Co to jest ERIF?

ERIF BIG S.A – Europejski Rejestr Informacji Finansowej – to jedno z największych Biur Informacji Gospodarczej działających w Polsce. W swoim działaniu jest bardzo podobne do BIG InfoMonitor oraz KRD, a to czy pojawimy się w bazie ERIF zależy od tego czy nasz wierzyciel współpracuje z tą instytucją. W bazie ERIF znajdziemy zarówno informacje pozytywne, np. umieszczane przez pożyczkodawcę, który odzyskał pożyczkę ratalną w terminie i bez żadnych opóźnień oraz negatywne wpisy dotyczące zadłużonych osób, jak i przedsiębiorstw, które nie wywiązały się z umowy.

Zasady działania instytucji określa ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Biuro ma prawo do gromadzenia, przechowywania i udostępniania informacji o uczestnikach rynku finansowego, czyli konsumentach i przedsiębiorcach. Co ważne, informacje o wystąpieniu długu są przekazywane i przetwarzane na wniosek wierzyciela.

ERIF określa trzy funkcje swojej działalności. Są to:

 • prewencja – możliwość weryfikacji wiarygodności finansowej wybranego podmiotu przed nawiązaniem współpracy z nierzetelnym płatnikiem,
 • windykacja – pomoc w odzyskaniu zaległych płatności,
 • zapewnienie bezpieczeństwa przed oszustwem (funkcja antyfraudowa) – gromadzenie danych umożliwiających wyłapanie wśród transakcji on-line możliwych fraudów.

Jakie dane znajdują się w ERIF?

Europejski Rejestr Instytucji Finansowych dzieli zebrane dane na dwie części:

 • informacje pozytywne – o płatnikach, którzy regulują swoje zobowiązania na czas,
 • informacja negatywna – o zobowiązaniach, które nie zostały spłacone w terminie.

W obu przypadkach, przekazanie informacji następuje na wniosek wierzyciela. Ten ma obowiązek poinformowania o zamiarze wpisania na listę dłużników, jednak tylko przy umieszczaniu wpisu o negatywnym charakterze. O pozytywny wpis na swój temat warto się upomnieć, gdyż wpływa pozytywnie na ogólny wygląd raportu ERIF, a tym samym na naszą zdolność kredytową w oczach pożyczkodawcy.

Informacje o długach, które pojawią się w ERIF mogą pochodzić z różnych źródeł i sektorów gospodarki. Baza przechowuje wszystkie informacje dotyczące długu oraz dane osobowe umożliwiające identyfikację dłużnika. Z tego rejestru chętnie korzystając banki przy udzielaniu zobowiązań na wysokie kwoty jak kredyt na zakup mieszkania. Ma to na celu ostrzeżenie innych podmiotów planujących nawiązanie współpracy przed nierzetelnymi klientami.

Kto korzysta z usług ERIF?

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A współpracuje z konsumentami i firmami. W obu przypadkach wymagana jest rejestracja w strukturach, jednak na różnych warunkach. W przypadku klienta indywidualnego wystarczy zarejestrowanie w serwisie internetowym i potwierdzenie tożsamości. Klient biznesowy musi podpisać umowę określającą warunki współpracy, aby móc w pełni korzystać z BIG.

Aktualnie ERIF współpracuje z m.in.:

 • instytucjami finansowymi – bankami, firmami pożyczkowymi czy SKOK-ami,
 • urzędami miast i gmin,
 • przedsiębiorstwami komunikacji publicznej,
 • operatorami telewizyjnymi i telekomunikacyjnymi,
 • towarzystwami ubezpieczeniowymi,
 • zakładami komunalnymi,
 • stowarzyszeniami i fundacjami,
 • spółdzielniami mieszkaniowymi,
 • firmami windykacyjnymi.

Powyższa lista wskazuje tylko na największe sektory klientów. Nie należy jednak zapominać, że dług do ERIF może zgłosić każdy przedsiębiorca i konsument.

Kto może trafić do rejestru ERIF BIG?

Aby zadłużenie mogło zostać zgłoszone do Biura wymagane jest opóźnienie w spłacie przez co najmniej 30 dni oraz na kwotę minimum 200 zł. W przypadku długu firmy, kwota ta musi wynosić minimum 500 zł.

Warunkami umieszczenia wpisu w ERIF jest posiadanie dokumentu potwierdzającego zawarcie współpracy – udokumentowanie powstania długu. Ponadto konieczne jest zawiadomienie nierzetelnego klienta o możliwości przekazania negatywnej informacji do bazy dłużników, 14 dni przed dodaniem informacji.

