Czy banki oferują kredyty krótkoterminowe?

Najważniejszą cechą kredytu krótkoterminowego jest krótki okres kredytowania, maksymalnie do jednego roku. Kto oferuje kredyt krótkoterminowy? To pytanie, na które odpowiemy w pierwszej kolejności. Większość banków z prostej przyczyny proponuje kredyt długoterminowy. Dłuższy okres spłaty to dla nich większy zysk. Stąd w ofercie banków bezproblemowo znajdujemy kredyt gotówkowy na 8 czy 10 lat.
Zdecydowanie trudniej jest spotkać się z ofertą kredytu krótkoterminowego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać kredyt długoterminowy i spłacić dług w ciągu 12 miesięcy. Maksymalny czas spłaty to 96, a nawet 120 miesięcy, ale my możemy określić dowolny czas spłaty. Każdy bank wyznacza minimalny okres kredytowania. Dlatego te oferty również włączyliśmy do naszego porównania.

Kredyt krótkoterminowy – mamy 14 ofert!

W którym banku możemy spłacić kredyt krótkoterminowy w ciągu jednego roku od podpisania umowy? Porównujemy aktualne oferty kredytów pod kątem kwoty kredytu oraz wysokości RRSO. Sprawdzamy, który bank gwarantuje najniższą ratę kredytu 10 000 zł na 12 miesięcy i w jaki sposób możemy wnioskować o dodatkowe środki.
Czy kredyt krótkoterminowy wiąże się z koniecznością spełnienia specjalnych wymagań? W tabeli poniżej znajdziemy wszystkie informacje na temat aktualnych ofert kredytu krótkoterminowego (stan na listopad 2019 r.).

Bank Weź kredyt Maks. kwota RRSO Rata kredytu* Wnioskowanie
PKO BP Weź kredyt 200 000 zł 7,22% 865 zł w oddziale, telefonicznie, online
Alior Bank  Weź kredyt 200 000 zł 9,92% 876,84 zł online
Nest Bank  Weź kredyt 50 000 zł 18,7% 878,69 zł online
ING Bank Śląski Weź kredyt 200 000 zł 19,72% 931,25 zł w oddziale, telefonicznie, online
Credit Agricole Weź kredyt 150 000 zł 15,24% 1 008,36 zł w oddziale, telefonicznie, online
BNP Paribas Weź kredyt 200 000 zł 9,99% 931,86 zł w oddziale, telefonicznie, online
T-Mobile Usługi Bankowe Weź kredyt 200 000 zł 16,52% 998,88 zł 45.67 %

*Wysokość raty dla kredytu 10 000 zł na 12 miesięcy spłaty

Roczna rzeczywista stopa oprocentowania może służyć porównaniu kosztów kredytów, ale tylko w przypadku pożyczek bankowych o takich samych parametrach. Lepiej jest zweryfikować wysokość raty – jak się okazuje najbardziej korzystną ofertę ma dla nas PKO BP, tuż za nim jest Alior Bank.
Zanim złożymy wniosek o kredyt, dowiedzmy się więcej na temat samego kredytu krótkoterminowego.

Kredyt krótkoterminowy – definicja

Kredyt krótkoterminowy jak każdy kredyt bankowy wymaga zawarcia pisemnej umowy między kredytodawcą a kredytobiorcą. Kredytodawca udziela określonej kwoty kredytu na wskazany okres, kredytobiorca zaś zobowiązuje się do jej spłaty w ustalonym terminie wraz z naliczonymi odsetkami.
Cechy kredytu krótkoterminowego:

 • udzielany maksymalnie na okres jednego roku,
 • najczęściej dotyczy niewielkich kwot, które łatwiej jest spłacić w ciągu 12 miesięcy,
 • wiążą się z nim korzystne warunki umowy kredytowej, w tym możliwość wnioskowania online czy szybka decyzja kredytowa.

Kto może wnioskować o kredyt krótkoterminowy?

Z oferty kredytu krótkoterminowego mogą skorzystać osoby, które:

 • są pełnoletnie,
 • legitymują się dowodem osobistym,
 • mają polskie obywatelstwo,
 • mają stały adres zamieszkania na terenie Polski,
 • wykazują odpowiednią zdolność kredytową,
 • nie są wpisane do rejestrów dłużników.

