Wynajem mieszkania – zalety

Wynajem mieszkania jest zwykle pierwszym krokiem w dorosłość. Jeśli do tej pory mieszkaliśmy z rodzicami, wady i zalety bycia na garnuszku mamusi dobrze znamy. Oczywiście, mogliśmy sporo zaoszczędzić, ale w końcu trzeba wziąć się w garść i zamieszkać na swoim. O ile tak można nazwać wynajmowane mieszkanie. Jest to jednak duża zmiana, z którą wiąże się wiele korzyści. Dlaczego warto wynajmować?

Unikamy kredytu hipotecznego

Przede wszystkim unikamy kredytu hipotecznego i związanych z nim zawirowań. Instytucje bankowe są bardzo rygorystyczne, nie przyznają takich kwot osobom, które nie przejdą żmudnego procesu weryfikacji. Najważniejsza jest rzecz jasna zdolność kredytowa i brak zadłużeń, dlatego wszystkie negatywne wpisy w bazach BIK, BIG InfoMonitor, KRD i ERIF od razu przekreślają nasze szanse. Możemy wziąć pożyczkę z gwarantem (np. Rapida Money) albo pożyczkę pod zastaw (np. Autokapital.pl), ale kredyt hipoteczny w banku przestaje być ofertą dla nas, dopóki nie unormujemy swojej sytuacji finansowej. A póki co, nie musimy się martwić o raty kredytu, koszty okołokredytowe i wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości.

Remonty nie są naszym zmartwieniem

Po drugie, wybierając pierwszą opcję z możliwości „wynajem czy kupno mieszkania”, nie musimy martwić się o usterki i remonty. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na podróże, a jeśli zabraknie nam na wczasy marzeń – zawsze możemy skorzystać z pożyczki na wakacje. Jeśli właściciel odmaluje ściany albo naprawi cieknące krany podczas naszej nieobecności, nawet nie odczujemy dyskomfortu związanego z naprawami.

Możemy się przeprowadzić w każdej chwili

Wynajmowanie mieszkania to również niczym nieograniczona mobilność. Możemy przeprowadzać się z dzielnicy do dzielnicy, z miasta do miasta, ponieważ tak naprawdę – nic nas nie trzyma. Pakujemy cały swój dobytek do pudeł i przenosimy się tam, gdzie będzie nam wygodniej/taniej/bardziej komfortowo. Dla wielu osób to kluczowy walor wynajmu mieszkania.

Wynajem mieszkania – wady

Wynajem mieszkania nie jest tak różowy, jak mogłoby się przez chwilę wydawać. Jakie powody mogą nas skutecznie odwieść od podpisywania umowy najmu?

Spłacamy mieszkanie właściciela, nie nasze

Czy bardziej opłaca się wynajem, czy kupno mieszkania? To pytanie, które nasuwa się nam w trakcie przeglądania ofert wynajmu mieszkań. Ceny wielokrotnie przyprawiają o ból głowy. Zwłaszcza, kiedy zamarzyło nam się zdobyć stolicę i przyjdzie nam płacić za kawalerkę ponad 2000 zł. Czujemy prawdziwy ścisk w żołądku, kiedy myślimy, że tyle pieniędzy wpadnie do kieszeni właściciela. A my ani o krok nie przybliżymy się do posiadania własnego gniazdka, bo będziemy spłacać cudze.

Żyjemy na łasce właściciela mieszkania

Co więcej, nie dość, że płacimy niemałe kwoty za wynajem mieszkania, to jeszcze nic nie możemy w nim zmienić. Wielokrotnie wynajmujący zabrania nam wprowadzania jakichkolwiek udogodnień. Musimy pytać o pozwolenie na przybicie każdego gwoździa i długo prosić o nową pralkę, kiedy stara odmówiła współpracy. Z jednej strony – to nie my za nią płacimy, ale z drugiej – jesteśmy uzależnieni od dobrych humorów właściciela mieszkania. I kto wie, czy w następnym miesiącu nie wpadnie z pomysłem podniesienia czynszu? Możemy się spodziewać wszystkiego. Jedno jest pewne – wiadomości raczej nie będą przyjemne.

