Niskie oprocentowanie kredytu gotówkowego zachęca do wypełnienia wniosku w banku. Warto znać jednak definicje podstawowych parametrów i sprawdzić najkorzystniejsze oferty kredytów.

Oprocentowanie kredytu oraz marża banku

Przeglądając oferty banków często napotykamy się na pojęcia, których definicja nie do końca jest dla nas jasna. Tak więc warto wiedzieć, że marżą jest zysk banku z udzielonego kredytu, a wpływa na nią wiele czynników, takich jak wysokość zaciąganego przez nas zobowiązania, nasza wiarygodność w oczach banku oraz nasza aktywność w zakresie współpracy z bankiem np. korzystanie z konta bankowego lub posiadanie karty kredytowej. Oprocentowanie z kolei to odsetki, które oddamy bankowi w zamian za udzielenie nam kredytu. Obecnie mamy do czynienia z niskimi stopami procentowymi, dzięki czemu banki oferują kredyty gotówkowe z oprocentowaniem wynoszącym od 4,99% (BNP Paribas), 6,9% (Alior Bank) do 11,99% (Millenium Bank). Tak więc decydując się na pożyczenie 1000 zł na rok w banku nasza rata miesięczna będzie wynosiła około 100 zł. Jest to bardzo dobry moment na wzięcie kredytu gotówkowego, gdyż jeszcze niedawno oprocentowanie w bankach balansowało pomiędzy 14% a 18%.

Raty miesięczne przy kredycie gotówkowym

Zaciągnięte zobowiązanie można rozłożyć na raty równe lub malejące. Tak naprawdę niezależnie od tego jaka formę wybierzemy zawsze będziemy spłacali taką samą część kapitału. Różnica jest skutkiem wysokości odsetek w ratach. Przy wyborze rat równych, pierwsze raty spłacane przez nas składają się przede wszystkim z oprocentowania, a w mniejszym stopniu z kapitału. Natomiast przy wyborze rat malejących kwota kapitału, w każdej racie jest niezmienna, zmniejsza się jedynie kwota odsetek.

Kredyty gotówkowe z ubezpieczeniem

W zależności od polityki banku mamy możliwość wyboru kredytu ubezpieczonego lub nie. Większość banków już na wstępie informuje, iż większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji mają konsumenci, decydujący się na ubezpieczenie kredytu. Zawsze powinniśmy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Pamiętajmy, iż ubezpieczyciel nigdy sam nie zwróci się z inicjatywą przejęcia spłaty naszego zobowiązania, dlatego płacąc za usługę powinniśmy wiedzieć co otrzymujemy w zamian.

Kredyty konsolidacyjne

W niektórych przypadkach rozwiązaniem naszych finansowych problemów może być kredyt konsolidacyjny. To rodzaj kredytu gotówkowego przeznaczanego na spłatę dotychczasowych zobowiązań – często bardzo różnych. Konsolidacja kredytów to duża wygoda – dzięki temu rozwiązaniu możemy spłacać nie kilka rat, ale jedną. Zakłada się, że rata kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa od sumy wcześniejszych rat, natomiast często oznacza to wydłużenie okresu kredytowania. Trzeba także zaznaczyć, że po przyznaniu kredytu pieniądze nie trafiają na konto kredytobiorcy, tylko od razu są przeznaczane na spłatę poprzednich zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny może zatem uprościć spłatę wielu rat. Po uregulowaniu należności może pozostać jakaś kwota nadwyżki. Wtedy zostaje ona wpłacona na konto kredytobiorcy. W czasie starania się o kredyt konsolidacyjny będziemy musieli udokumentować wysokość kredytów i pożyczek, które mają być skonsolidowane.

Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu oraz wysokość miesięcznych rat

Zanim zdecydujemy się zaciągnąć jakiekolwiek zobowiązanie powinniśmy wcześniej zastanowić się jakiej wysokości raty nie będą przeszkodą dla naszego domowego budżetu. Specjaliści radzą, że lepiej jest rozłożyć zobowiązanie na dłuższy okres czasu, przy nieco mniejszych ratach, aby nie popaść w spiralę długów. Warto zorientować się, jakie są warunki wcześniejszej spłaty zobowiązania w banku, z którego usług chcemy skorzystać. W niektórych bankach może zostać obniżony całkowity koszt kredytu, natomiast inne nie zmieniają wcześniejszych kosztów, w związku z czym wcześniejsza spłata nie daje nam nic poza spokojem ducha.

Całkowity koszt kredytu i czas realizacji umowy

Pamiętajmy, że podczas porównywania ofert kolejnych banków powinniśmy szczególną uwagę przywiązywać do całkowitego kosztu kredytu. Wysokość prowizji, oprocentowanie, koszty związane z ubezpieczeniem, wszystkie te opłaty są wliczone w całkowity koszt kredytu. Niekiedy decydujemy się na kredyt w sytuacjach wyjątkowych, gdy pilnie potrzebujemy dodatkowych środków. Procedury bankowe wiążą się z wieloma dokumentami i wewnętrznymi weryfikacji naszej historii kredytowej. Obecnie na rynku wiele banków oferuje przyspieszoną procedurę dla konsumentów już korzystających z usług banku np. posiadających konto. Mimo wszystko powinniśmy dowiedzieć się w jakim okresie czasu od podpisania umowy środki znajdą się na naszym kocie. Więcej informacji o bankach znajdziesz na www.knf.gov.pl.

Pamiętajmy, że zawsze podstawową rzeczą przy sprawach finansowych jest dokładne zapoznanie się z warunkami oferowanymi przez drugą stronę. Umowa powinna być nam udostępniona w czytelnej formie. Nie musimy podpisywać jej od razu, skorzystajmy z możliwości zapoznania się z nią w spokoju.