Kredyty ze stałą stopą procentową w ofercie PKO BP i pozostałych banków

Kredyt ze stałym oprocentowaniem proponują obecnie cztery banki. Są to instytucje PKO BP, Santander Bank Polski, Pekao S.A. oraz ING Bank Śląski. W tabeli poniżej prezentujemy szczegóły ich oferty. Sprawdzamy, ile będzie wynosić rata kredytu na 287 600 zł ze stałą stopą procentową z okresem kredytowania równym 360 miesięcy. Taka była średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w styczniu 2020 roku1.

Zapoznaj się z naszym zestawieniem, jeśli szukasz kredytu hipotecznego na zakup własnego M!

Bank Weź kredyt RRSO Prowizja Wysokość raty Ponowna stała stop. po 5 lat.
PKO BP Weź kredyt 4,29% Od 0 do 3,5% kwoty kredytu 1 359 zł ✔️
Santander BP Weź kredyt 4,31% Do 3% kwoty kredytu Ofertę przedstawia doradca ✔️
Pekao S.A. Weź kredyt 5,13% 1,99% posiadacz rachunku Eurokonto
2,49% pozostali klienci
Ofertę przedstawia doradca ✔️
ING Bank Śląski Weź kredyt 4,44% 1,9% 1 353 zł ✔️

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – PKO BP

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w banku PKO BP pozwala sfinansować do 90 proc. nieruchomości. Klient może dowolnie wybrać rodzaj rat: równe lub malejące. W każdym momencie ma prawo wnioskować o zmianę formuły spłaty kredytu. Zaletą kredytu jest możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Bank pozwala zawiesić jedną spłatę w roku. Dodatkową możliwością jest karencja w spłacie. W odróżnieniu od wakacji kredytowych karencja polega na zawieszeniu spłaty kapitału, a nie całej raty. W PKO BP można odroczyć spłatę kapitałowej części kredytu nawet na 36 miesięcy.

PKO BP pozwala wykorzystać środki z kredytu mieszkaniowego nie tylko na zakup mieszkania lub budowę domu, ale również na wykończenie i wyposażenie nieruchomości czy zakup działki budowlanej.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – Santander Bank Polski

Kredytem hipotecznym w Santander Banku Polskim, podobnie jak kredytem w PKO BP, można sfinansować do 90 proc. nieruchomości. Jeśli mamy problem ze zgromadzeniem środków na wkład własny, dobrym rozwiązaniem jest pożyczka.

Maksymalna kwota kredytu zależy od zdolności kredytowej klienta, w tym od posiadanych zobowiązań finansowych. Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt, można na jakiś czas zrezygnować z karty kredytowej. Pieniądze z kredytu mogą posłużyć celom mieszkaniowym, bądź spłacie kredytu mieszkaniowego w innym banku. W celu poznania szczegółów oferty należy zostawić swoje dane kontaktowe na stronie internetowej banku lub osobiście udać się do placówki.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – Pekao S.A.

Kredyt na mieszkanie w banku Pekao S.A. pozwala kupić wymarzone mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego. Możemy sfinansować do 90 procent nieruchomości i wziąć kredyt w dowolnej walucie. Jest jeden warunek: waluta kredytu musi być zgodną z walutą, w której zarabiamy! To jedna z reguł Rekomendacji S, wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wszyscy pamiętamy kryzys frankowy. Obecnie banki szukają rozwiązań tego problemu i dążą do ugody z frankowiczami, ale prace nad warunkami porozumienia wciąż trwają.

Pekao S.A. pozwala skorzystać z wakacji kredytowych na okres do 12 miesięcy. Inne zalety tej oferty to możliwość złożenia wniosku o kredyt bez wychodzenia z domu oraz akceptowanie różnych źródeł dochodu. Można otrzymać kredyt na podstawie świadczenia emerytalnego czy wynagrodzenia otrzymywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – ING Bank Śląski

O kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim wnioskujemy przez telefon lub w oddziale. Formalności można załatwić przez internet, a w placówce stawić się wyłącznie na podpisanie umowy. Nad całym procesem wnioskowania czuwa specjalista hipoteczny, który ma za zadanie zaproponować najlepsze warunki kredytowania.

Kredytem w ING można sfinansować do 80 proc. wartości nieruchomości. Bank nie pobiera opłat za nadpłatę kredytu hipotecznego ani za jego wcześniejszą spłatę.

