Polski Ład – ogólne założenia

Polski Ład to program zjednoczonej prawicy na ratowanie polskiej gospodarki od 2021, po kryzysie, który przyszedł wraz z pandemią Covid 19. Nowy program społeczno-gospodarczy oparty jest na 10 głównych filarach do których należy m.in. plan na restrukturyzację służby zdrowia, wyższe dofinansowanie z PKB na zdrowie, na podniesienie zarobków, zmiany w kulturze i systemie szkolnictwa, dopłaty dla rolników, niższe podatki oraz podniesienie progu podatkowego z 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych i kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy zł, dopłaty dla emerytów, większa płaca minimalna itd. Jeden z tych filarów zatytułowany jest “Rodzina i dom w centrum życia”. To właśnie ten punkt zasługuje na uwagę, gdyż partia rządząca oferuje liczne dofinansowania i pomoc w uzyskaniu swojego pierwszego mieszkania, lub spłacie kredytu hipotecznego. Do tego zgodnie z założeniami planowana jest zmiana niektórych praw związanych z budownictwem.

Polska z Unii Europejskiej dostanie około 770 miliardów złotych, by przeciwdziałać skutkom pandemii. To z Unijnej dotacji popłyną fundusze na budowę dróg, dotacje dla rolników, rozwój infrastruktury cybernetycznej i wiele innych. Wśród tych pieniędzy znajdują się także dopłaty do mieszkań, czy dofinansowanie do kredytu. To dzięki tym unijnym funduszom możliwe będzie zrealizowanie przynajmniej części założeń zawartych w nowym programie. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym elementów wsparcia rodziny i jakie warunki należy spełnić aby uzyskać pomoc finansową na mieszkanie bez wkładu własnego.

Nowy Ład – kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie, dofinansowanie do wkładu własnego

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to marzenie niejednego polaka planującego kupić mieszkanie. Niestety takiej oferty nie znajdzie się w żadnym banku. Nadpłata kredytu hipotecznego, czy wcześniejsza spłata to także jedynie sfera marzeń dla wielu, którzy posiadają kredyt na mieszkanie. PiS ma pomysł, by zaoferować dopłaty do mieszkań, czy do kredytu. Konserwatywne podejście do życia i rodziny koalicji rządzącej owocuje tym, że mieszkanie stoi wysoko w hierarchii potrzeb obywateli, które ma na uwadze rząd. Polski Ład zakłada różne formy pomocy związane z kredytem hipotecznym zarówno dla tych, którzy dopiero mają go w planie, jak i rodzin, które są w trakcie spłacania.

Trzy główne założenia związane z kupnem mieszkania lub budową domu, które nowy ład przewiduje, wyglądają następująco:

  • Dofinansowanie do wkładu własnego – zaplanowana jest pomoc rzędu 100 tys złotych na mieszkanie, które może stanowić aż do 40% finalnej wartości nieruchomości. Program zbliżony jest do działającego do 2018 roku programu “Mieszkanie dla młodych”.
  • Dopłata do kredytu – rząd planuje dofinansowanie nawet do 160 000 złotych dla rodzin wielodzietnych, do aktualnie spłacanego kredytu hipotecznego, lub by ułatwić wykup mieszkania w towarzystwie budownictwa społecznego.
  • Większy dom bez pozwolenia – aktualne prawo budowlane zakłada możliwość budowy domu bez pozwolenia do 35m2 w podstawie. Teraz dom na zgłoszenie będzie mógł mieć do 70m2 w podstawie.

Można by dopatrywać się tego, że ten nowy program gospodarczy, to swego rodzaju inwestycja w rodzinę. Zwłaszcza, że takie punkty jak wyższa emerytura, zmieniona składka zdrowotna, czy mniejsze opodatkowanie dóbr także zawierają się w nowym ładzie.

Kredyt hipoteczny – ile dołoży państwo?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata. Wartość nieruchomości w dobie pandemii wzrosła. W tym momencie coraz większa kwota niezbędna jest do zakupu mieszkania. Premier Morawiecki przedstawił pomysł na dofinansowanie do mieszkania, który jest szansą dla młodych ludzi, by mieli możliwość kupna swojego pierwszego m2. Kredyt hipoteczny z wkładem własnym rzędu 20% wartości nieruchomości dla wielu młodych ludzi brzmi nierealnie. Dzięki wsparciu pomysłem Prawa i Sprawiedliwości, nie musi być to tylko marzenie.

