Obliczy ratę i porównaj oferty kredytu gotówkowego w różnych bankach. Bankowe pożyczki gotówkowe wyróżnia niskie oprocentowanie i brak formalności. Wysokość pożyczki gotówkowej jest określona ustawowo (do 255 550 zł.)  Pamiętaj, że porównywarki są intuicyjne, należy wybrać odpowiednie parametry, czyli: wysokość kredytu i okres spłaty. Ponadto w tekście przeczytasz o procedurze kredytowej, obliczaniu raty kredytu, kosztach oraz zyskasz wiedzę dotyczącą tego, jak uzyskać najtańszy kredyt gotówkowy! Jeżeli spłacasz kilka kredytów jednocześnie, zastanów się nad ich połączeniem, czyli kredytem konsolidacyjnym! Pamiętaj, kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy – definicja produktu bankowego

Kredyt gotówkowy jest udzielany na zasadach zapisanych w ustawie o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku. Takie określenie dotyczy produktów finansowych, udzielanych przez wskazane w ustawie instytucje finansowe (banki, skoki) do kwoty 255 000 zł. Kredyt gotówkowy można spożytkować dowolnie. Nie trzeba podawać celu na jaki pożyczyło się pieniądze.

Na ile maksymalnie można dostać kredyt gotówkowy?

W ofertach banków znajdziemy maksymalnie kredyty na 120 miesięcy lub inaczej 10 lat. Maksymalna kwota kredytu udzielanego na zasadzie kredytu konsumenckiego wynosi 255 000 zł, ale w większości banków maksymalnie dostaniemy 150 lub 200 tys. zł.

Kredyty na kwoty powyżej 255 000 zł również są dostępne, tyle że takie pożyczki są udzielane na podstawie samego prawa bankowego. W komercyjnej ofercie banków kredyt na najwyższą kwotę, jaki udało nam się znaleźć wynosił 300 000 zł i można go było dostać w Santander Bank Polska. Kredyty gotówkowe na jeszcze wyższe kwoty to już konieczność indywidualnych negocjacji z bankiem na zasadach bankowości prywatnej.

Tak naprawdę nie ma żadnego górnego ograniczenia kwoty kredytu – po prostu od pewnej kwoty prowadzimy indywidualne negocjacje z bankiem, a nie kupujemy gotowego produktu kredytowego.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać bankową pożyczkę gotówkową?

Wszystkie osoby, które chcą wziąć kredyt gotówkowy powinny spełniać pewne bardzo podstawowe wymogi. Konieczne są:

 • dowód osobisty
 • rachunek w banku
 • telefon komórkowy
 • pełnoletność
 • stałe i legalne źródło dochodów

Oprócz tego trzeba jeszcze być osobą wiarygodną, czyli nie mieć aktywnego zadłużenia w bazie BIK, ZBO lub rejestrach informacji gospodarczej. Oznacza to, że trzeba prawidłowo spłacać poprzednio zaciągnięte kredyty i pożyczki.

Czy do wnioskowania o gotówkę z banku potrzebne są zaświadczenia?

Chyba największym kłopotem przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy jest konieczność przedstawienia zaświadczenia o zarobkach. Jest to kłopotliwe, bo wymaga rozmowy z działem kadr, a także zajmuje co najmniej jeden dzień roboczy.

Na rynku znajduje się kredyty, które można dostać bez takich zaświadczeń. Zazwyczaj są dostępne na ograniczoną kwotę, albo jedynie dla osób, które posiadają już konto w tej samej instytucji, na które regularnie spływa pensja.

Zamiast zaświadczenia o zarobkach może też wystarczyć zwykły wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące, czy też zeznanie PIT z ostatniego roku. Zaświadczenia prawie nigdy nie są też wymagane przez sektor pozabankowy. O tym który bank przy okazji jakiego kredytu wymaga zaświadczeń piszemy na Pozyczkaportal w opisach poszczególnych kredytów.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

By dostać niewielki kredyt gotówkowy wystarczą właściwie jakiekolwiek dochody z legalnego źródła. Bardziej istotna od samych zarobków jest zdolność kredytowa, która zależy od kwoty którą możemy miesięcznie przeznaczyć na spłatę zobowiązań.

