Co trzeba przygotować, aby dostać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy

to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych. Łatwo go uzyskać zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej. Formalności są organiczne do minimum. Aby otrzymać kredyt gotówkowy, wystarczy mieć tylko kilka dokumentów:

  • Dowód osobisty.
  • Poprawnie wypełniony wniosek o kredyt gotówkowy.
  • Zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu lub zaświadczenie z urzędu o wysokości renty, emerytury lub innych świadczeń socjalnych.

Jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę czasową, bank może poprosić nas także o promesę zatrudnienia do kredytu. To rodzaj umowy między pracodawcą a pracownikiem potwierdzony dokumentem. Dzięki niemu i pracownik, i bank ma pewność, że jego umowa zostanie przedłużona, a kredytodawca zmniejsza swoje ryzyko kredytowe. Zazwyczaj banki proszą o taki dokument w przypadku kredytu hipotecznego. Lista dokumentów potrzebnych do jego wzięcia zawsze jest jednak dłuższa niż lista dokumentów do kredytu gotówkowego.

Jeśli myślisz o zaciągnięciu takiego zobowiązania, sprawdź, czego dokładnie będziesz potrzebował i jak uzyskać wybrane dokumenty do kredytu.

Dowód osobisty – dokument niezbędny do wzięcia kredytu

To absolutna podstawa przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy. Dane, jakie spisze z dowodu przedstawiciel banku lub firmy pożyczkowej (po to, aby umieścić je w umowie kredytu) to:

  • imię i nazwisko kredytobiorcy,
  • PESEL,
  • numer i seria dowodu.

Spisanie tych danych równa się potwierdzeniu tożsamości osoby wnioskującej. O kredyt gotówkowy w Polsce mogą starać się tylko osoby pełnoletnie, posiadające adres zameldowania w kraju oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Dowód osobisty musi należeć do nas oraz musi być ważny. W Polsce obowiązuje wymiana dowodu osobistego co 10 lat.

Wniosek o kredyt gotówkowy

Jeśli wnioskujemy o kredyt gotówkowy przez internet, to na stronie wybranego banku lub firmy pożyczkowej zawsze znajdziemy odpowiedni wniosek do wypełnienia. Z reguły wystarczy kliknąć na przycisk “weź kredyt”, aby system przekierował nas na odpowiednią stronę, gdzie wpiszemy wymagane dane. Po wypełnieniu wniosku i wysłaniu go do sprawdzenia, skontaktuje się z nami pracownik instytucji finansowej w celu dopełnienia dalszych formalności. Bardzo często nie musimy nawet spotykać się z przedstawicielem firmy czy banku – większość kredytów gotówkowych można otrzymać bez wychodzenia z domu.

Kiedy składamy wniosek o kredyt gotówkowy w placówce banku, otrzymujemy na miejscu gotowy druk do wypełnienia (często połączony już z umową kredytową). Zazwyczaj podajemy swoje dane przedstawicielowi banku, który uzupełnia je w systemie, następnie drukuje umowę i daje nam ją do podpisania. Jak wygląda taki dokument? Przedstawiamy przykładowy wzór wniosku o kredyt gotówkowy.

Wniosek o kredyt gotówkowy – wzór

Zaświadczenie o zatrudnieniu

Jednym z dokumentów, które zazwyczaj są potrzebne do uzyskania kredytu gotówkowego, jest zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy. Taki dokument potwierdza nie tylko fakt, że posiadamy stałe dochody, ale też że zarabiamy tyle, ile zadeklarowaliśmy we wniosku. Zaświadczenie od pracodawcy można zdobyć, prosząc o nie w dziale HR firmy, w której pracujemy. W zaświadczeniu musi znaleźć się czytelna informacja o tym, ile zarabiamy oraz od kiedy, do kiedy i na jakich warunkach jesteśmy zatrudnieni. Taki dokument można przygotować samodzielnie, a następnie poprosić odpowiednią osobę z działu HR lub bezpośrednio naszego szefa o jego podpisanie i tym samym poświadczenie tych danych.

