Ile kosztuje przelew natychmiastowy w PKO i innych bankach?

Internetowe przelewy natychmiastowe w systemach Express ELIXIR i BlueCash wprowadza do oferty coraz więcej banków. Zazwyczaj usługa jest płatna. Wysokość prowizji za pojedynczy przelew błyskawiczny znaleźć można na stronie internetowej każdego banku. Opłaty mogą być stałe lub uzależnione od kwoty przelewu, liczby przelewów w miesiącu czy wariantu konta bankowego.

Poniższe zestawienie obrazuje ile kosztuje przelew natychmiastowy wykonany online lub przez bankowość telefoniczną w ramach określonego wariantu konta. Polecenia przelewu w placówkach stacjonarnych banków mogą się wiązać z innymi kosztami.

BankZałóż kontoExpress ELIXIRBlueCash
Alior Bank Konto Jakże OsobisteZałóż konto5 zł (bankowość telefoniczna)5 zł
Bank BPS talentKontoZałóż konto10 zł
Millennium Konto 360ºZałóż konto5 zł
BOŚ Bank EKOKonto bez KosztówZałóż konto5 zł
Pekao Konto PrzekorzystneZałóż konto5 zł5 zł
Bank Pocztowy Pocztowe Konto Bez OgraniczeńZałóż konto0 zł0 zł
BNP Paribas Konto Otwarte na CiebieZałóż konto5 zł5 zł
Citibank Citi PriorityZałóż konto10 zł
Credit Agricole Konto dla CiebieZałóż konto7 zł7 zł
Getin Bank Konto Proste ZasadyZałóż konto5 zł5 zł
Idea Bank Konto IdealneZałóż konto3,50 zł
ING Konto DirectZałóż konto5 zł5 zł
mBank eKontoZałóż konto5 zł5 zł
neoBANK neoKontoZałóż konto1 zł1 zł
Nest Bank Nest KontoZałóż konto5 zł
PKO BP Konto za ZeroZałóż konto4,99 zł4,99 zł
Santander BP Konto Jakie ChcęZałóż konto0 zł0 zł
T-mobile Usługi Bankowe Konto FreemiumZałóż konto6 zł6 zł

Gdzie dostępne są darmowe przelewy natychmiastowe Express ELIXIR?

Darmowe przelewy online w standardowym trybie ELIXIR to już usługa dostępna przy wszystkich kontach ROR. Obecnie niektóre banki rezygnują także z pobierania opłat za przelewy natychmiastowe. Zazwyczaj promocja dotyczy bankowości prywatnej, ale również klienci posiadający standardowe konto osobiste mogą liczyć na darmowe przelewy błyskawiczne w Santander BP czy Alior Bank. Poniżej zestawienie banków, w których przelew błyskawiczny wykonamy bez żadnych opłat.

Bezpłatny przelew natychmiastowy oferuje:

 • Millennium – Konto Bankowości Prywatnej,
 • Bank Pocztowy Pocztowe Konto Bez Ograniczeń,
 • Citi Bank – konto Citigold Private Client,
 • Credit Agricole Konto dla Ciebie VIP,
 • Getin Bank – Konto Osobiste Noble Private Banking,
 • Santander BP – wszystkie warianty konta poza walutowym,
 • Alior Bank – Konto Elitarne,
 • Alior Bank – Konto Jakże Osobiste – pakiet 5 bezpłatnych przelewów Express ELIXIR w przypadku wybrania Korzyści „Pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych” do Konta Jakże Osobistego, pakiet obejmuje transakcje dokonywane za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej, bez względu na kwotę.

Jak działa przelew natychmiastowy w banku?

Standardowe przelewy bankowe są księgowane wyłącznie w dni robocze, zgodnie z godzinami trzech sesji ELIXIR. Oznacza to, że na przesłanie pieniędzy możemy czekać nawet 3 dni. Chociaż przelewy online są darmowe, tak długie oczekiwanie na przekazy bankowe potrafi stanowić poważny problem. Alternatywą jest płatny przelew natychmiastowy, który podobnie jak zwykły przelew online, jest realizowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Przeznaczeniem szybkiego przelewu jest natomiast błyskawiczny przekaz pieniędzy pomiędzy kontami, również w weekendy i święta. Kiedy dojdzie przelew?

Przelewy natychmiastowe są księgowane niezależnie od sesji ELIXIR, dzięki czemu przeciętny czas realizacji przelewu wynosi od kilku sekund do 30 minut. Przelew błyskawiczny może nas zatem uchronić przed opóźnieniami w spłacie chwilówki online czy raty kredytu. Przelewy natychmiastowe mają niestety ograniczenia, takie jak typ konta, limit wysokości pojedynczej transakcji, limit liczby przelewów w miesiącu czy ograniczenia godzinowe. Ze względu na szybkie księgowanie, przelewy natychmiastowe są płatne do nawet 10 zł za pojedynczą transakcję.

