Czym jest historia kredytowa

Historia kredytowa rozumiana jest jako zbiór wszelkich naszych poczynań w zakresie zaciągania oraz regulowania kredytów czy pożyczek, zarówno już spłaconych, jak i tych, które aktualnie posiadamy. To swoisty autoportret sposobu zarządzania finansami osobistymi. Za każdym razem przy braniu kredytu mieszkaniowego, kredytu gotówkowego, pożyczki hipotecznej, karty kredytowej czy uruchamianiu debetu w rachunku w banku lub SKOK-u, informacja o powstałym zobowiązaniu trafia do Biura Informacji Kredytowej. Od tej chwili tworzymy swoją historię sposobu zarządzania danym produktem finansowym. W momencie gdy będziemy wnioskować o kolejną kwotę, instytucja finansowa wyśle zapytanie do BIK, a w odpowiedzi otrzyma raport obrazujący to, jak radzimy sobie z obsługą świadczenia. Na tej podstawie jest w stanie oszacować ryzyko wypłacenia nam pieniędzy. Zbyt duże ryzyko nie przekreśla jednoznacznie szans na otrzymanie finansowego wsparcia, czego przykładem mogą być chociażby szybkie pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej.

Jak budować historię kredytową

Najważniejszym czynnikiem budowania pozytywnej historii kredytowej jest terminowa spłata wszelkich zobowiązań. Należy dbać o to, aby comiesięczne raty regulowane w ramach kredytu hipotecznego czy mieszkaniowego wpływały na konto kredyto- czy pożyczkodawcy najpóźniej w dzień ustalony jako ostateczny przy podpisywaniu umowy.

Terminowe regulowanie należności to sygnał dla banku, że potrafimy sprawnie zarządzać finansami, jesteśmy dobrze zorganizowani i warto podjąć z nami współpracę. Posiadacz pozytywnej historii kredytowej jest często doceniany poprzez proponowanie mu lepszych warunków udzielenia kredytu czy chwilówki.

Krótka historia kredytowa lepsza niż jej brak

Warto podkreślić, że nawet krótka historia kredytowa jest lepsza niż jej całkowity brak. Dlatego, jeśli w przyszłości przymierzamy się do zaciągnięcia np. kredytu hipotecznego, a dotychczas stroniliśmy od wszelkich produktów finansowych, warto już teraz pomyśleć o budowaniu podstaw pod tę operację. Przykładowo, możemy zdecydować się na kartę kredytową czy debet w ramach ROR-u. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup np. sprzętu AGD w systemie ratalnym.

Problem ze spłatą zobowiązań – co robić

Jeśli zdarzyłyby się nam problemy ze zwrotem należności w terminie, pod żadnym pozorem nie próbujmy unikać instytucji finansowej czy nie szukajmy rozwiązania, które może poważnie zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Mowa tu np. o braniu pożyczek od parabanków czy korzystaniu z usług lombardów na potrzeby pokrycia powstałej zaległości. Należy skontaktować się z bankiem, wyjaśnić przyczyny przejściowego pogorszenia sytuacji finansowej i wspólnie poszukać wyjścia z sytuacji, satysfakcjonującego obie strony. Może to być np. wydłużenie okresu spłaty czy wakacje kredytowe, czyli czasowe zawieszenie rat (w całości lub tylko części). Szybkość reakcji oraz wyjście z inicjatywą są niezwykle ważne, bo pokazują, że nie lekceważymy problemu.

Warto również wyrazić zgodę na to, aby instytucje finansowe miały wgląd do informacji nie tylko o obecnie spłacanych zobowiązaniach, ale też tych, które zwróciliśmy zgodnie z umową. Zgoda na przetwarzanie danych również po wygaśnięciu kredytu lub pożyczki online, zwłaszcza gdy nie mieliśmy problemów z płaceniem rat na czas, może być przepustką do bonusów przy kolejnej potrzebie skorzystania z usług instytucji finansowej.

Wonga – pożyczka pomagająca zbudować zdolność kredytową

Jedną z niewielu firm udzielających chwilówek online, która pomaga w budowaniu historii kredytowej, jest Wonga. Biorąc pożyczkę online w Wonga, uzyskujemy wpis w Biurze Informacji Kredytowej. Po spłaceniu zobowiązania (przypominamy o promocji w Wonga – pierwsza pożyczka 750 zł na 60 dni, za jedyne 10 zł) odpowiedni wpis widnieje w naszej historii kredytowej.