Procedura kredytowa – etapy

Procedura kredytowa w każdym banku składa się z podobnych etapów. Na stronie lub w reklamie produktu znajdziemy zwykle skrócony opis procesu, którego efektem jest wypłata dodatkowych środków. Tak krótka informacja nie pozwala w pełni poznać szczegółów procedury udzielania kredytu i odpowiednio się do niej przygotować.
Procedura udzielenia kredytu:

 1. Złożenie wniosku o kredyt.
 2. Ocena zdolności kredytowej.
 3. Decyzja kredytowa i podpisanie umowy kredytu.
 4. Uruchomienie kredytu i przelanie środków.

Najważniejsze etapy procedury kredytowej już znamy. Dowiedzmy się w szczegółach, jak dostać kredyt.

Złożenie wniosku o kredyt

Chcesz wziąć kredyt? Pierwszym etapem jest złożenie wniosku o kredyt. Nie zrobimy tego, zanim nie wybierzemy oferty kredytu gotówkowego, która będzie nam odpowiadać. Podczas analizy propozycji bądź czujny! Najważniejsze elementy kredytu gotówkowego to jego koszty, w tym:

 • prowizja,
 • oprocentowanie
 • ubezpieczenie.

Powyższe parametry wpływają na wysokość rat, dlatego są dla nas bardzo istotne. Jeżeli wszystkie informacje są jasne, możemy zająć się wnioskiem o kredyt. Wniosek o kredyt składamy w banku, przez internet lub dzwoniąc na infolinię.

Jakich danych może wymagać bank we wniosku?

 • danych osobowych,
 • danych teleadresowych,
 • wysokości dochodu,
 • rodzaju zatrudnienia,
 • sumy comiesięcznych opłat, w tym wysokości rachunków,
 • liczby osób zamieszkujących nasze gospodarstwo domowe,
 • informacji o innych zobowiązaniach, np. alimentach czy poręczeniach.

Ważne – już na podstawie wniosku o kredyt bank może podjąć wstępną decyzję kredytową rozstrzygając, czy jesteśmy wiarygodnym klientem.

Dokumenty niezbędne do procedury kredytowej

Niezbędne dokumenty do kredytu to:

 • dowód tożsamości,
 • zaświadczenie o otrzymywanym wynagrodzeniu.

Banki nie zawsze będą wymagać zaświadczenia o dochodach. Jeśli jesteśmy stałymi klientami i posiadamy rachunek w banku, możemy zostać zwolnieni z tego obowiązku. Warunki stawiane przez instytucje bankowe nie zawsze wiążą się ze sztywnymi procedurami kredytowymi.
W zależności od formy zatrudnienia, bank może nas również poprosić o:

 • umowa o pracę, w tym: zaświadczenie o zatrudnieniu wystawiane przez pracodawcę i wyciąg bankowy lub przekaz pocztowy, który poświadcza regularne wpływy dochodów,
 • umowa cywilnoprawna: dowód wypłaty wynagrodzenia, np. wyciąg bankowy lub kopia umowy zawartej ze zleceniodawcą,
 • własna działalność gospodarcza: zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów lub kserokopia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
 • renta lub emerytura: zaświadczenie z ZUS lub KRUS o wysokości świadczenia emerytalnego lub rentowego albo decyzja o jego przyznaniu.

Ocena zdolności kredytowej – na czym polega?

Do pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu gotówkowego konieczna jest również ocena zdolności kredytowej.
Bank sprawdza naszą zdolność do spłaty kredytu biorąc pod uwagę:

 • wysokość comiesięcznych dochodów,
 • liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe,
 • koszty utrzymania gospodarstwa domowego,
 • stałe wydatki związane z innymi zobowiązaniami finansowymi, również z kartami kredytowymi.

W trakcie analizy kredytowej banki prześwietlają także historię kredytową klienta, której gromadzeniem i przedstawianiem w formie oceny punktowej zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej. Im większy mamy wynik, tym większe są nasze szanse na kredyt. Jeżeli do tej pory spłacaliśmy wszystkie zobowiązania w terminie, nie musimy się o nic martwić.