Lista banków realizujących przelewy natychmiastowe

Przelewy natychmiastowe wprowadza do swojej oferty coraz więcej czołowych banków w Polsce. Szybki przelew dostępny jest m.in. w:

 • Alior Bank
 • Bank BPS
 • Bank Millennium
 • Pekao
 • Bank Pocztowy
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • BNP Pariba
 • BOŚ Bank
 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • Getin Bank
 • Idea Bank
 • ING
 • Kompakt Finanse
 • mBank
 • neoBANK
 • Nest Bank
 • PKO
 • Bank PBS
 • Santander BP
 • SGB-Bank
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Rodzaje przelewów natychmiastowych – Express ELIXIR i BlueCash

Banki działające w Polsce realizują przelewy natychmiastowe w dwóch głównych systemach: Express ELIXIR (obsługiwane są przez Krajową Izbę Rozliczeniową) oraz BlueCash (realizowane przez prywatną spółkę Blue Media). W obu przypadkach przelewy księgowane są w czasie rzeczywistym, co w najlepszej sytuacji może oznaczać przelew w kilka sekund. Czym się zatem różnią?

Przelew natychmiastowy Express ELIXIR

Przelewy natychmiastowe Express Elixir umożliwiają przesłanie środków do innego banku w ciągu zaledwie kilku sekund przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa przeprowadzanej transakcji. Express Elixir umożliwia transakcje wyłącznie w złotówkach i nie jest możliwy przelew w euro czy innej walucie. Maksymalną kwotę pojedynczego przelewu ekspresowego ustala bank. Krajowa Izba Rozliczeniowa ustaliła jednak limit maksymalny w wysokości 100 000 zł dla pojedynczej transakcji. System nie nakłada ograniczenia dziennej liczby transakcji, może to jednak zrobić bank.

Przelewy ekspresowe cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów banków. Ich główną zaletą jest dostępność także w dni wolne, kiedy nie odbywają się rozliczenia międzybankowe ELIXIR. Przelew Express ELIXIR można zlecić wyłącznie do banku, który także korzysta z tego systemu płatności. Jeśli bank odbiorcy nie korzysta z Express ELIXIR, to podobnie jak w przypadku błędnego przelewu bankowego, transakcja zostanie cofnięta, a środki wrócą na konto nadawcy.

Przelew natychmiastowy BlueCash

Alternatywą dla płatności Express ELIXIR jest szybki przelew BlueCash, realizowany w systemie Blue Media. System jest niezależny od KIR i nie łączy się z Express ELIXIR, dlatego nie jest możliwe przesyłanie środków między tymi dwoma systemami. BlueCash umożliwia to przelew ekspresowy między kontami w różnych bankach w czasie kilkunastu minut, również w dni wolne i w godzinach nocnych. Z tego względu na współpracę z BlueMedia decydują się pozabankowe firmy pożyczkowe – korzystanie z usługi przelewów natychmiastowych pozwala m.in. oferować niezwykle popularne >a href=https://ofin.pl/pozyczki-online-15-minut>pożyczki w 15 minut.

Dzięki BlueCash możemy zlecać kilka przelewów jednocześnie, także przelewy na telefon, jeśli nie znamy numeru konta odbiorcy. Transakcje BlueCash mogą być realizowane wyłącznie do banków uczestniczących w systemiem, a ich lista dostępna jest na stronie bluemedia.pl. Co ważne, BlueCash nie realizuje przelewów do ZUS i US. Maksymalna kwota jednorazowego przelewu BlueCash dla klientów indywidualnych sięga od 3 do 20 tys. zł, zależnie od banku.

Kiedy dojdzie przelew ekspresowy?

Czy przelew natychmiastowy działa w sobotę lub w niedzielę? Tak, jeśli bank oferuje taką usługę. Aby przelew ekspresowy został zrealizowany, zarówno bank nadawcy jak i odbiorcy musi korzystać z systemu Express Elixir (lista banków dostępna na stronie KIR). Co ważne, w systemie Express Elixir nie ma sesji przychodzących i wychodzących; system księguje środki w czasie rzeczywistym, podobnie jak to ma miejsce przy przelewach wewnętrznych. Warto pamiętać, że nie wszystkie banki będące częścią systemu KIR zrealizują przelew natychmiastowy w weekend, dlatego warto sprawdzić, jakie ograniczenia przelewów narzuca nasz bank.

BankZałóż kontoWysyłanieOdbieranieDni tygodniaPrzelew natychmiastowyPrzelew na numer telefonuLimit
Alior BankZałóż konto00:05-23:5500:05 – 23:55codziennie✔️✔️100 tys. zł
Bank BPSZałóż kontocała dobacała dobacodziennie✔️100 tys. zł
Bank MillenniumZałóż kontocała doband-czw – cała doba
pt – 00:00-23:00
sb – 04:00-24:00
codziennie✔️✔️10 tys. zł
PekaoZałóż konto06:00 – 20:0006:00 – 20:00pn-pt✔️
Bank PocztowyZałóż kontopn-pt – 06:00-21:30

