Ile kosztuje przelew natychmiastowy w PKO i innych bankach?

Internetowe przelewy natychmiastowe w systemach Express ELIXIR i BlueCash wprowadza do oferty coraz więcej banków. Zazwyczaj usługa jest płatna. Wysokość prowizji za pojedynczy przelew błyskawiczny znaleźć można na stronie internetowej każdego banku. Opłaty mogą być stałe lub uzależnione od kwoty przelewu, liczby przelewów w miesiącu czy wariantu konta bankowego.

Poniższe zestawienie obrazuje ile kosztuje przelew natychmiastowy wykonany online lub przez bankowość telefoniczną w ramach określonego wariantu konta. Polecenia przelewu w placówkach stacjonarnych banków mogą się wiązać z innymi kosztami.

Bank Załóż konto Express ELIXIR BlueCash
Alior Bank Konto Jakże Osobiste Załóż konto 5 zł (bankowość telefoniczna) 5 zł
Bank BPS talentKonto Załóż konto 10 zł
Millennium Konto 360º Załóż konto 5 zł
BOŚ Bank EKOKonto bez Kosztów Załóż konto 5 zł
Pekao Konto Przekorzystne Załóż konto 5 zł 5 zł
Bank Pocztowy Pocztowe Konto Bez Ograniczeń Załóż konto 0 zł 0 zł
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie Załóż konto 5 zł 5 zł
Citibank Citi Priority Załóż konto 10 zł
Credit Agricole Konto dla Ciebie Załóż konto 7 zł 7 zł
Getin Bank Konto Proste Zasady Załóż konto 5 zł 5 zł
Idea Bank Konto Idealne Załóż konto 3,50 zł
ING Konto Direct Załóż konto 5 zł 5 zł
mBank eKonto Załóż konto 5 zł 5 zł
neoBANK neoKonto Załóż konto 1 zł 1 zł
Nest Bank Nest Konto Załóż konto 5 zł
PKO BP Konto za Zero Załóż konto 4,99 zł 4,99 zł
Santander BP Konto Jakie Chcę Załóż konto 0 zł 0 zł
T-mobile Usługi Bankowe Konto Freemium Załóż konto 6 zł 6 zł

Gdzie dostępne są darmowe przelewy natychmiastowe Express ELIXIR?

Darmowe przelewy online w standardowym trybie ELIXIR to już usługa dostępna przy wszystkich kontach ROR. Obecnie niektóre banki rezygnują także z pobierania opłat za przelewy natychmiastowe. Zazwyczaj promocja dotyczy bankowości prywatnej, ale również klienci posiadający standardowe konto osobiste mogą liczyć na darmowe przelewy błyskawiczne w Santander BP czy Alior Bank. Poniżej zestawienie banków, w których przelew błyskawiczny wykonamy bez żadnych opłat.

Bezpłatny przelew natychmiastowy oferuje:

 • Millennium – Konto Bankowości Prywatnej,
 • Bank Pocztowy Pocztowe Konto Bez Ograniczeń,
 • Citi Bank – konto Citigold Private Client,
 • Credit Agricole Konto dla Ciebie VIP,
 • Getin Bank – Konto Osobiste Noble Private Banking,
 • Santander BP – wszystkie warianty konta poza walutowym,
 • Alior Bank – Konto Elitarne,
 • Alior Bank – Konto Jakże Osobiste – pakiet 5 bezpłatnych przelewów Express ELIXIR w przypadku wybrania Korzyści „Pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych” do Konta Jakże Osobistego, pakiet obejmuje transakcje dokonywane za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej, bez względu na kwotę.

Jak działa przelew natychmiastowy w banku?

