Czy dostanę kredyt hipoteczny z umową na czas określony?

Forma zatrudnienia jest jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez bank podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy. Wpływa na ocenę zdolności kredytowej mówiącej o możliwości terminowego zwrotu długu. W przypadku kredytu na mieszkanie zadłużenie sięga kilkuset tysięcy, stąd banki skrupulatnie przyglądają się naszym dochodom, comiesięcznym wydatkom i naszej historii kredytowej. Źródło utrzymania również ma niebagatelny wpływ na ostateczną decyzję banku. Czy umowa o pracę na czas określony przekreśla nasze szanse na kredyt hipoteczny?

Nie, większość banków stawia na równi umowę na czas określony i umowę na czas nieokreślony. Jeśli jednak do końca umowy pozostał miesiąc czy dwa, koniecznie musimy starać się o jej przedłużenie. Możemy też poprosić pracodawcę o zaświadczenie wskazujące na to, że zamierza kontynuować współpracę z nami. Ponadto wiele banków wymaga minimalnego okresu zatrudnienia do kredytu – w przypadku umowy na czas określony jest to zwykle 6 miesięcy (przy umowie o pracę wystarczą 3 miesiące).

Trzecia umowa na czas określony – zmiany w przepisach

Dobrą wiadomością dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę są zmiany w Kodeksie pracy. Od 22 lutego 2016 roku obowiązują nowe przepisy, modyfikujące zasady zatrudniania pracowników na umowy na czas określony. Zgodnie z rozporządzeniami rządu, obecnie można podpisać umowę o pracę na czas określony maksymalnie na okres 33 miesięcy. Co więcej, limitowana jest również liczba umów na czas określony. Pracodawca może podpisać z pracownikiem maksymalnie trzy umowy na czas określony. Każda kolejna umowa ulega automatycznemu przekształceniu na umowę na czas nieokreślony.

Nowych zasad dotyczących trzeciej umowy na czas określony nie stosuje się do:

  • umowy zawartej w celu zastępowania pracownika na czas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • umowy zawartej w celu wykonywania pracy dorywczej lub sezonowej,
  • umowy zawartej w celu wykonywania pracy na czas trwania kadencji.

Limit czasowy i ilościowy nie ma zastosowania również wtedy, kiedy pracodawca nie jest w stanie podpisać umowy o pracę na stałe z obiektywnych przyczyn leżących po jego stronie.

Jak dostać kredyt na mieszkanie z umową na czas określony?

Jest kilka sposobów, które mogą nam pomóc w podpisaniu umowy kredytu hipotecznego bez umowy o pracę na stałe. Dla banku równie duże znaczenie co forma zatrudnienia ma ciągłość i wysokość naszych zarobków.
Nasze szanse na kredyt hipoteczny wzrosną, jeśli:

  • będziemy mieć stałe wynagrodzenie, które pozwoli nam poradzić sobie ze spłatą raty. W kalkulatorze kredytu hipotecznego szybko zweryfikujemy, jakiej wielkości raty będziemy musieli regulować przy danej kwocie kredytu. Warto ubiegać się o podwyżkę lub znaleźć dodatkowe źródło zarobku,
  • spłacimy wszystkie inne zobowiązania, a przede wszystkim uregulujemy pozostałe kredyty i pożyczki oraz zrezygnujemy z kart kredytowych,
  • ograniczymy wysokość comiesięcznych wydatków,
  • zadbamy o pozytywną historię kredytową. Jeśli do tej pory rzadko korzystaliśmy z produktów finansowych, zróbmy niewielkie zakupy na raty. Szybko uregulujemy raty i pokażemy, że jesteśmy rzetelnymi płatnikami,
  • odłożymy wkład własny. Według Rekomendacji S minimalny wkład własny wynosi obecnie 20 proc. wartości nieruchomości,
  • będziemy wnioskować o kredyt z drugą osobą, np. z partnerem lub rodzicem. Drugi kredytobiorca zwiększy nasze szanse na kredyt pod warunkiem, że posiada pozytywną historię kredytową i dobrą zdolność kredytową.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Według danych Związku Banku Polskich z 2018 roku, średnia wartość kredytu hipotecznego wynosi 220 tys. zł. Przy takim kredycie zaciągniętym na okres 25 lat, miesięczna rata będzie wynosić około 1 023,92 zł. Sprawdźmy, czy jesteśmy w stanie przeznaczyć taką kwotę na spłatę kredytu i pamiętajmy, że tej wysokości rata będzie nam towarzyszyć przez kolejne 300 miesięcy!

