Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego?
Kupno mieszkania, niezależnie od tego czy to mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, zawsze jest pracochłonnym procesem. Co prawda formalności związanych z kredytem hipotecznym na mieszkanie z drugiej ręki jest mniej, ale nadal musimy przejść przez wszystkie etapy wiodące do zamieszkania na swoim!
Jak kupić mieszkanie? Przedstawimy podstawowe punkty kupna mieszkania krok po kroku, a później zagłębimy się w każdy z nich.
Kupno mieszkania krok po kroku:
- Badanie zdolności kredytowej.
- Wybór idealnego mieszkania z rynku wtórnego.
- Sprawdzenie mieszkania przed kupnem.
- Podpisanie umowy przedwstępnej kupna mieszkania.
- Złożenie wniosku o kredyt i podpisanie umowy kredytu hipotecznego.
- Zawarcie umowy kupna sprzedaży mieszkania i odebranie kluczy do własnego M!
Badanie zdolności kredytowej
Badanie zdolności kredytowej pomoże uniknąć rozczarowania na dalszym etapie starania się o własne M. Pracownik banku oszacuje jej wartość, biorąc pod uwagę m.in. nasze dochody, formę zatrudnienia, liczbę osób w rodzinie, comiesięczne wydatki i historię kredytową. Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa może zaniżać zdolność kredytową! Możemy też samodzielnie dokonać wyliczeń, korzystając z kalkulatora kredytowego dostępnego na stronie internetowej wybranego banku.
Już w tym momencie warto również prześledzić oferty kredytu hipotecznego. Jak dostać kredyt na mieszkanie? Skompletować pełną dokumentację i jeśli trzeba wziąć pożyczkę na wkład własny.
W 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła Rekomendację S (KNF planuje nowelizację Rekomendacji S), która jest szeregiem zaleceń zabezpieczających interesy banku i klienta. Zawiera się w nich również ostateczny pułap wkładu własnego, który wynosi maksymalnie 20% wartości inwestycji. W 2019 roku nic się nie zmieni.
Jak wybrać mieszkanie z rynku wtórnego?
Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru własnego m? Z pośrednikiem, czy samemu? Ogrom ofert może przytłoczyć, nie zawsze też mamy czas, aby zająć się ich przeglądaniem. Pośrednik pomoże przejść przez cały proces kupna mieszkania krok po kroku – będzie wsparciem w znalezieniu, a następnie kupnie mieszkania. Współpraca będzie się odbywać na podstawie umowy o pośrednictwie w kupnie nieruchomości i musimy liczyć się z wypłatą wynagrodzenia za tę usługę. Na jego wysokość wpływa wartość nabywanego mieszkania.
Szukając idealnego lokum, zwracajmy uwagę na jego metraż i rozkład, ale też na lokalizację. Ile będzie nam zajmować dojazd do pracy? Jak daleko jest do centrum? Gdzie jest najbliższa szkoła, apteka, sklep? Działajmy bez pośpiechu i wybierzmy mieszkanie, które zapewni nam komfort życia. Mieszkania z drugiej ręki zwykle wymagają remontu, ale to nie problem. Z pożyczką online błyskawicznie zakończymy wszystkie prace!
Jak sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone? Kluczowa księga wieczysta
Wybór idealnego mieszkania z rynku wtórnego to nie wszystko! Musimy jeszcze sprawdzić mieszkanie przed kupnem, a przede wszystkim skontrolować stan prawny nieruchomości i zadłużenia, które mogą na niej ciążyć.
Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem?
- Sprawdzić księgę wieczystą. Księgi wieczyste są jawne, dlatego należy poprosić właściciela nieruchomości o numer księgi wieczystej i zapoznać się z jej treścią przez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. Księga wieczysta składa się z czterech działów:
- I dział księgi wieczystej pozwala stwierdzić zgodność danych księgi z danymi ujawnionymi w katastrze nieruchomości,
- II dział księgi wieczystej informuje, kto jest właścicielem nieruchomości i czy istnieją jacyś współwłaściciele,
- III dział księgi wieczystej zawiera informacje na temat praw, roszczeń i ograniczeń ciążących na nieruchomości,
- IV dział księgi wieczystej ma na celu wskazanie ewentualnych wpisów o ustanowionej hipotece na nieruchomości i roszczeń do ustanowienia hipoteki przymusowej. Jeżeli wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką, wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją będzie własnością. Co za tym idzie, jeżeli zbywca nieruchomości nie uregulował na czas swoich długów, bank może żądać ich spłaty od nas.
- Uzyskać zaświadczenia od spółdzielni mieszkaniowej i upewnić się, że mieszkanie nie zalega z żadnymi opłatami. Zaległości płatnicze mogą dotyczyć dostawców energii, gazu, wody czy innych mediów. W akcie notarialnym sprzedający powinien zadeklarować, że sprzedawany lokal jest wolny od takich obciążeń, należy też ustalić daty rozliczeń za zużyty gaz, prąd czy wodę.
- Zweryfikować stan zameldowania w wydziale meldunkowym urzędu gminy (miasta).
