Raport BIK pozwoli ci skontrolować historię kredytową

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w Polsce bazą udostępniającą dane, które odnoszą się do zobowiązań posiadanych przez klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Stale aktualizowane raporty BIK zbierają informacje zarówno na temat zaciągniętych kredytów, jak i pożyczek przez internet, oferowanych przez instytucje z sektora pozabankowego. Dlatego śmiało mogą z niego korzystać osoby planujące starania o wsparcie finansowe w jednej z działających na rynku firm pożyczkowych.

Skrupulatnie przedstawiona historia kredytowa pozwoli nam zdecydować, czy możemy przesłać wniosek o pożyczkę, czy też nie. Dokładnie pokazuje terminowość spłat każdego poprzedniego zobowiązania i pozwala kontrolować należne do uregulowania kwoty. Jeśli okaże się, że nie mamy zaległych płatności i zawsze w terminie opłacamy raty, śmiało składajmy wniosek. Skorzystajmy przy tym z rankingów chwilówek oraz rankingów pożyczek ratalnych. To najlepsza pomoc w wyszukiwaniu opłacalnych usług pożyczkowych, oferowanych przez wiarygodnych pożyczkodawców.

Dlaczego jeszcze warto pobrać raport BIK?

Raport BIK to nie tylko możliwość sprawdzenia swojej historii kredytowej. To także sposób na poznanie oceny punktowej BIK, tzw. scoringu. Czym dokładniej jest scoring bankowy? Oceną wiarygodności kredytowej klientów, na podstawie ich aktywności kredytowej, terminowości w regulowaniu spłat oraz częstotliwości składania wniosków o wsparcie finansowe. Dlatego raport BIK jest bardzo przydatny, kiedy zamierzamy starać się o kredyt hipoteczny.

Dowiemy się, jak oceniają nas instytucje finansowe i jaki był powód otrzymania odmownej decyzji. Raport uzyskany z Biura Informacji Kredytowej to także informacje na temat aktualnie regulowanych zobowiązań. Możemy przypadkiem dowiedzieć się, że ktoś zaciągnął zobowiązanie finansowe przy wykorzystaniu naszych danych. To mało prawdopodobne, ale możliwe. Dlatego lepiej zachować czujność niż nagle otrzymać monit ponaglający do uregulowania rat, o których nie mieliśmy pojęcia.

Czyszczenie historii Biura Informacji Kredytowej

Wiele osób chce wyczyścić raport BIK, jednak usuwanie negatywnych informacji jest możliwe tylko w trzech sytuacjach. Jakich? Po pierwsze, kiedy chcemy odwołać zgodę na przetwarzanie naszych danych w temacie spłaconej pożyczki. Po drugie – jeśli minęło pięć lat od spłaty należności, które sprawiały nam trudność. Po trzecie zaś, w razie znalezienia w raporcie błędu albo zdezaktualizowanych informacji. Co istotne, prośby nie składamy do BIK, ale do instytucji, z której pochodzą informacje. Biuro Informacji Kredytowej może tylko wprowadzić zmiany, jeśli otrzyma od niej pisemny wniosek.

Jak pobrać raport BIK?

Jeśli zdecydujemy się pobrać raport BIK, zakładamy konto na portalu internetowym Biura Informacji Kredytowej. Następnie wybieramy jedną z dostępnych ofert i podajemy dane osobowe. W dalszej kolejności potwierdzamy tożsamość i logujemy się na stronie BIK-u, aby pobrać wykupiony dokument.

Raport BIK ułatwia starania o pożyczkę. Kiedy go otrzymamy, pozostanie ostatnia ważna kwestia. Jaka? Powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób poszukiwać wsparcia finansowego, aby budżet przestał nas ograniczać. Zasady są proste. Nie pożyczajmy więcej, niż pozwalają nasze finanse, a bez trudu uregulujemy płatności. Do tego zawsze sprawdzajmy wiarygodność pożyczkodawców i dokonajmy dokładnych analiz dostępnych ofert. Wówczas będziemy mieć pewność, że podpisaliśmy umowę z odpowiednią firmą działającą w sektorze pożyczek pozabankowych.

Ile kosztuje raport BIK?

W celu zamówienia raportu BIK, możemy skorzystać z jednorazowej oferty bądź zdecydować się na pakiet zawierający zestaw dodatkowych usług. Pełen raport kosztuje 36 zł, zaś Raport w pakiecie, zawierający 12 pełnych raportów wraz z usługami dodatkowymi, wyceniony jest na 79 zł. Możliwe jest również otrzymanie bezpłatnego raportu BIK bez opcji wydruku, scoringu punktowego oraz historii spłacanych kredytów.

Warto skorzystać z oferty raportów Biura Informacji Kredytowej i w ten sposób skontrolować swoją historię kredytową. Jeśli po analizie raportu zdecydujemy się na pożyczkę, musimy zadbać o właściwą wysokość zaciąganego zobowiązania. Tylko wtedy nie zepsujemy swojego wizerunku w oczach instytucji finansowych.

W jaki sposób Biuro Informacji Kredytowej zbiera informacje?

Wszystkie dane, które są dostępne w Biurze Informacji Kredytowej, pochodzą z działających na rynku instytucji finansowych. To one przesyłają informacje na temat udzielanych kredytów i biorących zobowiązania klientów. BIK otrzymuje dane zawsze, kiedy pożyczkobiorca składa wniosek, a następnie, gdy spłaca pobrane świadczenia. Instytucje finansowe informują BIK zarówno o braku terminowych płatności, jak i o ich regularnym dokonywaniu. Dane muszą być aktualizowane maksymalnie w ciągu 7 dni od spłaty świadczenia, wygaśnięcia albo stwierdzenia nieistniejącego zobowiązania, korekty czy aktualizacji informacji oraz uzyskania nowej pożyczki.

Sprawdzanie wiarygodności klientów

Teraz już wiesz, że firmy pożyczkowe wykorzystują BIK do sprawdzania wiarygodności klientów. Ty również możesz zweryfikować rzetelność pożyczkodawcy, szukających danych rejestrowych firmy i dowiadując się o dane kontaktowe. Można też dla bezpieczeństwa prześledzić listę ostrzeżeń, publikowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wówczas zyskamy pewność, że możemy bez obaw korzystać z usług pożyczkowych danej firmy.

”Raport BIK jest najlepszym sposobem na poznanie swojej historii kredytowej. Warto wypróbować tę metodę, aby zorientować się, w jaki sposób instytucje z sektora bankowego i pozabankowego oceniają naszą wiarygodność finansową” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.