Kiedy warto sprawdzić status ERIF?

Istnieje wiele sytuacji, kiedy warto sprawdzić, czy figurujemy w Rejestrze Dłużników ERIF. Problemy finansowe i wezwanie do zapłaty mogą być powodem wpisania do Rejestru dłużników. Warto sprawdzić informacje na nasz temat także wtedy, kiedy nasze długi zostały uregulowane i chcemy się upewnić, że wierzyciel usunął obciążający nas wpis. Jeśli staraliśmy się o kredyt hipoteczny, pożyczkę, kartę kredytową czy pożyczkę ratalną i nasz wniosek został odrzucony, może to świadczyć, że posiadamy nieuregulowane płatności (sprawdź w jakich bazach sprawdzają swoich klientów firmy pożyczkowe). Założenie konta w Rejestrze Dłużników ERIF umożliwia nam także odebranie informacji pozytywnej na nasz temat – przydaje się to w sytuacjach, kiedy instytucja finansowa wymaga od nas potwierdzenia naszej rzetelności. Mając konto w Rejestrze możemy sprawdzić, czy ktoś w ciągu 12 miesięcy szukał o nas informacji. Jeśli zdarzyło nam się zgubić dokumenty, dzięki danym w Rejestrze uda nam się sprawdzić, czy ktoś nie chciał się posłużyć dokumentem podrobionym na nasze nazwisko.

Jak sprawdzić siebie w systemie ERIF?

Usługa sprawdzania siebie pozwala na pobranie: raportu na nasz temat, raportu on-line z Rejestru Zapytań, a także raportu o dokumencie. Aby pobrać wymienione raporty należy założyć bezpłatne konto w serwisie infoKonsument.pl. Następnie musimy dokonać pełnej aktywacji konta i zalogować się do Systemu ERIF. Kolejno należy odszukać, w górnym menu Systemu, zakładkę „Sprawdzanie”. Jeśli chcemy pobrać raport na nasz temat, trzeba wybrać zakładkę „Sprawdź siebie’’. Natomiast do uzyskania raport on-line z Rejestru Zapytań powinniśmy wybrać zakładkę „Rejestr Zapytań’’. Gdy potrzebny jest nam raport o dokumencie, należy wybrać zakładkę „Sprawdź dokument’’. Następnie wystarczy kliknąć przycisk „Sprawdź”/,,Wykonaj”- raport natychmiast po złożeniu zapytania powinien być udostępniony, a także aktywny na koncie użytkownika przez kolejne 90 dni. Sprawdzenie się w ERIF jest całkowicie bezpłatne, jeżeli chcemy uzyskać raport o sobie raz na 6 miesięcy. W sytuacji, kiedy chcielibyśmy sprawdzać dane na nasz temat częściej, pobranie raportu będzie nas kosztować 3 zł.

Jak usunąć wpis w Rejestrze Dłużników ERIF?

Głównym zadaniem dłużnika jest spłata zaległych należności. Tylko dzięki uregulowaniu długów istnieje możliwość usunięcia obciążającego wpisu z Rejestru. Wierzyciel ma obowiązek aktualizować przekazane informacje. W przypadku częściowej lub całkowitej spłaty zobowiązania, a także sytuacji wygaśnięcia długu, każda osoba bądź instytucja dokonująca wpisu do ERIF ma 14 dni na zgłoszenie zmiany do bazy. ERIF natomiast dokona aktualizacji bazy danych w ciągu 7 dni, z reguły jednak odbywa się to w trybie natychmiastowym.
W przypadku całkowitej spłaty zobowiązania, dane zostają usunięte z rejestru i od tej pory nikt nie ma do nich wglądu. Jeśli zobowiązanie zostało spłacone tylko w jakiejś części, w rejestrze ERIF widnieje saldo początkowe oraz kwota pozostała do spłaty.

Sprawdź też:

  1. Jak sprawdzić czy jesteś w KRD?
  2. Jak sprawdzić, czy jestem w BIG InfoMonitor?
Rejestr ERIF pomaga nie tylko kontrolować nieuczciwych pożyczkobiorców – daje także możliwość budowania pozytywnego wizerunku. Wystarczy, że dłużnik zgłosi się do instytucji wobec której miał zobowiązanie o wystawienie pozytywnej opinii. Dzięki takim ocenom finansowym, były dłużnik ma większą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę, może mieć także zaoferowane lepsze warunki współpracy w przyszłości.