowej skomplikowałoby procedurę obsługi narzędzia.

Kalkulator zdolności kredytowej – dane potrzebne do obliczenia

Nasz przelicznik wymaga podania kilku informacji na temat swojej aktualnej sytuacji majątkowej oraz wymagań wobec pożyczki. Są to:

 • wysokość miesięcznego dochodu na rękę,
 • miesięczne koszty utrzymania,
 • suma miesięcznych rat,
 • limity na kartach kredytowych,
 • liczba osób na utrzymaniu,
 • oczekiwana wysokość oprocentowania,
 • planowany okres spłaty kredytu,
 • rodzaj rat – równe lub malejące.

Jak sprawdzić zdolność kredytową w kilku prostych krokach

Procedura sprawdzania maksymalnej kwoty i możliwości spłaty rat przebiega następująco:

 1. Przygotuj dokładne dane dotyczące miesięcznych dochodów. Weź pod uwagę wszystkie dochody z legalnych źródeł, które możesz potwierdzić dokumentem i zsumuj kwotę.
 2. Następnie dokładnie przeanalizuj swoje średnie miesięczne wydatki. Najłatwiej zrobić to na podstawie historii konta bankowego.
 3. Zbierz wszystkie informacje na temat aktualnych zobowiązań i szczegółowo je zanotuj z uwzględnieniem: kwoty pozostałej do spłaty i rodzaju zobowiązania.
 4. Podaj zebrane dane w odpowiednich rubrykach.
 5. Kliknij przycisk „Oblicz” i poznaj swoje możliwości!

Szczególnie ważny w całej procedurze liczenia zdolności jest etap przygotowań, czyli zebranie danych. Rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym informacje o stanie majątkowym i kredytowym pozwolą uzyskać miarodajny wynik.

Na ile wiarygodny jest wynik kalkulacji?

Pamiętajmy! Jest to tylko narzędzie symulujące weryfikację jaką przeprowadzi bank, z możliwością wybrania najlepszej oferty kredytu i szybkiego złożenia wniosku. Kalkulacja nie gwarantuje, że ocena sytuacji kredytobiorcy przez pracownika banku będzie taka sama.

Nawet, gdy wydaje Ci się, że możesz bez problemu spłacić konkretną sumę, bank może mieć inne zdanie. Szczególnie restrykcyjne warunki udzielania dotyczą kredytów mieszkaniowych.

Kiedy może się przydać kalkulator zdolności kredytowej?

Można go wykorzystać do poznania możliwości szansy na podpisanie umowy kredytowej, poznania oferty i porównania najlepszych propozycji, bez wychodzenia z domu. Co uzyskasz korzystając z naszego przelicznika? Przede wszystkim są to:

 • czas – nie musisz czekać na ocenę wiarygodności kredytowej przez bank,
 • brak negatywnych wpisów w BIK – zyskujesz pewność, że Twój wniosek nie zostanie odrzucony,
 • porównanie ofert – w zestawieniu znajdziesz najlepsze oferty dopasowane do Twoich możliwości.

Zaawansowany kalkulator zdolności kredytowej kredytu hipotecznego i gotówkowego – różnice

W serwisie Pozyczkaportal.pl znajdziesz wiele przydatnych kalkulatorów kredytowych, które pomogą w podjęciu decyzji dotyczącej finansów. Należy jednak rozumieć, że narzędzia są dostosowane do zobowiązań różnego typu i liczenia różnych parametrów. Niektóre problemy wymagają oddzielnych aplikacji i tak też jest w przypadku kalkulatorów zdolności kredytowej kredytu gotówkowego i hipotecznego.

Powyższy kalkulator zdolności hipotecznej pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie: ile dostanę kredytu na mieszkanie? Te zobowiązanie wymaga wykazania znacznie lepszych warunków majątkowych i pewnej sytuacji zatrudnienia. Dodatkowo w wynikach znajdziemy propozycje kredytów w bankach, które najlepiej odpowiadają naszym możliwościom.

Przy kredycie gotówkowym sytuacja wygląda bardzo podobnie, jednak scoring bankowy otrzymać – zdolność kredytowa jaką musimy wykazać – jest niższy niż w przypadku kredytu na budowę domu czy kupno mieszkania.

W obu przypadkach zadaniem jest ocena przybliżonej, maksymalnej kwoty kredytu, jaką można otrzymać w banku.

Kredyt hipoteczny – kalkulator zdolności kredytowej

Kredyt hipoteczny jest najczęściej zobowiązaniem na wysoką kwotę i długi okres czasu. Aby otrzymać takie finansowanie należy wykazać, że w jesteśmy w stanie spłacić je w terminie bez większych problemów. Wpływ na decyzję banku ma wiele czynników, a nasz kalkulator pozwoli przeprowadzić symulację oceny banku.

Wylicz zdolność do podjęcia kredytu dla wymaganej sumy a następnie skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego. W rubryce kwoty wystarczy podać wynik z wcześniej otrzymanej zdolności, by maksymalnie zwiększyć rzetelność wyników. Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny warto rozważyć złożenie wniosku w dwie osoby. Koszty uzyskania zobowiązania: prowizja, oprocentowanie kredytu czy wysokość miesięcznych rat, zostanie rozłożona na dwie osoby.

Kredyt gotówkowy – kalkulator zdolności kredytowej

Kalkulator zdolności kredytowej kredytu gotówkowego pozyczkaportal.pl pozwoli poznać szansę uzyskania kredytu na dowolny cel. Dane konieczne do zweryfikowania wiarygodności kredytowej, wymaganej do otrzymania kredytu gotówkowego są takie same jak w przypadku kredytu hipotecznego. Rozdzielenie tych dwóch kalkulatorów wynika z kwestii, różnic w przeznaczeniu zobowiązania i warunkach koniecznych do spełnienia przez kredytobiorcę. Podobnie jak w przypadku hipoteki, wyniki warto skorelować z kalkulatorem kredytu gotówkowego.