Przykładowo, kredyt może dostać osoba, która pracuje za pensję minimalną na pół etatu, ale nie ma żadnych wydatków stałych (nie ma dzieci, żyje z rodzicami). Nie dostanie go za to osoba, która pomimo wysokich zarobków ma wysokie koszty stałe, bo np. spłaca już inny kredyt.

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego? Użyj kalkulatora!

Obliczenie raty kredytu gotówkowego jest dość prostym zadaniem, ponieważ na większości stron internetowych banków dostępny jest kalkulator kredytu. Dzięki temu narzędziu będziemy mogli w szybki i prosty sposób sprawdzić miesięczny koszt zobowiązania finansowego względem instytucji finansowej.

Podaj parametry kredytu
%
%

Wyliczenia

Rata:

RRSO:

Przykład reprezentatywny

Okres obowiązywania umowy kredytowej: mies.,
Całkowita kwota pożyczki: zł.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla oferty kredytu gotówkowego wynosi .
Całkowity koszt kredytu w ratach równych (annuitetowych): zł,
całkowita kwota do zapłaty: zł. Spłata kredytu następuje w równych ratach (annuitetowych).
Kalkulacja została dokonana na dzień 14.06.2021 roku na reprezentatywnym przykładzie.

Co wliczamy w koszty kredytu gotówkowego?

Koszty kredytu gotówkowego najlepiej policzyć za pomocą kalkulatora.  Dzięki niemu porównasz kredyty na podstawie ich faktycznych parametrów i sam wybierzesz najtańszy z nich. Co istotne, porównanie kredytu jest darmowe. W gotówkowym kalkulatorze kredytowym brane pod uwagę są następujące czynniki:

Koszty kredytu gotówkowegoZa co naliczane są opłaty bankowe od kredytu?
Oprocentowanie kredytuJest to kwota jaką klient płaci bankowi za udzielenie kredytu, czyli jednorazowa opłata pobierana przez bank w momencie wypłacania pieniędzy.
Prowizja za udzielenie kredytuJednorazowa opłata pobierana przez bank w momencie wypłacania kredytu. To kwota jaką wnioskujący płaci bankowi za udzielenie kredytu gotówkowego.
Raty kredytuRaty składają się z części odsetkowej i kapitałowej. W przypadku kredytu gotówkowego, konsument może się zdecydować na raty równe lub malejące.
Okres kredytowania (czas spłaty)Długi termin spłaty kredytu gotówkowego w dość znaczący sposób wpływa na wysokość kosztów kredytowych.
Ubezpieczenie kredytu gotówkowegoJest to zabezpieczenie banków na wypadek gdyby kredytobiorca nie był w stanie samodzielnie spłacić zaciągniętego kredytu.
Karencja w spłacie kredytuKarencja jest czasowym zawieszeniem konieczności spłaty części kapitałowej raty kredytu gotówkowego. Może zostać przyznana na wniosek klienta.
Wakacje kredytoweTo możliwość zawieszenia spłaty kredytu gotówkowego na określony czas (np. jeden miesiąc w ciągu roku lub przez kilka miesięcy raz na kilka lat).

Co składa się na oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Jest to podstawowa opłata doliczana do miesięcznych rat kredytu gotówkowego wyrażona procentowo w skali rocznej. Banki starają się zachęcić klientów jak najniższą stawką. Czynnik jest połączeniem dwóch składowych: stawki referencyjnej WIBOR 6M, ustalanej przez Narodowy Bank Polski oraz marży, ustalanej zależnie od polityki banku.

Prowizja za udzielenie kredytu

Jest to opłata za czynności związane z udzieleniem kredytu: przygotowanie umowy i obsługa klienta. Wysokość prowizji, wyrażana procentowo zmienia się pod wpływem kwoty kredytu – im wyższy kredyt, tym wyższa prowizja. Najbardziej pożądaną jest oczywiście prowizja 0%, która stanowi świetną formę reklamy, mającą na celu zachęcenie klientów do skorzystania z kredytu.

Raty kredytu – malejące czy stałe?

Raty kredytowe składają się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Negocjując warunki kredytu gotówkowego klient ma możliwość wybrania profilu ratalnego. Wyboru można dokonać pomiędzy ratami malejącymi a stałymi. Do umowy kredytowej dołączany jest harmonogram rat, który jasno pokazuje kwotę kolejnych rat i sumę pozostałą do spłaty. Zależnie od warunków umowy, mamy szansę do renegocjowania wysokości rat kredytu np. przez wydłużenie okresu kredytowania.

