Co to jest odroczony termin płatności?

Odroczona płatność to jeden ze sposobów na płatność za zakupy w internecie. Zamiast płacić od razu za dany towar czy usługę możemy odłożyć płatność na jakiś czas. Taka opcja pojawia się coraz częściej przy okazji zakupów przez sieć. Jest to alternatywa dla karty kredytowej lub kredytu gotówkowego.

Typowo dostępne kwoty odroczonych płatności wahają się w zakresie od 100 do na 5 000 złotych, a okres spłaty to około 30 dni. Dodatkowo u większości dostawców usługi po darmowym okresie spłatę można rozłożyć na raty. Odroczona płatność działa więc na zasadzie limitu odnawialnego.

Ogromną zaletą zakupów z odroczonym terminem płatności jest możliwość zwrotu towaru bez konieczności oczekiwania na zwrot gotówki. W takim przypadku po prostu nie opłacamy zaciągniętego zobowiązania.

Płatność odroczona – porównanie dostawców usługi

Zobacz jak przedstawiają się dostępne w Polsce usługi odroczonej płatności. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwość ratalnej spłaty płatności, w przypadku gdyby nagle zabrakło nam środków na zakupy. W innym przypadku zostaną naliczone odsetki karne, które mogą przyjmować stosunkowo wysokie wartości.

Usługa Skorzystaj z oferty Faktyczny pożyczkodawca Kwota Termin spłaty Spłata w miesięcznych ratach
PayU Płacę Później Skorzystaj z oferty Monedo 100 – 2000 zł 30 dni 3 – 6 rat
Twisto Kup teraz, zapłać później Skorzystaj z oferty Twisto od kilkunastu do kilkuset złotych 21 dni
PayPo Skorzystaj z oferty PayPo 40 – 1000 zł 30 dni 4 raty
Dotpay Kupuj teraz zapłać później Skorzystaj z oferty Aiqlabs 100 – 2000 zł 30 dni 3, 6 lub 12 rat
LeaseLink kup teraz – zarób – zapłać później Skorzystaj z oferty LeaseLink/mBank 500 – 50 000 zł 18 – 48 miesięcy nie dotyczy
Cinkciarz.pl Zapłać później Skorzystaj z oferty Conotoxia (Cinkciarz.pl) 500 – 3000 zł 30 dni
Allegro Zapłać Później Skorzystaj z oferty PayPo 40 – 1200 zł 30 dni przedłużenie terminu spłaty o 30 dni

Uwaga! Serwis FerBuy (od Przelewy24) zakończył działalność. U tego pośrednika płatności są obecnie dostępne jedynie e-Raty, czyli zakupy ratalne. Usługi największej na świecie platformy do odroczonych płatności, Klarna, nie są na razie dostępne w Polsce za wyjątkiem zakupów w zagranicznych sklepach dokonanych w euro.

Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie odroczone płatności są pożyczką w rozumieniu ustawy o kredycie konsumenckim i dotyczą ich odrębne przepisy.

Sklepy z odroczonym terminem płatności

Z systemów odroczonych płatności korzysta w Polsce tysiące sklepów. Integracja takiej formy płatności z nawet małym sklepem jest praktycznie bezproblemowa, dlatego nawet bardzo małe sklepy internetowe posiadają opcję płatności po jakimś czasie. Usługa jest też dostępna w największych polskich sklepach internetowych, takich jak:

 • Allegro
 • Ceneo
 • 5.10.15.
 • Media Markt
 • Inglot
 • Diverse
 • Leroy Merlin
 • Decathlon
 • sneakers.pl
 • i setkach innych.

Wady i zalety odroczonej płatności

Wiele osób w Polsce wciąż nie ufa zakupom internetowym. Dlatego popularną metodą na płatność zapłata za pobraniem, która generuje dodatkowe koszty. Po pierwsze wiąże się z stosunkowo drogą płatnością gotówkową i opóźnieniem wpłynięcia pieniędzy na konto przedsiębiorcy, a po drugie nie ma żadnej gwarancji, że klient w ogóle odbierze zamówiony produkt.

Pogodzeniem tych dwóch potrzeb, klienta niepłacenia z góry towar, którego jeszcze nie widział na oczy, oraz przedsiębiorcy, do otrzymania natychmiastowej zapłaty za zakupy. Jak przedstawiają się wady i zalety rozwiązania?

Zalety:

 • Usługa jest bezpłatna.
 • Możliwość zrobienia zakupów jeszcze przed otrzymaniem pensji.
 • Bezpieczeństwo – zwrot towaru bez konieczności zwrotu środków.
 • W większości przypadków możliwość rozłożenia spłaty na raty

Wady:

 • Konieczność podania danych osobowych.
 • Niekiedy weryfikacja tożsamości przez przelew – dłuższy czas oczekiwania.
 • Niektóre z odroczonych płatności mogą wpływać na zdolność kredytową.

Jak wygląda usługa kup teraz zapłać później w praktyce?

Każdy z dostawców odroczonych płatności posiada nieco inną politykę w zakresie weryfikacji potencjalnego i procesu przyznania finansowania. W najprostszym przypadku (PayPo) wystarczy podać swój numer PESEL i numer telefonu, a pożyczka dotrze na konto sklepu już w 15 minut. Inni sklepowi pożyczkodawcy posiadają bardziej skomplikowane sposoby na weryfikację klientów. Przykładowo, w PayU Płacę Później, którego obsługą zajmuje się Monedo proces wygląda w następujący sposób:

 1. Zrób zakupy w sklepie internetowym. Podczas płatności wybierz Raty Pay U / Płacę Później.
 2. Zweryfikuj swoją tożsamość przez przelew złotówkowy lub automatyczny system weryfikacji konta bankowego.
 3. Po chwili twój wniosek zostanie rozpatrzony i otrzymasz przez SMS kod potwierdzający finansowanie oraz wiadomośc email z potwierdzeniem.
 4. Sklep otrzyma twoją płatność, a ty zakupy.
 5. Spłać zakupy w ciągu 30 dni na podany przez Monedo numer konta lub rozłóż spłatę na wygodne raty.

Od czego zależy limit zakupów?

Kwota zakupów możliwych do odroczenia typowo waha się w zakresie od 40 do 2000 zł. Skąd taka rozbieżność? Pożyczkodawcy posiadają wiele sposobów na błyskawiczną ocenę zdolności kredytowej klienta. Najważniejszym z nich w przypadku odroczonych zakupów jest na pewno historia w danym sklepie.

Jeśli kupujemy towary na wysokie kwoty, to zapewne otrzymamy też wysoki limit. Inne sposoby to sprawdzenie danej osoby w bazach informacji gospodarczej (na co musimy wyrazić osobną zgodę) i ocena zachowania klienta przez samouczące się systemy oceny zdolności kredytowej. Przy dokonywaniu kolejnych zakupów z odroczoną płatnością nasz limit będzie stopniowo rósł, aż do uzyskania najwyższej dopuszczalnej wartości.