Pierwszy kredyt – to nie takie proste

Na rynku usług finansowych nie brakuje ofert kredytów gotówkowych. Nie oznacza to jednak, że otrzymanie zastrzyku gotówki z instytucji bankowej jest proste. Dlaczego? Banki, w odróżnieniu od pożyczkodawców, nie ograniczają formalności i wymagają od klientów dostarczenia różnego rodzaju zaświadczeń, np. o uzyskiwanym wynagrodzeniu. Ich otrzymanie zajmuje sporo czasu – a pieniędzy zwykle potrzebujemy na szybko. Ale nie tylko potwierdzony dochód ma dla kredytodawcy znaczenie. Banki oceniają każdego klienta pod kątem zdolności kredytowej, na którą wpływają zarówno nasze wynagrodzenie, jak i wiek, stan cywilny oraz poprzednie zobowiązania i sumienność ich spłacania. Każdemu z tych elementów przypisana jest odpowiednia liczba punktów. Im wyższa ocena, czyli tzw. scoring bankowy, tym większe są nasze szanse na otrzymanie dodatkowych środków. Brak historii kredytowej może w dużym stopniu zaniżyć przyznaną nam ocenę.

Kluczowe znaczenie historii kredytowej

Dlaczego historia kredytowa ma dla banku kluczowe znaczenie? Jeśli do tej pory nigdy nie braliśmy kredytu ani pożyczki, nasze dane nie widnieją w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucja bankowa zatem tak naprawdę nie może stwierdzić, czy jesteśmy rzetelnymi klientami. W takiej sytuacji może albo prosić o dodatkowe zabezpieczenie, albo – odrzucić nasz wniosek. Możemy mieć pieniądze i satysfakcjonujące dochody, ale jako że nigdy nie korzystaliśmy z oferty kredytów czy pożyczek, nasza aplikacja nie wypadnie dobrze w opinii banku. Scoring zatem często okazuje się niesprawiedliwy dla klientów, ale za to jest bardzo wygodny dla banków. Nie muszą samodzielnie analizować każdego wniosku, tylko poddają go standardowej analizie.

Kiedy mimo niedogodności w postaci braku historii kredytowej uda nam się wziąć pierwszy kredyt, możemy zacząć budować swoją wiarygodność finansową. Dzięki temu staranie się o kolejne wsparcie będzie dużo łatwiejsze. Pamiętajmy o terminach spłaty, ponieważ bardzo łatwo możemy zapracować na swój negatywny wizerunek. A co ważne, czyszczenie złej historii w BIK jest możliwe tylko w trzech przypadkach. Dlatego o wiele prościej jest wziąć rozsądną kwotę zobowiązania, niż później martwić się, że chcieliśmy stać się rzetelnymi kredytobiorcami, a zostaliśmy niewiarygodnymi dłużnikami.

3 sposoby na większą szansę uzyskania zastrzyku finansowego

Wzięcie kredytu nie musi sprawiać problemów. Możemy skorzystać z jednego, dwóch a nawet trzech sposobów, które podniosą nasze szanse na uzyskanie zastrzyku finansowego. Co możemy zrobić?

  • Już na studiach warto zdecydować się na zakupy na raty i przemeblować swoje mieszkanie albo w końcu kupić sobie dobre kino domowe. Terminowo regulując płatności, pokażemy, że warto przyznać nam nawet większe kwoty, o ile posiadamy odpowiednie dochody.
  • Zdecydować się na kredyt w banku, w którym już mamy rachunek bankowy. Dzięki temu bank szybko przeanalizuje nasze wydatki i być może nie będzie wymagać żadnych dodatkowych zaświadczeń.
  • Zamienić umowę zlecenie czy umowę o dzieło na umowę o pracę. Umowa cywilnoprawna zmniejsza nasze szanse na kredyt, dlatego jeśli mamy taką możliwość, postarajmy się o inną formę zatrudnienia. Zatrudnienie na etat daje nam największe nadzieje na pozytywne rozpatrzenie złożonego przez nas wniosku.

Kredyt gotówkowy – jakie dokumenty są potrzebne?

Przy kredycie gotówkowym, tak jak w przypadku pożyczki przez internet, musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Może być ich jednak trochę więcej niż przy zaciąganiu zobowiązań w instytucjach pozabankowych. Poza podstawowymi dokumentami bowiem konieczne mogą być stosowne zaświadczenia, np. o uzyskiwanym wynagrodzeniu czy zgodzie żony albo męża na zaciągnięcie kredytu. Przy wspólnocie majątkowej wszelkie takie decyzje powinny być podejmowane wspólnie, w końcu rodzinne finanse są ważne dla każdego ze współmałżonków. W przypadku emerytów, rencistów czy osób zatrudnionych na umowę inną niż umowa o pracę, również konieczne będzie dostarczenie stosownych dokumentów. Z kolei nasze dane potwierdzimy dowodem tożsamości. Będziemy musieli podać podstawowe informacje, wypełniając formularz w oddziale banku bądź robiąc to drogą elektroniczną. Coraz więcej banków daje nam taką możliwość i warto z niej skorzystać, jeśli oczekujemy wygodnych rozwiązań.

Jak wziąć kredyt korzystając z rankingów internetowych?

Bardzo pomocne w otrzymaniu pierwszego kredytu są rankingi kredytów gotówkowych. Korzystamy z nich w taki sam sposób, jak z rankingów chwilówek i rankingów pożyczek ratalnych. Ich największą zaletą jest porównanie i wybór najlepszych ofert zobowiązań finansowych, co pozwala na znaczną oszczędność czasu. Nie musimy samodzielnie przeszukiwać stron internetowych, aby znaleźć istotne informacje. Wszystkie niezbędne dane są skumulowane w jednym miejscu, a my jedynie musimy się z nimi zapoznać. Rankingi wskazują nam topowe propozycje kredytów, biorąc pod uwagę kluczowe dla nas kwestie, czyli maksymalną kwotę zobowiązania, konieczne do poniesienia koszty i okres kredytowania. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego kredytodawcy, dokładnie prześledźmy wszystkie warunki, jakie będą nas dotyczyć. Podejmowanie decyzji finansowych powinno być w pełni świadome. Pochopne działania nie są w tym przypadku wskazane.

”Uzyskanie pierwszego kredytu może nastręczyć pewnych trudności. Jeśli chcemy otrzymać zastrzyk finansowy szybko i bez zabierających nam czas formalności, zdecydujmy się na pożyczkę pozabankową. Jej warunki są zdecydowanie bardziej przystępne, a kwoty w przypadku pożyczek ratalnych również mogą okazać się dla nas satysfakcjonujące. Sprawdźmy bieżące oferty i zapoznajmy się z procesem przyznawania pożyczki, a przekonamy się, że taka forma wsparcia finansowego może okazać się bardzo pomocna dla naszego budżetu.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.