Okres kredytowania i jego wpływ na koszty kredytu

Wnioskując o kredyt gotówkowy przedstawiamy swoje preferencje dotyczące okresu spłaty kredytu i na tej podstawie bank proponuje nam czas trwania umowy. Okres kredytowania wpływa na wysokość całkowitych kosztów kredytu – im dłuższy czas spłaty, tym wyższe oprocentowanie. Banki min. mBank, Bank Pekao czy Credit Agricole pożyczają na okres nawet do 10 lat.

Co zapewnia ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Do produktu, jakim jest kredyt gotówkowy, banki oferują pakiety ubezpieczeń zapewniające ochronę spłaty kredytu w różnych przypadkach. Zależnie od banku i wykupionego pakietu ubezpieczenia, którego koszt doliczany jest do miesięcznych rat, zyskujemy ochronę na wypadek zdarzeń losowych. Nazwy ubezpieczenia zmieniają się zależnie od banku, jednak zazwyczaj zakres ochrony jest podobny. Poniżej przykładowy pakiet ubezpieczeń dla kredytu gotówkowego w Banku Millennium:

 • utraty stałego źródła dochodów lub hospitalizacji w wyniku wypadku,
 • czasowej niezdolności do pracy albo śmierci w wyniku wypadku,
 • całkowitej niezdolności do pracy albo inwalidztwa w wyniku wypadku,
 • poważnego zachorowania,
 • śmierci.

Karencja w spłacie kredytu

Czynność jaką jest karencja polega na zawieszeniu spłaty części rat kredytu gotówkowego i służy zmniejszeniu nadchodzących rat na okres kilku miesięcy. Konkretnie dotyczy to części kapitałowej raty, gdyż na kredytobiorcy pozostaje obowiązek opłacania części odsetkowej oraz ubezpieczenia. Aby uzyskać karencję należy złożyć odpowiedni wniosek.

Wakacje kredytowe, czyli metoda na wydłużenie okresu spłaty

Wakacje kredytowe to możliwość odroczenia spłaty jednej lub kilku rat, na przyszły termin. Efektem jest wydłużenie okresu spłaty kredytu, co również skutkuje wzrostem kosztów całkowitych. W sytuacji, gdy przewidujemy trudności związane ze spłatą rat w najbliższych miesiącach, warto złożyć odpowiedni wniosek. Dodatkowo, w czasie pandemii Covid-19, ustawa Tarczy Antykryzysowej 4.0 umożliwia skorzystanie z wakacji kredytowych bez dodatkowych opłat, a wniosek zostaje rozpatrzony automatycznie.

Procedura wnioskowania o kredyt gotówkowy

Banki chcą, by kredyt zaciągnęło u nich możliwie jak najwięcej osób. Z tego powodu procedura kredytowa jest maksymalnie uproszczona. W przypadku mniejszych kwot nie trzeba ruszać się z domu, a jedynym wymaganym dokumentem będzie dowód osobisty. Krok po kroku zaciągnięcie kredytu wygląda w następujący sposób:

 • Użyj kalkulatora kredytowego do wyliczenia wysokości raty i oprocentowania kredytu
 • Podaj wymagane dane, takie jak dane z dowodu osobistego czy dane dochodowe
 • Dokonaj weryfikacji tożsamości – przez internet, telefonicznie lub w oddziale (zależnie od banku i kwoty kredytu).
 • Poczekaj na analizę kredytową, czyli decyzję o przyznaniu pożyczki.
 • Po pozytywnej decyzji pieniądze zostaną niezwłocznie wypłacone.

Zależnie od tego w jakim banku złożymy wniosek i o jaką kwotę wnioskujemy kredyt można dostać już w około 15 minut. Informacje o tym gdzie i w jaki sposób można tak szybko dostać kredyt uwzględniamy m.in. w naszych rankingach kredytów gotówkowych.

Jak wziąć kredyt gotówkowy krok po kroku?