Standardowe przelewy bankowe są księgowane wyłącznie w dni robocze, zgodnie z godzinami trzech sesji ELIXIR. Oznacza to, że na przesłanie pieniędzy możemy czekać nawet 3 dni. Chociaż przelewy online są darmowe, tak długie oczekiwanie na przekazy bankowe potrafi stanowić poważny problem. Alternatywą jest płatny przelew natychmiastowy, który podobnie jak zwykły przelew online, jest realizowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Przeznaczeniem szybkiego przelewu jest natomiast błyskawiczny przekaz pieniędzy pomiędzy kontami, również w weekendy i święta. Kiedy dojdzie przelew?

Przelewy natychmiastowe są księgowane niezależnie od sesji ELIXIR, dzięki czemu przeciętny czas realizacji przelewu wynosi od kilku sekund do 30 minut. Przelew błyskawiczny może nas zatem uchronić przed opóźnieniami w spłacie chwilówki online czy raty kredytu. Przelewy natychmiastowe mają niestety ograniczenia, takie jak typ konta, limit wysokości pojedynczej transakcji, limit liczby przelewów w miesiącu czy ograniczenia godzinowe. Ze względu na szybkie księgowanie, przelewy natychmiastowe są płatne do nawet 10 zł za pojedynczą transakcję.

Lista banków realizujących przelewy natychmiastowe

Przelewy natychmiastowe wprowadza do swojej oferty coraz więcej czołowych banków w Polsce. Szybki przelew dostępny jest m.in. w:

 • Alior Bank
 • Bank BPS
 • Bank Millennium
 • Pekao
 • Bank Pocztowy
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • BNP Pariba
 • BOŚ Bank
 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • Getin Bank
 • Idea Bank
 • ING
 • Kompakt Finanse
 • mBank
 • neoBANK
 • Nest Bank
 • PKO
 • Bank PBS
 • Santander BP
 • SGB-Bank
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Rodzaje przelewów natychmiastowych – Express ELIXIR i BlueCash

Banki działające w Polsce realizują przelewy natychmiastowe w dwóch głównych systemach: Express ELIXIR (obsługiwane są przez Krajową Izbę Rozliczeniową) oraz BlueCash (realizowane przez prywatną spółkę Blue Media). W obu przypadkach przelewy księgowane są w czasie rzeczywistym, co w najlepszej sytuacji może oznaczać przelew w kilka sekund. Czym się zatem różnią?

Przelew natychmiastowy Express ELIXIR

Przelewy natychmiastowe Express Elixir umożliwiają przesłanie środków do innego banku w ciągu zaledwie kilku sekund przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa przeprowadzanej transakcji. Express Elixir umożliwia transakcje wyłącznie w złotówkach i nie jest możliwy przelew w euro czy innej walucie. Maksymalną kwotę pojedynczego przelewu ekspresowego ustala bank. Krajowa Izba Rozliczeniowa ustaliła jednak limit maksymalny w wysokości 100 000 zł dla pojedynczej transakcji. System nie nakłada ograniczenia dziennej liczby transakcji, może to jednak zrobić bank.

Przelewy ekspresowe cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów banków. Ich główną zaletą jest dostępność także w dni wolne, kiedy nie odbywają się rozliczenia międzybankowe ELIXIR. Przelew Express ELIXIR można zlecić wyłącznie do banku, który także korzysta z tego systemu płatności. Jeśli bank odbiorcy nie korzysta z Express ELIXIR, to podobnie jak w przypadku błędnego przelewu bankowego, transakcja zostanie cofnięta, a środki wrócą na konto nadawcy.

Przelew natychmiastowy BlueCash

Alternatywą dla płatności Express ELIXIR jest szybki przelew BlueCash, realizowany w systemie Blue Media. System jest niezależny od KIR i nie łączy się z Express ELIXIR, dlatego nie jest możliwe przesyłanie środków między tymi dwoma systemami. BlueCash umożliwia to przelew ekspresowy między kontami w różnych bankach w czasie kilkunastu minut, również w dni wolne i w godzinach nocnych. Z tego względu na współpracę z BlueMedia decydują się pozabankowe firmy pożyczkowe – korzystanie z usługi przelewów natychmiastowych pozwala m.in. oferować niezwykle popularne >a href=https://ofin.pl/pozyczki-online-15-minut>pożyczki w 15 minut.

