W grudniu wpłynęło ponad 34 tys. wniosków o kredyt mieszkaniowy

Banki ponownie zaliczają wzrost wnioskodawców. Według najnowszego indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (PKM) Biura Informacji Kredytowej, tylko w grudniu, do instytucji finansowych udzielających kredytów hipotecznych wpłynęło prawie trzy tysiące wniosków więcej, niż w ubiegłym roku. Co więcej banki wychodzą na prostą wzrostową od czasu rozpoczęcia pandemii koronawirusa, kiedy w kwietniu 2020 liczba nowych wniosków o kredytowanie była o blisko 21 procent niższa.

Dodatkowo pobity został rekord średniej kwoty kredytów mieszkaniowych, który osiągnął 307 tys. złotych i jest to najwyższy wynik w historii. Wynik ten zdaniem głównego analityka BIK, profesora Waldemara Rogowskiego, jest spowodowany zmniejszonymi wymaganiami banków w stosunku do minimalnego wkładu własnego oraz zakupami droższych nieruchomości, których cena wynika ich wielkości.

Profesor Rogowski podkreśla:

Trzeba również pamiętać, że Indeks [PKM] opisuje jedynie stronę popytową rynku kredytów mieszkaniowych i to tylko w wymiarze wartościowym.

Przyczyny wzrostu liczby wniosków – stabilizacja rynku kredytowego

Jak zaznaczają eksperci wahania na rynku kredytów mieszkaniowych wynikały z niepewności co do sytuacji pandemicznej, min. stabilności zatrudnienia i dochodów z działalności gospodarczej. Obecny wzrost powiązywany jest z rozpoczęciem programu szczepień, co społeczeństwu kojarzy się z bliskim końcem pandemii. Jednak prognozy ekspertów przewidują, że sytuacja na rynku kredytowym będzie zmieniała się pod wpływem sytuacji gospodarczej, jeszcze przez minimum pół roku.

Przyczyną wzrostu liczby wniosków o kredyt mieszkaniowy mogło być zmniejszenie stopy inflacji w grudniu 2020. Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja zmniejszyła się z 3% w listopadzie do 2,3% w grudniu. Wzrost liczby wniosków o kredyty mieszkaniowe, zanotowano mimo wzrostu cen lokali mieszkalny o 2 procent w III kwartale roku 2020 w stosunku do II kwartału i prawie 11 procentowego zwiększenia cen w porównaniu z okresem analogicznym roku 2019, wykazanych w raportach GUS.