Nowy sprzęt? Tylko na raty

Według niedawno przeprowadzonych badań, najbardziej popularnym sposobem zadłużania wśród Polaków nie są pożyczki, ale zakupy na raty (Lindorff, badanie „Sytuacja materialna Polaków”). Finansując zakup nowej pralki, lodówki czy telewizora za pomocą kredytu ratalnego uzyskanego w sklepie, możemy sobie pozwolić na znacznie więcej niż zakładałaby nasza wypłata. Zakupy na raty musimy regulować podobnie, jak spłacamy kredyt gotówkowy. W przeciwnym razie nasze nieuregulowane zobowiązania prędzej czy później zostaną wpisane do stosownych rejestrów, takich jak baza BIK.

Jakie kwoty przeznaczamy na zakupy na raty? Są to najczęściej sumy rzędu od 1501 do 3000 zł (38 proc. badanych). Aż co piąty respondent z kolei decyduje się na zakupy na raty na kwotę od 500 do 1500 zł. Z kolei 17 proc. badanych dzieli na raty zakupy za kwotę, która nie jest wyższa niż 500 zł.

Pożyczki online na drugim miejscu

Na drugim miejscu najczęściej wybieranych przez Polaków form zadłużeń znajdują się pożyczki przez internet, zaciągane w instytucjach pozabankowych. Jak się okazało, w przypadku tej formy zobowiązań decydujemy się zadłużać na znacznie większe kwoty. Najczęściej wybieraną przez ankietowanych odpowiedzią jest przedział od 8000 do nawet 25 000 zł (1/4 badanych). Druga najbardziej popularna kwota jest znacznie mniejsza i wynosi od 1501 do 3000 zł. 18 proc. badanych z kolei przyznało, że najczęściej zaciąga pożyczki wynoszące od 3001 do 5000 zł.

W jaki sposób zaciągamy pożyczki pozabankowe?

Zaciąganie pożyczek pozabankowych jest proste i szybkie. Internet pomoże w znalezieniu oferty, a także złożeniu wniosku. Aby wypełnić formularz, potrzebujemy podstawowych danych, do których zaliczają się imię, nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego oraz posiadanego przez nas konta bankowego, a także aktywny numer telefonu komórkowego. Kiedy uzupełnimy wniosek, potwierdzamy swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego bądź innej dostępnej metody (np. weryfikacji na poczcie). Następnie pozostaje nam poczekać na odpowiedź. Jeżeli dostaniemy potwierdzenie przyznania pożyczki, możemy spodziewać się przelewu. Środki uruchamiane są od razu po akceptacji wniosku, ale szybkość przelewu zależy od banku, w którym mamy rachunek.

Rozsądne zaciąganie pożyczek pozabankowych popłaca

Jak wynika z badań, większe wydatki wolimy finansować wykorzystując oferty pożyczek ratalnych. Pożyczka wymaga działania – musimy wybrać wiarygodnego pożyczkodawcę, poszukać rozsądnych propozycji i dokładnie przeczytać umowę. Chociaż chętnie decydujemy się na pożyczanie wysokich kwot, nie powinniśmy zaciągać zobowiązań, na które nas nie stać. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, musimy dokładnie przeanalizować nasz budżet. Według badań, im wyższa kwota, tym dłużej zastanawiamy się przed podjęciem decyzji. Aż 36 proc. ankietowanych stwierdza, że powstrzymuje się przed wydawaniem pieniędzy na swoje potrzeby, kiedy ma do spłacenia kredyt.
W rozsądnym zaciąganiu pożyczek pozabankowych pomogą nam rankingi chwilówek oraz – jeśli potrzebujemy większych kwot – rankingi pożyczek ratalnych. Dzięki ich wskazaniom nie będziemy tracić czasu na poszukiwanie propozycji spełniających nasze oczekiwania. Od razu otrzymamy listę ofert pożyczkowych, które znajdują się na topowych pozycjach.

Branie pożyczek a zadowolenie z sytuacji materialnej

Czy branie pożyczek świadczy o tym, że nie jesteśmy zadowoleni z naszej sytuacji materialnej? Niestety wyniki badań wskazują, że tak. Połowa badanych stwierdza, że dochody pokrywają wyłącznie ich podstawowe potrzeby. Większe wydatki bez zewnętrznego wsparcia nie są możliwe. Z kolei co piąty badany musi odmawiać sobie wielu rzeczy, aby starczyło mu do pierwszego. 6 proc. ankietowanych comiesięczne wynagrodzenie nie wystarcza na bieżące potrzeby. Tylko 16 proc. z badanych osób nie narzeka na swój stan majątkowy.

Analizuj swój budżet

W jaki sposób możemy pozytywnie wpłynąć na naszą sytuację materialną? Najlepszym sposobem byłoby znalezienie nowej, lepiej płatnej pracy. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego powinniśmy przeanalizować nasz budżet i przemyśleć, z jakich wydatków możemy zrezygnować. W przeciwnym razie będziemy musieli pożyczać na błahe spawy, rezygnując z wydatków, które faktycznie są dla nas konieczne. Kondycję naszych finansów poprawi również brana odpowiedzialnie pożyczka. Jednak nie jest to wyjście, z którego powinniśmy korzystać nagminnie, lecz tylko w razie faktycznej potrzeby.

Przyjemności po uregulowaniu miesięcznych zobowiązań finansowych

Jeśli chcemy pozwolić sobie na przyjemności, zawsze powinniśmy wcześniej uregulować nasze comiesięczne zobowiązania finansowe. Jest to dosyć trudne, tym bardziej, że według badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Lindorff, często musimy żyć od „pierwszego do pierwszego”. W jaki sposób zatem pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w naszych wydatkach?

Zawsze analizujmy ponoszone koszty, róbmy listę zakupów, nie ulegajmy chwilowym zachciankom. Kierujmy się zasadami odpowiedzialnego pożyczania, aby większej części z naszej wypłaty nie przeznaczać na zobowiązania. Pożyczki i kredyty powinny stanowić maksymalnie połowę pensji. Kwotę, która nam pozostaje, odliczając codzienne potrzeby i rachunki, dzielimy na trzy części. Jedną zachowujemy na nieprzewidziane wydatki, drugą – oszczędzamy, wykorzystując szereg dostępnych możliwości, trzecią zaś – możemy przeznaczyć na rzeczy i zajęcia sprawiające nam radość. Podchodząc w taki sposób do kwestii swoich finansów, nigdy nie będziemy borykać się z problemem braku pieniędzy.

Pożyczki na raty są drugą najczęściej wybieraną formą zadłużeń. Oznacza to, że to bardzo przydatny i potrzebny produkt finansowy. Umiejętnie z niego korzystając, nie będziemy zmuszeni borykać się z problemami z gotówką, ale wręcz przeciwnie, poprawimy swoją sytuację materialną i będziemy mogli sobie pozwolić na zrealizowanie planów” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.