Przedsiębiorstwa w swojej działalności często napotykają różne przeszkody. Prawie 21% polskich firm boryka się z kłopotem rosnących wydatków, ale stagnacją zysków. Obostrzenia regulacyjne i koszty administracyjne stanowią barierę szczególnie utrudniającą wysoki wzrost przedsiębiorstw. Szybki rozwój firmy nie jest również możliwy bez odpowiedniego kapitału. Tutaj ważną rolę odgrywają efektywne rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie dodatkowej gotówki.

Sektor pożyczek pozabankowych wspiera przedsiębiorców

Proces kredytowy w banku zazwyczaj trwa tygodniami. Analiza teczki dokumentów, jakie należy dostarczyć starając się o kredyt, trwa, kolokwialnie mówiąc, lata świetlne. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca potrzebuje szybkiego dostępu do dodatkowych pieniędzy? Co w momencie, gdy traci płynność finansową i jest zmuszony do proszenia o pomoc? Z odsieczą przychodzą duże i stabilne instytucje pozabankowe, które oferują szybką, bezpieczną pożyczkę, przejrzyste warunki oraz brak żmudnych procedur.

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy pożyczki pozabankowe na działalność gospodarczą są dobrym rozwiązaniem. Nasze obawy są nieuzasadnione i każda osoba, która intensywnie myśli o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, powinna zapoznać się z licznymi ofertami firm pożyczkowych. Tym bardziej, że pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw i zauważają potencjał przedsiębiorców. Jeszcze niedawno żywiono duże obawy w stosunku do przedsiębiorstw i nie obdarzano ich tak dużym zaufaniem jak klientów indywidualnych. Warto zapoznać się ofertami pożyczek pozabankowych dla firm, gdyż w awaryjnej sytuacji mogą się one okazać jedynym wyjściem.

Warunki pożyczek dla firm

By móc starać się o dodatkowe finansowanie dla firmy zazwyczaj należy prowadzić działalność od co najmniej 3 do 6 miesięcy. Na rynku znajdziemy też firmy pozabankowe, w których można zaciągnąć pożyczkę nawet od pierwszego dnia działalności. Przy większych sumach finansowania konieczne może być zabezpieczenie pożyczki dla firmy przez zastaw np. hipoteczny. Z drugiej strony pożyczki na mniejsze kwoty można dostać na dowód.

Na rynku można się spotkać z bardzo różnymi kwotami pożyczek dla firm. Niektórzy pożyczkodawcy oferują kwoty sięgające milionów złotych. Najmniejsze zobowiązania to już zaledwie około 1000 zł.

Na najwyższe kwoty możemy liczyć w Monument Fund i Ascot Finance, które udzielają pożyczek na odpowiednio nawet 7 000 000 i 3 000 0000 zł. Najmniejsze kwoty pożyczek dla firm to typowo domena firm faktoringowych, gdzie można sfinansować pojedyncze faktury na kwoty kilkuset złotych.

Pożyczki dla Start-Upów

Nie jest łatwo rozpocząć własnej, prosperującej działalności. Problemem jest zdobycie pierwszego kredytu, który miałby rozkręcić biznes. Bez regularnych, wysokich obrotów nie ma co liczyć na kredyt. Temu problemowi stara się zaradzić branża pożyczkowa, która ma dużo bardziej swobodne kryteria od banków i jest w stanie udzielić pierwszej pożyczki młodym firmom.

To nie jedyne rozwiązanie. Najciekawsze, innowacyjne pomysły na biznes mogą liczyć na wsparcie ze strony Unii Europejskiej i rządu. Wśród programów znanych ze wspierania start-upów znajdziemy m.in. ‘Start in Poland’. Kwota pożyczki, którą może dostać młoda firma w tym programie to nawet 500 00 zł.

Rodzaje pożyczek dla firm

Pożyczki dla firm należą do najbardziej zróżnicowanych produktów finansowych. Dzięki temu przedsiębiorcy mają dostęp do sposobu finansowania, który idealnie odpowiada ich potrzebom. Wśród rodzajów pożyczek dla firm można wymienić:

  • pożyczkę inwestycyjną
  • pożyczkę obrotową
  • pożyczkę płatniczą
  • pożyczkę pomostową – mającą zapewnić finansowanie do otrzymania pełnego kredytu
  • faktoring
  • i wiele innych

Do najbardziej popularnej pożyczki dla biznesu należy pożyczka obrotowa. To rodzaj limitu kredytowego, dzięki któremu można prowadzić działalność również w okresie przestoju czy problemami z płatnością u partnerów. Podobną funkcję do popularnej obrotówki sprawuje faktoring, czyli możliwość finansowania faktur przed terminem ich zapadalności.

