Przedsiębiorstwa w swojej działalności często napotykają różne przeszkody. Prawie 21% polskich firm boryka się z kłopotem rosnących wydatków, ale stagnacją zysków. Obostrzenia regulacyjne i koszty administracyjne stanowią barierę szczególnie utrudniającą wysoki wzrost przedsiębiorstw. Szybki rozwój firmy nie jest również możliwy bez odpowiedniego kapitału. Tutaj ważną rolę odgrywają efektywne rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie dodatkowej gotówki.

Sektor pożyczek pozabankowych wspiera przedsiębiorców

Proces kredytowy w banku zazwyczaj trwa tygodniami. Analiza teczki dokumentów, jakie należy dostarczyć starając się o kredyt, trwa, kolokwialnie mówiąc, lata świetlne. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca potrzebuje szybkiego dostępu do dodatkowych pieniędzy? Co w momencie, gdy traci płynność finansową i jest zmuszony do proszenia o pomoc? Z odsieczą przychodzą duże i stabilne instytucje pozabankowe, które oferują szybką, bezpieczną pożyczkę, przejrzyste warunki oraz brak żmudnych procedur.

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy pożyczki pozabankowe na działalność gospodarczą są dobrym rozwiązaniem. Nasze obawy są nieuzasadnione i każda osoba, która intensywnie myśli o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, powinna zapoznać się z licznymi ofertami firm pożyczkowych. Tym bardziej, że pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw i zauważają potencjał przedsiębiorców. Jeszcze niedawno żywiono duże obawy w stosunku do przedsiębiorstw i nie obdarzano ich tak dużym zaufaniem jak klientów indywidualnych. Warto zapoznać się ofertami pożyczek pozabankowych dla firm, gdyż w awaryjnej sytuacji mogą się one okazać jedynym wyjściem.

Warunki pożyczek dla firm

Pożyczkę pozabankową dla firm można uzyskać na podstawie zaświadczenia o dochodach. Od 3 do 6 miesięcy – takiego okresu funkcjonowania firmy zazwyczaj życzą sobie instytucje pozabankowe. Natomiast w ostatnim czasie w branży pożyczkowej swoją działalność rozpoczynają pożyczkodawcy, którzy zdecydowani są przyznać pożyczkę firmie już od pierwszego dnia jej działalności. Większość pożyczkodawców, zwłaszcza przy dużych sumach, wymaga zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki. Jednak na polskim rynku coraz częściej pojawiają się wyjątkowe proprzedsiębiorcze oferty, do zaczerpnięcia których wystarczy dokument tożsamości oraz kilka podstawowych informacji na temat firmy.

Jeśli chodzi o parametry pożyczek dla firm to kształtują się one różnie i wiele zależy od pożyczkodawcy, na którego się zdecydujemy. Aasa dla biznesu pożyczy nam 100 000 zł, lecz tylko na 24 miesiące. Krótki okres kredytowania ma swoje zalety, lecz należy brać przy nim pod uwagę, iż miesięczne raty zobowiązania mogą być dość wysokie.

Jeśli potrzebujemy większego zastrzyku gotówki, to o pożyczkę powinniśmy postarać się w Credit Company lub Funduszu Mikro – obie firmy pożyczkowe oferują pożyczkę w wysokości aż 200 000 zł. Ciekawą ofertę przedstawia również Inicjatywa Mikro, gdzie możemy zaciągnąć zobowiązanie na 120 000, a maksymalny czas kredytowania to aż 60 miesięcy. Natomiast, jeśli nasze potrzeby są niewielkie, warto zapoznać się z propozycją Visset, który proponuje nam chwilówkę na 30 dni o wartości 5000 zł.

Pożyczki dla Start-Upów

Dobry plan biznesowy, lecz brak pomysłów na jego sfinalizowanie? Nawet dla raczkujących firm pojawiają się oferty warte uwagi. Jeszcze niedawno próba pracy na własny rachunek przypominała błędne koło – bank wymagał wykazywania dochodów i szeroko rozumianej zdolności kredytowej, ale skąd startujący przedsiębiorca miał wziąć historię dochodów nieistniejącej jeszcze firmy. Podstawą wszelkiej działalności gospodarczej jest umiejętność planowania, wyznaczania odpowiedniego kierunku rozwoju oraz zapewnienie jej płynności finansowej. W dobie gospodarczego kryzysu niełatwo jest pozyskać pewne źródło dodatkowych funduszy. W momencie, gdy banki rezygnują z niewiarygodnych klientów, z pomocą przybywa pozabankowa oferta pożyczki.

Pożyczka dla firm na start nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Jeśli nasz pomysł na własną działalność gospodarczą jest interesujący i innowacyjny, to postarać możemy się o dotacje unijne. Specjalny program “Start in Poland” dotyczy takich etapów rozwoju jak: zidentyfikowanie innowacyjnego pomysłu, dostępu do know how dużych firm, wsparcia finansowego czy komercjalizacji rozwiązań. Dzięki finansowej pomocy funduszy europejskich młode firmy mają szansę na szybki i prężny rozwój.

