Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest jedną z największych baz dłużników, która gromadzi i udostępnia informację o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Powszechnie BIK jest kojarzony z wnioskowaniem o kredyty i pożyczki.

Działalność Biura ma na celu wspomaganie instytucji udzielających kredytów. Dzięki informacjom zebranym przez BIK, kredytodawcym mogą przeprowadzić ocenę zdolności kredytowej ich klientów. Dodatkowo rejestr umożliwia wymianę danych finansowych pomiędzy sektorem bankowym a przedsiębiorstwami różnych branż, dzięki danym zebranym przez BIG InfoMonitor. Należy bowiem wiedzieć, że BIK i BIG należą do Grupy BIK.

Misją instytucji jest zwiększenie świadomości konsumentów w obszarze budowania wiarygodności finansowej oraz ochrony tożsamości. BIK został powołany do działania na podstawie art. 105 ust. 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o prawie bankowym. Dokument ten dokładnie określa zasady funkcjonowania i zakres obowiązków tej bazy. Jej celem jest zapewnienie dostępu do danych stanowiących tajemnice bankowa oraz możliwość ich przetwarzania.

Jakie informacje gromadzi Biuro Informacji Kredytowej?

Jeśli wniosek jest składany przez osobę, która nigdy nie korzystała z kredytów bankowych lub pożyczek pozabankowych to posiada ona tzw. pusty BIK. W momencie złożenia pierwszego wniosku pożyczkowego w bazie pojawi się zapytanie. Na podstawie informacji znajdujących się w bazie instytucja podejmuje decyzję o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku.

Od momentu udzielenie finansowania, kredytodawca przekazuje do biura dane na temat przebiegu spłaty, które są tam gromadzone i aktualizowane na jego wniosek.

Zebrane dane można podzielić na:

 • pozytywne, o kredytach spłacanych przed terminem i w terminie,
 • negatywne, o kredytach spłacanych z opóźnieniem lub niespłacanych w ogóle.

Co ciekawe większość, bo aż 90%, aktualnie zgromadzonych danych stanowią wpisy pozytywne.

Zapytanie a wpis w BIK

Wśród danych zbieranych przez BIK można wyróżnić dwa typy informacji: zapytania i wpisy. Oba rodzaje danych mogą mieć zarówno negatywny jak i pozytywny wpływ na ostateczną ocenę.

 • Zapytanie – to informacja o złożeniu wniosku, która jedynie w przypadku odmowy udzielenia finansowania ma wpływ na scoring BIK. Wiele zapytań, zakończonych odrzuceniem wniosku może spowodować, że inne banki negatywnie ocenią Twoje szanse na kredyt. Zapytania są przechowywane przez rok. Informacje o odrzuceniu wniosku, dla kredytodawcy rozpatrującego Twój wniosek, mają znaczenie tylko przez kilka miesięcy od ich pojawienia w rejestrze.
 • Wpis – informacja na temat przebiegu spłaty, dostarczana przez pożyczkodawcę. Instytucja finansowa na bieżąco aktualizuje dane na temat przebiegu spłaty i oznacza czy spłata była dokonana w terminie, z małym opóźnieniem, dużym opóźnieniem lub dotychczasowym brakiem wpłaty.

Co ważne, również pozabankowe firmy pożyczkowe udzielające tzw. pożyczek bez BIK, składają zapytanie i przekazują dane na temat przebiegu spłaty do Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku produktów oferowanych pod taką nazwą można się jednak spodziewać, że pożyczkodawca nie zwraca szczególnej uwagi na historię kredytową i udziela pożyczki nawet mimo wielu negatywnych wpisów.

Jak sprawdzić siebie w BIK?

Aby sprawdzić swój BIK konieczne jest wykupienie pojedynczego raportu lub pakietu. To pozwoli Ci zobaczyć dane, które widzą kredytodawcy oraz umożliwi świadome budowanie pozytywnej historii kredytowej.

Korzystanie z usług Biura Informacji Kredytowej jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest rejestracja w serwisie internetowym. Następnie należy wykupić i pobrać raport. Już samo założenie profilu w portalu BIK zapewni Ci dostęp do podstawowych, bezpłatnych funkcji:

 • powiadomienia o złożeniu zapytań kredytowych na Twoje dane – wiadomość wysyłana na maila,
 • możliwość szybkiego zastrzeżenia dowodu osobistego.

Pobieranie raportu BIK krok po kroku

Rejestracja konta BIK jest bardzo prosta. W celu utworzenia profilu klienta potrzebne będą: dokument tożsamości, telefon komórkowy, adres e-mail oraz konto bankowe, z którego pomocą potwierdzam tożsamość realizując przelew weryfikacyjny.

