Stopy procentowe – to od nich zależy wysokość raty kredytu

Jednym z czynników wpływających na wysokość rat kredytu hipotecznego są stopy procentowe, gdyż naprawdę rzadko zdarza się w Polsce spotkać ofertę takiego kredytu z oprocentowaniem stałym. A i nawet w takim przypadku trudno mówić o całkowitej stabilizacji – często umowy mówią o niezależności rat od tego typu czynników tylko przez krótki czas, przeważnie do lat pięciu.

Konkretnym wskaźnikiem odpowiadającym za wzrost raty kredytu hipotecznego jest WIBOR, ściśle powiązany z wartością stóp referencyjnych Narodowego Banku Polskiego. O ile przewidywanie ich wzrostu, spadku lub względnego spokoju na przestrzeni miesięcy może być proste, tak w przypadku rozłożonych na kilkadziesiąt lat kredytów mieszkaniowych zmiany na gorsze są pewne. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Kiedy mocny wzrost WIBOR? Do końca 2021 roku powinniśmy być spokojni

Jak na razie co do wzrostu stóp procentowych NBP nie ma większych obaw. Utrzymywane są przez zdecydowaną większość banków centralnych na naprawdę niskim poziomie, a gołębia polityka może w najbliższym czasie tylko się pogłębiać.

Jeszcze w lutym na wystąpieniu w Krajowej Izbie Gospodarczej prezes NBP Adam Glapiński mówił, że obniżka stóp procentowych jest realnym rozwiązaniem tylko w przypadku kryzysu. Po pół roku wciąż utrzymuje swoje zdanie. Na konferencji prasowej z początku lipca sugerował, że obecny poziom stóp procentowych utrzymać powinien się do 2021 roku.

Mimo to zawsze powinniśmy być gotowi na zmianę rat kredytu hipotecznego na wyższą. Przewidywania nie zawsze idą w parze z rzeczywistością, a powrót do wartości stóp referencyjnych sprzed kilku lat może zakończyć się ratami wyższymi o kilkaset złotych. Na całe szczęście nie powinny być one nagłe, gdyż zazwyczaj przesuwa się je o ćwiartki punktów procentowych.