Co to jest BIG InfoMonitor S.A.?

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. to instytucja, która prowadzi jeden z największych rejestrów dłużników gospodarczych. Ten zbiera, przechowuje i udostępnia informacje o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm, jak również tych płaconych w terminie. InfoMonitor jako jedyny z BIG-ów umożliwia skorzystanie z wiedzy o kredytach i pożyczkach, zebranej przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) oraz Związek Banków Polskich w jednym miejscu.

Biuro umożliwia przedsiębiorcom, w tym bankom, weryfikację wiarygodności płatniczej potencjalnych kontrahentów i kredytobiorców. Pomaga ograniczyć ryzyko finansowe prowadzonej działalności gospodarczej oraz odzyskać należności. Zasady funkcjonowania instytucji określa ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Jakie dane gromadzi BIG InfoMonitor?

Do InfoMonitor trafiają informacje dotyczące przeterminowanych płatności takich jak:

 • rachunki za telefon,
 • czynsz oraz media,
 • alimenty,
 • mandaty za jazdę bez ważnego biletu,
 • zaległości orzeczone przez sąd,
 • wierzytelności windykowane,
 • kontrakty B2B.

Są to zarówno informacje negatywne o opóźnieniach przekraczających 30 dni, jak i pozytywne, czyli o zobowiązaniach spłacanych terminowo. To czy znajdziemy się w tej bazie zależy od tego czy dany przedsiębiorca / wierzyciel zgłosi nasz dług i czy ma zawartą umowę z BIG InfoMonitor. Nim jednak trafimy do bazy, mamy szansę na uregulowanie swojego długu w przeciągu 14 dni. Okres ten jest liczony od momentu otrzymania wezwania do zapłaty.

Oferta BIG InfoMonitor

Instytucji posiada rozbudowaną ofertę usług dla przedsiębiorców, samorządów i klientów indywidualnych. Można posiadać kilka profilów na jednym koncie użytkownika, co umożliwia zarządzania statusem firmy bez konieczności ponownej rejestracji. Rejestrując profil klienta należy określić jaką ofertą jesteśmy zainteresowani: abonamentu (tylko dla firm) czy korzystania z usług płatnych jednorazowo.

Oferta zapewnia:

 • dostęp do danych bankowych z BIK, ZBP oraz ekspercki wskaźnik ryzyka MŚP,
 • błyskawiczny dostęp do podstawowych produktów – raporty, wskaźnik, zapytania – bez konieczności podpisywania umowy,
 • elastyczność w dostępie do usług,
 • wygodne metody płatności.

Cennik usług dla konsumentów

Konsumenci mają dostęp do kliku funkcji: raportów o sobie lub o wybranej firmie oraz możliwości dopisania dłużnika. Niektóre funkcje są bezpłatne, a za niektóre trzeba zapłacić. Poniżej prezentujemy pełen zakres usług wraz z cenami, dostępnych dla osób fizycznych.

Nazwa usługi Cena brutto
Założenie i prowadzenie BIGKonta 0 zł
Pobranie Raportu o Sobie bezpłatnie raz na 6 miesięcy/10,50 zł
Pobranie Raportu z Rejestru Zapytań bezpłatnie raz na 6 miesięcy/10,50 zł
Sprawdzenie firmy 30 zł
Wezwania do zapłaty 6 zł
Wpisanie dłużnika 69 zł
Powiadomienia o wpisie do Rejestru Dłużników BIG 6 zł
Aktualizacja lub usunięcie informacji o dłużniku 0 zł

Cennik usług dla firm

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch pakietów abonamentowych: podstawowy – 199 zł/mies. i rozszerzony – 299 zł/mies.. Te zapewniają dostęp do płatnych usług w różnym stopniu. Dzięki temu w jednym miejscu możesz sprawnie: weryfikować, monitorować, zarządzać i odzyskiwać należności wobec Twojej firmy.

Oferta usług dla firm:

 • raport o kontrahencie,
 • raport o konsumencie,
 • wpis do Rejestru Dłużników,
 • monitorowanie – alerty o wskazanych firmach,
 • sprawdź kto pytał o Twoją Firmę,
 • raport o swojej działalności,
 • wezwanie do zapłaty,
 • powiadomienie dłużnika o wpisie,
 • windykacja,
 • pieczęć prewencyjna,
 • automonitoring,
 • Certyfikat Firma Wiarygodna Finansowo.

BIG InfoMonitor – jak sprawdzić siebie?

Można łatwo sprawdzić, czy widniejemy w rejestrze dłużników BIG. Pierwszym krokiem do sprawdzenia siebie jest założenie profilu klienta, w tym celu potrzebny jest dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Krok po kroku rejestracja przebiega następująco:

 1. Wypełnij formularz, zaakceptuj wymagane zgody i kliknij przycisk „Załóż BIGKonto”.
 2. Na podany w formularzu adres e-mail otrzymasz link aktywacyjny – kliknij go i aktywuj konto.
 3. Zdecyduj jakie usługi Cię interesują: Abonament – pakiety produktów i usług dla firm lub Oferta pre-paid – pojedyncze usługi. Swój wybór możesz zmienić w przyszłości.
 4. Dokończ rejestrację wypełniając formularz z danymi osobowymi, m.in.: imię i nazwisko, PESEL, numer i seria dokumentu tożsamości, adres zamieszkania.
 5. Prześlij skan lub zdjęcie dwóch stron dowodu tożsamości. Jest on potrzebny do aktywacji konta.
 6. Poczekaj na akceptację – weryfikacja może potrwać do jednego dnia roboczego. Czas oczekiwania zależny od daty i godziny wysłania potrzebnych skanów/zdjęć.