 1. Wejdź na portal www.bik.pl i kliknij przycisk “Załóż konto”.
 2. Wypełnij formularz odpowiednimi danymi z wykorzystaniem paszportu, dowodu osobistego lub karty pobytu.
 3. Wykonaj przelew weryfikacyjny za pomocą BlueMedia w wysokości 1 zł.
 4. Otwórz e-mail z linkiem aktywacyjnym do konta.
 5. Odbierz SMS z kodem autoryzacyjnym i wprowadź go w odpowiednie miejsce.
 6. Ustaw login oraz hasło.
 7. Zatwierdź ofertę i pobierz raport.

Co zawiera płatny raport BIK?

W dokumencie znajdziesz szczegółowe dane na temat posiadanych zobowiązań. Znajdziesz tu informacje m.in. o: kwocie pozostałej do spłaty, wysokości rat, terminach kolejnych płatności itp.. Możesz zobaczyć kiedy spóźniłeś się z opłatą, kiedy zrobiłeś przelew zgodnie z harmonogramem oraz gdzie wciąż zalegasz w płatności.

Raport BIK jest podzielony na kilka sekcji:

Wskaźnik BIK – prosta informacja o ogólnym statusie płatności, pozwalająca na szybką ocenę swojej sytuacji. Wskaźnik można udostępnić innym osobom i potwierdzić swoją wiarygodność.

Wskaźnik może mieć trzy statusy:

 • zielony – oznacza to, że nie mamy żadnych nieuregulowanych pożyczek lub kredytów i negatywnych wpisów,
 • pomarańczowy – kolor informuje nas, że mamy pewne opóźnienia w spłacie zobowiązań,
 • czerwony – kolor oznaczający spóźnienie się ze spłatą zobowiązań więcej niż 30 dni lub długi wpisane na listę dłużników.

Ocena punktowa

scoring BIK, czyli ocenę punktową w skali od 0 do 100. Ocena punktowa jest ustalana po przeanalizowaniu terminowości w spłacie zobowiązań, w odniesieniu do wyników najlepiej notowanych kredytobiorców. Dzięki niemu szybko dowiesz się jak widzą Cię pożyczkodawcy oraz czy nie zalegasz z płatnością rat.

Dodatkowo, znajdziesz tu dokładne informacje o tym co wpłynęło na Twój scoring: częstotliwość składania wniosków, terminowość spłacania rat czy liczba posiadanych zobowiązań. W tej sekcji znajdziesz sugestie co należy zrobić, aby poprawić swój wynik.

Podsumowanie spłacanych kredytów i pożyczek – ogólna informacja przedstawiająca liczbę kredytów, ich typ, pierwotna kwota, ile pozostało do spłaty, kwota następnej raty, suma zaległości i wystąpienie opóźnień. Ocena spłaty jest oznaczona kolorami podobnie jak wskaźnik BIK.

Postęp w spłacie zobowiązań – procentowa i graficzna ocena jaka część kredytu została już spłacona. Każdy kredyt i pożyczka są opisane oddzielnie.

Szczegółowa historia spłaty – dokładny opis przebiegu spłaty z wyszczególnieniem informacji o kredycie, dotrzymywania terminów poszczególnych płatności, status zobowiązania, informacja o tym kiedy wpis przestanie być widoczny w raporcie BIK itp.. Wszystkie te informacje są dostępne po kliknięciu przycisku “Szczegóły” przy konkretnym kredycie.

Informacje z BIG InfoMonitor – w tej części raportu BIK dowiesz się czy posiadasz wpisy gospodarcze zanotowane w Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Będą to zarówno informacje pozytywne i negatywne np. niezapłacone faktury.

Wszystkie wymienione informacje są przedstawione w czytelny i atrakcyjny sposób. Dzięki temu, zapoznanie się z raportem nie powinno sprawić problemu żadnej osobie.

Czy można uzyskać raport BIK za darmo?

Tak, można sprawdzić swój BIK za darmo

. Procedura uzyskania tego dokumentu jest bardziej skomplikowana niż kupienie raportu. Wymaga to napisania wniosku, w którym odwołamy się na konkretny artykuł RODO. Następnie dokument należy wysłać do Biura Informacji Kredytowej. Aktualnie pobranie raportu BIK za darmo jest możliwe raz na 6 miesięcy.

