Jak działa kalkulator kredytu samochodowego?

Kalkulator kredytu samochodowego jest podobnym narzędziem do kalkulatora kredytu gotówkowego lub pożyczki pozabankowej. Co trzeba wiedzieć o tym urządzeniu? Jak działa? Kalkulator zawiera dwa suwaki: używając pierwszego możemy wybrać kwotę kredytu jaką chcemy uzyskać, natomiast drugi służy do wskazania okresu spłaty zobowiązania finansowego. Po wykonaniu tych czynności należy jeszcze w małej rubryce uzupełnić wysokość oprocentowania nominalnego.

Na podstawie wyżej wymienionych danych kalkulator wykona specjalne obliczenia, dzięki którym dowiemy się, jakie koszty będziemy musieli uregulować, jeżeli zdecydujemy się na konkretną ofertę kredytu samochodowego. Warto też wspomnieć o tym, że dokładnie jak w przypadku kalkulatora kredytu hipotecznego czy gotówkowego, to narzędzie daje możliwość szybkiego przejścia na stronę internetową banku, na której znajdziemy wszystkie szczegółowe informacje dotyczące danej oferty.

Najlepsze kredyty samochodowe – poznaj oferty banków!

Co zrobić, jeżeli będziemy chcieli kupić nowy lub używany samochód, ale nie mamy wystarczających środków, aby go sfinansować? W tej sytuacji z pewnością warto zapoznać się z ofertami kredytów samochodowych. Poniżej przygotowaliśmy specjalne zestawienie z najlepszymi kredytami, które są dostępne w popularnych bankach w Polsce. Zapoznaj się!

BankWeź kredytMaks. kwota kredytuOkres spłatyRRSO
BNP ParibasWeź kredyt500 000 złdo 10 lat6,17 proc.
mBankWeź kredytdo 400 000 złdo 10 lat8,58 proc.
Santander Consumer BankWeź kredytdo 400 000 złdo 8 lat10,77 proc.
Citi Bank HandlowyWeź kredytdo 150 000 złdo 8 lat9,33 proc.
PKO BPWeź kredytdo 120 000 złdo 8 lat12,28 proc.
InBankWeź kredytdo 100 proc. pojazdudo 6 lat16,09 proc.
Toyota BankWeź kredytdo 80 000 zł8 lat11,7 proc.

Jak obliczyć ratę kredytu samochodowego?

Obliczenie raty kredytu samochodowego za pomocą kalkulatora jest naprawdę proste i co najważniejsze, nie zajmie nam dużej ilości czasu. Wystarczy, że poprzez to urządzenie wybierzemy kwotę, za jaką później będziemy chcieli kupić auto, wskażemy okres, w którym zamierzamy spłacić zaciągnięte zobowiązanie oraz określimy oprocentowanie nominalne, czyli wartość procentową podawaną w skali roku wskazującą stopę oprocentowania, według której bank naliczy odsetki od udostępnionego kapitału.

Następnie kalkulator na podstawie podanych informacji obliczy ilość i koszt rat kredytowych. Po sprawdzeniu tych danych podejmiemy decyzję, czy będziemy je w stanie uregulować. Jeżeli okaże się, że opłaty związane z uregulowaniem zobowiązania mogą przyczynić się do nadwyrężenia domowego budżetu lub pozbycia się cześci oszczędności z konta bankowego, wtedy warto w kalkulatorze dostosować kwotę kredytu do swoich możliwości finansowych.

W tym miejscu należy też podkreślić, że przed skorzystaniem z kalkulatora kredytu samochodowego, najpierw warto sprawdzić swoją zdolność kredytową za pomocą specjalnego kalkulatora. Takie narzędzie można znaleźć na wielu stronach internetowych, które zajmują się tematyką finansową.

Kredyt samochodowy – najważniejsze informacje

Kredyt samochodowy jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy potrzebują dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie nowego lub używanego samochodu. Warto wiedzieć, że w przypadku tego rodzaju kredytu podobnie jak przy kredycie hipotecznym obowiązuje posiadanie wkładu własnego. Do jego największych atutów tego produktu finansowego należy to, że zwykle jest tańszy od zwykłego kredytu gotówkowego. Jakie są rodzaje kredytu na auto?

  • Pierwszy z nich jest standardowym kredytem samochodowym, który będzie trzeba spłacać w comiesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych, które występują też przy kredycie gotówkowym.
  • Drugi to kredyt jednorazowy, który jest inaczej nazywany kredytem 50/50 lub 60/40. Takie zobowiązanie spłaca się w dwóch transzach: pierwsza powinna mieć przynajmniej połowę wartości samochodu, drugą należy uregulować po upływie kilku lat.
  • Ostatnim rodzajem jest tzw. kredyt balonowy udzielany na okres od 24 do 60 miesięcy. W przypadku tego kredytu będziemy mieli możliwość wymiany kredytowanego auta na nowe, po upływie nawet trzech lat.

Ważne – bank może wymagać zabezpieczenia kredytu samochodowego, oznacza, że przez jakiś czas będzie miał do niego prawo.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt samochodowy?

W przypadku uzyskania każdego produktu finansowego bez względu na to, czy jest to kredyt, karta kredytowa czy pożyczka pozabankowa, trzeba spełnić narzucone warunki przez instytucję finansową. Jakie wymagania występują przy kredycie samochodowym? Czy różnią się od tych, które występują przy innych kredytach? Poniżej wymieniliśmy je wszystkie, sprawdź!

  • polskie obywatelstwo i są pełnoletnie,
  • dowód osobisty,
  • zdolność do czynności prawnych,
  • osobisty rachunek bankowy,
  • aktywny numer telefonu komórkowego.

Każdy bank z pewnością poprosi nas również o przedstawienie dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość zarobków. Jeżeli nie zastosujemy się do tego wymogu, wtedy nie uzyskamy potrzebnej gotówki na zakup samochodu. Warto o tym pamiętać!

Najczęstsze pytania dotyczące kredytów samochodowych:

1. Czym różni się kredyt samochodowy od zwykłego kredytu?

W przypadku kredytu samochodowego uzyskane pieniądze trzeba przeznaczyć na zakup samochodu lub innego pojazdu, natomiast kredyt gotówkowy możemy wydać na dowolny cel.

2. Jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania kredytu samochodowego?

Oprócz dokumentów dotyczących naszej tożsamości czy osiąganych dochodów trzeba jeszcze przedstawić bankowi formalności związane bezpośrednio z przedmiotem finansowania – ich ilość i rodzaj zależy od tego, czy pojazd jest nowy czy też używany.

3. Jak wysoka może być kwota kredytu na auto?

Kwota kredytu na samochód może wynosić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

4. Jakie są formy zabezpieczenia kredytu samochodowego?

Do najpopularniejszych form zabezpieczenia kredytu samochodowego możemy zaliczyć przewłaszczenie na zabezpieczenie, które wiąże się z przeniesieniem własności auta na bank. Czasami stosowany jest też zastaw rejestrowy, który wiąże się z koniecznością zgłoszenia pojazdu do rejestru zastawów w sądzie rejestrowym.

5. Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę z kredytem na samochód?

Najlepszym sposobem będzie skorzystanie z wybranej porównywarki finansowej, która pozwoli w szybki i prosty sposób znaleźć najkorzystniejszą ofertę z kredytem samochodowym.