Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Tytułowe pytanie może spędzać sen z oczu każdemu, kto nie może doczekać się zamieszkania na swoim. Chociaż równocześnie często zastanawiamy się, czy bardziej opłaca się wynajem czy kupno, marzenia o własnym M zwykle wygrywają. W wynajmowanym mieszkaniu zawsze jesteśmy podporządkowani właścicielowi. Dlatego czas na zmiany!

Kredyt hipoteczny obok kredytu gotówkowego, to jeden z rodzajów kredytów, który pomaga realizować kupno nieruchomości. Warto zaznaczyć, że warunki otrzymania kredytu hipotecznego są bardziej wymagające, ale tzw. kredyt pod hipotekę jest zdecydowanie tańszy od klasycznej pożyczki bankowej.  Produkt gotówkowy lepiej wykorzystać na remont nabytego lokum.

Pracownik sektora przedsiębiorstw, który zarabia około 2600 zł jest w stanie kupić za miesięczne wynagrodzenie 1 metr kwadratowy mieszkania w małej miejscowości. Natomiast by nabyć metr nieruchomości w stolicy ten sam pracownik musiałby przeznaczyć ponad trzy pensje.

Ceny mieszkań w Polsce – porównanie cen we Wrocławiu, Trójmieście i Warszawie

Weźmy pod lupę mieszkania najbardziej pożądane przez podążających za pracą Polaków. Warszawa nie jest już miastem pierwszego wyboru. Według badań to Wrocław i Trójmiasto przejęły pałeczkę. Ile wynosi średnia cena za metr kwadratowy w wymienionych lokalizacjach? Dane, które przytoczymy, pochodzą z obliczeń na podstawie ofert sprzedaży z rynku pierwotnego i wtórnego, zamieszczonych w serwisie otodom.pl (stan na czerwiec 2018 r.).

Ceny mieszkań we Wrocławiu

Ceny mieszkań – Wrocław:

 • rynek pierwotny: 6721 zł/m2,
 • rynek wtórny: 7002 zł/m2.

Ceny mieszkań w Trójmieście

Ceny mieszkań – Trójmiasto (Gdańsk):

 • rynek pierwotny: 7194 zł/m2,
 • rynek wtórny: 8643 zł/m2.

Ceny mieszkań w Warszawie

Ceny mieszkań – Warszawa:

 • rynek pierwotny: 8024 zł/m2,
 • rynek wtórny: 9452 zł/m2.

Biorąc pod uwagę pozostałe główne miasta w Polsce, najtańsze mieszkanie na rynku pierwotnym znajdziemy w Szczecinie – 5270 zł zł/m2. Jeśli przeanalizujemy rynek wtórny, najmniej będzie nas kosztować własne M w Łodzi – 4424 zł zł/m2.

Kredyt hipoteczny – jakie zarobki?

Badania wykonane przez TNS Polska na temat preferencji mieszkaniowych wskazują, że wolimy mieszkania z rynku pierwotnego. Najczęstszymi argumentami przemawiającym za taką decyzją jest ich nowość, brak konieczności remontu i możliwość samodzielnej aranżazcji.
Z kolei serwis otodom.pl informuje, że największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni 30-50 metrów kwadratowych. Oznacza to, że na mieszkanie 50 metrów kwadratowych z rynku pierwotnego (bez kosztów kredytu!) potrzebujemy:

 • we Wrocławiu: 336 050 zł,
 • w Trójmieście: 359 700 zł,
 • w Warszawie: 401 200 zł.

Ile trzeba zarabiać, żeby pokryć ratę kredytu? Zgodnie ze wskazaniami Rekomendacji T, rata nie może być wyższa niż 50% dla osób, których dochody nie przekraczają przeciętnego poziomu wynagrodzenia (w żadnym wypadku nie większa niż 65%). Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2018 roku wyniosło 4845,78 zł brutto, czyli 3443,09 zł przy umowie o pracę. Przy takich dochodach, maksymalna rata nie powinna być większa niż 1721,545 zł.

Sprawdziliśmy, ile wynosi rata za mieszkanie w przykładowym banku – wybraliśmy PKO Bank Polski, jeden z najczęściej wybieranych banków. Wysokość raty kredytu hipotecznego w PKO BP, przy wkładzie własnym od 10 do 20% i 30-letnim okresie kredytowania (najbardziej popularny czas trwania kredytu) wynosi:

 • za mieszkanie we Wrocławiu: 1570 zł,
 • za mieszkanie w Trójmieście: 1681 zł,
 • za mieszkanie w Warszawie: 1875 zł.