W Polskim Ładzie przewidziane jest wsparcie rzędu 100 000 złotych do kredytu hipotecznego na mieszkanie. Program ten przygotowany jest przede wszystkim z myślą o młodych (20 – 40 lat), którzy nie mogą wziąć kredytu na mieszkanie. 100 000 złotych to kwota, która może sięgać do 40% finalnej wartości nieruchomości. Dokonując szybkiego rachunku, 100 000 złotych może zostać uzyskane w pełni jako dopłata do mieszkania o wartości 250 000 złotych i dać gwarancję wkładu własnego w banku.

Specjaliści do spraw nieruchomości boją się jednak, że tak wysokie dofinansowanie może jeszcze bardziej wpłynąć na wzrost cen mieszkań. Prognozuje się, że ceny będą szybować jeszcze bardziej. Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński mają jednak i na to ma pomysł. Chcą doprowadzić do ujednolicenia stawki za metr kwadratowy nieruchomości, które mogłyby być zakupione dzięki pieniądzom z budżetu. Jest to wizja bardzo optymistyczna, doprowadzić do jednolitej ceny za metr kwadratowy w całym kraju. Partia rządząca jest jednak dobrej myśli i chcą, by pomysł ten wszedł w życie.

Kredyt hipoteczny – komu przysługuje dopłata?

Plan, który przewiduje wsparcie finansowe do kredytu hipotecznego ma jednak służyć konkretnej grupie. Mowa o młodych ludziach (osoby w wieku 20-40 lat), poszukujących swojego pierwszego mieszkania, czy to na rynku pierwotnym, czy wtórnym, ale nie mających wystarczających oszczędności, które pokryłyby wkład własny. W tym miejscu ma przyjść z pomocą dofinansowanie do mieszkania. Jednak bez odpowiedniej zdolności kredytowej, kredytobiorca pomocy od państwa i tak nikt nie uzyska. Tutaj głównym pomysłem jest to, by skrócić czas oczekiwania na możliwość zaciągnięcia kredytu. Odkładając po 500 do 1000 złotych miesięcznie, uzbieranie na wkład własny to długotrwały proces, który może trwać nawet kilkanaście miesięcy.

Nowy Polski Ład – dopłaty do mieszkań, pomoc w spłacie hipoteki.

Drugą gałęzią planu, gdzie gwarantowane jest wsparcie finansowe, stanowi pomoc w spłacie hipoteki. Tutaj przewidziane jest nawet do 160 000 złotych pomocy od rządu. W tym przypadku jednak mamy podział na dwie formy pomocy. Jedną z nich jest wsparcie dla rodzin wielodzietnych lub osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego. Drugą są dwa typy bonów, które mają pomóc osobom, które nie mają własnego mieszkania, a ich dochody uniemożliwiają wzięcie kredytu.

Pomoc finansowa do 160 000 złotych przysługuje po spełnieniu konkretnych warunków. Tego typu dodatki do mieszkań przeznaczone są głównie dla rodzin wielodzietnych. Za pierwsze i drugie dziecko państwo dopłaci odpowiednio po 20 000 złotych. Na kolejne dziecko – trzecie, państwo gwarantuje aż 60 tys złotych. Można też uzyskać następne 60 000 złotych za kolejną trójkę dzieci, znów po 20 tys złotych na każde z nich. Tak oto np. czworo dzieci daje szansę na 120 tys. Więc, żeby uzyskać maksymalną dopłatę, należy mieć sześcioro dzieci.

Które dziecko Dopłata na dziecko Razem
1 20 000 PLN 20 000 PLN
2 20 000 PLN 40 000 PLN
3 60 000 PLN 100 000 PLN
4 20 000 PLN 120 000 PLN
5 20 000 PLN 140 000 PLN
6 20 000 PLN 160 000 PLN

Druga opcja pomocy finansowej to wspomniane bony funkcjonujące pod nazwą bonów mieszkaniowych. Dzielą się jednak na dwa konkretne podtypy. Oba mają inne wartości oraz warunki uzyskania. Bon społeczny i bon rodzinny to jednorazowa pomoc od państwa, jednak przeznaczone są dla innych odbiorców.

