Leasing konsumencki – co to jest?

Leasing konsumencki to forma finansowania zakupu pojazdów oraz innych produktów użytkowych, która łączy zalety kredytu i wynajmu. Na mocy umowy cywilnoprawnej leasingodawca udostępnia wybrany przedmiot leasingobiorcy, który korzysta z niego na dokładnie ustalonych warunkach przez określony czas.

W zamian za korzystanie z przedmiotu, klient płaci miesięczne raty, które pokrywają koszt udostępnienia oraz zużycie przedmiotu – utratę wartości i parametrów nowego urządzenia.

Co możesz wziąć w leasing?

W leasing konsumencki można wziąć:

  • samochód osobowy – nowy lub używany,
  • motocykl,
  • komputer,
  • laptop,
  • telefon,
  • tablet,
  • i wiele więcej.

Najczęściej jednak trafimy na oferty dotyczące leasingu pojazdów. Wynika to z faktu, że klienci mając do wyboru rozłożenie zakupu na raty lub leasing, skłaniają się raczej ku kredytowi. Dzięki temu zyskują sprzęt na własność, który będzi im służył przez długie lata.

Oczywiście w Internecie bez problemu znajdziemy oferty leasingu na wyżej wspomniane sprzęty elektroniczne – również wśród naszych propozycji prezentowanych powyżej.

Dla kogo jest leasing konsumencki?

Z leasingu może skorzystać każda osoba, która:

  • ma ukończone 18 lat,
  • posiada aktualny dowód osobisty,
  • wykazuje dochód umożliwiający spłatę rat,
  • może potwierdzić zarobki i zatrudnienie odpowiednim dokumentem,
  • przedstawi wyciąg z konta przedstawiający historię transakcji.

Leasing to idealne rozwiązanie dla osoby, która potrzebuje nowego lub krótko używanego sprzętu, bez konieczności jego kupowania. Umowę leasingu można podpisać nawet na okres roku i korzystać z auta czy laptopa, by następnie zwrócić go lub wykupić za aktualną cenę.

Kto oferuje leasing dla klientów indywidualnych?

Udzielaniem leasingu zajmują się firmy leasingowe działające z ramienia banków, a także prywatne przedsiębiorstwa. Również koncerny samochodowe posiadają własne firmy leasingowe, które oferują finansowanie samochodów znajdujących się we flocie dealera.

Zdecydowanie najwięcej ofert leasingu konsumenckiego dotyczy właśnie leasingu samochodów. Jest to najpopularniejszy produkt, który cieszy się największym zainteresowaniem, w związku z czym najwięcej firm go oferuje.

Warunki leasingu konsumenckiego

Leasing jest udzielany na bardzo prostych warunkach, które są dopasowane do potrzeb klienta oraz przedmiotu leasingu. Umowa leasingu nakłada na leasingobiorcę i leasingodawcę obowiązki, które obie strony muszą wypełnić. Inne będą dla telefonu czy laptopa, a inne przy leasingu samochodu.

Klient indywidualny może skorzystać z leasingu na następujących warunkach:

  • opłata wstępna/czynsz inicjalny – może wynosić od 0% do 50% wartości przedmiotu leasingu,
  • czas trwania umowy – 12, 24, 36, 48, 60 miesięcy,
  • kilka możliwości zakończenia umowy: zwrot, wymiana na nowy model lub wykpienie przedmiotu leasingu,
  • koszt leasingu obejmujący udostępnienie przedmiotu i utratę jego wartości w czasie użytkowania,
  • zalecane, a czasami wymagane jest ubezpieczenie przedmiotu od nagłej utraty wartości, obejmujące zniszczenie i kradzież,
  • możliwość skorzystania z usług dodatkowych zapewniających np. serwis i wsparcie techniczne.

Leasing konsumencki zwrotny

Jako przykład elastyczności warunków leasingu chcemy przedstawić ofertę leasingu zwrotnego – również dostępnego dla klientów indywidualnych. Jest to produkt, który działa na praktycznie takich samych zasadach co zwykły leasing, przedmiot leasingu przed rozpoczęciem umowy należy do klienta.

Jak dokładnie działa leasing konsumencki zwrotny?

  1. Klient “sprzedaje” firmie leasingowej posiadany przedmiot za kwotę ustaloną w umowie i otrzymuje gotówkę.
  2. Przedmiot leasingu staje się własnością firmy leasingowej, je jednak pozostaje w posiadaniu leasingobiorcy.
  3. Klient – leasingobiorca, na mocy umowy leasingu korzysta ze sprzedanego wcześniej przedmiotu płacą miesięczne raty.
  4. Dzięki takiemu pozornie skomplikowane zabiegowi, klient zdobywa środki na bieżące potrzeby korzystając z kapitału zamrożonego w swojej własności.
  5. Po spłaceniu ostatniej raty klient wykupuje swój przedmiot za symboliczną kwotę. Jest to ciekawe rozwiązanie, które na uczciwych warunkach może być ciekawą alternatywą, na przykład dla osób w trudnej sytuacji finansowej.

