Spłata kredytu może przysporzyć dodatkową zagwozdkę nie tylko w sytuacji, gdy mamy przejściowe problemy finansowe. Gdy przychodzi czas na oddanie raty, może pojawić się dylemat – zrobić przelew internetowy czy iść do okienka bankowego. Przedstawiamy zalety i wady różnych sposobów, na to jak spłacać kredyt gotówkowy.

Przelew internetowy

To zdecydowanie najszybsze z dostępnych rozwiązań. Wystarczy mieć pod ręką komputer z dostępem do e-bankowości, aby w dowolnym momencie i miejscu opłacić ratę kredytu. W przypadku 15 banków, w tym np. BZ WBK, PKO, Pekao, mBanku, Credit Agricole oraz ING Banku Śląskiego, przelew można wykonać z poziomu smartfona czy tabletu. Wystarczy zainstalować na urządzeniu aplikację mobilną danego banku.

Możemy ustawić przelew zdefiniowany, dzięki czemu przy kolejnych ratach będziesz wpisywać tylko kwotę, bo reszta danych będzie uzupełniana automatycznie. To rozwiązanie zda egzamin przy ratach malejących. Jeśli spłacamy kredyt w ratach stałych, możemy zdecydować się na przelew stały. W wyznaczonym dniu bank samodzielnie pobierze określoną sumę z konta, chyba, że wartość przelewu będzie wyższa niż stan rachunku. Wówczas transakcja nie zostanie przeprowadzona. Jedna uwaga. Chcąc przyspieszyć przelew, bo np. na 15 minut przed ostatnią sesją banku zorientowaliśmy się, że dziś mija termin spłaty raty, możemy skorzystać z tzw. przelewu ekspresowego. Jednak wcześniej zorientujmy się, ile bank policzy sobie za tą opcję.

Wpłata we wpłatomacie

Spłata raty kredytu gotówkowego tym sposobem należy do najtańszych, gdyż korzystając z wpłatomatów banku, w którym mamy zobowiązanie, zwykle nie płacimy prowizji. Taką usługę oferuje m.in. mBank i Credit Agricole. Wystarczy znaleźć najbliższe urządzenie i mieć przy sobie odliczoną kwotę. Jeśli rata wynosi np. 897,65 gr to wówczas musimy wpłacić 900 zł. Wpłatomat przyjmuje tylko banknoty (maksymalnie do 50 sztuk) i nie wypłaca reszty, datego kolejną ratę można pomniejszyć o powstałą nadpłatę. Wybieramy wpłatę na rzecz spłaty raty kredytu, dokonujemy identyfikacji rachunku, wkładamy banknoty do dedykowanej przegrody, upewniamy się, co do wartości wprowadzonej sumy i, jeśli wszystko się zgadza, zatwierdzamy operację. Zaksięgowanie wpłaty nastąpi najpóźniej następnego dnia roboczego, jednak z datą dokonania opłaty.

Wpłata gotówki w oddziale banku

Sposób wymagając pofatygowania się do najbliższej placówki banku, gdzie mogą czekać na nas długie kolejki. Wpłata raty w punkcie stacjonarnym jest dostępna tylko w godzinach pracy, czyli zwykle między 10.00 a 18.00. Niektóre banki mają otwarte swoje oddziały również w sobotę, jednak nie dłużej niż do godz. 14.00. Dodatkowo, możemy zostać obarczeni prowizją za wpłatę gotówki w oddziale banku, jeśli dokonujemy spłaty rat kredytu zaciągniętego w innej instytucji finnasowej. Na przykład, w PKO czy BZ WBK opłata wynosi 1% od wpłacanej kwoty, jednak nie mniej niż 20 zł.

Przelew na poczcie

Obok wpłat gotówki w oddziałach banków, jedna z najbardziej czasochłonnych metod regulowania rat kredytu. Wiąże się również z dodatkową opłatą, która wynosi 2,50 zł za każdy przelew. Gdybyśmy w ten sposób spłacali kredyt zaciągnięty na 24 miesiące, wówczas musimy wydać dodatkowo 60 zł. Przy zobowiązaniu na 10 lat, comiesięczna wizyta na poczcie to już 270 zł straty w ciągu dekady.

Ranking kredytów gotówkowych

W celu sprawdzenia najkorzystniejszych ofert kredytów gotówkowych, polecamy nasz comiesięczny ranking kredytów gotówkowych. Znajdą tam państwo przegląd najnowszych ofert Banków oraz wyliczenia kosztów raty i RRSO.