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Czy zmiana pracy może pokrzyżować nasze plany względem kredytu hipotecznego? Niekiedy wraz z poszukiwaniem wymarzonego mieszkania rozglądamy się za atrakcyjniejszym finansowo etatem. W końcu raty kredytu za mieszkanie to duży wydatek. Niestety, może się okazać, że musimy nieco odłożyć w czasie nasze plany o własnym M. Dlaczego?

Banki lubią stabilność i jak już wspomnieliśmy, wymagają minimalnego okresu zatrudnienia. Oznacza to, że zmieniając pracę, musimy otrzymać na konto kilka kolejnych pensji od nowego pracodawcy, zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny. Procedury bankowe mogą się różnić, sprawdźmy jakiego minimalnego okresu zatrudnienia wymaga nasza instytucja.

Nie jest żadnym problemem z kolei zmiana pracy w trakcie kredytu hipotecznego. Niektóre banki wymagają zgłoszenia tego faktu, ale póki regulujemy raty zgodnie z harmonogramem spłat, nie ma to większego znaczenia. Dużo istotniejsza byłaby utrata pracy lub znaczne zmniejszenie dochodów, uniemożliwiające dokonywanie dotychczasowych płatności. W takiej sytuacji musimy jak najszybciej skontaktować się z bankiem!

Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie

Umowa zlecenie wcale nie musi być przeszkodą w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Już wiemy, że banki cenią sobie stałość i niezmienność. Dlatego, nawet kiedy jesteśmy zatrudni na podstawie umowy cywilnoprawnej, możemy wnioskować o kredyt, pod warunkiem wystarczającego okresu zatrudnienia. Takie formy współpracy wymagają co najmniej 12 lub 24 miesięcy obejmowania stanowiska u danego pracodawcy. Sytuacja będzie podobna, jeśli chodzi o działalność gospodarczą. Jeśli wykażemy, że nasze źródło zarobkowania jest stabilne i wykażemy odpowiednio wysokie dochody, powinniśmy otrzymać pozytywną decyzję kredytową. Banki mogą też zaakceptować dochód z renty czy emerytury. Warunkiem jest dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego przyznanie tych świadczeń na stałe i dokumentów wskazujących ich aktualną wysokość.

Z umową zlecenie możemy też starać się o kredyt gotówkowy, który jest alternatywą dla hipoteki! Stanowi droższe przedsięwzięcie, ale dużo łatwiej jest go uzyskać. Banki często udzielają kredytu bez zaświadczeń, który wymaga wyłącznie dowodu osobistego.

W jakim banku wziąć kredyt?

Bez względu na formę zatrudnienia, zawsze warto szukać ofert najtańszego kredytu hipotecznego. Jego koszty są uzależnione w głównej mierze od oprocentowania i prowizji. Największą popularnością cieszy się kredyt z oprocentowaniem zmiennym, ponieważ zmniejsza całkowity koszt kredytu. Oprocentowanie stałe daje większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa, ale jest droższym rozwiązaniem.

Prowizja wynosi od 1 do 3 proc. wartości kredytu hipotecznego. Uiszczamy ją w jednorazowej wpłacie lub zostaje wliczona w raty. Korzystniejszy jest pierwszy sposób uregulowania kosztów prowizji. Chociaż początkowo czekają nas większe wydatki, ostatecznie sporo na tym zaoszczędzimy.

Nie spieszmy się z wyborem oferty kredytu hipotecznego. Musimy mieć pewność, że jego warunki nam odpowiadają, a przede wszystkim – że będziemy w stanie go spłacić.

Pożyczka bez umowy o pracę

Zdecydowanie mniej rygorystyczne w kwestii formy zatrudnienia są instytucje pozabankowe. Udzielają pożyczek online bez względu na źródło dochodów. Co więcej, akceptują również świadczenia rodzinne i alimenty. Kluczowa jest wysokość wpływów, która umożliwia bezproblemowy zwrot zadłużenia.

Co prawda pożyczka nie sfinansuje zakupu mieszkania, ale może nas wesprzeć w realizacji tego celu. Biorąc pożyczkę na wkład własny, nie będziemy musieli martwić się o kapitał niezbędny do otrzymania finansowania na zakup nieruchomości. Jeśli brakuje nam niewielkiej kwoty, wystarczy chwilówka, z kolei większe sumy zapewnią nam pożyczki ratalne. Ich najbardziej atrakcyjne oferty znajdziemy w rankingu pożyczek na raty.

Wiemy już wszystko na temat: kredyt hipoteczny a umowa na czas określony. Taka umowa nie przekreśla naszych szans na własne cztery kąty. Dlatego już dziś możemy zainteresować się ofertami banków i złożyć wniosek o kredyt, którego potrzebujemy na realizację planów!