Konsekwencje pojawienia się w rejestrze ERIF

Pojawienie się w negatywnych wpisów tej bazie powoduje konsekwencje w postaci ograniczeń w zawieraniu nowych umów i transakcji długoterminowych. Każdy podmiot, który znajdzie nasze nazwisko na liście dłużników może odmówić współpracy. W tym miejscu należy odwołać się do funkcji prewencyjnej, czyli ostrzegania przed nierzetelnymi klientami. Największym problemem może być odmowa udzielenia pożyczki, kredytu czy zrealizowania zakupów na raty.

Dzieje się tak ponieważ, instytucje pożyczkowe i banki mogą weryfikować status zadłużenia w różnych bazach. Negatywne wpisy w większości sytuacji uniemożliwiają zawarcie umowy, chyba że skorzystamy z pożyczek bez sprawdzania baz.

Warto wiedzieć, że instytucje nie zawsze sprawdzają wszystkie rejestry. Większość pożyczkodawców ogranicza się do zweryfikowania samego BIK. Co więcej, rejestry BIG nie wymieniają się danymi – można więc być dłużnikiem w Krajowym Rejestrze Długów, a nie figurować w ERIF. Jest to dodatkowa szansa dla osób, które trafiły na jedną z list i szukają finansowania.

Jak sprawdzić siebie w ERIF?

Usługa sprawdzania siebie pozwala na pobranie: raportu o sobie, z rejestru zapytań, a także o dokumencie. Aby uzyskać wymienione dokumenty należy:

 1. Założyć bezpłatne konto w serwisie infoKonsument.pl.
 2. Następnie musimy dokonać pełnej aktywacji konta – potwierdzamy dane na jeden dostępnych sposobów.
 3. Zaloguj się do Systemu ERIF za pomocą adresu e-mail (login) oraz ustalonego przy rejestracji hasła.
 4. Kolejno w górnym menu Systemu, należy odszukać, zakładkę „Sprawdzanie”.
 5. Zależnie od rodzaju potrzebnego raportu, odpowiednio wybieramy zakładkę: „Sprawdź siebie”, „Rejestr Zapytań” lub „Sprawdź dokument.
 6. Następnie wystarczy kliknąć przycisk „Sprawdź”/,,Wykonaj”- raport natychmiast po złożeniu zapytania powinien być udostępniony, a także aktywny na koncie użytkownika przez kolejne 90 dni.

Sprawdzenie się w ERIF jest całkowicie bezpłatne, jeżeli chcemy uzyskać informacje o sobie raz na 6 miesięcy. W sytuacji, kiedy chcielibyśmy sprawdzać dane na nasz temat częściej, pobranie raportu będzie nas kosztować 7,99 zł.

Jak usunąć wpis w rejestrze dłużników ERIF?

Usunięcie obciążającego wpisu z rejestru jest możliwe tylko dzięki uregulowaniu długu. Nie ma innej możliwości na usunięcie niechcianego zapisu z tego BIG.

Wierzyciel ma obowiązek aktualizować przekazane informacje. W przypadku częściowej lub całkowitej spłaty zobowiązania, a także sytuacji wygaśnięcia długu, wierzyciel ma 14 dni na zgłoszenie zmiany do bazy. Biuro dokona aktualizacji bazy danych w ciągu 7 dni, z reguły jednak odbywa się to w trybie natychmiastowym.

Jeżeli posiadasz dług, którego nie jesteś w stanie spłacić, droga do uzyskania finansowania w banku może być utrudniona. W tym przypadku rozwiązaniem są pożyczki dla zadłużonych. Pozabankowe instytucje finansowe często nie sprawdzają baz dłużników lub udzielają gotówki mimo posiadania negatywnych wpisów.

Kontakt z ERIF

Biuro jest otwarte na kontakt z klientami. Co prawda, większość spraw można zrealizować samodzielnie, po zalogowaniu się w serwisie. Warto też dokładnie przejrzeć stronę internetową www.erif.pl. Znajdziemy tu większość informacji potrzebnych do sprawnego korzystania z ofert ERIF, a także odpowiedzi na problematyczne kwestie.

Jednak w przypadku jakichkolwiek problemów warto skorzystać z pomocy Biura Obsługi Klienta. BOK ERIF jest czynne we wszystkie dni robocze, z wyłączeniem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy, w godzinach od 8:00 do 16:00.W celu usprawnienia procesu komunikacji działają cztery różne infolinię oraz adresy e-mail, dostępne dla poszczególnych grup klientów. Te prezentujemy w tabeli poniżej:

Typ klienta Telefon kontaktowy Adres e-mail
Konsumenci 22 594 25 15 bok@erif.pl
Przedsiębiorcy 71 790 23 00 cok@erif.pl
Instytucje i samorządy 71 790 29 08 administracja@erif.pl
Duże firmy i korporacje 22 594 25 30 biznes@erif.pl