Po weryfikacji konta możliwe będzie pobranie raportu, z którego dowiemy się jak wygląda nasza obecna sytuacja finansowa:

 • czy są wpisy na nasz temat,
 • kto jest ich autorem,
 • co było przyczyną ich zamieszczenia,
 • jakie kwoty powinniśmy oddać.

Posiadając wiedzę na temat swojego zadłużenia możesz łatwo zwiększyć swoje szanse na kredyt, czyli tzw. zdolność kredytową. Pożyczkodawcy zwracają uwagę na wiele czynników, a jednym z podstawowych jest posiadane zadłużenie wobec innych podmiotów. Warto mieć to na uwadze i pilnować płatności swoich zobowiązań.

Czy można otrzymać raport BIG za darmo?

Tak, na mocy art. 23 ustawy o BIG, raport o Sobie oraz wypis z Rejestru Zapytań są dostępne bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Dzięki temu możemy sprawdzić dane na nasz temat za darmo. Jeśli chcielibyśmy kontrolować nasz rejestr częściej, za każde wygenerowanie następnego dokumentu zapłacimy 10,50 zł.

Jak usunąć wpis z listy dłużników BIG?

Nim znajdziemy się na liście BIG, podmiot zgłaszający ma obowiązek zawiadomienia o zamiarze wpisania dłużnika. Jeżeli nie odpowiemy na wezwanie do spłaty w przeciągu dwóch tygodni, informacja o długu pojawi się w BIGu. W celu usunięcia wpisu należy jak najszybciej spłacić całość zadłużenia. To właściwie wszystko, co jako dłużnicy możemy zrobić.

Wpis na tej liście zadłużonych może spowodować odrzucenie wniosku kredytowego. Największe szanse na uzyskanie kredytu w takiej sytuacji dają pożyczki bez baz. Nie warto ryzykować kolejną negatywną informacją w BIK o odmowie udzielenia gotówki. Lepiej skorzystać z oferty, która gwarantuje pożyczkę mimo zadłużenia w rejestrach.

Spłacając zobowiązanie, dłużnik ma gwarancję, że wierzyciel samodzielnie dokona stosownych zmian i obciążający nas wpis zostanie usunięty z rejestru – powinno to nastąpić w ciągu 14 dni. Usunięcie jest obowiązkiem wierzyciela, regulowanym przez ustawę. Jeśli w tym czasie wpis nie zostanie usunięty, na wierzyciela może zostać nałożona kara wysokości 30 000 zł.

Jak długo widnieje się w BIG InfoMonitor?

Dane na temat długu będą widoczne do momentu spłaty zadłużenia wobec podmiotu zgłaszającego. W innym przypadku mogą być przechowywane w rejestrze BIG nawet przez 10 lat. Praktycznie każdy bank, a także wiele pozabankowych firm pożyczkowych, weryfikuje dane zebrane przez InfoMonitor.

Kto sprawdza rejestr dłużników BIG?

Twój status w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor może sprawdzić dowolna firma, która ma podpisaną umowę z Biurem umożliwiającą skorzystanie z tej funkcji. Zgodnie z ustawą o BIG, instytucja musi posiadać zgodę na przeprowadzenie weryfikacji. Upoważnienie może być pisemne, ale może być także zawarte w e-mailu lub nagranej rozmowie telefonicznej. Zgoda na sprawdzenie w BIG obowiązuje przez 60 dni od jej wyrażenia.

Osoby fizyczne mają możliwość sprawdzenia siebie lub firmy. Co ważne – konsument nie może sprawdzić konsumenta! Warunkiem do sprawdzenia firmy jest wykupienie odpowiedniej usługi. Aktualnie jest to koszt 30 zł za jedno sprawdzenie firmy.

Czy można dowiedzieć się kto sprawdzał mój BIG?

Tak, można to zrobić łatwo, szybko i całkowicie bezpłatnie. Wystarczy złożyć wniosek o raport z Rejestru Zapytań, by sprawdzić kto w przeciągu 12 miesięcy weryfikował Twój BIG.

Kontakt z BIG InfoMonitor

W przypadku pytań odnośnie działalności tej instytucji należy kontaktować się z Biurem Obsługi Klienta. Można to zrobić:

 • dzwoniąc na infolinię pod numer 22 486 56 56 – Infolinia czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 17:00,
 • korzystając z formularza kontaktowego dostępnego na stronie https://www.big.pl/kontakt lub po zalogowaniu do profilu klienta,
 • pisząc i wysyłając wiadomość na adres e-mail: info@big.pl

Jeśli jednak liczysz na specjalną ofertę lub chcesz nawiązać długoterminową współpracę z tym BIG, skorzystaj z dedykowanych linii kontaktowych. Poniżej prezentujemy numery telefonu i adresy e-mail przeznaczone dla klientów różnego typu.

Dział Obsługi Telefon Adres e-mail
Małe i średnie przedsiębiorstwa 22 486 56 91 msp@big.pl
Firmy strategiczne 22 647 85 56 duzefirmy@big.pl
Instytucje i Samorządy 22 486 56 72 jst@big.pl
Firmy Windykacyjne 22 486 56 39 firmywindykacyjne@big.pl