Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. W niektórych bankach występuje pod nazwą pożyczki gotówkowej, jednak niezależnie od nazwy jest to ten sam produkt kredytowy. Dowiedz się co wpływa na cenę uzyskania gotówki i jak uzyskać kredyt szybciej. Który bank oferuje najkorzystniejszy, najlepszy kredyt gotówkowy? Skorzystaj z porównywarki i wybierz bank, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom!

Najważniejsze informacje o kredycie gotówkowym

 • Kredyt gotówkowy jest tym samym co kredyt konsumpcyjny i można zaciągnąć go do kwoty 255 550 zł.
 • Wysokość niektórych czynników m.in.: prowizję czy oprocentowanie można negocjować z bankiem.
 • Duża część banków umożliwia wnioskowanie o kredyt, bezpośrednio z aplikacji mobilnej banku.
 • Warto ubiegać się o kredyt w bankach, w których już posiadamy konto, bardzo ułatwi to proces weryfikacji tożsamości.
 • Każda umowa kredytowa może zostać rozwiązana zarówno z inicjatywy banku jak i klienta.

Kredyt gotówkowy – co to jest?

Zgodnie z informacją z ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku:

Przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, który kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi.” [1].

Doprecyzowanie definicji kredytu konsumenckiego przez ustawodawcę

Przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się także umowę o kredyt niezabezpieczony hipoteką, który jest przeznaczony na remont domu albo lokalu mieszkalnego, w tym w wysokości większej niż wysokość określona w ust. 1.„.

Kredyty gotówkowe są jednymi z najpopularniejszych produktów bankowych i mogą być przeznaczone na dowolny cel. Procedura uzyskania pożyczki gotówkowej w banku jest mniej skomplikowana niż w przypadku kredytu hipotecznego, a zawarcie umowy często nie wiąże się z wizytą w banku.

Różnica między kredytem gotówkowym, a pożyczką gotówkową

Zgodnie z definicją kredyt i pożyczka gotówkowa to dokładnie te same produkty. Należy jednak pamiętać, że „kredyt” otrzymamy wyłącznie w banku, natomiast pożyczkę konsumencką możemy uzyskać również w instytucji pozabankowej.

Podstawowe parametry kredytu gotówkowego

Parametr Zakres wartości
Rata 1120 – 9600 PLN
Okres 12-120 miesięcy
Oprocentowanie RRSO 6-12%
Prowizja 3%
Całkowity koszt kredytu 109000 – 131000 PLN
Typ raty Równe/malejące
Ubezpieczenie Obowiązkowe / nieobowiązkowe

Wartości dla zobowiązania w kwocie 100 000 PLN

Zasady przyznawania i naliczania kosztów tego rodzaju kredytu bankowego, wynikają z prawa bankowego i ustawy o kredycie konsumenckim. Najważniejsze parametry przedstawiliśmy w powyższej tabeli.

Rata

Rata kredytu jest kwotą, jaką będziemy zobowiązani przelać na konto banku w przypadku zawarcia umowy kredytowej. Wyróżniamy dwa typy rat – równe i malejące. Mają one znaczący wpływ na całkowitą kwotę do zapłaty.

Raty równe

Raty równe polegają na uiszczaniu na konto banku zawsze tej samej kwoty podczas całego okresu kredytowania. Oznacza to, że każda miesięczna rata kapitałowo- odsetkowa ma taką samą wysokość. Jej wysokość może zmienić się pod wpływem wahań stóp procentowych.

Raty malejące

W przypadku rat malejących w początkowym okresie trwania umowy raty są wysokie, natomiast kolejne raty są coraz niższe. Wpłacane środki przeznaczane są najpierw na spłatę części kapitałowej, następnie na spłatę części odsetkowej, która z każdym miesiącem maleje.

Okres

Banki umożliwiają podjęcie gotówki na okres od 6 miesięcy do 10 lat. Należy pamiętać, że limit/debet na koncie to również forma pożyczki gotówkowej. Limit kredytowy można uzyskać na krótszy okres, a zapłacimy tylko za czas aktywnego korzystania z kredytu.

Oprocentowanie

Oprocentowanie nominalne naliczane jest od pożyczonego kapitału, przez cały okres kredytowania. Jest to czynnik, który w dużej mierze wpływa na ostateczny koszt całkowity kredytu. Wysokość oprocentowania jest ustalana indywidualnie. Bank może zaproponować ofertę oprocentowanie zmienne lub stałe.

RRSO

Zgodnie z definicją z ustawy RRSO jest to „całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyrażana jest w procentach.