Niestety, bezpłatny raport BIK jest udostępniany w postaci kopii danych, w formie papierowej. Znajdziemy tu jedynie podstawowe dane o posiadanych zobowiązaniach, takie jak: początkowa kwota kredytu, pozostała suma do spłaty czy fakt wystąpienia opóźnienia w spłacie. Krótko mówiąc darmowy raport (kopia danych) to okrojona wersja podstawowego, płatnego raportu. Jest on mniej czytelny: nie zawiera grafik opisujących naszą historię czy porad jak ją poprawić.

Jak sprawdzić za darmo BIK w 2022 r.?

Biuro Informacji Kredytowej jest zobowiązane udzielić kopii danych na nasz temat. To prawo gwarantuje art. 15 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Jeśli nie powołamy się na ten konkretny artykuł, BIK może odmówić naszego żądania!

Wzór wniosku jest dostępny do pobrania za darmo poniżej. Kliknij w ikonę dokumentu i zapisz plik na dysku.

Wydrukuj dokument i wypełnij rubryki podając: imię i nazwisko, PESEL, numer i serię dowodu osobistego oraz adres korespondencyjny. Przygotowany wniosek należy podpisać i dostarczyć do BIK. Można to zrobić:

 • składając wniosek osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK,
 • wysyłając wniosek pocztą,
 • przesyłając wniosek e-mailem uwierzytelnionym podpisem kwalifikowanym,
 • składając wniosek poprzez formularz kontaktu za pośrednictwem profilu klienta Portalu BIK.

Kto może sprawdzić Twój BIK?

Możliwość zweryfikowania Twoich danych w BIK posiada każda instytucja pożyczkowa lub bank. Warunkiem do sprawdzenia jest wyrażenie odpowiedniej zgody na przetwarzanie danych osobowych. W większości przypadków jest to konieczne przy każdym wniosku, gdyż kredytodawcy wykorzystują raport BIK na Twój temat przy analizie zdolności kredytowej.

Twoja firma może zostać zweryfikowana przez kontrahenta. Ta funkcja jest też dostępna dla Ciebie. Możesz przejrzeć historię wybranego przedsiębiorstwo, z którym chcesz nawiązać współpracę. Co ważne, konsument nie może zweryfikować innej osoby, a jedynie siebie lub wybraną firmę.

Ile kosztuje pobranie raport BIK?

Podstawowy, jednorazowy raport BIK jest płatny i kosztuje 39 zł. Można go uzyskać taniej, korzystając z pakietów 3 lub 6 raportów. Największy pakiet dodatkowo zapewnia dostęp do alertów przez okres 12 miesięcy. Zakupu można dokonać z profilu klienta po zalogowaniu w serwisie internetowym lub aplikacji mobilnej. W dalszej części artykułu prezentujemy pełne zestawienie usług wraz z cenami, proponowanych przez Biuro Informacji Kredytowej dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców.

Wszystkie usługi BIK

Instytucja posiada rozbudowaną ofertę usług dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców, banków i SKOK-ów czy organów administracji publicznej. Osoby fizyczne, czyli konsumenci mogą skorzystać z kilku funkcji, pod warunkiem, że wykupią do nich dostęp. Poniżej prezentujemy ofertę BIK dostępną dla klientów indywidualnych.

Usługa Co zapewnia? Termin ważności Koszt
Raport BIK
 • dostęp do oceny punktowej oraz wskaźnika kondycji finansowej,
 • informacje o aktualnym zadłużeniu,
 • weryfikacja swojej historii kredytowej w BIK,
 • dane o upadłości konsumenckiej,
 • dane o zapytaniach kredytowych
Jednorazowy 39 zł
Pakiet 3 raportów
 • informacje o aktualnym zadłużeniu,
 • weryfikacja historii kredytowej,
 • dostęp do oceny punktowej oraz wskaźnika kondycji finansowej,
 • dane o upadłości konsumenckiej,
 • dane o zapytaniach kredytowych.
3 miesiące 78 zł
Pakiet BIK
 • alerty,
 • 6 raportów,
 • wskaźnik,
 • zastrzeżenie kredytowe,
 • zastrzeganie dokumentów tożsamości.
12 miesięcy 99 zł
Wskaźnik BIK
 • dane o braku opóźnień w spłacie,
 • ocena statusu w BIK i BIG InfoMonitor,
 • analiza wiarygodności finansowej.
24 miesiące 24 zł
Alerty BIK
 • informacja o zapytaniach,
 • powiadomienia o próbie uzyskania kredytu na nasz dane.
24 miesiące 24 zł
Raport o kontrahencie
 • wgląd do statusu sprawdzanej firmy,
 • obecność w rejestrach dłużników,
 • informacje o zaleganiu w płatnościach.
Jednorazowy 24 zł
Alerty o kontrahencie
 • powiadomienia o wpisaniu firmy do BIG InfoMonitor,
 • powiadomienie o niewywiązywaniu się przedsiębiorcy ze zobowiązań płatniczych.
12 miesięcy 29 zł
Wskaźnik o kontrahencie
 • sytuacja płatnicza sprawdzanej firmy,
 • opóźnienia w spłacie i status dłużnika,
 • monitorowanie wiarygodności firmy,
12 miesięcy 24 zł

