Napisany przez nas tekst w szczegółowy sposób wyjaśnia, na czym polegają wakacje kredytowe i co się z nimi wiąże. Te zagadnienie dotyczy obecnie każdego kredytobiorcy, bo w czasie pandemii koronawirusa każdy z nich ma prawo wnioskować o darmowe wakacje od spłaty kredytu. W artykule znajdują się dwa zestawienia najlepszych ofert z kalkulatora kredytowego z możliwością wakacji kredytowych, które proponują największe banki w Polsce. Ponadto radzimy, jak samodzielnie wypełnić wniosek o wakacje kredytowe, w tym odroczenie spłaty kredytu związane z kryzysem epidemiologicznym.Uwaga: sytuacja na rynku bankowym jest dynamiczna, oferty banków zmieniają się codziennie. Informacje w tekście mogą nieaktualne.

By ułatwić poruszanie się po treści stworzyliśmy funkcjonalny spis treści, który od razu pozwoli przenieść się do interesującego nas zagadnienia w artykule:

Odroczenie spłaty kredytu na czas epidemii

Pandemia koronawirusa spowodowała recesję gospodarczą na całym świecie. By ratować gospodarkę, a przede wszystkim po prostu pomóc osobom, które nie są obecnie w stanie zarabiać pieniędzy tak jak dawniej, Związek Banków Polskich (instytucja zrzeszająca wszystkie banki w Polsce) wydał zalecenie by banki umożliwiły odroczenie spłaty rat kredytu, czyli wakacje kredytowe, aż na 3 miesiące. Zalecenie dotyczy zarówno kredytów konsumpcyjnych, leasingu jak i kredytów hipotecznych oraz kredytów dla przedsiębiorców.

Wnioski w tej sprawie mają być rozpatrywane w pierwszej kolejności, a ich złożenie będzie oczywiście możliwe zdalnie. Wniosek należy uzasadnić podając w jaki sposób pandemia wpłynęła na sytuację finansową firmy lub wnioskującej osoby. Banki nie będa pobierały żadnych opłat za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku.

Wakacje kredytowe, a koronawirus – warunki

Uzyskanie wakacji kredytowych przez osobę, która spłaca kredyt gotówkowy lub hipoteczny, jest możliwe tylko wtedy, gdy spełni warunki określone przez bank. Trzeba wiedzieć, że w każdej instytucji finansowej ten produkt finansowy przyznawany jest na innych warunkach – tylko niektóre z nich obowiązują we wszystkich bankach. Poniżej przedstawiamy, jakie to wymagania.

W przypadku wprowadzonych właśnie wakacji kredytowych związanych z epidemią koronawirusa procedura jest znacznie uproszczona. W instytucjach, które już wprowadziły te szczególne wakacje kredytowe, nie jest konieczne potwierdzanie w żaden sposób, że problematyczna sytuacja finansowa jest wynikiem kryzysu w kraju. W mBanku wakacje są przyznawane automatycznie i natychmiastowo, a w PKO BP procedowanie wniosku trwa maksymalnie do 3 dni roboczych.

Procedura wnioskowania różni się w zależności od banku, jednak w każdym przypadku jest dużo prostsza i szybsza, niż typowo. Szczegóły można odnaleźć na stronie banków i w swojej bankowości internetowej. Niestety, zgodnie z zaleceniami niektóre banki mogą wymagać udowodnienia w jakiś sposób swojej sytuacji, choćby przez pisemne uzasadnienie.

Uwaga! Wakacje kredytowe na mocy zalecenia ZBP w większości przypadku obejmą jedynie część kapitałową raty. Oznacza to, że część raty będziemy musieli wciąż spłacać, choć prawie zawsze część kapitałowa stanowi znaczną większość raty kredytu. Dotychczasowe, zwyczajne wakacje również niemal zawsze obejmowały wyłącznie raty kapitałowe.

Wakacje kredytowe w mBanku

mBank w związku z epidemią przygotował bezkonkurencyjną ofertą, która w dodatku wprowadził jako pierwszy, tuż po komunikacie ZBP. Odroczenie spłaty otrzymamy tu aż na 6 miesięcy (zamiast wymaganych trzech), a bank nie będzie rozważał, czy wakacje nam się należą ze względu na epidemię czy też nie. Każdy wniosek o odroczenie spłaty jest akceptowany automatycznie i natychmiastowo. Zawieszenie podwyższy kwotę pozostałych rat kredytu. Aby otrzymać odroczenie spłaty w mBanku należy:

 1. Wejść w serwis bankowości internetowej → moje finanse → kredyty lub od razu wejść na stronę główną banku → zakładkę kredyty → możesz zawiesić płatność rat → chcę zawiesić spłatę kredytu.
 2. Kliknij dalej i wybierz kredyt, którego raty chcesz odroczyć.
 3. Kliknij dalej i przeczytaj oświadczenie. Jeśli się z nim zgadzasz to kliknij wyślij.
 4. Gratulacje! Właśnie otrzymałeś wakacje kredytowe.