Zaświadczenie o zarobkach – wzór

Co ważne, nie zawsze będziemy potrzebować zaświadczenia o dochodach. W przypadku kredytów na dowód osobisty bank lub firma pożyczkowa sprawdzą tylko naszą tożsamość i zdolność kredytową na podstawie oceny punktowej BIK oraz baz dłużników. A jak bank sprawdza zatrudnienie kredytobiorcy w tym przypadku? Poprosi nas o wyciąg z konta z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy, dzięki czemu będzie dokładnie wiedział, czy posiadaliśmy stałe wpływy i jakiej wysokości one były. Wyciąg z konta bankowego do kredytu można pobrać samodzielnie, logując się do swojego serwisu bankowości internetowej. Można go też uzyskać w oddziale banku, w którym posiadamy ROR.

Ponadto w niektórych przypadkach dla banku wystarczającym dokumentem zamiast zaświadczenia będzie nasze oświadczenie, że posiadamy stałe wynagrodzenie. Dotyczy to kredytów gotówkowych do 50 tys. zł. Maksymalna kwota pożyczki gotówkowej jest określona ustawowo i wynosi 255 550 zł.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt?

Podstawowym warunkiem otrzymania kredytu gotówkowego jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. To oznacza, że bank musi uznać, że suma naszych miesięcznych zarobków oraz wysokość obciążeń pozwalają na swobodne spłacanie rat kredytu. Jeśli tak się nie stanie, można najpierw poprawić swoją zdolność kredytową, a następnie po raz kolejny złożyć wniosek o kredyt gotówkowy.

Ponadto aby otrzymać pożyczkę gotówkową, należy:

  • mieć skończone 18 lat,
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
  • mieć adres zameldowania na terenie Polski.

Sprawdzonym sposobem na zwiększenie zdolności finansowej do kredytu gotówkowego jest zadłużenie się wraz z inną osobą. Kredyt gotówkowy można zaciągnąć z osobą z rodziny oraz tzw. obcą osobą (znajomym, przyjacielem etc. – dla banku nie ma to znaczenia). W takim przypadku dłużnicy odpowiadają za kredyt solidarnie i oboje są zobowiązani do jego spłaty. Dotyczy to także przypadków kredytu po rozwodzie.

Ile muszę zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Każda instytucja finansowa indywidualnie określa, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny lub pożyczkę gotówkową. Przy ocenie wniosku kredytowego banki wyliczają tzw. wskaźnik DTI (debt to income). To relacja zarobków do raty zobowiązania kredytowego. DTI pokazuje procentowy udział długu do wysokości dochodów klienta i odnosi się do jego całkowitego zadłużenia.

DTI (w proc.) = suma wszystki kredytów* : wysokość miesięcznych dochodów klienta.

*(pożyczki+kredyty+wysokość limitu na karcie kredytowej nawet jeśli jest niewykorzystany, pożyczki od rodziny)

Według banków wskaźnik DTI jest bezpieczny, kiedy wysokość zobowiązań nie przekracza około 30 proc. zarobków. Firmy pożyczkowe są nieco łagodniejsze w ustalaniu zdolności kredytowej, dlatego tam częściej mamy szans na kredyt gotówkowy – np. bez umowy o pracę. Tak więc bez względu na to, ile zarabiamy, możemy uzyskać kredyt gotówkowy w banku oraz firmie pożyczkowej. Często bywa tak, że osoby zarabiające tzw. minimalną stawkę krajową (1878 zł w 2020r.) mają wyższą zdolnośc kredytową niż osoby zarabiające średnia krajową (4950,94 zł brutto), ponieważ mają mniej albo w ogóle nie mają zobowiązań. Każda posiadana pożyczka obniża naszą zdolność kredytową. Dlatego przygotowując wszystkie niezbędne dokumenty do kredytu gotówkowego, nie zapomnijmy o sprawdzeniu swojej zdolności kredytowej i ew. poprawieniu jej jeszcze przed złożeniem wniosku do banku.