Wśród ofert pożyczek dla firm polecane są Biznes Ratka oraz Visset dla firm. W Visset możemy liczyć na maksymalnie 50 000 zł gotówki w obrocie, Biznes Ratka to klasyczna pożyczka na kwotę do 20 000 zł.

Najłatwiej ma MŚP

Jak wynika z ostatnich badań, sektor małych i średnich przedsiębiorstw to około 99% wszystkich firm na rynku polskim. To właśnie MŚP ma największy wpływ na polską gospodarkę – nie tylko generują blisko 70% narodowego PKB, ale także są miejscem zatrudnienia aż 6 milionów ludzi. Spodziewano się, że kryzys na Ukrainie i embargo na polskie produkty żywnościowe do Rosji negatywnie wpłynie na sytuację naszych małych i średnich przedsiębiorstw. Nic bardziej mylnego. Polskie firmy wyjątkowo dobrze poradziły sobie podczas gospodarczego zachwiania i udowodniły swoją stabilność. Jednak, nawet tak prężnie działające przedsiębiorstwa, które potrafią przetrwać największą burzę, mają kłopoty z utrzymaniem swojej płynności finansowej i, nierzadko, występują o zobowiązanie. Gdzie? Właśnie do instytucji pozabankowych, gdyż to tutaj oszczędzają swój czas, nerwy i papier. Pożyczkodawcy przychodzą z pomocą dla małych i średnich firm i przygotowują dla nich specjalną ofertę. Firmy pożyczkowe zdają sobie sprawę, że bez sektora MŚP polska gospodarka nie miałaby racji bytu.

Pożyczki bez BIK – czy na pewno?

Biuro Informacji Kredytowej to skarbnica wiedzy dla banków i wyrocznia dla kredytobiorców. To instytucja, która czuwa nad bezpieczeństwem uczestników obrotu gospodarczego. W takim rejestrze znajduje się każdy, kto ma jakąkolwiek przeszłość kredytową – niezależnie od tego czy brał kredyt ratalny, czy korzystał z karty kredytowej lub pełnił rolę poręczyciela innego kredytobiorcy. Dzięki BIK-owi banki eliminują nieuczciwych klientów.

Jak nie BIK to co?

A co z pożyczkami? Jak firmy pożyczkowe radzą sobie z kontrolowaniem wiarygodności swoich klientów? Niektóre instytucje pozabankowe nie mają dostępu do bazy BIK. Nie działają one jednak w ciemno i nie udzielają kredytu na ładne oczy. Duża część takiego rodzaju firm korzysta z rejestrów nierzetelnych dłużników, takich jak KRD. Prywatni pożyczkodawcy rzadko wymagają zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami w ZUS i US.

Często wymaganie poręcznie

W reklamach szybkich pożyczek online dla firm możemy dostrzec informację, że otrzymamy pożyczkę bez BIK. Należy jednak wspomnieć, że nie wszystkie przedsiębiorstwa mogą otrzymać taki rodzaj zobowiązania. Jakie warunki trzeba spełniać? W większości o taką pożyczkę mogą starać się niewielkie firmy, które, owszem, mają opóźnienia w BIK-u, lecz nie dłuższe niż 60-90 dni. Dodatkowym ukrytym w reklamie faktem jest sprawa wymaganego poręczenia lub zabezpieczenia rzeczowego, które zazwyczaj muszą posiadać 70% wartości pożyczki.

Minimalny okres istnienia firmy

Najczęściej spotyka się minimalny czas istnienia firmy wynoszący 6 miesięcy. Dopiero po takim czasie pożyczkodawca może mieć pewność, że firma faktycznie na dobre rozpoczęła działalność i ma szansę na wypracowanie zysku. Na rynku można odnaleźć firmy pożyczkowe, które nie wymagają od przedsiębiorców pozytywnego BIK-u oraz potwierdzenia dochodów. Są to różnego rodzaju pożyczki pod zastaw.