1 – Wybierz najlepszy kredyt dla siebieWchodzimy na stronę internetową porównywarki kredytów. Gdy zdecydujemy się na konkretny kredyt, porównywarka w błyskawiczny sposób przeniesie nas na stronę internetową banku.
2 – Wypełnij wniosek kredytowyKolejnym krokiem będzie wypełnienie prostego formularza. Trzeba w nim uwzględnić między innymi podstawowe dane tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL czy numer telefonu.
3 – Weryfikacja tożsamościPo wysłaniu wniosku trzeba zaczekać na telefon od konsultanta z danej instytucji finansowej, który poinformuje nas, czy wniosek kredytowy został pozytywnie rozpatrzony.
4 – Podpisz umowę o kredytOstatnim etapem wnioskowania jest wybranie sposobu dostarczenia dokumentacji. Tylko od nas zależy, czy chcemy przeprowadzić cały proces kredytowy drogą online czy wolimy, aby kurier dostarczył dokumenty w formie papierowej.

Ważne – zaraz po zatwierdzeniu wniosku pieniądze otrzymamy przelewem lub przekazem pocztowym. Kredyt można też otrzymać osobiście w oddziale banku.

Najtańsze kredyty gotówkowe

Poniżej przygotowaliśmy przykładowe zestawienie 11 popularnych banków, które oferują pożyczki gotówkowe online w wysokości 20 000 zł na 60 miesięcy. Pamiętaj, że na warunki kredytu duży wpływ ma również twoja zdolność. Szczegóły umowy będziesz mógł ustalić podczas rozmowy z konsultantem banku.

Ważne: ciekawe propozycje kredytowe znajdziesz też w rankingu kredytów gotówkowych.

BankWeź kredytKwotaCzas spłatyWysokość ratyRRSOOprocentowanieKwota do zapłaty
Citi BankWeź kredyt20 tys. zł5 lat421 zł10,28 %4,99 %24 325,91 zł
Santander Consumer BankWeź kredyt20 tys. zł5 lat430 zł10,11 %7,99 %25 783,05 zł
PKO BPWeź kredyt20 tys. zł5 lat488 zł17,45 %8,99 %29 303 zł
Getin BankWeź kredyt20 tys. zł5 lat464,73 zł15,03 %8,79 %27 883,91 zł
ING Bank ŚląskiWeź kredyt20 tys. zł5 lat435,91 zł18,56 %7,99 %21 498 zł
Millennium BankWeź kredyt20 tys. zł5 lat484 zł17,00 %7,42%24 325,91 zł
Alior BankWeź kredyt20 tys. zł5 lat478, 31 zł12,82 %6,9 %23 704,89 zł
BNP ParibasWeź kredyt20 tys. zł5 lat416,21 zł9,50 %4,40 zł24 972, 83 zł

Kredyt gotówkowy do 10 tys. złotych

10 000 zł to popularna kwota kredytu gotówkowego. Pożyczkę gotówkową w takiej kwocie możemy dostać bez zaświadczeń o zarobkach i całkowicie online. Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł w trzech bankach?

Kredyt 10 000 zł na 12 miesięcy

Alior Bank - Kredyt gotówkowy Całkowita kwota do spłaty wyniesie 10 382.59 zł. RRSO 7.22 % a pojedyncza rata 865
Maks. kwota pożyczki: 180000 zł
2.48

na podstawie 120 opinii

Weź kredyt
Porównaj
Santander Consumer Bank Spłacimy w sumie 10 736.17 zł. Kwota jednej raty będzie wynosiła 894.68 zł. RRSO sięgnie 14.17 %.
Maks. kwota pożyczki: 50000 zł
1.57

na podstawie 72 opinii

Weź kredyt
Porównaj
Citi Bank - Kredyt gotówkowy Kwota do spłaty będzie równa 10 705.48 zł. RRSO 14.17 %. Jedna rata wyniesie 892.12 zł.
Maks. kwota pożyczki: 150000 zł
2

na podstawie 47 opinii

Weź kredyt
Porównaj

Kredyt 10 000 zł na 36 miesięcy

Alior Bank - Kredyt gotówkowy Całkowita kwota kredytu to 11 114.04 zł. RRSO 7.22% oraz rata w kwocie 308.72 zł.
Maks. kwota pożyczki: 180000 zł
2.48

na podstawie 120 opinii

Weź kredyt
Porównaj
Santander Consumer Bank Całkowita kwota do zapłaty będzie równa 11 515.42 zł. RRSO spadnie do 9.82 % a rata kredytu do 319.87 zł.
Maks. kwota pożyczki: 50000 zł
1.57

na podstawie 72 opinii

Weź kredyt
Porównaj
Citi Bank - Kredyt gotówkowy Całkowita kwota do spłaty wynosząca 11 425.68 zł. RRSO 9.24% i rata 317.38 zł.
Maks. kwota pożyczki: 150000 zł
2

na podstawie 47 opinii

Weź kredyt
Porównaj

Kredyt gotówkowy do 20 000 zł

Kredyt gotówkowy na kwotę 20 000 zł to już całkiem poważne zobowiązanie i w większość banków wymaga, by przy jego zaciągnięciu przedstawić zaświadczenie z pracy o zatrudnieniu. Jaki jest koszt takiego kredytu na 4 lata?