ING jako jedyny z naszego zestawienia ma w swojej ofercie również kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Szczegóły tej oferty i inne atrakcyjne propozycje można znaleźć w rankingu kredytów gotówkowych.

Oprocentowanie stałe nie przez cały okres trwania kredytu!

Każdy z wymienionych banków daje możliwość wyboru stałej stopy procentowej. Należy jednak mieć świadomość, że bank nie zapewnia niezmiennej wysokości miesięcznych obciążeń przez cały okres trwania umowy. Stałe oprocentowanie obowiązuje przez pierwsze 5 lat. Po upływie tego okresu klient ma do wyboru dwie opcje:

  • przedłużyć obowiązywanie stałej stopy procentowej na kolejny okres. Zanim zakończy się pierwszy okres trwania kredytu ze stałym oprocentowaniem, bank prześle propozycję oprocentowania stałego na kolejne 5 lat. Niemożliwe jest określenie tej wartości w momencie podpisywania umowy kredytu hipotecznego,
  • przejść na oprocentowanie zmienne.

Coraz więcej banków ma oferować kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Kiedy można spodziewać się kolejnych ofert?

Kredyt hipoteczny 2020 – zmiany”>Kredyt hipoteczny 2020 – zmiany

Komisja Nadzoru Finansowego wydała projekt znowelizowanej Rekomendacji S. Według jej zapisów wszystkie banki mają wzbogacić ofertę kredytów zabezpieczonych hipotecznie na nieruchomościach mieszkalnych. Będą zobowiązane wprowadzić kredyty oprocentowane stałą stopą procentową, bądź okresowo stałą stopą procentową. Dodatkowo każdy klient ma mieć możliwość zmiany kredytu ze zmienną stopą procentową na kredyt ze stałą stopą procentową. Będzie miał do tego prawo, nawet jeżeli podpisze umowę, zanim nowe zasady wejdą w życie.

Takie rozwiązanie obowiązuje już w wielu krajach, w tym w USA, Belgii czy Niemczech. Rata nie zmienia się przez 5 lat (z możliwością przedłużenia tego okresu), a klient zyskuje poczucie bezpieczeństwa. Nie musi śledzić podwyżek i obniżek stóp procentowych, ponieważ oprocentowanie kredytu nie zmieni się bez względu na sytuację na rynku finansowym.

Wady i zalety kredytu hipotecznego ze stałą stopą procentową

Wiemy już, że stała stopa procentowa oznacza niezmienną wysokość oprocentowania i rat w całym okresie jej stosowania. Bank ustala wysokość stopy procentowej w momencie podpisania umowy kredytu. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Zalety kredytu ze stałą stopą procentową:

  • stabilność i przewidywalność rat,
  • możliwość zaplanowania wydatków, a tym samym łatwiejsze zarządzanie budżetem domowym,
  • bezpieczeństwo i pewność, że wzrost wartości wskaźników referencyjnych nie zmieni wysokości oprocentowania.

Wady kredytu ze stałą stopą procentową:

  • obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie zmniejszy wysokości rat,
  • nadpłata lub wcześniejsza spłata kredytu może wiązać się z dodatkowymi kosztami,
  • umowa obowiązuje maksymalnie 5 lat, po tym czasie bank przesyła nową ofertę.

Oprocentowanie jest jednym z głównych elementów wpływających na koszt kredytu hipotecznego. Dlatego kredyt ze stałą stopą procentową – mimo oczywistych wad – jest niezwykle atrakcyjną propozycją.

Oprocentowanie stałe czy zmienne – jaka jest różnica?

Podstawową różnicą między oprocentowaniem stałym a zmiennym jest ryzyko zmiany wysokości raty. Z czego to wynika? Zmienną stopę procentową wylicza się na podstawie marży z umowy kredytowej oraz aktualnie obowiązującej stawki WIBOR.

Mimo konieczności zaakceptowania niebezpieczeństwa nagłego wzrostu obciążeń kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentową ma również swoje zalety. Przede wszystkim pozwala korzystać ze spadających stawek oraz spłacić swój kredyt przed czasem bez żadnych dodatkowych opłat.

Jaki kredyt wybrać? Zawsze szukajmy najtańszego kredytu hipotecznego, ponieważ będziemy spłacać raty nawet przez kolejne 35 lat! Starannie porównujmy oferty i nie podejmujmy pochopnych decyzji, aby kredyt na mieszkanie nie stał się źródłem naszych problemów.


  1. Dane Biura Informacji Kredytowej, 2020 rok