Decyzja kredytowa i podpisanie umowy kredytu

Po wszystkich formalnościach, instytucja bankowa udziela decyzji kredytowej i przedstawia warunki, na których może udzielić nam kredytu. Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, powinniśmy otrzymać od banku formularz informacyjny, zawierający opis głównych cech kredytu.

Wskazuje całkowitą kwotę kredytu, termin i sposób wypłaty pieniędzy, okres kredytowania, zasady i terminy zwrotu rat, rodzaj wymaganego zabezpieczenia, wysokość stopy procentowej i RRSO, warunki wcześniejszej spłaty kredytu i konsekwencje braku terminowych płatności, a także informacje dotyczące możliwości odstąpienia od umowy.
Jeżeli zgadzamy się ze wszystkimi zapisami, możemy podpisać umowę kredytu.

Uruchomienie kredytu i przelanie środków

Ostatnim etapem procedury kredytowej jest uruchomienie kredytu i przelanie środków. Pieniądze zostaną przesłane na konto, które wskazaliśmy we wniosku.

Ile trwa procedura kredytowa? Czas rozpatrywania wniosku kredytowego zależy od kilku kwestii, w tym rodzaju kredytu, wysokości kwoty, jaką chcemy otrzymać, naszej zdolności kredytowej i dokumentacji, jaką musimy dostarczyć. Warto cierpliwie czekać i dostosować się do procedury kredytowej, aby ostatecznie otrzymać kredyt idealnie dostosowany do naszych preferencji i możliwości finansowych.

Procedury kredytowe stosowane przez banki

Sprawdźmy, jakie procedury kredytowe stosują banki, które znajdują się na szczycie rankingów kredytów gotówkowych. Comiesięczne zestawienia pomagają w wyborze dobrej oferty.

Jak wziąć kredyt w T-Mobile Usługi Bankowe?

Kredyt gotówkowy w T-Mobile Usługi Bankowe to maksymalnie 200 000 zł na 10 lat bez zaświadczeń o dochodach.

Procedura kredytowa w T-Mobile Usługi Bankowe:

   1. Wypełnij wniosek kredytowy na stronie internetowej banku. Zaznacz, jaki kredyt cię interesuje, podaj dane kontaktowe i informacje na temat źródeł dochodu. Wstępna decyzja kredytowa będzie natychmiastowa!
   2. Poczekaj na kontakt z konsultantem, który przedstawi szczegółowe warunki oferty. Umowa o kredyt do 20 000 zł może zostać zawarta przez telefon. Jeśli staramy się o większą kwotę, umowę dostarczy kurier.
   3. Poczekaj na przelew gotówki. Bank uruchomi środki natychmiast po zawarciu umowy przez telefon lub od razu po zweryfikowaniu dokumentów, które dostarczy kurier.

T-Mobile Usługi Bankowe pozwala również złożyć wniosek w oddziale banku, a stali klienci mogą starać się o zastrzyk gotówki za pośrednictwem bankowości internetowej.

Jak wziąć kredyt w PKO Bank Polski?

Kredyt gotówkowy w PKO Bank Polski to nawet 120 000 zł na maksymalnie 8-letni okres kredytowania. Nie zapłacimy żadnych kosztów, jeśli wcześniej zwrócimy pieniądze!

Procedura kredytowa w PKO Bank Polski:

   1. Zostaw dane kontaktowe na stronie www banku.
   2. Poczekaj na telefon od doradcy, który pomoże wybrać najlepszą ofertę kredytu dopasowaną do naszych oczekiwań.

Procedura udzielania kredytu jest najprostsza dla osób, które już są klientami banku. Mogą one wnioskować o kredyt na dwa sposoby:

   1. Pierwszy sposób: Logowanie do serwisu internetowego iPKO.
   2. Drugi sposób: Wykorzystanie mobilnej aplikacji IKO.

Jak wziąć kredyt w Getin Bank?