Dzięki BlueCash możemy zlecać kilka przelewów jednocześnie, także przelewy na telefon, jeśli nie znamy numeru konta odbiorcy. Transakcje BlueCash mogą być realizowane wyłącznie do banków uczestniczących w systemiem, a ich lista dostępna jest na stronie bluemedia.pl. Co ważne, BlueCash nie realizuje przelewów do ZUS i US. Maksymalna kwota jednorazowego przelewu BlueCash dla klientów indywidualnych sięga od 3 do 20 tys. zł, zależnie od banku.

Kiedy dojdzie przelew ekspresowy?

Czy przelew natychmiastowy działa w sobotę lub w niedzielę? Tak, jeśli bank oferuje taką usługę. Aby przelew ekspresowy został zrealizowany, zarówno bank nadawcy jak i odbiorcy musi korzystać z systemu Express Elixir (lista banków dostępna na stronie KIR). Co ważne, w systemie Express Elixir nie ma sesji przychodzących i wychodzących; system księguje środki w czasie rzeczywistym, podobnie jak to ma miejsce przy przelewach wewnętrznych. Warto pamiętać, że nie wszystkie banki będące częścią systemu KIR zrealizują przelew natychmiastowy w weekend, dlatego warto sprawdzić, jakie ograniczenia przelewów narzuca nasz bank.

Bank Załóż konto Wysyłanie Odbieranie Dni tygodnia Przelew natychmiastowy Przelew na numer telefonu Limit
Alior Bank Załóż konto 00:05-23:55 00:05 – 23:55 codziennie ✔️ ✔️ 100 tys. zł
Bank BPS Załóż konto cała doba cała doba codziennie ✔️ 100 tys. zł
Bank Millennium Załóż konto cała doba nd-czw – cała doba
pt – 00:00-23:00
sb – 04:00-24:00
codziennie ✔️ ✔️ 10 tys. zł
Pekao Załóż konto 06:00 – 20:00 06:00 – 20:00 pn-pt ✔️
Bank Pocztowy Załóż konto pn-pt – 06:00-21:30

sb – 06:00-20:30

pn-pt – 06:00-21:30

sb – 06:00-20:30

pn-sb ✔️ 20 tys. zł
Bank Spółdzielczy w Brodnicy Załóż konto 07:00-18:00 00:00-18:00 i 21:00-24:00 pn-pt ✔️
BNP Paribas Załóż konto 06:00-20:00 06:00-20:00 pn-pt ✔️ 20 tys. zł
Citi Handlowy Załóż konto 07:00-18:00 07:00-18:00 pn-pt ✔️ 100 tys. zł
Credit Agricole Załóż konto cała doba cała doba codziennie ✔️ ✔️ 5 tys. zł
Getin Bank Załóż konto 00:00-23:00 00:00-23:00 codziennie ✔️ ✔️ 10 tys. zł
Idea Bank Załóż konto 02:00-22:00 02:00-22:00 codziennie ✔️ 50 tys. zł
ING Załóż konto cała doba cała doba codziennie ✔️ ✔️ 100 tys.
mBank1 Załóż konto cała doba cała doba codziennie ✔️ ✔️ 5 tys. zł
neoBANK Załóż konto cała doba cała doba codziennie ✔️ 100 tys. zł
PKO Załóż konto cała doba cała doba codziennie ✔️ ✔️ 3 tys. zł
Bank PBS Załóż konto 06:00 – 22:00 06:00 – 22:00 codziennie ✔️
Santander BP Załóż konto cała doba cała doba codziennie ✔️ ✔️ 5 tys. zł
SGB-Bank Załóż konto cała doba cała doba codziennie ✔️
T-Mobile Usługi Bankowe Załóż konto 00:05 – 23:55 00:05 – 23:55 codziennie ✔️ 20 tys. zł

Klienci bankowości detalicznej mBanku mogą wysyłać za pośrednictwem systemu Express ELIXIR zlecenia płatnicze jedynie w postaci przelewów na numer telefonu.