Rodzaje pożyczek dla firm

U niektórych pożyczkodawców dostępne są rozmaite rodzaje pożyczek. Przedsiębiorca może zdecydować, która z opcji najbardziej odpowiada potrzebom jego przedsiębiorstwa i jaką pożyczkę chciałby zaciągnąć. Wśród ofert firm pożyczkowych wyróżnić można:

  • pożyczkę inwestycyjną, która finansuje inwestycje przedsiębiorstwa;
  • pożyczkę obrotową, której zadaniem jest pokrywanie bieżących wydatków firmy;
  • pożyczkę płatniczą, pomocną dla zachowania płynności finansowej;
  • pożyczkę pomostową, która służy rozwojowi po uzyskaniu rekomendacji;
  • pożyczkę technologiczną, wspomagającą przy rozwoju technologii produkcji.

Główną zaletą pożyczki jest możliwość przedłużenia oraz wielokrotnego odnawiania zobowiązania bez konieczności natychmiastowej spłaty zadłużenia. Elastyczne kwoty oraz okresy spłaty to również ukłon w stronę pożyczkobiorcy. Wszystko, aby wspomagać rozwój polskiego rynku przedsiębiorczego. Dlatego, jeśli decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z szeroką ofertą pożyczkodawców.

Pożyczkę dla firm otrzymamy, m.in. od Aasa dla biznesu i Inicjatywa Mikro. Pożyczkodawcy ci swoimi ofertami rozwiązują popularne problemy przedsiębiorców. Aasa dla biznesu oferuje pożyczkę już od pierwszego dnia działalności, a Inicjatywa Mikro przewiduje możliwość zawieszenia spłaty pożyczki na 12 miesięcy, a to ogromne udogodnienie, jeśli obroty firmy spadają.

Najłatwiej ma MŚP

Jak wynika z ostatnich badań, sektor małych i średnich przedsiębiorstw to około 99% wszystkich firm na rynku polskim. To właśnie MŚP ma największy wpływ na polską gospodarkę – nie tylko generują blisko 70% narodowego PKB, ale także są miejscem zatrudnienia aż 6 milionów ludzi. Spodziewano się, że kryzys na Ukrainie i embargo na polskie produkty żywnościowe do Rosji negatywnie wpłynie na sytuację naszych małych i średnich przedsiębiorstw. Nic bardziej mylnego. Polskie firmy wyjątkowo dobrze poradziły sobie podczas gospodarczego zachwiania i udowodniły swoją stabilność. Jednak, nawet tak prężnie działające przedsiębiorstwa, które potrafią przetrwać największą burzę, mają kłopoty z utrzymaniem swojej płynności finansowej i, nierzadko, występują o zobowiązanie. Gdzie? Właśnie do instytucji pozabankowych, gdyż to tutaj oszczędzają swój czas, nerwy i papier. Pożyczkodawcy przychodzą z pomocą dla małych i średnich firm i przygotowują dla nich specjalną ofertę. Firmy pożyczkowe zdają sobie sprawę, że bez sektora MŚP polska gospodarka nie miałaby racji bytu.

Pożyczki bez BIK – czy na pewno?

Biuro Informacji Kredytowej to skarbnica wiedzy dla banków i wyrocznia dla kredytobiorców. To instytucja, która czuwa nad bezpieczeństwem uczestników obrotu gospodarczego. W takim rejestrze znajduje się każdy, kto ma jakąkolwiek przeszłość kredytową – niezależnie od tego czy brał kredyt ratalny, czy korzystał z karty kredytowej lub pełnił rolę poręczyciela innego kredytobiorcy. Dzięki BIK-owi banki eliminują nieuczciwych klientów.

Jak nie BIK to co?

A co z pożyczkami? Jak firmy pożyczkowe radzą sobie z kontrolowaniem wiarygodności swoich klientów? Niektóre instytucje pozabankowe nie mają dostępu do bazy BIK. Nie działają one jednak w ciemno i nie udzielają kredytu na ładne oczy. Duża część takiego rodzaju firm korzysta z rejestrów nierzetelnych dłużników, takich jak KRD. Prywatni pożyczkodawcy rzadko wymagają zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami w ZUS i US.

Często wymaganie poręcznie

W reklamach szybkich pożyczek online dla firm możemy dostrzec informację, że otrzymamy pożyczkę bez BIK. Należy jednak wspomnieć, że nie wszystkie przedsiębiorstwa mogą otrzymać taki rodzaj zobowiązania. Jakie warunki trzeba spełniać? W większości o taką pożyczkę mogą starać się niewielkie firmy, które, owszem, mają opóźnienia w BIK-u, lecz nie dłuższe niż 60-90 dni. Dodatkowym ukrytym w reklamie faktem jest sprawa wymaganego poręczenia lub zabezpieczenia rzeczowego, które zazwyczaj muszą posiadać 70% wartości pożyczki.

Minimalny okres istnienia firmy

Należy również dodać, że takie pożyczki nie przekraczają 100 tys. zł. Na otrzymanie pożyczki bez BIK nie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy są dopiero na początku swojej drogi gospodarczej, ponieważ wymagany jest minimalny okres istnienia firmy, który najczęściej wynosi 6 miesięcy. Firmą pożyczkową, która nie wymaga zaświadczeń z BIK oraz dokumentów potwierdzających wysokość dochodów ani PIT-u za ubiegły rok jest Credit Company.