Rozwój sektora pozabankowego

W ostatnich latach możemy zaobserwować olbrzymią modernizację i automatyzację naszego życia. Internet zdominował świat i obecnie nikt nie wyobraża sobie bez niego życia. Wielkie zmiany nie ominęły również sektora finansowego, który nieustannie się rozwija. Specjaliści z branży FinTech wciąż tworzą coraz to nowsze rozwiązania, które z pewnością pomagają w zdobyciu zaufania klientów. W internecie odnajdziemy wiele serwisów pożyczkowych, gdzie dowiemy się na przykład, w jaki sposób porównywać pożyczki i wybrać najlepszą ofertę dla siebie.

Prawie każda firma pożyczkowa działa w internecie. Sieć daje nam możliwość weryfikacji wiarygodności instytucji pozabankowej. Wraz z rozwojem branży pożyczkowej przybywa przedsiębiorstw, które zajmują się udzielaniem tego typu zobowiązań. Zgodnie z zasadami bezpiecznego pożyczania, naszym obowiązkiem powinno być skontrolowanie potencjalnego pożyczkodawcy i upewnienie się, że takowy istnieje i działa legalnie.

Pożyczka ratalna dopasowana do indywidualnych potrzeb

W przypadku pożyczki ratalnej sami decydujemy, ile chcemy pożyczyć i na jaki okres. Samodzielnie ustalamy także termin regulowania zobowiązania oraz wysokość jego raty. Jeżeli nasza zdolność kredytowa będzie bez zarzutów, a nasze żądania niezbyt wygórowane, to na pewno na naszej drodze nie stanie żadna przeszkoda, która uniemożliwi sfinalizowanie całego procesu.

Aby pożyczka na pewno spełniała nasze oczekiwania, warto najpierw zastanowić się, na co potrzebujemy dodatkowych środków ze zobowiązania, a następnie dopasować jego parametry. Jak dobrać kwotę i okres spłaty? To z pozoru łatwe zadanie, ale wiele osób ma problem z jego wykonaniem. Jeżeli uprzednio odpowiednio się nie przygotujemy, może to później znacząco odbić się na naszym domowym budżecie. Aby tak się nie stało, powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze wydatki i potrzeby oraz comiesięczną wolną kwotę, z której będziemy opłacać kolejne raty.

Brak formalności przy podpisywaniu umowy pożyczkowej

Następną pozytywną cechą pożyczek online, która nieodzownie wiąże się z dynamicznym rozwojem sektora pozabankowego, jest brak biurokracji, której nie odmawiają sobie banki. Zaciąganie pożyczek internetowych jest przyjemnym i prostym działaniem, gdyż nie musimy się do tego szczególnie przygotowywać.

Wielu z nas na pewno zdaje sobie sprawę, jak wygląda proces udzielania kredytu przez banki – jest żmudny, długi i dla wielu nie do przejścia. Nasze negatywne skojarzenia wynikają właśnie z formalności, które trzeba dopiąć na ostatni guzik. Przebieg zbierania miliona dokumentów zdaje się trwać wieczność i kojarzy nam się z bardzo nerwowym i stresującym czasem. Należy też wspomnieć o weryfikacji klientów, która trwa dość długo. Może byłoby warto walczyć z licznymi trudnościami, aby na koniec otrzymać nagrodę w postaci wyczekiwanej puli pieniędzy. Jednakże przyznawalność kredytów jest niska i niewiele osób spełnia wysokie wymogi banków.

Takie zażalenia spowodowały rozwój firm pożyczkowych, którym przyświecał cel, aby wszystkie formalności zminimalizować. Obecnie danych potrzebnych do wniosku o pożyczkę ratalną jest niewiele, a zweryfikowanie nas zajmuje dosłownie chwilę. Nie tracimy więc cennego czasu na odwiedzanie rozmaitych urzędów w celu zdobycia potrzebnych dokumentów i zaświadczeń.

Prokonsumenckie rozwiązania problemów ze spłatą pożyczki

Jeżeli zdarzą nam się kłopoty w spłacie pożyczki, to nie powinniśmy panikować. W takiej sytuacji niezwłocznie należy się skontaktować z przedstawicielem firmy pożyczkowej i poinformować go o naszych budżetowych problemach. Jeśli nie będziemy unikać kontaktu z pożyczkodawcą, to na pewno uda nam się dojść do porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Poprzez negocjacje z wierzycielem budujemy zaufanie, które jest ważną kwestią, gdy chodzi o naszą wiarygodność. Instytucje pozabankowe chętniej idą na rękę pożyczkobiorcom, którym zależy na regulacji zobowiązania i którzy nie czekają, aż wezwania do zapłaty będą wysypywać się ze skrzynki pocztowej.

Jakie rozwiązania w przypadku problemów ze spłatą proponuje nam pożyczkodawca? Najczęściej spotykana jest propozycja wydłużenia okresu spłaty. Polega to na przedłużeniu terminu, w którym będziemy regulować zobowiązanie. Jeśli wydłużymy okres, to automatycznie zmniejszy się wysokość raty, która nie powinna już tak bardzo uszczuplać naszego portfela. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale na pewno sprawi, że poczujemy się bezpieczni i nie będziemy skazani na comiesięczny stres.

Restrukturyzacja zadłużenia sprawdza się wtedy, gdy mamy do czynienia z pojedynczym zobowiązaniem. Gdy jest ich więcej, możemy wnioskować o konsolidację długu. Na czym polega konsolidowanie? Pożyczkodawca zliczy razem wszystkie należności, połączy w jedno zadłużenie i ustali z nami pojedynczą ratę, którą zobowiążemy się systematycznie spłacać. Takie rozwiązanie jest korzystne i sprawi, że szybko poradzimy sobie z długiem.