Leasing popularny wśród przedsiębiorców

Nową propozycja na rynku są pożyczki pozabankowe dla przedsiębiorców. Leasing to starsza forma finansowania – w dodatku dość specyficzna. Łączy elementy pożyczki oraz dzierżawy. Ten rodzaj wsparcia pieniężnego jest niezwykle popularny wśród przedsiębiorców. Przy wyborze kredyt gotówkowy czy leasing klienci czasami wybierają drugą opcję. Szacuje się, że w pierwszym kwartale 2017 roku polska branża leasingowa sfinansowała inwestycje o wartości 15 mld zł.

Według raportu ZPL najczęściej leasingowanymi przedmiotami są samochody osobowe i dostawcze (do 3,5 t). W pierwszych trzech miesiącach 2017 roku wartość sfinansowanych przedmiotów w tym obszarze wyniosła 6,7 mld złotych. Na drugim miejscu znalazł się przemysł ciężki z łączną wartością inwestycji na poziomie 4,2 mld złotych. Podium zamyka sprzęt (maszyny, urządzenia IT) – 3,9 mld złotych.

Warto zwrócić uwagę, że dzięki pozytywnym nastrojom na światowych rynkach finansowych i dużemu wzrostowi gospodarczemu, polski segment leasingowy przeżywa prawdziwy rozkwit. W porównaniu do 2016 roku wartość branży wzrosła o 12,7% [1].

Leasing nie tylko dla firm

Większość z nas zdaje sobie sprawę, kim jest klient sektora pozabankowego, jednak powinniśmy mieć świadomość, że z leasingu konsumenckiego korzystają osoby fizyczne. W związku z tym nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, aby mieć dostęp do tej formy finansowania. Warto jednak zwrócić uwagę, że leasing konsumencki nie cieszy się w Polsce dużą popularnością.

Duży wpływ na taki stan rzeczy miały zawiłe przepisy podatkowe, które nie przewidywały, aby leasingobiorcą mógł być klient indywidualny. W 2011 roku została przyjęta ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych. Uchwalone przepisy otworzyły drogę do utworzenia segmentu leasingu konsumenckiego.

Na czym polega leasing konsumencki?

Największym atutem leasingu jest fakt, że konsument nie musi angażować dużych środków w celu nabycia i późniejszego użytkowania leasingowanego przedmiotu. Transakcje dotyczą ruchomości – samochodów osobowych i dostawczych.

Ważne – osoba korzystająca z tego typu usługi nie posiada praw własności do wydzierżawionego pojazdu. Umowę leasingu konsumenckiego rozumie się jako transakcję, na podstawie której leasingodawca zobowiązuje się do kupienia określonego przedmiotu.

Następnie kupiona rzecz przekazywana jest konsumentowi. W kolejnym kroku osoba korzystająca z leasingu zobowiązuje się do uiszczenia wkładu własnego. Konsument ma również obowiązek regulowania comiesięcznych rat leasingowych. W momencie zakończenia umowy osoba korzystająca z usługi ma prawo wykupu auta poleasingowego.

Leasing konsumencki popularny w Europie, ale nie w Polsce

Leasing konsumencki w kraju nad Wisłą jest na etapie raczkowania. Według danych Związku Polskiego Leasingu, w 2016 roku podpisano 763 umowy na łączną kwotę 66 mln złotych. Co prawda w porównaniu do roku 2015 rynek wzrósł o 78 proc., jednak udział ten jest marginalny i wynosi zaledwie 0,1 całości.

Natomiast w Europie, jak wynika z danych porównywarek kredytów, ten rodzaj finansowania jest dość popularny. W segmencie leasingu ruchomości w 2015 roku liczba umów konsumenckich kształtowała się na poziomie 24 proc. W Wielkiej Brytanii wskaźnik leasingu konsumenckiego jest jednym najwyższych na Starym Kontynencie i wynosi 49 proc.

Procedura ubiegania się o leasing

Procedura wnioskowania o leasing auta nie jest skomplikowana. Jednak w przeciwieństwie do pożyczek online weryfikacja klienta nie odbywa się przez internet, tylko metodą stacjonarną.

Na początku należy przedstawić wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z ksero dwóch dokumentów tożsamości. Leasingodawca wymaga również aktualnego zaświadczenia o zatrudnieniu oraz wyciągu z konta bankowego.

Co więcej, jeśli firma leasingowa wymaga poręczenia, trzeba dostarczyć dokumenty żyranta (należy postępować analogicznie jak w przypadku głównego wnioskodawcy).

Leasing bez BIK

Warto wiedzieć, że firmy leasingowe nie mają ustawowego obowiązku sprawdzania potencjalnych klientów w bazie BIK. W tym przypadku nie tak dużo zależy od zdolności kredytowej – jest ona oceniana łagodniej niż w przypadku banków.

Tak samo jak istnieją pożyczki bez baz, na rynku można znaleźć oferty leasingu bez BIK i KRD. Należy mieć jednak świadomość, że w takim przypadku konsumenci z racji poniesionego przez leasingodawcę ryzyka będą obciążeni wyższymi opłatami. Konsekwencją braku terminowej spłaty jest konfiskata wydzierżawionego pojazdu. Oczywiście leasingodawcy mogą dobrowolnie przekazywać dane do Biura Informacji Kredytowej. Jeśli klienta interesuje, czy te dane zostały przekazane, może pobrać raport BIK.

Wady i zalety leasingu

Podstawową wadą leasingu jest fakt, że użytkowany przedmiot nie jest własnością konsumenta. Ponadto formą finansowania objęte są wyłącznie rzeczy ruchome i nieruchomości. Co więcej, w przypadku powstania szkody całkowitej lub kradzieży umowa leasingu wygasa. Potencjalny klient powinien mieć świadomość, że taką formą finansowania mogą być objęte wyłącznie nowe samochody.

Z kolei do zalet można zaliczyć uproszczoną procedurę wnioskowania o dzierżawę. Leasing konsumencki nie posiada także skomplikowanych zabezpieczeń udzielonego wsparcia finansowego. Klient firmy leasingowej ma możliwość uzyskania różnego rodzaju rabatów i zniżek. Cena auta w leasingu jest niższa niż ta oferowana w ramach kredytu konsumenckiego.

Pożyczka na samochód również w sektorze pozabankowym

Warto wiedzieć, że pożyczki na auto świadczą instytucje pozabankowe. Co więcej, dzięki ofercie firm pożyczkowych można otrzymać pomoc finansową zarówno na kupno, jak i zastaw pojazdu. Takie wsparcie jest skierowane do przedsiębiorców i osób na samozatrudnieniu. Wystarczy prowadzić działalność gospodarczą przynajmniej przez jeden dzień.

Sprawdzenie klienta

Jak firmy pożyczkowe sprawdzają klientów w przypadku pożyczek samochodowych? W tej sytuacji możemy liczyć na pominięcie rejestru dłużników i tzw. pożyczkę bez BIK. Atutem takiego rozwiązania jest fakt, że klient otrzymuje samochód na własność.

Jeśli zastanawiamy się, czy skorzystać z opcji leasingu, czy wsparcia sektora pozabankowego, rozeznanie w mnogości ofert ułatwią nam rankingi pożyczek. Takie rozwiązanie pozwala w szybki sposób zrobić rozeznanie na rynku i wybrać satysfakcjonującą ofertę wsparcia finansowego.

1. Związek Polskiego Leasingu, 18.04.2017