Co to jest prowizja bankowa?

Prowizja bankowa jest opłatą pobieraną z tytułu dokonania określonych czynności na rzecz klienta. W przypadku prowizji za udzielenie kredytu dotyczy uruchomienia środków po zawarciu umowy kredytowej. Jest kosztem naliczanym jednorazowo i stanowi procent od kwoty kredytu. Im wyższy kredyt, tym większa prowizja.

Prowizja jest pobierana w formie jednej płatności lub doliczana do kredytu. Kredytowanie prowizji skutkuje podniesieniem całkowitego kosztu pożyczki bankowej i zwiększa wysokość comiesięcznych rat. Z drugiej strony jednorazowa spłata prowizji może być zbyt dużym obciążeniem dla budżetu domowego. Dlatego szukając najlepszych ofert w rankingu kredytów gotówkowych, sprawdzajmy wysokość opłat. W przeciwnym razie wielkość raty może być dla nas niemiłą niespodzianką!

Ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu?

Prowizja obok oprocentowania jest jednym z głównych parametrów wpływających na całkowity koszt kredytu. Może dochodzić nawet do 25 procent kwoty udzielonego kredytu gotówkowego! Niestety wiele banków nie podaje dokładnej wysokości prowizji. Informują klientów, że prowizja jest ustalana indywidualnie. Sprawdźmy, w których bankach możemy z góry sprawdzić, ile wyniesie nas ta opłata!

BankWeź kredytKwota kredytuCzas spłatyProwizjaAplikuj teraz
Citi BankWeź kredyt1000 – 150 000 złDo 96 ratNie więcej niż 20 proc.Sprawdź ofertę
Alior BankWeź kredytDo 200 000 złDo 60 ratUstalana indywidualnieSprawdź ofertę
EurobankWeź kredyt500 – 150 000 złDo 108 ratUstalana indywidualnieSprawdź ofertę
Santander Consumer BankWeź kredytUstalana indywidualnieUstalany indywidualnieDo 15 proc.Sprawdź ofertę
Kasa StefczykaWeź kredyt1000 – 200 000 złDo 120 ratUstalana indywidualnieSprawdź ofertę
BNP ParibasWeź kredyt1000 – 200 000 złDo 120 ratDo 19,90 proc.Sprawdź ofertę
PKO BPWeź kredyt1000 – 200 000 złDo 96 ratUstalana indywidualnieSprawdź ofertę
Credit AgricoleWeź kredytDo 255 550 złDo 120 ratDo 25 proc.Sprawdź ofertę
T-Mobile Usługi BankoweWeź kredytDo 200 000 złDo 120 ratUstalana indywidualnieSprawdź ofertę
ING Bank ŚląskiWeź kredyt1000 – 160 000 złDo 96 ratDo 7,99 proc.Sprawdź ofertę
Bank MillenniumWeź kredyt1000 – 150 000 złDo 108 ratUstalana indywidualnie, kredyt do 20 000 bez prowizjiSprawdź ofertę

Pozaodsetkowe koszty kredytu wg ustawy antylichwiarskiej

Nowa ustawa antylichwiarska z 11 marca 2016 roku jest nowelizacją ustawy z 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym i ustawy z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Wprowadziła limity kosztów pozaodsetkowych kredytów konsumenckich, w tym kosztów prowizji, ubezpieczenia kredytu, opłat przygotowawczych czy związanych z obsługą domową.

Zgodnie z ustawą antylichwiarską, suma pozaodsetkowych kosztów kredytu nie może przekroczyć:

  • 25 proc. całkowitej kwoty kredytu (część stała),
  • 30 proc. całkowitej kwoty kredytu konsumenckiego w stosunku rocznym (część zmienna).

Wszystkie koszty kredytu łącznie nie mogą przekroczyć równowartości kwoty, która została wypłacona kredytobiorcy.
Ustawa antylichwiarska dotyczy całego rynku finansowego, również pożyczek online. Rząd pracuje nad kolejną nowelizacją zawartych w niej przepisów. Nowy projekt ustawy antylichwiarskiej zakłada jeszcze skuteczniejszą ochronę przed nieuczciwością niektórych podmiotów sektora finansowego.

Pamiętajmy, że prowizja jest tylko jedną z opłat bankowych. Jeśli chcemy dowiedzieć się, ile kosztuje kredyt, musimy również prześledzić wysokość pozostałych opłat, w tym wspomnianego już oprocentowania.

Rodzaje prowizji bankowych

Prowizja za udzielenie kredytu nie jest jedynym rodzajem prowizji bankowych. Pozostałe rodzaje prowizji odnoszące się do kredytów to:

  • prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego, pobierana jeszcze przed wydaniem decyzji kredytowej,
  • prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu. Jej wysokość zależy od tego, czy jest to spłata częściowa, czy całkowita. W przypadku kredytów hipotecznych może być pobrana wyłącznie przez pierwsze trzy lata trwania umowy,
  • prowizja za podwyższenie kwoty kredytu,
  • prowizja za przewalutowanie kredytu,
  • prowizja za czynności upominawcze i windykacyjne,
  • prowizja za przyznanie/uruchomienie/przedłużenie/podwyższenie linii kredytowej przypadku kredytów odnawialnych.

Uwaga! Część opłat za kredyt może nie być ujęta w całkowitych kosztach kredytu. Może to być opłata za oprowadzenie konta, którego założenie jest konieczne do otrzymania środków, albo jak w przypadku kredytu w Kasie Stefczyka opłata członkowska dla spółdzielni.

Prowizja od kredytu hipotecznego

Prowizja dotyczy także kredytu hipotecznego. Podobnie jak przy kredycie gotówkowym, albo płacimy ją w całości w dniu podpisania umowy kredytowej, albo bank dolicza ją do kwoty zwrotu, a tym samym do naszych miesięcznych rat.

O wysokości prowizji decyduje bank. Czy możemy mieć wpływ na to, ile będzie wynosić ta opłata? Tak, możemy wybierać spośród wielu propozycji kredytów, szukając najtańszego kredytu hipotecznego. Warto też śledzić aktualne promocje bankowe, aby nie przegapić żadnej atrakcyjnej oferty.

Marża a prowizja – kredyt hipoteczny z niską marżą, czy bez prowizji?

Przeglądając oferty kredytu hipotecznego, można trafić zarówno na oferty kredytu bez prowizji, jak i propozycje wyróżniające się niską marżą kredytu. Co jest lepsze dla naszego portfela?

Jeżeli planujemy wcześniej spłacić kredyt, zdecydowanie korzystniejszy jest kredyt bez prowizji i z wyższą marżą. Bank dolicza marżę do każdej raty kredytu. Oddając pieniądze wcześniej, wysoka marża nie będzie stanowić dla nas problemu.

Z kolei przy spłacie zgodnie z ustalonym harmonogramem spłaty kredytu opłaca się wybrać kredyt z wysoką prowizją i niską marżą. Niska marża to niższe oprocentowanie, a zatem również mniejsza rata kredytu.

Czy banki oferują kredyt bez prowizji?

Kredytobiorców ucieszy fakt, że banki udzielają dziś również kredytów gotówkowych bez prowizji! Należy jednak spełnić dodatkowe warunki, np. wziąć kredyt przez internet, zapożyczyć się na ściśle określoną sumę czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Często oferta kredytu 0 proc. dotyczy wyłącznie nowych klientów. Jeżeli odpowiadamy wymogom, które stawia bank, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy skorzystali z dogodnej promocji.