PKP Bank Polski RRSO wynosi 9.40 % a całkowita kwota do spłaty jest równa 23 898.39 zł. Koszt jednej raty to 497.88 zł.
Maks. kwota pożyczki: 176020 zł
2.96

na podstawie 23 opinii

Weź kredyt
Porównaj
Kredyt Hipoteczny Santander Bank Polska Całkowita kwota kredytu to 24 443.16 zł. RRSO wynosi 10.70 % a rata będzie nas kosztowała 509.23 zł miesięcznie.
Maks. kwota pożyczki: 300000 zł
4.6

na podstawie 15 opinii

Weź kredyt
Porównaj
BNP Paribas Całkowita kwota kredytu w tym banku wyniesie 25 500.57 zł. RRSO sięgnie 13.20 zł a jedna rata będzie kosztować 531.26 zł.
Maks. kwota pożyczki: 200000 zł
2.57

na podstawie 47 opinii

Weź kredyt
Porównaj

Kredyt na 30 000 zł i 60 miesięcy

Kolejny popularny kredyt to 30 tys. zł. i 5 lat spłaty. Sprawdźmy ile kosztuje pożyczenie tylu pieniędzy w trzech wybranych bankach.

Weź kredyt w Bank Pekao RRSO to 8.79 %. Całkowita kwota do spłaty jest równa 36 887.02 zł. Jedna rata wynosi 614.78 zł
Maks. kwota pożyczki: 200 000 zł
3.46

na podstawie 13 opinii

Weź kredyt
Porównaj
Citi Bank - Kredyt gotówkowy Pełna kwota do spłaty wynosi 37 235.73 zł. RRSO kredytu to 9.22% a rata to koszt 620.60 zł.
Maks. kwota pożyczki: 150000 zł
2

na podstawie 47 opinii

Weź kredyt
Porównaj
PKP Bank Polski Całkowita kwota kredytu w tym banku wyniesie 42 126.84 zł. RRSO sięgnie 15.23 %
Maks. kwota pożyczki: 176020 zł
2.96

na podstawie 23 opinii

Weź kredyt
Porównaj

Kredyt na 50 000 zł i 60 miesięcy

Przy obliczaniu parametrów dla kredytu na 50 000 zł przyjęliśmy, że spłata nastąpi w czasie 60 miesięcy, czyli 5 lat. Do zaciągnięcia pożyczki na taką kwotę prawie na pewno konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu oraz wizyta w banku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zaciągamy kredyt w tym samym banku, w którym dostajemy wynagrodzenie na konto. Warto jednak przejrzeć ofertę kredytową, bo różnice w opłatach za kredyt pomiędzy bankami są znaczne.

Weź kredyt w Bank Pekao Łączna kwota kredytu to 61 478.36 zł. RRSO wyniesie niewielkie 8.79 % a jedna rata to koszt 1 024.64 zł.
Maks. kwota pożyczki: 200 000 zł
3.46

na podstawie 13 opinii

Weź kredyt
Porównaj
Kredyt ING Bank Śląski - informacje i opinie Łączna kwota do spłaty wyniesie 65 052.57 zł. RRSO 10.70% a pojedyncza rata sięgnie 1 084.21 zł.
Maks. kwota pożyczki: 200000 zł
2.78

na podstawie 22 opinii

Weź kredyt
Porównaj
Milenium Bank Całkowita kwota kredytu to 67 392.48 zł. RRSO będzie równe 13.20 % a jedna rata wyniesie 1 123
Maks. kwota pożyczki: 150000 zł
2.93

na podstawie 27 opinii

Weź kredyt
Porównaj

Kredyt na 100 000 zł i 96 miesięcy

Kredyt na 100 tys zł, to na tyle poważna pożyczka, że warto w tym przypadku rozważyć nawet zastaw nieruchomości. Nawet niewielkie obniżenie oprocentowania przyniesie nam potencjalnie tysiące złotych oszczędności, dlatego należy uważnie rozeznać się w ofercie banków. Dla 96 miesięcy, czyli 8 lat, oferta trzech popularnych instytucji przedstawia się następująco:

Weź kredyt w Bank Pekao Całkowita kwota do spłaty to 133 727.30 zł. Jedna rata wynosi 1 392.99 zł a RRSO sięga 7.86%.
Maks. kwota pożyczki: 200 000 zł
3.46

na podstawie 13 opinii

Weź kredyt
Porównaj
Citi Bank - Kredyt gotówkowy Łączna kwota do spłaty to 143 972.02 zł. RRSO to 10.32 % a jedna rata wynosi 1510.13 zł.
Maks. kwota pożyczki: 150000 zł
2

na podstawie 47 opinii

Weź kredyt
Porównaj
PKP Bank Polski Całkowita kwota kredytu to 155 088.25 zł. RRSO będzie równe 12.48 % a jedna rata będzie nasz kosztowała 1 615.50 zł
Maks. kwota pożyczki: 176020 zł
2.96

na podstawie 23 opinii

Weź kredyt
Porównaj

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

Kredyt samochodowy jest prawie zawsze tańszy od gotówkowego. Bank nie musi w jego przypadku obawiać się, co zrobi kiedy klient przestanie spłacać pożyczkę. Kredyt samochodowy jest udzielany pod zastaw samochodu, co oznacza, że po zaprzestaniu spłaty pojazd przechodzi na własność banku. Interesy banku dodatkowo zabezpiecza jeszcze cesja z obowiązkowej polisy AC.

Taki kredyt na pewno opłaca się w przypadku kupna nowych, drogich samochodów. Finansowanie innych pojazdów niekoniecznie musi być aż tak atrakcyjne, bo np. nie chcemy wykupywać dla nich AC. Każdy przypadek należy oceniać indywidualnie.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Zabezpieczenie kredytu na nieruchomości jest dla banków na tyle wiarygodne, że właściwie zawsze kredyt hipoteczny jest dużo tańszy od gotówkowego. Oprocentowanie hipoteki wynosi zaledwie kilka procent, a kredytu gotówkowego nawet kilkanaście.

Na niekorzyść hipoteki działają pewne opłaty związane z tym kredytem, takie jak konieczność wykonania operatu szacunkowego czy dokonanie wpisu do księgi wieczystej. To również bardziej skomplikowany produkt finansowy, którego otrzymanie wymaga dużo czasu i skompletowania sporej dokumentacji. Z tego powodu raczej nie opłaca się brać hipoteki na małe kwoty kredytu.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

Zawsze mamy prawo wcześniej spłacić kredyt gotówkowy – nawet w miesiąc po jego zaciągnięciu. Bank nie może za taką operację pobierać żadnych dodatkowych opłat, a w dodatku należy się nam proporcjonalny do wykorzystanego czasu kredytowania zwrot prowizji.

Wystarczy pamiętać o tym, żeby poinformować bank o chęci wcześniejszej spłaty. Instytucja powinna obliczyć kwotę konieczną do zakończenia kredytu oraz wysokość zwracanej prowizji.

Podsumowanie – zalety i wady kredytu gotówkowego

Jakie mocne i słabe strony ma kredyt gotówkowy w porównaniu do innych produktów finansowych? Jeżeli nie jesteś pewien, czy taka forma pożyczania jest idealna dla Ciebie to sprawdź nasze porównanie.

Zalety:

 • w porównaniu do pożyczek pozabankowych stosunkowo niskie oprocentowanie
 • jako pożyczka do kilku tysięcy złotych – bez zaświadczeń i skomplikowanych formalności
 • przy mniejszych kwotach kredytu do uzyskania całkowicie online
 • dostępne są bardzo wysokie kwoty i długi okres spłaty sięgający nawet 10 lat
 • wbrew pozorom do kredytu gotówkowego nie potrzeba wysokich zarobków
 • duża konkurencja na rynku – produkt oferowany we właściwie każdym banku

Wady:

 • w porównaniu do pożyczek pozabankowych wyższe wymagania dochodowe i formalne
 • przy wyższych kwotach konieczność osobistej wizyty w oddziale oraz dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy
 • oferty kredytów często są mylące bo zawierają ofertę cross selling, ubezpieczenie do kredytu albo promocję tylko dla nowych klientów