Z dnia na dzień możemy stracić dach nad głową

Nie zawsze, kiedy wynajmujemy mieszkanie, podpisujemy umowę. A brak papieru pozbawia nas wszelkich praw. Właściciel może nam wymówić mieszkanie z dnia na dzień, bo np. jego syn wraca z zagranicy i natychmiast chce się wprowadzić. Powód nie jest ważny, istotne jest, że zostaniemy bez dachu nad głową. Umowa chroni nas nie tylko przed nagłym wyrzuceniem z wynajmowanego mieszkania, ale też jest solidną podporą w razie jakichkolwiek sporów. Zawrzyjmy w niej wszystkie warunki wynajmu mieszkania, a będziemy bezpieczni.
Masz mętlik w głowie? Skonfrontujmy poszczególne wady i zalety wynajmu mieszkania.

Wady wynajmu mieszkania

 • Spłacanie cudzego kredytu hipotecznego
 • Ryzyko wzrostu kosztów wynajmu mieszkania
 • Uzależnienie od właściciela mieszkania w każdej kwestii
 • Niepewność związana z możliwością natychmiastowego wypowiedzenia najmu

Zalety wynajmu mieszkania

 • Brak kredytu hipotecznego
 • Brak kosztów okołokredytowych i kosztów utrzymania nieruchomości
 • Brak zmartwień o remonty i naprawy
 • Możliwość szybkiej przeprowadzki

Musimy samodzielnie zadecydować, jakie kwestie są dla nas ważniejsze. Możemy trafić na właścicieli, którzy zechcą przychylić nam nieba, ale też trafić na wynajmujących z piekła rodem.

Dla kogo wynajem mieszkań to dobra decyzja?

Okazuje się, że tylko 5% Polaków wynajmuje mieszkania. Przedkładają oni kupno mieszkania nad jego wynajem, nawet jeśli muszą brać na ten cel kredyt hipoteczny. Wynika to głównie z wysokich kosztów najmu mieszkania. Często rata za własne mieszkanie okazuje się niższa, niż czynsz płacony właścicielowi. Można to w prosty sposób wyliczyć. Ostatnie dane wskazują, że ceny ofertowe za średniej wielkości mieszkanie w Warszawie wynoszą 3000 zł. Z kolei miesięczna rata kredytu na kwotę około 450 000 – 500 000 zł będzie wynosić (w zależności od banku) ok. 1400 zł. Dodając do niej czynsz w wysokości 500 zł, otrzymujemy 1900 zł. Nie zapomnijmy o obowiązkowym ubezpieczeniu raz na rok. Jest to kwota rzędu 200-300 zł, ale nawet wtedy comiesięczne koszty własnego mieszkania będą niższe niż koszty wynajmu. Rozwiązaniem jest kawalerka, ale wygodnie będzie w niej tylko singlom albo parom. Rodzinie z dziećmi ciężko będzie w niej przetrwać. Dlaczego zatem te 5% społeczeństwa decyduje się na wynajem mieszkań?

Wynajem mieszkania jest dobrą decyzją, kiedy:

 • nie założyliśmy jeszcze rodziny, jesteśmy wolni i nie chcemy się niczym ograniczać, również miejscem do życia,
 • dopiero przeprowadziliśmy się do nowego miasta i zaczynamy je poznawać,
 • odkładamy na wkład własny, a od rodziców już dawno się wyprowadziliśmy,
 • jesteśmy na studiach i za wynajem pokoju płacimy dużo mniej, niż za ratę kredytu,
 • jeszcze nie wiemy, które miasto ma stać się naszym domem. Ciągle szukamy miejsca do życia, a plany ustatkowania się odkładamy na później.

Jeśli zaś nosisz się z zamiarem zakupu mieszkania, poznaj wynikające z tego korzyści. Aby być obiektywnym, przestawimy także słabsze strony tej decyzji.

Kupno mieszkania – zalety

Zastanawiasz się jeszcze, która decyzja jest lepsza – wynajem czy kupno mieszkania? Kupno mieszkania jest alternatywą nie tylko dla wynajmu czterech kątów, ale też – dla budowy domu. Koszty zakupu domu, szczególnie w dużych miastach, są horrendalne, a tempo życia nie zawsze pozwoliłoby nam się nim cieszyć, dlatego mieszkanie wydaje się strzałem w dziesiątkę dla młodych, nowoczesnych osób. Dlaczego warto je kupić?

Mamy własny kąt, który odziedziczą nasze dzieci

Pierwszy niepodważalny atut z jednej strony jest dosyć zwyczajny, a z drugiej – ma kluczowe znaczenie dla naszej decyzji. Zakup mieszkania spełnia marzenia o posiadania własnego gniazdka, własnych czterech ścian, o których swobodnie decydujemy. Przestajemy być lokatorami, stajemy się pełnoprawnymi właścicielami i kończymy z dylematami: „wynajmować czy kupić mieszkanie?”. Chociaż tak naprawdę nie jest w 100% nasze, bo spłacamy raty, to wracając z pracy, zakupów czy podróży, możemy powiedzieć, że wracamy do domu, który kiedyś odziedziczą nasze dzieci.

