Kredyt odnawialny w rachunku bankowym

Ten instrument finansowy (inaczej pożyczka w koncie lub linia kredytowa) nazywany jest jednym z najtańszych (obok karty kredytowej spłacanej w okresie bezodsetkowym) kredytów. I rzeczywiście tak jest. Istotą kredytu odnawialnego w rachunku jest powiększenie salda konta o określoną kwotę. Pieniądze można wydawać, płacąc kartą debetową lub podejmując gotówkę w bankomacie. Wykorzystany limit zostaje uzupełniony np. w momencie, gdy dostaniemy na konto wynagrodzenie. To spowoduje odnowienie limitu. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, nie płacimy odsetek od całej kwoty, a jedynie od sumy, którą wykorzystaliśmy. Na przykład, jeśli nasz limit wynosi 8 000 zł, a w miesiącu wypłaciliśmy 4000 zł, to od tych 4 000 zł będą liczone odsetki. Do tego należy jeszcze doliczyć opłaty jednorazowe, np. za rozpatrzenie wniosku o przyznanie limitu lub ponoszone raz w roku, np. za utrzymanie linii.

Odnawialny limit pożyczkowy

To alternatywne rozwiązanie oferowane przez firmy pozabankowe, które łączy zalety linii kredytowej z pożyczką ratalną. Opiewa na nieco niższe kwoty niż jego bankowy odpowiednik – w Saldo.pl od 300 do 5000 zł, w Euroloan od 50 do 5000 zł, a w Flexinero do 12 000 zł. Cechuje go duża elastyczność – pieniądze można wypłacać w dowolnym momencie, na co chcemy i w jakiej kwocie. Ważne jest, aby pilnować terminu spłaty. Możemy uregulować całą sumę, którą wydaliśmy, tylko jej część lub opłacić kwotę minimalną. Odnawialny limit pożyczkowy można w dowolnej chwili zwiększyć lub zmiejszyć. Dostęp do wyższych kwot (nawet 21 000 zł w Flexinero) otwiera nam terminowa spłata zobowiązania, budująca pozytywną historię kredytową.

Co wybrać?

Jeśli dla spokojnej głowy wystarczy nam posiadanie pod ręką kwoty nie wyższej niż kilka tysięcy złotych, a do tego zależy nam na małej licznie formalności, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie odnawialny limit pożyczkowy od instytucji pozabankowej. W przeciwnym razie, gdy dodatkowo mamy dobrą historię kredytową w BIK, możemy skorzystać z oferty kredytu odnawialnego w koncie bankowym. Niezależnie od tego, który produkt wybierzemy, pamiętajmy o tym, aby terminowo spłacać przynajmniej minimalną wymaganą kwotę. To pozwoli mieć stały dostęp do dodatkowej gotówki.