Jak skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Udzielanie leasingu odbywa się w ramach uproszczonej procedury, która wymaga krótkiej weryfikacji i przeprowadzania oceny zdolności leasingowej. Można ją zrealizować również przez Internet! Przedstawiamy w jakich etapach przebiega wnioskowanie o udzielenie leasingu.

  1. Wybierz firmę leasingową, której oferta odpowiada Twoim potrzebom.
  2. Zapoznaj się warunki finansowania.
  3. Przygotuj niezbędne dokumenty – dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach i/lub wyciąg z konta bankowego.
  4. Złóż wniosek online lub skontaktuj się z doradcą – rozmowa z przedstawicielem firmy leasingowej jest nieodłącznym etapem wnioskowania.
  5. Poczekaj na weryfikację Twojego wniosku i decyzję leasingodawcy.
  6. Zapoznaj się z treścią proponowanej umowy i podpisz ją.
  7. Odbierz przedmiot leasingu – udaj się do salonu po odbiór samochodu lub poczekaj na paczkę z Twoim nowym sprzętem.

Niektóre firmy leasingowe umożliwiają złożenie wniosku online a inne wymagają pojawienia się w salonie sprzedaży czy punkcie obsługi klienta. Proces ubiegania się o leasing, podobnie jak jego warunki są ustalane odpowiednio do przedmiotu leasingu.

Czy warto korzystać z leasingu konsumenckiego?

Leasing jest produktem najbardziej popularnym w sferze klientów biznesowych. Zawdzięcza to możliwości odliczenia raty leasingu od podatku, jako koszt uzyskania przychodu. Właśnie ta zaleta sprawia, że leasing dla firm jest tak popularny!

W przypadku klientów indywidualnych niestety nie jest to możliwe. Jednakże dla osób, które chcą korzystać ze sprawnego, pewnego sprzętu o wysokiej jakości, bez ponoszenia ryzyka utraty wartości oraz martwienia późniejszą sprzedażą na rynku wtórnym jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Kwestię opłacalności należy rozważyć we własnym zakresie. Przykładowo:

Pracuję na bardzo dobrych warunkach na umowę o pracę i nie chcę zmieniać formy zatrudnienia.Wiem, że będę potrzebował auta w przeciągu najbliższego roku, gdyż będzie to najwygodniejsza forma podróżowania do znacznie oddalonej siedziby firmy. Dodatkowo mogę podróżować z współpracownikami dojeżdżającymi z okolicy, co pozwala mi zmniejszyć moje koszty. Wybierając leasing na auto na 12 miesięcy zyskuje: bezpieczny, wygodny środek transportu, a gdy okaże się wygodny i opłacalny mogę przedłużyć umowę!

Wady i zalety leasingu

Co można zyskać korzystając z leasingu konsumenckiego i co ważniejsze: jak można na tym stracić? Pokrótce przeanalizujmy najważniejsze wady i zalety tej formy finansowania.

Wady leasingu konsumenckiego:

  • przedmiot leasingu nie należy do klienta,
  • za ponadprogramowe zużycie przedmiotu leasingu trzeba będzie zapłacić.

Zalety leasingu konsumenckiego:

  • dostęp do nowego sprzętu na wybrany okres czasu,
  • możliwość skorzystania z usług dodatkowych jak serwis czy pomoc techniczna,
  • nie trzeba się martwić sprzedażą używanego przedmiotu,
  • proste wnioskowanie i minimum formalności,
  • leasing nie wpływa na wykazywaną zdolność kredytową,
  • bogate pakiety ubezpieczeń do leasingu.

Podsumowanie informacji o leasingu dla osób prywatnych

Leasing konsumencki jest mało popularną alternatywą dla kredytów i zakupów na raty. W przypadku mniejszych zakupów w kategorii elektroniki, klienci znacznie chętniej wybierają rozłożenie płatności na raty i kupienie sprzętu na własność. Nieco inaczej wygląda sytuacja na rynku motoryzacyjnym, gdzie powoli jednak skutecznie wzrasta liczba zainteresowanych tą formą finansowania.

Warto jednak pamiętać o wyjątkowych zaletach leasingu, czyli możliwości zapewnienia sobie sprzętu wysokiej jakości na określony czas bez ponoszenia konsekwencji utraty wartości czy późniejszą sprzedażą. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które cenią swoją wygodę.