Napisany przez nas tekst w szczegółowy sposób wyjaśnia, na czym polegają wakacje kredytowe i co się z nimi wiąże. W artykule znajdują się dwa zestawienia najlepszych ofert z kalkulatora kredytowego z możliwością wakacji kredytowych, które proponują największe banki w Polsce. Ponadto radzimy, jak samodzielnie wypełnić wniosek o wakacje kredytowe.

By ułatwić poruszanie się po treśći stworzyliśmy funkcjonalny spis treści, który od razu pozwoli przenieść się do interesującego nas zagadnienia w artykule.

 1. Na czym polegają wakacje kredytowe i dla kogo są przeznaczone?
 2. Wakacje kredytowe – oferty kredytów w PKO BP, Eurobank, Alior Bank i Millenium
 3. Odroczenie spłaty kredytu w Pekao SA, BOŚ Bank, Credit Agricole i mBank
 4. Jakie trzeba spełnić warunki, by uzyskać wakacje kredytowe w banku?
 5. Ile kosztują wakacje kredytowe?
 6. Poznaj Korzyści wakacji kredytowych
 7. sprawdź, jak łatwo wypełnić wniosek o wakacje kredytowe i pobierz wniosek!

Wakacje kredytowe – co to jest?

Obecnie na rynku finansowym w Polsce większość banków oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, czyli odroczenia w całości spłaty raty kapitałowo-odsetkowej kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w każdej instytucji przyznawane są na różny czas i co najważniejsze na odrębnych warunkach w kwestii odraczania spłat rat kredytowych.

Wakacje kredytowe to interesujący produkt bankowy, który w głównej mierze jest przeznaczony dla kredytobiorców zmagających się z przejściowymi problemami finansowymi spowodowanymi nieoczekiwanymi wydatkami, utratą pracy czy narodzinami dziecka. Oczywiście, z wakacji kredytowych mogą skorzystać też osoby, które nie mają nadwyrężonego budżetu domowego.

Wakacje kredytowe – w PKO BP, Eurobank, Alior Bank i Millenium

W poniższej tabeli znajdziesz aktualne informacje na temat ofert kredytów gotówkowych z opcją wakacji kredytowych, które proponują banki tj. PKO BP, Eurobank, Alior Bank i Millenium.

Z naszego zestawienia dowiesz się również jakie minimalne i maksymalne kwoty kredytów oraz okresy kredytowania, oferują wyżej wymienione instytucje finansowe. Dzięki tym informacjom z pewnością łatwiej będzie się zdecydować w kwestii wyboru kredytu gotówkowego.

BankKwota min/maxOkres kredytowaniaOkres, na jaki możliwe są wakacje kredytoweWeź kredyt
PKO BP1000 zł/120 000 złod 1 do 120 miesięcy1 miesiąc w roku (w wyjątkowych sytuacjach
do 6 miesięcy)
Weź pożyczkę
Eurobank500 zł/120 000 złod 3 do 108 miesięcy1 miesiąc w rokuWeź pożyczkę
Alior Bank500 zł/200 000 złod 3 miesięcy do 10 lat6 miesięcy w roku (maksymalnie do 60 miesięcy w całym okresie spłaty kredytu)Weź pożyczkę
Millennium1000zł/150 000 ZŁod 6 do 108 miesięcy1 miesiąc w rokuWeź pożyczkę

Wakacje kredytowe – w Pekao SA, BOŚ Bank, Credit Agricole, mBank

W drugiej tabeli również znajdują się treści o aktualnych ofertach kredytów gotówkowych z możliwością wakacji kredytowych. To zestawienie dotyczy ofert następujących banków: Pekao SA, BOŚ Bank, Credit Agricole i mBank.

Ważne – zachęcamy do porównania ofert kredytów znajdujących się w obu tabelach. W ten sposób zyskamy niezbędną wiedzę na temat wszystkich propozycji i przekonamy się, która z nich jest najlepsza.

