Co to jest i w jaki sposób działa kantor internetowy?

Kantor internetowy to kantor, który umożliwia wymianę walut online. Korzystanie z kantorów tego typu jest bardzo opłacalne z dwóch względów. Po pierwsze są dużo szybsze od tradycyjnych kantorów stacjonarnych, bo możemy korzystać z nich zdalnie. Po drugie są znacznie tańsze zarówno od kantorów stacjonarnych jak i kantorów bankowych.

Polskie kantory internetowe działają w różny sposób. Można je podzielić na trzy kategorie: kantory bankowe, kantory społecznościowe i typowe kantory online. Kantory bankowe i kantory online korzystają z własnych środków. Kantory społecznościowe umożliwiają wymianę walut pomiędzy użytkownikami platformy internetowej.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze kantoru?

Nie istnieje coś takiego jak najlepszy kantor internetowy. To, która instytucja będzie najlepsza czy najtańsza zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Z usług jednego kantoru najbardziej będzie opłacało się skorzystać osobie szukającej możliwości kupna kilkuset euro na wakacje, z innego dużej firmie realizującej kontrakty międzynarodowej, a z jeszcze innej osobie spłacającej kredyt hipoteczny w frankach.

Takie różnice występują ze względu na system pobierania opłat przez kantory. Jedne posiadają atrakcyjne kursy, ale, przykładowo wysokie opłaty za wypłatę pieniędzy. Inne mają wysoki kurs, ale nie pobierają żadnych prowizji i opłat dodatkowych. Właśnie dlatego nie ma uniwersalnie najtańszego kantoru – zależy to od kwoty pieniędzy, którą chcemy wymienić, waluty oraz częstotliwości korzystania z usług wymiany waluty.

Po czym poznać bezpieczny kantor internetowy?

Najbezpieczniejsze kantory to takie, które posiadają licencję instytucji płatniczej od Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że pieniądze które wpłacamy na konta takich instytucji są wyłączone z masy upadłościowej danej spółki. Nie przepadną więc nawet gdy kantor zbankrutuje.

Należy też kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli kantor znalazł się w naszym rankingu kantorów, to nie jest to przypadek i uważamy go za instytucję godną zaufania. Dlatego nie należy obawiać się wpłacania pieniędzy na rachunki kantoru. Większość prezentowanych przez nas kantorów działa już od kilkunastu lat i ma za sobą doświadczenie w postaci obsługi milionów klientów.

Koszt wymiany waluty w kantorze internetowym

Koszt wymiany walut to kluczowe zagadnienie przy porównywaniu kantorów internetowych. Między innymi właśnie po to powstał nasz ranking kantorów online – by można było w jednym miejscu, bez przeglądania kilku czy kilkunastu stron internetowych porównać kursy oraz koszty wymiany walut w kantorach internetowych.

Właściwie zawsze koszt wymiany walut w porównaniu do kantorów stacjonarnych oraz bankowych jest niższy w kantorach online. Banki zakładają, że klient skorzysta z ich usług z wygody, natomiast kantory stacjonarne muszą pokryć koszty utrzymania lokalu i osobistej obsługi klienta, przez co nie mają szans na rywalizowanie cenowo z kantorami internetowymi.

Koszt wymiany walut w kantorze podaje się przez spread, czyli różnicę pomiędzy ceną kursu skupu a sprzedaży danej waluty. Dla różnych typów kantorów spready w najważniejszych walutach zazwyczaj mieszczą się w następujących granicach:

  • Kantory internetowe: 2 – 5 groszy
  • Kantory stacjonarne – 10 – 15 groszy
  • Kantory bankowe: 20 – 40 groszy

Szybkość wymiany pieniędzy i wypłaty środków

Sama wymiana środków w kantorach internetowych jest właściwie natychmiastowa. Kurs w serwisach tego typu jest bardzo dynamiczny i zmienia się właściwie z minuty na minutę. Dlatego przed wymianą pieniędzy kantor zapyta jeszcze raz czy na pewno zgadzasz się na wymianę pieniędzy według podanych stawek. Zawsze można poczekać, w oczekiwaniu na bardziej korzystną sytuację na rynku. Na wymianę przyjdzie nam oczywiście poczekać nieco czasu jeśli ustawimy automatyczne kupono lub sprzedaż po danym, korzystnym dla nas kursie. Będzie to wtedy zależne nie tyle od kantoru, co faktycznego kursu waluty.

Inną kwestią jest szybkość wypłaty waluty uzyskanej w wymianie. Należy w tym celu posiadać konto walutowe, inaczej bank ponownie przewalutuje środki do złotówek. Na szczęście większość polskich banków obecnie udostępnia opcję posiadania takiego konta całkowicie za darmo.

Szybkość wypłaty do większości znanych polskich banków w popularnych kantorach internetowych wynosi około 15 minut. Jest to możliwe dzięki przelewom natychmiastowym lub przelewem wewnętrznym. Jeśli twój bank nie współpracuje z danym kantorem, to przelew może zająć około jednego dnia roboczego, czyli tyle, ile zwykły przelew elixir.

Dlatego tak ważne jest by sprawdzać ranking kantorów internetowych. Dzięki temu w jednym miejscu można sprawdzić który kantor obsługuje akurat nasz banki i zarazem z którego wypłata oraz wymiana pieniędzy będzie natychmiastowa.