Społeczny bon mieszkaniowy

Bon społeczny przeznaczony jest dla osób, których dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Bon wydawany ma być z zamysłem przeznaczenia na udział w towarzystwie budownictwa społecznego, lub sfinansowanie wkładu w spółdzielni mieszkaniowej. Przedstawiona została propozycja pomocy, która obowiązywać będzie w 4 wariantach:

  • 5 tys. złotych dla jednoosobowego gospodarstwa domowego
  • 10 tys. złotych dla małżeństwa bez dzieci
  • 25 tys. złotych dla małżeństwa z jednym dzieckiem
  • 40 tys. złotych dla małżeństwa z dwojgiem dzieci

Rodzinny bon mieszkaniowy

Bon rodzinny przeznaczony jest dla rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci lub w skład której wchodzą osoby niepełnosprawne. Docelowe zastosowanie bonu rodzinnego jest szersze niż w przypadku bonu społecznego. Ma on być pomocny przy zakupie mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera, a także przy budowie takiego domu. Dodatkowo przy tym bonie istnieją dwie wersje. Dla rodzin posiadających dom/mieszkanie oraz dla rodzin nie posiadających domu/mieszkania, lub mieszkający na mniej niż 65m2. W tym przypadku również wartość bonu jest zależna od wielkości rodziny.

Rodziny posiadające dom/mieszkanie Rodziny bez domu/mieszkania lub mieszkające na mniej niż 65m2
Troje dzieci 55 000 PLN 100 000 PLN
Czworo dzieci 70 000 PLN 115 000 PLN
Pięcioro dzieci 85 000 PLN 130 000 PLN
Sześcioro dzieci 100 000 PLN 145 000 PLN

Bony te będzie można realizować od 1 stycznia do 31 grudnia w roku następującym po przyznaniu bonu. Można ten okres przedłużyć za opłatą o kolejny rok.

Polski Ład – dom bez pozwolenia. Budowa domu do 70m2 bez dodatkowych formalności

Plany na dotacje do mieszkań, czy na pomoc by spłacić część kredytu to nie wszystko, co w kwestii miejsca zamieszkania dla rodziny zaplanował rząd. Zmianą ulec ma także polskie prawo budowlane. Dotychczas istnieje możliwość wybudowania domu – bez pozwolenia, bez dziennika budowy i bez kierownika budowy – w sytuacji, gdy posiadamy ziemię, a postawić na niej chcemy dom do 35m2 podstawy. Działka wtedy musi mieć przynajmniej 500m2, czyli 5 arów. Obowiązuje oczywiście wymóg posiadania MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego). Do tego dom musi spełniać dodatkowe wymogi – jednorodzinny, wolnostojący i parterowy, zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku o Prawie Budowlanym.

Rząd planuje zwiększyć te wartości. Wprowadzona reforma ma doprowadzić do tego, aby podstawa ta mogła wynosić 70m2. Według przybliżonych wyliczeń będzie można skrócić czas budowy do kilkunastu, a nawet kilku tygodni, gdyż odchodzi część dodatkowych formalności, które trzeba by załatwić. Co więcej, dodatkowe koszty związane z pozwoleniami także maleją o kilkadziesiąt tysięcy w związku ze zmianą. Istotne jest, że taki dom do 70m2 podstawy można będzie wybudować na działce o powierzchni 1000m2, czyli 10 arów. Nadal obowiązywać będzie konieczność posiadania MPZP, oraz to, że dom będzie musiał być jednorodzinny, wolnostojący i parterowy.

Polski Ład – czy to ma szansę się udać?

Polski Ład to wizja, do realizacji której przyczyni się budżet unijny. Z budżetu EU do Polski trafi około 770 miliardów złotych. Jednak pomimo tak wysokiej dotacji, plan odbudowy gospodarki jest dość śmiały, a zmiany wprowadzane są dość optymistyczne. Rząd podał konkretne kwoty dofinansowania do mieszkania bez wkładu własnego dla biorących kredyt, dopłaty do kredytu itd. Jednak w szacunkach uwzględnione były także liczby oddające potencjalny popyt na daną formę pomocy. Tak oto rząd prognozuje, że z oferty do 100 000 złotych dopłaty do kredytu na mieszkanie skorzysta około 80 tys. rodzin rocznie – powiedział premier. To już generuje wydatek rzędu około 8 miliardów rocznie. Przy pięciu latach robi się z tego 40 miliardów z budżetu. Jakby uwzględnić wszystkie inne wartości dofinansowań, przeliczając przez kolejne 80 000 tys. rodzin, to kwoty rosną znacząco. Choć program daje wielkie nadzieje oraz wprowadza duże zmiany w systemie, to jednak matematyka jest bezlitosna.