BankKwota min/maxOkres kredytowaniaOkres, na jaki możliwe są wakacje kredytoweWeź kredyt
Pekao SA1000 zł/
200 000 zł
od 12 do 96 miesięcy6 miesięcy w roku (maksymalnie 2 razy w okresie kredytowym, nie częściej niż raz na 5 lat)Weź pożyczkę
BOŚ Bank1000 zł/
100 000 zł
do 120 miesięcymaksymalnie 36 miesięcy w okresie kredytowymWeź pożyczkę
Credit Agricole1000 zł/
150 000 zł
do 120 miesięcy1 miesiąc w rokuWeź pożyczkę
mBank500 zł/
150 000 zł
od 3
do 120 miesięcy
3 miesiące w rokuWeź pożyczkę

Wakacje kredytowe – warunki

Uzyskanie wakacji kredytowych przez osobę, która spłaca kredyt gotówkowy lub hipoteczny, jest możliwe tylko wtedy, gdy spełni warunki określone przez bank. Trzeba wiedzieć, że w każdej instytucji finansowej ten produkt finansowy przyznawany jest na innych warunkach – tylko niektóre z nich obowiązują we wszystkich bankach. Poniżej przedstawiamy, jakie to wymagania.

Ile kosztują wakacje kredytowe?

Niestety, niektórzy klienci banków nadal nie zdają sobie sprawy z tego, że odroczenie spłaty raty kredytowej poprzez wakacje kredytowe wiąże się z podwyższeniem całkowitej kwoty kredytu. Podczas procesu przyznawania wakacji kredytowych, instytucja finansowa, najpierw przedstawi kredytobiorcy kilka wariantów mających wpływ na ostateczny wzrost kosztów zobowiązania i poinformuje go o konieczności wyboru jednego z nich. Jakie to warianty? Poniżej przedstawiamy ich pełną listę.

 • wydłużenie okresu kredytowania – w tej sytuacji kredytobiorca będzie płacił tą samą kwotę ratę kredytu tylko przez dłuższy okres czasu,
 • wzrost wysokości kolejnych rat – w tym przypadku kredytobiorca będzie płacił wyższą ratę jednak okres kredytowania się ulegnie zmianie,
 • uregulowanie zaległych rat kredytowych wraz z ostatnią ratą kredytu przez kredytobiorcę
 • ustalenie indywidualnych warunków wakacji kredytowych – warto podkreślić, że nie każdy bank proponuje ten wariant.

Wakacje kredytowe – jakie dają korzyści?

Po przeanalizowaniu dodatkowych kosztów, z jakimi wiążą się wakacje kredytowe, wydaje się, że ten produkt bankowy jest kompletnie nieopłacalny i nie daje żadnych korzyści. To prawda, ale tylko w przypadku kredytobiorców, którzy nie mają kłopotów finansowych i bez trudu radzą sobie z regularną spłatą rat kredytowych. W przypadku osób zmagających się z poważnym nadwyrężeniem budżetu domowego, wakacje kredytowe mogą być jednak bardzo pomocne i opłacalne. Dlaczego?

Dla kredytobiorcy, który nie radzi sobie z regularną spłatą rat kredytu, wakacje kredytowe są rozsądnym i przede wszystkim korzystnym rozwiązaniem. Dzięki odroczeniu spłaty rat kredytowych można naprawić swój domowy budżet i odzyskać zdolność finansową.

Wniosek o wakacje kredytowe – wzór

Warto wiedzieć, że wniosek o odroczenie spłaty rat kredytowych można wypełnić samodzielnie w prosty i szybki sposób. Wystarczy, że zastosujemy się do poniższych porad:

 • w lewym górnym rogu kartki wpisujemy swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania,
 • w prawym górnym rogu wpisujemy datę złożenia wniosku i adres banku,
 • następnie na środku kartki trzeba napisać tytuł wniosku, czyli np. Wniosek o odroczenie terminu spłaty rat kredytu, dotyczy umowy kredytowej nr…,
 • pod spodem piszemy uzasadnienie, dlaczego chcielibyśmy skorzystać z wakacji kredytowych. Przykładowo powodem prośby o odroczenie spłaty rat kredytu może być niekorzystna sytuacja finansowa spowodowana utratą pracy.
 • gdy skończymy pisać uzasadnienie, wtedy możemy złożyć swój podpis w prawym dolnym rogu wniosku i przesłać je do banku, w którym spłacamy kredyt.

Wzór wniosku o wakacje kredytowe