Oprócz wniosku internetowego odroczenie spłaty można otrzymać telefonicznie przez mLinię lub w placówce, co z oczywistych względów obecnie nie jest najlepszym pomysłem.

Wakacje kredytowe w PKO BP

PKO BP również stara się pomóc kredytobiorcom w potrzebie i przygotował bardzo dobrą ofertę wakacji kredytowych na czas kryzysu. Zawieszenie spłaty rat w kredycie hipotecznym PKO BP jest możliwe zarówno w części kapitałowej jak i odsetkowej, a jego czas wynosi do 3 miesięcy. Okres spłaty kredytu nie wydłuża się – powiększeniu ulegają pozostałe do spłaty raty. W przypadku kredytu gotówkowego o zawieszenie można wnioskować od razu na 3 miesiące, natomiast zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego jeden wniosek zawiesza spłatę na jeden miesiąc. Wniosek należy złożyć 3 dni przed najbliższym terminem spłaty. Bank nie podaje, czy należy go w jakiś szczególny sposób uzasadnić Jak dostać odroczenie spłaty w serwisie internetowym iPKO?

 1. Zaloguj się do serwisu i wybierz: oferty i wnioski→ dyspozycje/zaświadczenia→ nowa dyspozycja.
 2. Klikaj kolejno: kategoria dotycząca kredytu hipotecznego lub pożyczki gotówkowej→ dyspozycja → zawieszenie spłaty.
 3. Wybierz odpowiedni kredyt z listy.
 4. To wszystko. O zawieszeniu spłaty bank powiadomi cię e-mailem lub SMS-em.

Wakacje kredytowe w pozostałych bankach

Credit Agricole nie podał jeszcze wszystkich szczegółów nowej oferty wakacji kredytowych w związku z epidemią koronawirusa. Wiadomo, że wniosek można złożyć przez serwis www banku lub listownie, jest on zwolniony z opłat i nie są wymagane dokumenty potwierdzające sytuację.

Santander Bank Polska uruchomił specjalną podstronę dotyczącą koronawirusa. Można na niej znaleźć informacje, że spłatę kredytu można odroczyć w placówce lub telefonicznie. Okres odroczenia wynosi 3 lub 6 miesięcy. Już wkrótce ma zostać wprowadzona możliwość wnioskowania o wakacje kredytowe przez internet.

Bank Pekao oferuje zawieszenie spłaty kredytu na 3 miesiące, które polega na wydłużeniu okresu kredytowania. Linie kredytowe mogą być wydłużone nawet o 6 miesięcy, a wszelkie wnioski w związku z wakacjami są całkowicie bezpłatne i są przetwarzane zdalnie. Wakacje mają obejmować zarówno część odsetkową jak i kapitałową raty. Nie wiadomo jeszcze w jaki konkretnie sposób można wnioskować o odroczenie spłaty.

BNP Paribas, GetIn Noble Bank i ING deklarują, że wprowadzą możliwość wnioskowania o wakacje w bardzo krótkim czasie.

Nowe wakacje kredytowe banków w związku z koronawirusem – tabela

Jak przedstawia się oferta pomocowa banków dla klientów indywidualnych w związku z najnowszymi wydarzeniami w Polsce? Niektóre jedynie dostosowały się do zaleceń ZBP, a inne poszły jeszcze dalej i zaoferowały rozszerzoną ofertę wakacji. Zobacz porównanie.

Bank Weź kredyt Czas odroczenia spłaty Część odsetkowa i kapitałowa Droga wnioskowania Jak rozłożone zostaną raty?
mBank Weź kredyt do 6 miesięcy
 • elektronicznie
 • w placówce
 • telefonicznie
Raty z okresu wakacji zostaną wliczone w przyszłe raty kredytu
PKO BP Weź kredyt od 1 do 3 miesięcy ✔️
 • elektronicznie
 • w przyszłości zapewne również na inne sposoby
Brak informacji
Credit Agricole Weź kredyt do 3 miesięcy
 • przez internet
 • listownie
Raty mogą zostać wliczone w pozostałe raty lub okres spłaty może zostać wydłużony
Pekao Weź kredyt do 6 miesięcy ✔️
 • zdalnie
Wydłużenie okresu kredytowania