Kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska – najważniejsze informacje

W ofercie Santander Bank Polska są dwa produkty hipoteczne – pożyczka hipoteczna oraz Kredyt Mieszkaniowy. Choć przy tym pierwszym mamy więcej możliwości, jeśli chodzi o cel rozdysponowania uzyskanej kwoty, to ten drugi cechuje się lepszymi warunkami. Ze względu na wysoką maksymalną sumę sięgająca 10 000 000 zł Kredyt Mieszkaniowy hipoteczny powinien wystarczyć na zakup czy budowę dużego domu lub mieszkania. W Santander BP zyskujemy:

 • Kredyt przyznawany w walucie PLN.
 • Finansowanie do 90 proc. wartości nieruchomości.
 • Możliwość wykorzystania do 30 proc. kwoty kredytu na dowolny cel.
 • Opcja finansowania bez wkładu własnego.
 • Zawieszenie spłaty kredytu.

Koszt kredytu hipotecznego w Santander BP – marża i oprocentowanie

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy dana oferta kredytu hipotecznego się opłaci, jest stawka WIBOR. Jej wysokość nie jest uzależniona od banku. Przeważnie im jest ona niższa, tym mniejszy całkowity koszt zobowiązania. Przy wyborze oferty warto uwzględnić jej możliwe podwyżki i marżę banku, która zależy już od samej kwoty kredytu czy wartości nieruchomości.

Podajemy szacunkowe koszty Kredytu Mieszkaniowego hipotecznego w Santander Bank Polska. Kwota kredytu wynosi 274 779 zł, czas spłaty 296 miesięcy. W wyliczeniach uwzględniono dodatkowe koszty oraz ubezpieczenia. Przy takich parametrach koszt kredytu powinien wynieść:

Kwota kredytu274 779 zł
RRSO3,37%
Oprocentowanie3,90%
WIBOR3M 0,69%
Prowizja/Marża4,21% w pierwszym miesiącu, w kolejnych 3,21%
Ubezpieczenie
 • ubezpieczenie nieruchomości – 10 040,75 zł
Dodatkowe koszty
 • ocena wartości nieruchomości – 450 – 800 zł
 • PCC – 19 zł
 • ROR – 0 zł
 • opłata sądowa za ustanowienie hipoteki – 200 zł
Koszt pojedynczej raty1 322,98 zł
Całkowity koszt kredytu127 627,35
Całkowita kwota do spłaty402 406,35 zł

Pamiętajmy, że na wysokość samej marży wpływa wiele czynników – nawet to, czy do tej pory posiadaliśmy konto bankowe w Santanderze. Jeśli tak, marża ulega zmniejszeniu, co w skutkuje niższą całkowitą kwotą spłaty zobowiązania.

Lista dokumentów do kredytu hipotecznego w Santander Bank Polska

Gdy przy wyborze kredytu hipotecznego uwzględniamy propozycję od Santander Bank Polska to warto wiedzieć, jakich dokumentów będzie wymagał od nas bank. Nie zawsze potrzebna dokumentacja wygląda tak samo w każdej instytucji finansowej. Jeśli interesuje nas Kredyt Mieszkaniowy hipoteczny, będą m.in. potrzebne:

 • wniosek o określenie wstępnych warunków kredytu hipotecznego,
 • wniosek o udzielenie kredytu,
 • oświadczenie inwestora – spółdzielni, dewelopera,
 • informacje o źródle i wysokości zarobków,
 • informacje dotyczące aktywnych zobowiązań,
 • dokument osobisty (do wglądu),

Santander Bank Polska może poprosić o dodatkową dokumentację, która jest ustalana indywidualnie w zależności od danego wnioskodawcy.

Jak wziąć kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska – krok po kroku

Pierwszym krokiem jest udanie się do placówki banku. Istnieje także możliwość wcześniejszego umówienia się z doradcą Santander Bank Polska poprzez formularz internetowy. Następnie wystarczy, że:

 1. Wypełnisz wniosek o określenie wstępnych warunków finansowania.
 2. Po otrzymaniu projektu umowy dostarczysz pozostałe dokumenty.
 3. Poczekasz na decyzję.
 4. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku podpiszesz umowę z bankiem.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska?