Jak się okazuje, singiel zarabiający średnią krajową, może sobie pozwolić na takie mieszkanie. Ale nie przy minimalnej pensji (według danych GUS: 2100 zł brutto, 1530 zł netto). Z najniższą krajową marzenia o mieszkaniu trzeba zweryfikować: zrezygnować z dwóch pokoi i zdecydować się na kawalerkę. W ostateczności może się okazać, że będziemy zmuszeni zupełnie zarzucić plan zakupu własnego M. Tym bardziej, że koszty życia w Polsce są coraz wyższe. Centrum Badań Opinii Społecznej wyliczyło, że na życie na skromnym poziomie potrzebujemy 1467 zł. Jeśli wymagamy nieco więcej, musimy zarabiać 2317 zł. Dobre życie kosztuje nas 3605 zł. Mając takie wynagrodzenie, możemy godnie żyć – mieszkać, jeść i funkcjonować w społeczeństwie.
Nasze zarobki mają największe znaczenie dla banków! Są czynnikiem, który w głównej mierze decyduje o naszej zdolności kredytowej.

Warunki kredytu hipotecznego, czyli jak dostać kredyt na mieszkanie?

Najważniejszym warunkiem kredytu hipotecznego jest oczywiście zdolność kredytowa. Kredytodawca chce mieć pewność, że poradzimy sobie z kosztami kredytu, wliczając prowizję czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego, które w tym przypadku może okazać się obowiązkowe.
Co istotne, nie musimy być zatrudnieni na umowę o pracę. Nawet, kiedy pracujemy na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, również możemy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Wystarczy posiadać stosunkowo długi staż pracy (co najmniej 12-24 miesiące) i satysfakcjonujący poziom zarobków, a będziemy mieć duże szanse na zamieszkanie na swoim.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Nasza zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłaty kredytu zależy od:

 • miesięcznych dochodów,
 • kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Masz dzieci? Koszty życia rosną i na pewno nie umkną uwadze banku. Banki najchętniej udzielają kredytu bezdzietnym parom. Osoba samotna może całkowicie stracić zdolność do regulowania rat. Dlatego otrzymanie kredytu hipotecznego dla singla jest trudniejsze. Dobrze zarabiająca para czy małżeństwo poradzi sobie nawet wtedy, kiedy jedna strona związku zachoruje czy straci pracę,
 • rodzaju umowy o pracę i stażu pracy,
 • historii kredytowej. Nie powinniśmy mieć żadnych zaległych płatności. Pobierz raport BIK, a rozeznasz się w swojej rzetelności w spłatach poprzednich kredytów i pożyczek.

Jak zwiększyć zdolność kredytową? Znajdź lepszą pracę, spłać inne raty, pozbądź się karty kredytowej. Sposobów jest wiele, a jeśli je zastosujesz, będziesz mieć szansę otrzymać lepszą ofertę kredytu na mieszkanie.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Otrzymanie kredytu gotówkowego jest zdecydowanie prostsze! Co więcej, jeśli mamy większą część sumy – nie tylko niezbędny do otrzymania kredytu wkład własny – kredyt gotówkowy może nam wystarczyć. Tym bardziej, że jego wartość może sięgać nawet 255 550 zł. Chociaż oprocentowanie jest wyższe, procedura kredytowa jest znacznie łatwiejsza, a do tego niższy kredyt szybciej spłacimy.Najlepsze oferty kredytów gotówkowych znajdziemy w rankingu kredytów gotówkowych. Jeśli to nasz pierwszy kredyt, sprawdźmy jak uniknąć trudności związanych z jego otrzymaniem.

Jak dostać swój pierwszy kredyt?

Otrzymanie pierwszego kredytu wcale nie jest proste! Dlaczego? Często nie mamy historii kredytowej i banki nie mogą osądzić, jakimi kredytobiorcami jesteśmy. Z tego powodu warto wcześniej zadbać o swoją zdolność kredytową i kupować na raty lub brać pożyczki online. Regularnie dokonując spłat i udzielając zgody na przetwarzanie danych w Biurze Informacji Kredytowej, zbudujemy swoją wiarygodność kredytową. Banki będą mieć dostęp do informacji o naszej dotychczasowej rzetelności i solidności finansowej.

Teraz już wiesz, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny. Nie jest to proste, szczególnie biorąc pod uwagę realia polskiego rynku pracy. Dlatego należy zastanowić się: Jak mogę poprawić swoją sytuację finansową? I wprowadzić swój plan w życie, aby w końcu zamieszkać na swoim!