Oblicz swój zysk

Zysk z lokaty po odjęciu podatku Belki:

Kwota na lokacie po miesiącach:
Podatek:
Zysk netto:

Sprawdź nalepsze oferty

 

Kalkulator lokat bankowych- co to jest?

Kalkulator lokat bankowych daje możliwość obliczenia odsetek, jeszcze przed zdeponowaniem pieniędzy. Ta forma deponowania gotówki charakteryzuje się stałym oprocentowaniem, co pozwala dokładnie przewidzieć ile zarobimy korzystając z usług banku. Z aplikacją do prognozowania pozyczkaportal.pl możesz dokładnie zaplanować ile środków przeznaczyć i jakie warunki negocjować, aby osiągnąć konkretny cel.

Prezentowane narzędzie jest jednym z wielu kalkulatorów dostępnych w serwisie. Z ich pomocą zweryfikujemy swoje możliwości i łatwo ocenimy opłacalność kredytowania.

Kalkulator lokat bankowych – jak działa?

Aby poznać dokładny, rzetelny wynik i poznać rzeczywisty zarobek, należy podać informacje zgodne z otrzymaną propozycją. Oczywiście, przelicznik można wykorzystać w celu sprawdzenia: “co by było, gdyby”. Należy, jednak pamiętać, że wynik nie jest propozycją banku.

W wynikach znajdziemy :

  • zarobek netto – ile pieniędzy otrzymamy “na rękę” po spełnieniu warunków ,
  • wysokości podatku od zysku kapitałowego – naliczonego i pobieranego automatycznie.

Kalkulator zysku z lokaty – dane potrzebne do obliczeń

Jeśli chcemy otrzymać wyniki, które będą miały pokrycie w rzeczywistości, warto podać dokładne informacje o warunkach depozytu. Podaj wartości wymienione poniżej w odpowiednich rubrykach i kliknij przycisk „przelicz”. Wymagane dane:

  • wpłacana kwota,
  • oprocentowanie lokaty,
  • okres trwania umowy,
  • częstotliwość kapitalizacji: dzienna, miesięczna, kwartalna lub po upływie terminu.

Przeglądając oferty bankowe, znajdziemy lokaty różnego typu, które stanowią różne konfiguracje powyższych czynników. W większość przypadków wymagany jest wkład minimalny, np. lokatę dla nowych klientów w mBanku otworzymy od 500 zł, a lokatę 365 w Banku Spółdzielczym od 1000 zł. Aktualnie, najczęściej spotykanym wariantem jest jednorazowe naliczenie odsetek na koniec trwania umowy.

Oszacuj dochód z lokaty z uwzględnieniem podatku i kapitalizacji

W wynikach kalkulatora lokatowego znajdziemy dokładny zarobek, z uwzględnieniem podatku od zysków kapitałowych i kapitalizacji oszczędności. Są to dwa szczególnie ważne czynniki. Co ważne, opłata jest pobierana przez bank automatycznie. Z kolei częstsza kapitalizacja to gwarancja większego profitu, gdyż kwota z konkretnego okresu odsetkowego, zostanie poddana oprocentowaniu, przez co wzrośnie kapitał, który w kolejnym okresie ponownie zostanie oprocentowany.

”Podatek Belki” od zysku kapitałowego

Podatek od od zysku kapitałowego wynosi 19% i nazywany jest również “podatkiem Belki”. Opłata została wprowadzona 1 stycznia 2002 roku, a swoją potoczną nazwę wzięła od ówczesnego Ministra Finansów, Marka Belki. Danina jest pobierana od kwoty, o jaką został powiększony kapitał, który wpłaciliśmy na początku.

Częstotliwość kapitalizacji a uzyskiwane korzyści

Kapitalizacja odsetek od lokaty to inaczej częstotliwość dopisywania odsetek do zdeponowanego kapitału. Większa częstotliwość to większy zarobek, gdyż suma depozytu zostanie powiększona o skapitalizowane środki i poddana oprocentowaniu.

Sprawdź jak zwiększy się zarobek z depozytu, gdy zmienimy wskaźnik z lat na miesiące lub dni. Niestety takie warunki są bardzo rzadko spotykane. Warto jednak posiadać wiedzę o takiej możliwości i podjąć próbę negocjacji.

Czy lokaty w banku są korzystne?

Przeglądając oferty i widząc aktualne stawki proponowane przez instytucje finansowe możemy zauważyć, że ta forma deponowania środków nie przynosi dużych korzyści finansowych. Na lokaty terminowe warto jednak spojrzeć z innej perspektywy, jako bezpiecznego miejsca na gromadzenie środków, pod warunkiem, że zostawimy je tam na odpowiednio długi czas.

Jeżeli jednak wolimy nie tracić możliwości swobodnego korzystania ze środków np. wypłaty części środków w czasie trwania umowy, warto rozważyć założenie konta oszczędnościowego. Konto oszczędnościowe w przeciwieństwie do lokat pozwala dowolnie korzystać ze swoich pieniędzy, dokładać i wypłacać środki w dowolnym momencie.

Udostępnij