Nieprawidłowości w wakacjach kredytowych

Postępowanie wyjaśniające UOKiK zostało wszczęte jeszcze w kwietniu, czyli niemal od razu po wprowadzeniu wakacji kredytowych do oferty banków. Sprawdzone zostały m.in.:

  • Sposób informowania konsumentów o koszcie odroczenia spłaty rat. Brakowało jednoznacznej informacji o tym, że wakacje wiążą się z dodatkowymi kosztami.
  • Możliwość odstąpienia od wakacji. Banki nie informowały o możliwości odstąpienia od odroczenia spłaty w ciągu 14 dni od podpisania umowy.

Wśród zakwestionowanych praktyk były zapisy w umowie mówiące o akceptacji określonego stanu zadłużenia. Taki zapis był nie potrzebny, bo nie ma związku z odroczeniem spłaty. Być może banki stosowały go by utrudnić dochodzenie przez konsumentów w przyszłości praw przed sądem.

– Wyeliminowaliśmy niekorzystne warunki dla kredytobiorców, którzy z uwagi na pandemię koronawirusa zdecydowali się na skorzystanie z oferowanych dobrowolnie przez banki tzw. wakacji kredytowych. Konsumenci mają zagwarantowane prawo do odstąpienia od zmian umowy w ciągu 14 dni, są o tym poinformowani i znają koszty zawieszenia rat oferowanego dobrowolnie przez banki. Będziemy jednak wciąż monitorować sytuację, aby prawa konsumentów były na każdym etapie zagwarantowane – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Nieprawidłowości zostały wykryte w 14 spośród 26 sprawdzanych banków. UOKiK wysłał do nich już wystąpienia, a te już wprowadziły albo zadeklarowały wprowadzenie sugerowanych zmian. Jako pierwsze zareagowały Santander Bank Polska i BNP Paribas.

Wakacje kredytowe na mocy ustawy?

Jako że wakacje kredytowe związane z koronawirusem miały bardzo niskie wymogi formalne (wystarczało samo oświadczenie o byciu dotkniętym skutkami pandemii), to były przyznawane również osobom, które faktycznie ich nie potrzebowały. Tej sytuacji postanowił zaradzić ustawodawca wprowadzając odpowiednie zapisy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

– Każdy kredytobiorca, który stracił główne źródło dochodu, będzie mógł zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego i konsumenckiego na maksymalnie 3 miesiące. Jest to rozwiązanie darmowe – jedyną opłatą będzie kontynuacja składek za ubezpieczenie w celu zapewnienia dalszej ochrony. To realna pomoc dla kredytobiorców, wspierająca ich w utrzymaniu stabilności finansowej w sytuacji pogorszenia dochodów gospodarstwa domowego – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

W związku z tymi zmianami z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać wyłącznie osoby, które straciły pracę lub główne źródło dochodu po 13 marca 2020 roku. Spłata ma być zawieszana na czas do 3 miesięcy. Banki mają nie pobierać za takie wakacje żadnych opłat ani odsetek, a czas spłaty zobowiązania wydłuży się o czas odroczenia. Zawieszany kredyt musi być zawarty przed 13 marca 2020 roku, a koniec jego spłaty co najmniej 6 miesięcy po tej dacie.

źródło: www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16558