Cieszymy się komfortem życia na swoim

Kupione mieszkanie możemy dowolnie urządzać. Wreszcie żyjemy według własnych reguł i nie musimy dostosowywać się do cudzych gustów. Śmiało przerabiamy nasze kąty, tak, aby idealnie pasowały do naszych wyobrażeń.

Gromadzimy własny majątek

Kredyty hipoteczne cieszą się niesłabnącą popularnością. W 2017 roku przyznano rekordową liczbę kredytów mieszkaniowych, co więcej – opiewają one na coraz wyższe kwoty. Ich średnia wartość w porównaniu z 2016 rokiem wzrosła o 14 506 zł.

Z oferty kredytów mogą korzystać nie tylko pary. Kredyt na mieszkanie jest dostępny również dla singli. Najważniejsza jest pozytywna historia kredytowa, dlatego warto jak najwcześniej zacząć ją budować. Ponieważ branie kredytu na mieszkanie wcale nie jest złe. Wręcz przeciwnie, za pomocą kredytu kupujemy mieszkanie, a tym samym czynimy inwestycję. Do tego jeśli posługujemy się środkami własnymi, mieszkanie jest sposobem na lokowanie oszczędności. Jego wartość będzie wzrastać w tempie inflacji. Wahań nie unikniemy, ponieważ rynek nieruchomości cały czas się zmienia, co jednak nie powinno mieć wpływu na nasze decyzje.

Mamy możliwość korzystania z „odwróconej hipoteki”

Własne mieszkanie to też możliwość korzystania z tzw. „odwróconej hipoteki”. Dzięki temu nie musimy martwić się brakiem środków na starość albo niewystarczającą kwotą emerytury. Przenosimy prawa własności naszej nieruchomości na bank, a w zamian ten wypłaca nam dożywotnią rentę. Aż do śmierci możemy w nim mieszkać, a jeśli nasi spadkobiercy będą chcieli odzyskać mieszkanie, mogą spłacić zadłużenie.

Możemy spłacić kredyt przed terminem

Spłata kredytu nie musi trwać 30, 35 lat. Jeśli mamy środki, możemy uregulować zadłużenie przed terminem, np. nadpłacając raty. Co za tym idzie, koszty kredytu okażą się dużo mniejsze, niż przewidywane i będziemy mogli zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co jeśli kredyt połączy nas bardziej, niż małżeństwo? W przypadku rozwodu kredyt hipoteczny nadal musi być spłacany przez obie strony. Za zobowiązania zaciągnięte w trakcie trwania małżeństwa para, nawet prawnie rozdzielona, odpowiada solidarnie.

Kupno mieszkania – wady

Czy kupno mieszkania to same zalety? Oczywiście, że nie. Dlatego przestawimy również słabsze strony tego rozwiązania.

Spłacamy wysoki kredyt hipoteczny

Nie da się ukryć, że kredyty hipoteczne opiewają na wysokie kwoty. Ale zacznijmy traktować spłatę długu jako inwestycję. Wybierzmy kredyt z dogodnymi warunkami, aby koszty były jak najmniejsze, a na pewno nie będziemy tego żałować.

Jeśli nie wiemy, którą ofertę kredytu wybrać, możemy skorzystać z usług pośredników. Dzięki zmianom w ustawie o kredycie hipotecznym, współpraca z nimi jest bardzo opłacalna, chociażby dlatego, że od razu musimy poznać koszty ich usług.

Dowiadujemy się o dodatkowych kosztach zakupu mieszkania

Musimy wiedzieć, że koszty zakupu mieszkania to nie tylko cena lokalu. Musimy mieć na względzie prowizję, ubezpieczenie kredytu hipotecznego czy opłaty notarialne. Nie mówiąc wydatkach na wykończenie wnętrz. Jeśli od początku będziemy znać wszystkie koszty, łatwiej będzie nam zaplanować budżet i właściwie zagospodarować pieniądze.

Musimy samodzielnie remontować mieszkanie i naprawiać awarie

Własne mieszkanie wiąże się z koniecznością samodzielnego przeprowadzania remontów. Chociaż takie prace wymagają czasu, siły i nakładów finansowych, na to ostatnie mamy doskonałe rozwiązanie. To kredyty na remont domu i mieszkania, które pozwalają gruntownie zmienić wygląd całego wnętrza. Warto tutaj przytoczyć ofertę kredytu w Credit Agricole do 150 000 zł, który można zaciągnąć wraz z partnerem oraz kredytu w T-Mobile usługi bankowe, do kwoty 200 000 zł. W PKO BP nie musimy okazywać zaświadczeń o dochodach, a Getin Bank oferuje kredyt od 18 roku życia. Jest w czym wybierać.