Aplikacja mobilna Mój BIK

BIK posiada aplikację mobilną Mój BIK. Pozwala to na łatwy i szybki dostęp do informacji na temat zdolności kredytowej oraz daje nadzór nad kredytami i pożyczkami. Dzięki niej możesz stale kontrolować swój status oraz wygodnie korzystać z usług BIK ze swojego smartfona.

Klient ma możliwość wykupienia abonamentu w dwóch wariantach, każdy z nich zapewnia usługi: Alerty BIK, Analizator Kredytowy BIK oraz pakiet ochrony przed kradzieżą tożsamości i danych z telefonu.

Pakiety dostępne w aplikacji:

 • Bez ograniczeń – dostęp do pełnych informacji na Twój temat oraz raport BIK – sprawdzasz kiedy chcesz bez dodatkowych opłat! Opłata abonamentowa wynosi 49,99 zł, płatna co 3 miesiące.
 • Szybkie sprawdzanie – bieżący dostęp do podstawowych informacji BIK i raport za 27,99 zł. Opłata za ten wariant wynosi 9,99 zł/mies..

Kiedy wpisy w BIK tracą ważność?

Informacje o Twoich kredytach są przetwarzane w BIK przez cały okres ich spłaty. Dalsza widoczność wpisów wymaga wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych. Zadbaj o to by banki miały dostęp do Twojej pozytywnej historii i wyraź taką zgodę!

Inaczej sprawa wygląda przy wpisach o negatywnym charakterze. Każdemu kredytobiorcy zależy na tym aby te jak najszybciej zniknęły z listy. Niestety BIK będzie przechowywał takie dane do momentu spłaty zobowiązania i dodatkowo przez okres 5 lat po jego spłacie, jednak tylko w sytuacji gdy spełnione są 2 warunki:

 • opóźnienie w spłacie kredytu wynosiło ponad 60 dni,
 • minęło 30 dni od momentu wezwania do zapłaty i informacji o możliwości przekazania danych na temat braku płatności do baz zadłużenia, a kredytobiorca nie dokonał w tym czasie spłaty zaległej kwoty.

Czyszczenie BIK – czy można usunąć wpisy z raportu?

Nie da się wyczyścić BIK na żądanie. Negatywnych wpisów nie można usunąć z BIK, a kasowanie pozytywnych mija się z sensem. Nie dajmy się zwieść reklamującym się w internecie firmom, oferującym usługi czyszczenia BIK. Ich praca ogranicza się do przygotowania wniosku o cofnięcie zgody na przetwarzanie pozytywnych danych kredytowych.

Usunięcia wpisów w BIK można dokonać tylko w kilku prawnie ustalonych sytuacjach. Najczęściej w przypadku gdy są one nieaktualne lub błędne.

W jakich przypadkach można wnioskować o usunięcie danych z Biura Informacji Kredytowej

Zgodnie z art. 105a, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.o Prawie bankowym, przewidziane są 3 przypadki, w których można ubiegać się o usunięcie danych z BIK:

 • Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez klienta na temat spłaconych zobowiązań – możliwe jedynie wobec pozytywnych wpisów.
 • Po upływie pięciu lat od spłaty kredytu lub pożyczki, jeśli opóźnienie w spłacie trwało ponad 60 dni.
 • W raporcie BIK znajduje się informacja nieaktualna lub nieprawdziwa.

Procedura czyszczenia historii BIK w kilku prostych krokach

W celu zmiany danych widocznych w BIK należy kolejno:

 1. Pobierz raport i sprawdź jakie dane psują Twój scoring.
 2. Dokładnie przeanalizuj otrzymane informacje, szukając danych nieprawdziwych oraz nieaktualnych.
 3. Wysłać wniosek o zmianę informacji do instytucji finansowych, które udzielają nieaktualnych lub nieprawdziwych danych
 4. Poczekaj na informację zwrotną – maksymalny czas rozpatrywania pism reklamacyjnych wynosi 30 dni od momentu złożenia wniosku.
 5. Jeśli błąd znajdzie potwierdzenie, pożyczkodawca przekaże informacje do BIK, a wpisy zostaną zaktualizowane.