Prowizja

Prowizja za udzielenie kredytu jest jedną z nielicznych opłat, której wysokość może być negocjowana z bankiem. Jest to kwota lub procent od udzielonego zobowiązania, który bank pobiera w zamian za udzielenie nam finansowania.

Ubezpieczenie spłaty zadłużenia

Banki bardzo często wymagają zakupu dodatkowego ubezpieczenia do podejmowanego zobowiązania. Różne banki oferują pakiety ochrony, zapewniające bezpieczną spłatę w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń np. wypadku przy pracy, utraty zdrowia czy śmierci kredytobiorcy. Dodatkowa polisa ma istotny wpływ na wysokość raty i ostateczny koszt zobowiązania.

Warunki uzyskania kredytu gotówkowego

Wniosek o kredyt może złożyć osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Kryteria oceny kredytobiorcy mogą się różnić w zależności od banku i należy je zweryfikować przed złożeniem wniosku, jednak aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową klient musi:

 • wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
 • mieć aktualny dowód osobisty,
 • posiadać numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail.

Jak wnioskować o kredyt gotówkowy?

Banki dają nam dwie podstawowe możliwości złożenia wniosku – online oraz w placówce. Dodatkową opcją, dostępną w wielu bankach, jest wnioskowanie online za pomocą aplikacji mobilnej banku. Żadna z wymienionych opcji nie różni się od siebie co do kosztów. Bank przedstawi klientowi dokładnie takie same warunki kredytu w oddziale, aplikacji, przez formularz na stronie internetowej oraz przez pośrednika kredytowego, chyba że jest to produkt dedykowany konkretnemu kanałowi dystrybucji banku.

Wnioskowanie o kredyt online

Kredyt bez wychodzenia z domu to obecnie standard. Proces wnioskowania online odbywa się w bardzo prosty sposób. Wchodzimy na stronę banku lub pośrednika i wypełniamy formularz kontaktowy. Po wypełnieniu formularza skontaktuje się z nami konsultant, który przedstawi ofertę banku i wypełni wniosek o kredyt na podstawie przekazanych danych. W następnych krokach bank sprawdzi naszą tożsamość.

Proces weryfikacji tożsamości jest bardzo prosty, jeżeli posiadamy konto bankowe w danym banku. W przypadku nieposiadania rachunku bankowego proces będzie wydłużony, także polecamy wnioskowanie w instytucji, w której posiadamy już rachunek bankowy.

Kalkulator rat i kosztów kredytu gotówkowego 2021

Koszty zobowiązania zależą od wielu czynników, także przed nawiązaniem kontaktu z bankiem warto jest samodzielnie obliczyć wysokość rat, za pomocą kalkulatora kredytu gotówkowego. Kalkulator pozwala wybrać parametry: kwotę i okres spłaty i znaleźć propozycję najtańszego kredytu gotówkowego.

Poniżej przedstawiamy propozycje kosztów dla najpopularniejszych wnioskowanych kwot, w najpopularniejszych bankach. Kalkulacja została dokonana na dzień 09.09.2021 r..

Kredyt gotówkowy na 20 000 zł

Bank Rata Okres RRSO Prowizja Całkowity koszt kredytu Typ raty Ubezpieczenie Wniosek
PKO BP 315 zł 8 lat 11,64% 0% 10 226 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek
mBank 324 zł 8 lat 12,58% 17,99% 11 112 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek
BNP Paribas 304 zł 8 lat 10,47 % 10,50% 9 137 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek

Kredyt gotówkowy na 50 000 zł

Bank Rata Okres RRSO Prowizja Całkowity koszt kredytu Typ raty Ubezpieczenie Wniosek
PKO BP 780 zł 8 lat 11,37% 0% 24 922 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek
mBank 776 zł 8 lat 11,18% 12,99% 24 484 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek
BNP Paribas 759 zł 8 lat 10,47 % 10,50% 22 842 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek

Kredyt gotówkowy na 100 000 zł

Bank Rata Okres RRSO Prowizja Całkowity koszt kredytu Typ raty Ubezpieczenie Wniosek
PKO BP 1 561 zł 8 lat 11,37% 0% 49 845 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek
mBank 1 552 zł 8 lat 11,18% 12,99% 48 967 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek
BNP Paribas 1 518 zł 8 lat 10,47 % 10,50% 45 685 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek

Kredyt gotówkowy na 150 000 zł

Bank Rata Okres RRSO Prowizja Całkowity koszt kredytu Typ raty Ubezpieczenie Wniosek
PKO BP 2 341 zł 8 lat 11,37% 0% 74 768 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek
mBank 2 328 zł 8 lat 12,58% 12,99% 73 451 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek
BNP Paribas 2 276 zł 8 lat 10,47 % 10,50% 68 527 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek

Kredyt gotówkowy na 200 000 zł

Bank Rata Okres RRSO Prowizja Całkowity koszt kredytu Typ raty Ubezpieczenie Wniosek
BNP Paribas 3 035 zł 8 lat 10,47 % 10,50% 91 369 zł równe Nieobowiązkowe Złóż wniosek

Najtańszy kredyt gotówkowy na rynku

W poszukiwaniu najtańszej pożyczki oferowanej przez banki w Polsce pomocny będzie ranking kredytów gotówkowych. W nim regularnie prezentujemy najlepsze oferty kredytów bankowych.

Velo Bank nie przestaje zaskakiwać i oferuje najtańszy kredyt gotówkowy z RRSO 0%! To jedyna taka oferta pożyczki na kwotę do 6 500 zł, ze spłatą rozłożoną na nawet 24 miesiące – uwaga, oferta tylko dla nowych klientów!

Kredyt VeloRaty z bankowością elektroniczną to forma zachęty dla nowych klientów, którzy wahają się z decyzją o założeniu VeloKonta. Oferta darmowego kredytu oferowanego przez bank jest bardzo rzadko spotykana! Zachęcamy do zapoznania się z propozycją Velo Banku!

01
Najtańsza oferta na rynku!
Zapytaj

Umowa kredytu gotówkowego

Zawarcie każdej umowy kredytu czy pożyczki musi poprzedzać oferta, której przedstawienie spoczywa po stronie kredytodawcy lub pośrednika. W ofercie/umowie muszą zostać przedstawione wszystkie parametry określone w ustawie wraz z ich objaśnieniami. Przed podpisaniem umowy pośrednik lub kredytodawca zobowiązany jest do przedstawienia bezpłatnego projektu umowy.

„Projekt umowy powinien zawierać dane konsumenta, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o kredycie konsumenckim oraz wszystkie warunki, na których kredyt mógłby zostać udzielony [2].”

Rozwiązanie umowy kredytu gotówkowego

Każdą umowę kredytową można rozwiązać, a informacje o tym jak to zrobić muszą być zawarte w umowie kredytu i zostać przekazane klientowi na nośniku trwałym. Wypowiedzenie może nastąpić z obydwu stron – zarówno ze strony kredytobiorcy, jak i ze strony banku.

Wypowiedzenie umowy kredytu gotówkowego przez kredytobiorcę

Każdą umowę kredytową można wypowiedzieć bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od jej zawarcia, jedyną konsekwencją będzie spłata oprocentowania wynikającego z umowy, ale jedynie za okres do dnia jej wypowiedzenia. Dodatkowo Zgodnie z art. 75a ust. 2 prawa bankowego, ten okres wydłuża się do 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, jeżeli umowa kredytu jest zawarta na więcej niż rok.

Jak wypowiedzieć umowę kredytową?

Każdy bank posiada na swojej stronie formularze i oświadczenia, po których wypełnieniu, umowa kredytowa zostanie rozwiązana. Trzeba pamiętać, że zadłużenie wynikające z okresu kredytowania będzie dalej należne bankowi i powinno zostać spłacone przed rozwiązaniem umowy.

Wypowiedzenie umowy przez bank

Bank może wypowiedzieć umowę kredytu w momencie gdy kredytobiorca nie wywiązuje się z obowiązków wynikających z umowy kredytowej np. nie spłaca rat w terminie.

Co robić gdy bank wypowie nam umowę?

Minimalnym okresem wypowiedzenia umowy przez bank jest 30 dni. W tym czasie będziemy zmuszeni zwrócić bankowi całą kwotę zadłużenia. Pamiętaj, że to nie jest ostateczność. Klient ma prawo dociekać swoich praw w sądzie.

Spłata kredytu gotówkowego

Dokładne instrukcje dotyczące kolejnych opłat znajdziemy w „harmonogramie spłaty kredytu”. Tam wskazana jest dokładna wysokość odsetek, terminy płatności, jak i numer konta, na który powinny być uiszczane wpłaty. Pamiętajmy by opłaty zlecać zgodnie z terminarzem, gdyż w przeciwnym wypadku zostaną naliczone odsetki karne.