Kredyt hipoteczny od Santander BP mogą otrzymać osoby, które są w stanie przestrzegać ustalonego harmonogramu spłaty i zwracają terminowo aktywne należności. Ze względu na to, że Kredyt Mieszkaniowy to poważne finansowanie, bank udziela tego produktu bankowego jedynie tym wnioskodawcom, którzy spełniają wszystkie warunki. Podsumowując. Santander oczekuje:

 • Wystarczającej zdolności kredytowej, czyli zarobków pomniejszonych o stałe wydatki. Suma ta musi być wystarczająca do terminowej spłaty raty zobowiązania.
 • Wkładu własnego w wysokości od 0 proc. do 20 proc. wartości nieruchomości.
 • Pozytywnej historii kredytowej – prawidłowej spłaty poprzednich zobowiązań finansowych.
 • Prawidłowego złożenia wszelkich dokumentów wymaganych przez bank.

Kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska – warunki dochodowe

Santander Bank Polska nie informuje wprost, jaki rodzaj zatrudnienia jest akceptowany przy ubieganiu się o Kredyt Mieszkaniowy. Na stronie internetowej w części przeznaczonej dla dokumentów jest zawarty wzór zaświadczenia o zarobkach na podstawie umowy o pracę. Nie musi to oznaczać, że wnioskodawcy zarabiający w inny sposób nie mają możliwości otrzymania finansowania. W takim wypadku bank może nieco bardziej restrykcyjnie analizować wysokość zarobków – im są większe, tym lepiej.

Na co można wziąć kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska?

Kredyt Mieszkaniowy hipoteczny w Santander został stworzony przede wszystkim z myślą o nabyciu lub wybudowaniu mieszkania czy domu. To jednak nie wszystkie cele, na które można przeznaczyć otrzymane finansowanie. Oferta umożliwia także:

 • zakup działki budowlanej
 • nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę domu jednorodzinnego,
 • adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne,
 • wykończenie, remont nieruchomości,
 • refinansowanie środków przeznaczonych w ostatnim roku na cele powyżej,
 • spłatę kredytów udzielonych przez inne banki na powyższe cele.

Wysokość wkładu własnego w Santander Bank Polska

Co ciekawe, w Santander Bank Polska możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Wszystko zależne jest od wskaźnika LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia). Wysokość wkładu własnego w tej instytucji finansowej to trzy progi:

 • 0 proc. – gdy wskaźnik LTV nie przekracza 70 proc. (chyba, że kredyt zostanie przeznaczony na budowę domu systemem gospodarczym),
 • 10 proc. – w przypadku objęcia kredytu ubezpieczeniem max. LTV,
 • 20 proc. – standardowa oferta.

Wkład własny wpływa bezpośrednio na całkowity koszt kredytu. Santander Bank Polska ustanowił trzy poziomy udziału środków własnych. Ten najwyższy, czyli 20 proc. wartości nieruchomości i tak jest wynikiem stosunkowo dobrym, biorąc pod uwagę zawirowania rynkowe związane z pandemią koronawirusa.

Nadpłata kredytu w Santander Bank Polska

Wcześniejsza spłata w Santanderze jest wygodna, bo ta instytucja automatycznie zwraca część prowizji. Bankowi zajmuje to do 14 dni od daty spłaty kredytu. W przypadku braku zwrotu należy złożyć wniosek reklamacyjny. Pieniądze są przesyłane na konto powiązane z kredytem, lub, gdy takiego nie ma, na rachunek techniczny.

Wcześniejsza spłata całości lub nadpłata kredytu hipotecznego w Santander Bank Polska są całkowicie darmowe, chyba, że określono inaczej w umowie. Ta zasada nie dotyczy kredytów ze stałą stopą procentową, których wcześniejsza spłata jest dodatkowo płatna.

Nasza opinia o kredycie hipotecznym od Santander Bank Polska

Kredyt Mieszkaniowy od Santander Bank Polska można traktować jako solidną ofertę finansowania. Choć marża może być nieco wyższa w porównaniu do propozycji innych instytucji finansowych, to w zamian otrzymujemy zdecydowanie rozsądne warunki. Większość osób szukających kredytu hipotecznego skusi przede wszystkim możliwość otrzymania pieniędzy bez konieczności posiadania wkładu własnego. Oprócz tego Santander w ramach zobowiązanie pod hipotekę oferuje dostęp do 30 proc. jego wartości do wykorzystania na dowolny cel. Z drugiej strony Kredyt Mieszkaniowy to wysoka opłata za wycenę domu. Jak prezentują się wady i zalety oferty Santander Bank Polska?