Bankowość internetowa w Polsce ma już 17 lat (pierwszy wirtualny oddział 14 października 1998 roku uruchomił Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi), a jej popularność z roku na rok jest coraz wyższa. Jednak chwilowy zachwyt możliwościami e-bankowością, a także bankowością mobilną powoli opada, a najbardziej doceniane są instytucje, które oferują różne formy dostępu do swoich usług. Wciąż wielu Polaków woli załatwiać sprawy związane z finansami w tradycyjny sposób. Wizyta w placówce bankowej i konsultacja z przedstawicielem banku twarzą w twarz, a nie przez telefon, czat czy wideorozmowę, jest dla ich gwarancją bezpieczeństwa. Z klasycznych sposobów kontaktu z bankiem najczęściej korzystają osoby starsze, choć nie jest to regułą. Według danych Narodowego Banku Polskiego, wciąż 20 proc. Polaków nie posiada konta bankowego, z czego aż co trzecia osoba jest w wieku 18-24 lata. Wizyta w oddziale banku w związku z chęcią zaciągnięcia kredytu gotówkowego zajmuje więcej czasu niż w przypadku złożenia wniosku online, ale czas oczekiwania na pieniądze można zoptymalizować. Przede wszystkim, kompletując wszystkie wymagane dokumenty. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie fatygi i czasu w związku z donoszeniem zaległych papierów.

Dowód osobisty to podstawa

Jednym z podstawowych dokumentów kredytowych jest dowód osobisty. Z niego przedstawiciel banku spisze dane typu imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL oraz numer i seria dowodu, które są niezbędne do wypełnienia wniosku o kredyt. Dowód służy przede wszystkim potwierdzeniu naszej tożsamości, a także obywatelstwa i adresu stałego zameldowania. Warto pamiętać, że dzięki tym danym może dojść do próby wyłudzenia pieniędzy, gdy nasz dokument tożsamości trafi w niepowołane ręce. Dlatego, gdy zgubimy dowód lub zostanie nam on skradziony, należy go zastrzec, a sam fakt zgłosić na policję.

Zaświadczenie o zatrudnieniu

Wybierając się po kredyt gotówkowy do banku, warto odpowiednio wcześniej wydrukować sobie ze strony internetowej banku zaświadczenie o zatrudnieniu. Musi je wypełnić pracodawca, gdyż bank chce wiedzieć, ile dokładnie zarabiamy i na jakiej umowie jesteśmy zatrudnieni. W ten sposób sprawdza stałość naszych dochodów. Trzeba pamiętać, że takie zaświadczenie jest ważne przez 1 miesiąc od daty jego wystawienia.

Idąc do placówki banku, w którym nie posiadamy konta osobistego, warto wziąć ze sobą zapisany w notatniku czy telefonie numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelany kredyt gotówkowy.