Jeżeli posiadamy rachunek rozliczeniowy w banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt, to procedura spłaty znacznie się uprości. Bank zapyta nas o możliwość automatycznej spłaty rat kredytu, wtedy spłata zobowiązania będzie odbywała się w takim samym trybie jak stałe zlecenie. Bank pobierze z naszego rachunku odpowiednią kwotę zawartą w harmonogramie, my nie musimy pamiętać o zlecaniu przelewu.

Wcześniejsza spłata

Art. 48. Ustawy o kredycie konsumenckim mówi “Konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie”. Oznacza to, że każdy kredytobiorca ma prawo dokonać nadpłaty lub całkowitej spłaty kredytu przed terminem wyznaczonym w umowie.

Problemy ze spłatą

W przypadku potencjalnych problemów w terminowej spłacie, należy od razu skontaktować się z bankiem lub pośrednikiem. Banki bywają wyrozumiałe w stosunku do swoich klientów i bardzo często pozwalają na chwilowe wakacje kredytowe, co często wystarcza na odzyskanie płynności finansowej.

Promocje bankowe na kredyt gotówkowy

Banki bardzo często proponują promocyjne warunki kredytowania. Często jest to oferta charakteryzująca się niższymi kosztami lub zapewniająca dodatkowe korzyści. Najczęściej skorzystanie z promocyjnych warunków kredytowania, wymaga spełnienia warunków banku.

Każdy bank stara się przekonać do swoich produktów klientów o odpowiednim profilu i najczęściej dla nich dedykowane są kody rabatowe lub specjalne oferty. Wiele z nich jest dostępnych czasowo, jednak z pewnością trafimy na stałe oferty specjalne, zapewniające najlepsze warunki.

Najnowsze promocje kredytów gotówkowych

Wady i zalety kredytu gotówkowego

Zalety

 • Niższe koszty niż pożyczka pozabankowa
 • Długi okres spłaty
 • Możliwość wakacji kredytowych
 • Terminowa spłata pozytywnie wpływa na zdolność kredytową

Wady

 • W przypadku nieposiadania rachunku w banku proces wnioskowania jest trudny
 • Wymagana jest dobra zdolność kredytowa

Często zadawane pytania przy kredycie gotówkowym – FAQ

Czy bank sprawdza BIK w momencie złożenia wniosku przez Internet?

Tak, w momencie złożenia wniosku online, jak również stacjonarnie w placówce, jesteśmy zobligowani do wyrażenia zgód na sprawdzenie naszej historii kredytowej w BIK. Każdy odrzucony wniosek spowoduje negatywny wpis w raporcie.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Decydując się na kredyt w banku, którego jesteśmy klientami i wybierając produkt dostępny online, możemy skrócić czas oczekiwania na pieniądze nawet do kilku minut.

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny kredytu hipotecznego?

Tak, można. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie droższe niż wzięcie większego kredytu hipotecznego i znacząco wpływa na ocenę zdolności kredytowej, przez co kredyt hipoteczny może być trudniejszy do uzyskania.

Czy mogę wziąć kredyt gotówkowy z partnerem?

Tak, istnieje możliwość ubiegania się o kredyt z inną osobą. Należy pamiętać, że każdy z kredytobiorców ma takie same obowiązki i odpowiada za spłatę zaciągniętego kredytu.

Czy kredyt gotówkowy jest lepszym rozwiązaniem niż pożyczka na raty?

Wszystko zależy od potrzeb i możliwości klienta. Pożyczka na raty będzie droższa, ale łatwiejsza i szybsza do uzyskania. Kredyt w banku będzie natomiast trudniejszy do uzyskania. Warto jednak sprawdzić dokładne różnice między kredytem gotówkowym, a długoterminową pożyczką pozabankową.

Czy do kredytu gotówkowego potrzebne jest zaświadczenie o dochodach?

Wszystko zależy od procesu banku. Część banków pozwala na wzięcie kredytu bez stałego zatrudnienia, natomiast dla części banków jest to warunek obligatoryjny i wtedy zaświadczenie będzie wymagane.

Jeśli decydujemy się na kredyt w banku, którego jesteśmy klientami, a na nasze konto wpływa wynagrodzenie, wtedy zaświadczenie o dochodach nie będzie konieczne.

 1. https://isap.sejm.gov.pl/ isap.nsf/download.xsp WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf
 2. https://www.knf.gov.pl/ knf/pl/komponenty/img/ Przewodnik +po+kredycie+konsumenckim +2018_64304.pdf
 3. https://lexlege.pl/ ustawa-o-kredycie-konsumenckim/ art-48/