Banki dokładnie sprawdzają zdolność kredytową każdego klienta. Chcą mieć pewność, że kredytobiorca na czas zwróci pieniądze. Znaczenie mają głównie wysokość wynagrodzenia, forma zatrudnienia, miesięczne koszty życia i liczba członków gospodarstwa domowego, ale też brak innych zadłużeń. Jeśli chcemy pokazać, że jesteśmy wiarygodnymi klientami, powinniśmy w terminie spłacać wszystkie kredyty i pożyczki.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt krótkoterminowy?

Procedura kredytowa rozpoczyna się wraz z wybraniem oferty kredytu gotówkowego. Jeśli wiemy, z którym bankiem chcemy podpisać umowę kredytową, pozostaje nam złożyć wniosek i poczekać na decyzję.
Jak złożyć wniosek o kredyt? Możemy to zrobić na trzy sposoby: online, telefonicznie lub w oddziale banku. Internetowa procedura przeważnie jest dostępna wyłącznie dla obecnych klientów. Jeśli mamy już rachunek w banku, wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej i tam złożyć wniosek. W przypadku wnioskowania telefonicznego, przez cały proces przeprowadzi nam konsultant. Naszym zadaniem jest jedynie pozostawienie numeru telefonu na stronie lub konta z infolinią. Możemy też iść do oddziału banku i tam dopełnić wszelkich formalności.

Kredyt długoterminowy a krótkoterminowy

Najważniejszą różnicą między kredytem długoterminowym a krótkoterminowym jest czas spłaty zadłużenia. W przypadku kredytu krótkoterminowego na zwrot pieniędzy mamy maksymalnie 12 miesięcy. Kredyt długoterminowy to nawet 30-35 lat spłaty.

Do kredytów długoterminowych bowiem zaliczyć można również kredyt hipoteczny, który wiąże nas z bankiem na najdłuższy okres.
Inna jest również kwota kredytów. Kredyty krótkoterminowe zaciągamy na niższe sumy niż kredyty długoterminowe. Przeznaczamy je zwykle na zaspokojenie bieżących potrzeb, zakupy, wyjazdy i remonty. Z kolei po kredyty długoterminowe warto sięgnąć, kiedy myślimy o nowym samochodzie, działce budowlanej czy nawet o mieszkaniu. Kredyty krótko- i długoterminowe różnią się też wysokością opłat i warunkami, jakie musimy spełnić, aby otrzymać dodatkowe środki. O szczegóły najlepiej jest zapytać w banku.

Kredyt krótkoterminowy – możliwe alternatywy

Alternatywą dla kredytu krótkoterminowego mogą być:

 • karta kredytowa,
 • debet na koncie,
 • pożyczka online.

Wygodna karta kredytowa

Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej, która pozwala na korzystanie z przyznanego przez bank limitu kredytowego. W odróżnieniu od karty debetowej nie posługujemy się własnymi środkami, ale pieniędzmi należącymi do instytucji bankowej. Wykorzystane środki należy spłacić, pilnując okresu rozliczeniowego. Regulując zadłużenie w tzw. okresie bezodsetkowym, nie płacimy żadnych odsetek. Warto sprawdzić również ofertę pozabankowych kart kredytowych.

Debet na koncie na sytuacje kryzysowe

Można też zwrócić uwagę na debet na koncie, nazywany również limitem w rachunku. Możemy z niego korzystać pod warunkiem posiadania rachunku bankowego i podpisania z bankiem dodatkowej umowy o przyznanie limitu. Kwota debetu nie jest wysoka, ale z racji łatwej dostępności, to bardzo atrakcyjna alternatywa dla kredytu krótkoterminowego.

Pożyczka online bez zbędnych formalności

Ostatnią opcją jest pożyczka online, a zwłaszcza darmowa chwilówka. To oferta skierowana wyłącznie do nowych klientów. Pożyczamy i zwracamy pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów. Na rynku instytucji finansowych pojawia się coraz więcej firm pożyczkowych i niemal każda z nich zapewnia pożyczkę z RRSO 0%. Stali klienci również mogą liczyć na rabaty. Zaletą pożyczek pozabankowych jest także prosty i szybki proces wnioskowania. Możemy otrzymać gotówkę od ręki, już w 15 minut od złożenia wniosku.

Warto znać alternatywne sposoby pozyskania dodatkowych środków i korzystać z nich, kiedy mamy nieprzewidziane wydatki. Kredyt krótkoterminowy nie jest jedyną możliwością, inne metody pożyczania są równie wygodne i skuteczne!