sb – 06:00-20:30

pn-pt – 06:00-21:30

sb – 06:00-20:30

pn-sb✔️20 tys. zł
Bank Spółdzielczy w BrodnicyZałóż konto07:00-18:0000:00-18:00 i 21:00-24:00pn-pt✔️
BNP ParibasZałóż konto06:00-20:0006:00-20:00pn-pt✔️20 tys. zł
Citi HandlowyZałóż konto07:00-18:0007:00-18:00pn-pt✔️100 tys. zł
Credit AgricoleZałóż kontocała dobacała dobacodziennie✔️✔️5 tys. zł
Getin BankZałóż konto00:00-23:0000:00-23:00codziennie✔️✔️10 tys. zł
Idea BankZałóż konto02:00-22:0002:00-22:00codziennie✔️50 tys. zł
INGZałóż kontocała dobacała dobacodziennie✔️✔️100 tys.
mBank1Załóż kontocała dobacała dobacodziennie✔️✔️5 tys. zł
neoBANKZałóż kontocała dobacała dobacodziennie✔️100 tys. zł
PKOZałóż kontocała dobacała dobacodziennie✔️✔️3 tys. zł
Bank PBSZałóż konto06:00 – 22:0006:00 – 22:00codziennie✔️
Santander BPZałóż kontocała dobacała dobacodziennie✔️✔️5 tys. zł
SGB-BankZałóż kontocała dobacała dobacodziennie✔️
T-Mobile Usługi BankoweZałóż konto00:05 – 23:5500:05 – 23:55codziennie✔️20 tys. zł

Klienci bankowości detalicznej mBanku mogą wysyłać za pośrednictwem systemu Express ELIXIR zlecenia płatnicze jedynie w postaci przelewów na numer telefonu.

Kiedy przyjdzie przelew natychmiastowy BlueCash?

System Blue Media realizuje przelewy przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Ograniczenia dotyczące czasu księgowania zależne są od decyzji banku. Banki zazwyczaj ustalają limit pojedynczej płatności, ale umożliwiają wykonanie kilku przelewów jednocześnie. Główną zaletą rozwiązania jest wygodna i błyskawiczna realizacja transakcji płatniczych. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie banki, które odbierają przelewy BlueCash dają możliwość wykonania takiej transakcji. Dlatego pożyczki przez internet na konto mogą być wypłacone tego samego dnia lub zgodnie z sesjami ELIXIR.

Banki, które przyjmują przelewy BlueCash:

BankZałóż kontoGodziny księgowaniaDni tygodniaLimit przelewuSplit payment
Alior BankZałóż kontocała dobacodziennie20 tys. zł✔️
BNP ParibasZałóż konto07:00-20:00poniedziałek – piątek20 tys. zł
Bank MillenniumZałóż konto08:00-17:30poniedziałek – piątek10 tys. zł
BOŚ BankZałóż kontocała dobacodziennie
Bank PocztowyZałóż konto06:00-21:30poniedziałek – sobota20 tys. zł✔️
PekaoZałóż kontopn-sb – 00:00-02:59 i 04:00-23:59

nd – 04:00-23:59 i 00:00-02:59

codziennie
Credit AgricoleZałóż kontocała dobacodziennie5 tys. zł
Getin BankZałóż konto08:00-20:30poniedziałek – piątek10 tys. zł
INGZałóż kontocała dobacodziennie20 tys. zł✔️
Kompakt FinanseZałóż kontocała dobacodziennie
mBankZałóż kontocała dobacodziennie5 tys.
neoBankZałóż kontocała dobacodziennie20 tys. zł
Nest BankZałóż konto00:00-21:00codziennie5 tys. zł
PKOZałóż konto06:00-22:30codziennie3 tys. zł
Santander BPZałóż kontocała dobacodziennie20 tys. zł✔️
T-Mobile Usługi BankoweZałóż kontocała dobacodziennie5 tys. zł✔️

Jak zrobić przelew natychmiastowy?

Z punktu widzenia nadawcy wykonanie przelewu natychmiastowego nie różni się od zwykłego przelewu bankowego w systemie ELIXIR. Polecenie przelewu można złoży tradycyjnie w oddziale banku lub online. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej wystarczy kliknąć w zakładkę “nowy przelew”, po czym wybrać opcję “przelew natychmiastowy”. Nie są potrzebne dodatkowe konta czy aplikacje bankowe. Podobnie prosto można przesłać pieniądze przez BlueCash.

Polecenie przelewu Blue Media można złożyć w stacjonarnym oddziale banku, przez bankowość online lub za pomocą zewnętrznej platformy www.bm.pl obsługiwanej przez Blue Media (koszt to 5 zł za każde rozpoczęte 5 tys. przelewu). Wystarczy otworzyć konto i podać dane odbiorcy oraz bank, z którego chcemy przelać środki. Po wpisaniu tych danych, pieniądze są przelewane na konto Blue Media w banku nadawcy, po czym trafiają na konto Blue Media banku odbiorcy.

Ważne! W przypadku przelewu przez System Płatności BlueCash wysyłanego na rachunek niektórych banków, w związku z pośrednictwem Blue Media, przy przekazywaniu środków w polu nadawca pojawia się Blue Media S.A.. Te banki to: BNP Paribas, Millennium, BOŚ Bank,Pekao, Credit Agricole,Getin Bank i PKO.