Możemy też złożyć wniosek o pożyczki na remont. Dogodne kwoty, przejrzyste warunki i jasne zasady spłaty zachęcają, aby z nich skorzystać. Zwłaszcza z oferty darmowych chwilówek, które nie naliczają żadnych kosztów. To np. pożyczka bez kosztów w Extraportfel (do 3000 zł) oraz w Wandoo (do 2500 zł). Pamiętaj! Warunkiem jest terminowy zwrot pieniędzy.

Nie możemy się tak łatwo przeprowadzić

Mając własne mieszkanie, nie może się tak szybko przeprowadzić. W wynajmowanym wystarczyło rozwiązać umowę i spakować walizki. Tutaj sytuacja jest trudniejsza. Musimy je sprzedać, co nie zawsze jest łatwe. Dlatego lepiej jest kupować mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, z dużym tarasem i funkcjonalnym rozstawieniem pokoi. W razie czego łatwiej będzie nam znaleźć nowego nabywcę.

Zestawienie wad i zalet własnego mieszkania powinno nas ugruntować w podjętej decyzji.

Wady kupna mieszkania

 • Wysoki kredyt hipoteczny
 • Ograniczona mobilność
 • Możliwe trudności ze sprzedażą
 • Wszystkie obowiązki i wydatki na naszej głowie

Zalety kupna mieszkania

 • Mieszkanie jest częścią naszego majątku
 • Komfort mieszkania na swoim
 • Możliwy wzrost wartości nieruchomości
 • Brak konfliktów z właścicielem

Jeśli nie przestraszyły nasz koszty zakupu mieszkania i mniej pozytywne strony takiej decyzji i nie zastanawiamy się dłużej: „kupić czy wynająć?”, pozostaje nam znalezienie ofert na kupno mieszkań. Kiedy kupić mieszkanie? Jak najszybciej, póki utrzymują się rekordowo niskie stopy procentowe. I póki deweloperzy mają gdzie budować, bo powoli zaczyna brakować terenów inwestycyjnych.

Jak odłożyć na mieszkanie?

Brak wkładu własnego może nas wykluczyć z możliwości starania się o kredyt. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie i umiejętne korzystanie z produktów finansowych. Nasze zarobki nie zawsze pozwalają nam odłożyć odpowiednią kwotę, dlatego możemy wesprzeć nasze fundusze pożyczką na wkład własny. Możemy wybierać między chwilówkami a pożyczkami długoterminowymi, w zależności od tego, jakiej kwoty nam brakuje. Pożyczki ratalne sięgają kwoty 25 000, a o taką sumę możemy się starać w firmie Profi Credit.

Sektor pozabankowy oferuje nam znacznie więcej, niż pożyczka na wkład własny. Z jego pomocy możemy też skorzystać w trakcie urządzania mieszkania. Pożyczki online są proste, szybkie i bezpieczne. Pomagają rozwiązać wiele życiowych problemów. Najlepsze oferty znajdziemy rankingach chwilówek i rankingach pożyczek ratalnych.

Czy kupno mieszkania pod wynajem się opłaca?

Jeśli udało nam się spłacić kredyt wcześniej albo odziedziczyliśmy mieszkanie, możemy rozważyć opcję kupna mieszkania na wynajem. Zwłaszcza w miastach, gdzie można czerpać duże profity z wynajmu mieszkań. Warszawa jest jedną z lokalizacji, gdzie wynajmując mieszkanie, da się sporo zarobić. Kalkulator wynajmu mieszkania szybko wyliczy stopę zwrotu z inwestycji w wynajem mieszkania i sprawdzimy, ile zyskamy, biorąc kredyt na mieszkanie na wynajem.

Można też kupić mieszkanie dla dziecka. Zanim w nim zamieszka, szukamy tymczasowych lokatorów, a rata sama się spłaca. A później, gdy pójdzie na studia albo stanie przed problemem, gdzie mieszkać po ślubie? – będzie miało własne cztery kąty.

Jesteś już gotowy na decyzję o własnym mieszkaniu? Jeśli nie, podpisz umowę wynajmu, a z czasem na pewno znajdziesz swoje miejsce do życia.