Kredyt gotówkowy w Getin Bank to kredyt do 200 000 z elastycznym okresem kredytowania do 10 lat. Zaletą oferty jest szybka decyzja kredytowa.

Procedura kredytowa w Getin Bank:

   1. Zapoznaj się z ofertą kredytów i wypełnij formularz na stronie banku.
   2. Poczekaj na kontakt z doradcą – konsultant oddzwoni maksymalnie w ciągu 48 godzin.
   3. Ustal z doradcą najlepsze warunki otrzymania kredytu dopasowane do twoich potrzeb.

Możemy także wybrać się do jednej z 400 placówek Getin Bank i tam zawrzeć umowę kredytu. Stali klienci mogą cieszyć się skróconą procedurą kredytową i w łatwiejszy sposób uzyskać dodatkową gotówkę.

Gdzie najlepiej wziąć kredyt?

Gdzie wziąć kredyt? Szeroka oferta banków pozwala lawirować między poszczególnymi rodzajami kredytów. Kredyty gotówkowe, hipoteczne, kredyty konsolidacyjne, na remont, wakacje i samochód. Banki wyciągają pomocną dłoń zawsze, kiedy potrzebujemy wsparcia budżetu. Podpisanie umowy kredytowej powinno być przemyślaną decyzją, dlatego dokładnie przeanalizujmy każdą propozycję, sprawdzając najważniejsze parametry kredytu gotówkowego.

Procedura kredytu hipotecznego bardziej wymagająca

Czy procedura udzielania kredytu hipotecznego jest trudniejsza? Kredyt gotówkowy nie zrealizuje wszystkich naszych potrzeb. A już na pewno nie zakupu działki budowlanej albo domu, w którym chcemy wieść szczęśliwe życie. Do tego potrzebujemy większych pieniędzy, czyli kredytu zabezpieczonego hipoteką.

Na czym polega procedura przyznawania kredytu hipotecznego? Przede wszystkim wymaga posiadania wkładu własnego w wysokości minimum 10% wartości inwestycji. Konieczne jest również dostarczenie znacznie bardziej rozbudowanego kompletu dokumentów. Poza zaświadczeniem o dochodach i potwierdzeniem zatrudnienia od pracodawcy, konieczna będzie księga wieczysta kupowanej nieruchomości, informacja o wykonawcy nieruchomości czy pozwolenie na budowę obiektu.

Lista wymaganych dokumentów będzie się różnić w zależności od rodzaju kupowanego lokum. Kiedy dopełnimy formalności, bank dokładnie oceni naszą zdolność kredytową. Jeżeli udzieli nam pozytywnej decyzji – możemy podpisać umowę. Po otrzymaniu kredytu, pozostaje nam zawrzeć ostateczną umowę zakupu domu czy mieszkania.

Pożyczki online w 15 minut z uproszczoną procedurą kredytową

Nie zawsze potrzebujemy kredytu z banku. Czasami wystarczyłaby pożyczka od rodziny, ale z drugiej strony – po co psuć dobre relacje? Lepiej wziąć pożyczkę online, bez poręczeń, zaświadczeń i formalności. Na krótko lub na trochę dłużej, z jednorazową spłatą lub na raty. Procedura kredytowa w przypadku szybkich pożyczek jest znacznie mniej skomplikowana!

Jeśli chcesz poznać najlepsze oferty, sprawdź ranking chwilówek. A kiedy uznasz, że wolałbyś zwracać kilka mniejszych rat, bo twój budżet może nie udźwignąć jednorazowej spłaty, czekają na ciebie świetne propozycje w rankingu pożyczek na raty. Sprawdzanie nic nie kosztuje, tak samo jak pierwsza pożyczka za darmo, dostępna również w systemie ratalnym. Pożyczkodawcy dopasowują się do potrzeb klientów, sprawdź czym jeszcze cię zaskoczą!

Kredyt czy pożyczka? Zadecyduj sam, jakiego wsparcia potrzebuje twój budżet. Bez problemu dostaniesz zastrzyk gotówki w każdej z instytucji finansowych, ponieważ znasz już procedurę kredytową i wiesz, czego się spodziewać.