Kiedy i dlaczego warto sprawdzić raport BIK?

Sprawdzanie siebie w BIK może być przydatne w różnych sytuacjach. Przede wszystkim jest to świetne źródło wiedzy na temat naszej historii kredytowej. Wiedza zebrana w raporcie BIK przykładowo może przydać się, gdy:

 • chcemy wziąć kredyt – sprawdzając raport poznamy nasz scoring, jeśli wyda nam się za niski możemy poprawić historię kredytową nim złożymy wniosek o pożyczkę,
 • bank odmówił nam kredytu – dowiemy się co powoduje niski scoring,
 • spłacamy kredyt – zweryfikujemy czy kredytodawca przekazuje prawidłowe informacje na temat naszego zobowiązania.

Kontakt z Biurem Informacji Kredytowej

Jeśli w trakcie korzystania z usług BIK napotkasz problemy lub po prostu masz jakieś pytania odnośnie oferty, skontaktuj się z Biurem w wybrany przez siebie sposób. Centrum Obsługi Klientów BIK oferuje swoją pomoc od poniedziałku do piątku, za pośrednictwem trzech metod:

 • wysyłając wiadomość za pomocą formularza online, najlepiej po zalogowaniu na koncie lub na adres mailowy: kontakt@bik.pl,
 • dzwoniąc na infolinię pod numer 22 348 44 44, w godzinach od 8:00 do 20:00,
 • wysyłając list na adres Biuro Informacji Kredytowej S.A., ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a 02-679 Warszawa.

Raport BIK – najważniejsze pytania

Po jakim czasie kredyt jest widoczny w BIK?

Zapytanie w BIK pojawi się po złożenia wniosku o kredytu lub pożyczkę, gdy kredytodawca sprawdzi Twoją historię. Informacje o otrzymaniu kredytu, a następnie o wywiązywaniu się z płatności czy zmianach związanych ze zobowiązaniem zostaną przekazane do rejestru w ciągu 7 dni od ich zaistnienia.

Czy scoring BIK ma wpływ na moje zakupy na raty?

Scoring oraz pozostałe informacje z Twojego raportu stanowią dla banku dane pomocnicze przy sprawdzaniu zdolności kredytowej. Wszystko zależy od tego jak przebiegała spłata poprzednich kredytów i jak prezentuje się aktualna sytuacja finansowa klienta.

Jak sprawdzić BIK osoby zmarłej?

O uzyskanie raportu BIK osoby zmarłej może ubiegać się sąd w związku z prowadzonym postępowaniem spadkowym oraz spadkobiercy. Aby sprawdzić historię zmarłego należy przedstawić następujące dokumenty:

 • akt zgonu spadkodawcy,
 • postanowienie sądu stwierdzające nabycie lub akt notarialny poświadczający dziedziczenie,
 • pisemny wniosek o udzielenie informacji zawierający dane identyfikacyjne zmarłego.

Kiedy następuje wykreślenie z BIK po spłacie zobowiązania?

Widoczność wpisu w BIK zależy od tego czy było spłacane w terminie i faktu wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych po spłacie kredytu. Zobowiązania spłacane z opóźnieniem trwającym powyżej 60 dni ( i niespłacone w terminie 30 dni od wezwania do zapłaty przez wierzyciela) będą widoczne przez okres 5 lat.

Czy alerty BIK są przydatne?

Alerty BIK zapewniają bezpieczeństwo przed wyłudzeniem kredytu na Twoje dane i dodatkowo przypominają o opóźnieniu w spłacie posiadanych zobowiązań. Warto więc z nich skorzystać, szczególnie, że można je uzyskać w korzystnej cenie w pakiecie BIK lub w abonamencie aplikacji Mój BIK.

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Jeśli posiadasz aktywne kredyty lub pożyczki, z pewnością znajdziesz dane na swój temat w tej bazie. Jeśli jednak chcesz sprawdzić, dane swoich wierzycieli lub wysokość długu, pobierz bezpłatny raport BIK.

Jak szybko sprawdzić swoją historię w BIK?

Jeżeli masz już założony profil Klienta w BIK sprawdzisz ją bardzo szybko. Skorzystaj z aplikacji lub zaloguj się w serwisie i kup raport w wybranym pakiecie. Dostęp do dokumentu otrzymasz w kilka minut.