Kiedy przyjdzie przelew natychmiastowy BlueCash?

System Blue Media realizuje przelewy przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Ograniczenia dotyczące czasu księgowania zależne są od decyzji banku. Banki zazwyczaj ustalają limit pojedynczej płatności, ale umożliwiają wykonanie kilku przelewów jednocześnie. Główną zaletą rozwiązania jest wygodna i błyskawiczna realizacja transakcji płatniczych. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie banki, które odbierają przelewy BlueCash dają możliwość wykonania takiej transakcji. Dlatego pożyczki przez internet na konto mogą być wypłacone tego samego dnia lub zgodnie z sesjami ELIXIR.

Banki, które przyjmują przelewy BlueCash:

Bank Załóż konto Godziny księgowania Dni tygodnia Limit przelewu Split payment
Alior Bank Załóż konto cała doba codziennie 20 tys. zł ✔️
BNP Paribas Załóż konto 07:00-20:00 poniedziałek – piątek 20 tys. zł
Bank Millennium Załóż konto 08:00-17:30 poniedziałek – piątek 10 tys. zł
BOŚ Bank Załóż konto cała doba codziennie
Bank Pocztowy Załóż konto 06:00-21:30 poniedziałek – sobota 20 tys. zł ✔️
Pekao Załóż konto pn-sb – 00:00-02:59 i 04:00-23:59

nd – 04:00-23:59 i 00:00-02:59

codziennie
Credit Agricole Załóż konto cała doba codziennie 5 tys. zł
Getin Bank Załóż konto 08:00-20:30 poniedziałek – piątek 10 tys. zł
ING Załóż konto cała doba codziennie 20 tys. zł ✔️
Kompakt Finanse Załóż konto cała doba codziennie
mBank Załóż konto cała doba codziennie 5 tys.
neoBank Załóż konto cała doba codziennie 20 tys. zł
Nest Bank Załóż konto 00:00-21:00 codziennie 5 tys. zł
PKO Załóż konto 06:00-22:30 codziennie 3 tys. zł
Santander BP Załóż konto cała doba codziennie 20 tys. zł ✔️
T-Mobile Usługi Bankowe Załóż konto cała doba codziennie 5 tys. zł ✔️

Jak zrobić przelew natychmiastowy?

Z punktu widzenia nadawcy wykonanie przelewu natychmiastowego nie różni się od zwykłego przelewu bankowego w systemie ELIXIR. Polecenie przelewu można złoży tradycyjnie w oddziale banku lub online. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej wystarczy kliknąć w zakładkę “nowy przelew”, po czym wybrać opcję “przelew natychmiastowy”. Nie są potrzebne dodatkowe konta czy aplikacje bankowe. Podobnie prosto można przesłać pieniądze przez BlueCash.

Polecenie przelewu Blue Media można złożyć w stacjonarnym oddziale banku, przez bankowość online lub za pomocą zewnętrznej platformy www.bm.pl obsługiwanej przez Blue Media (koszt to 5 zł za każde rozpoczęte 5 tys. przelewu). Wystarczy otworzyć konto i podać dane odbiorcy oraz bank, z którego chcemy przelać środki. Po wpisaniu tych danych, pieniądze są przelewane na konto Blue Media w banku nadawcy, po czym trafiają na konto Blue Media banku odbiorcy.

Ważne! W przypadku przelewu przez System Płatności BlueCash wysyłanego na rachunek niektórych banków, w związku z pośrednictwem Blue Media, przy przekazywaniu środków w polu nadawca pojawia się Blue Media S.A.. Te banki to: BNP Paribas, Millennium, BOŚ Bank,Pekao, Credit Agricole,Getin Bank i PKO.