- Sprawdzić zobowiązania podatkowe w przypadku mieszkań, których właścicielem jest przedsiębiorca. Powinniśmy prosić o aktualne zaświadczenie wskazujące niezaleganie z podatkami, wystawione przez właściwy urząd skarbowy. Warto też uzyskać od przedsiębiorcy aktualne zaświadczenie z ZUS o braku zaległości w opłacaniu składek.
Umowa przedwstępna kupna mieszkania – kiedy warto ją podpisać?
Jeżeli nieruchomość nie budzi żadnych wątpliwości, możemy podpisać umowę przedwstępną i ze spokojną głową dopełnić formalności. Co to jest umowa przedwstępna kupna mieszkania?
Umowa przedwstępna kupna sprzedaży mieszkania nie jest przeniesieniem praw własności, ale zobowiązaniem, że w przyszłości do niego dojdzie. Jako kupujący przeważnie staramy się o kredyt w banku, dlatego chcemy mieć pewność, że sprzedający na nas zaczeka. Co więcej, takiej umowy wymaga bank do przeprowadzenia procedury kredytowej.
Umowa przedwstępna nie musi być spisywana u notariusza, ale tylko umowa w formie aktu notarialnego uprawnia strony do zawarcia umowy przyrzeczonej (przenoszącej własność nieruchomości).
Umowa przedwstępna kupna mieszkania – wzór
Jak powinna wyglądać umowa przedwstępna kupna mieszkania? Umowę przedwstępną możemy napisać na podstawie poniższego wzoru:
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania
zawarta w ………………….. (miejsce zawarcia umowy) w dniu ………………….. (data zawarcia umowy) r. pomiędzy:
…………………..(imię i nazwisko sprzedającego), synem/ córką ………………….. (imiona rodziców), ………………….. (stan cywilny), zamieszkałym/ą w ………………….. (miejscowość) przy ulicy ………………….. (ulica, numer domu, numer mieszkania), dowód seria ………… (seria) numer ………………….. (numer dowodu osobistego), zwanym dalej Sprzedającym,
a
………………….. (imię i nazwisko sprzedającego), synem/córką ………………….. (imiona rodziców), ………………….. (stan cywilny), zamieszkałym/ą w ………………….. (miejscowość) przy ulicy ………………….. (ulica, numer domu, numer mieszkania), dowód seria ………………….. (seria) numer ………………….. (numer dowodu osobistego), zwanym dalej Kupującym.
§ 1
Sprzedający oświadcza, że:
jest właścicielem lokalu położonego w ………………….. (miejscowość) przy ulicy ………………….. (ulica, numer domu, numer mieszkania), składającego się z ………………….. (liczba pokoi) pokoi, kuchni, łazienki z wc oraz przedpokoju o pow. ………………….. (powierzchnia mieszkania w metrach kwadratowych) dla którego prowadzona jest księga wieczysta ………………….. (numer księgi wieczystej), mieszkanie to objęte nie jest małżeńską wspólnością majątkową, mieszkanie to nie jest obciążone i nie znajduje się w posiadaniu zależnym osób trzecich.
§ 2
Sprzedający oświadcza, że zobowiązuje się sprzedać Kupującemu opisane wyżej mieszkanie wraz z przypadającym na nie udziałem w nieruchomości wspólnej za cenę w kwocie …………………… łownie: ……………………) zł w terminie do …………………… (data dzienna) r., a Kupujący oświadcza, że za podaną cenę mieszkanie te wraz z przypadającym na nie udziałem w nieruchomości wspólnej zobowiązuje się w ustalonym terminie kupić.
§ 3
Cenę sprzedaży Kupujący zapłaci sprzedającemu w terminie do ………………….. (data dzienna) dni od podpisania aktu notarialnego umowy sprzedaży z udzielonego mu kredytu bankowego bezpośrednio na rachunek bankowy Sprzedającego.
§ 4
Wydanie przedmiotowej nieruchomości w posiadanie Kupującemu nastąpi z dniem podpisania umowy sprzedaży.
§ 5
Kupujący oświadczył, że zapłacił już Sprzedającemu tytułem zadatku kwotę ………………….. (słownie: …………………..) zł, co Sprzedający potwierdza.
§ 6
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
§ 7
Sprzedający Kupujący
………………………. ……………………….
(własnoręczny podpis) (własnoręczny podpis)
Źródło: https://www.infor.pl/prawo/umowy/wzory-umow/f,35,Umowa-przedwstepna-sprzedazy-mieszkania.html
Złożenie wniosku o kredyt – wybór banku jest kluczowy
Kolejnym etapem kupna mieszkania krok po kroku jest złożenie wniosku o kredyt. Wybór najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego powinien być już za nami. Złóżmy wniosek w wybranych instytucjach i poczekajmy na dogodne propozycje. Singiel również może otrzymać kredyt na mieszkanie! Najważniejsze są dochody. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Z najniższą krajową będziemy mogli kupić kawalerkę, a im wyższa pensja, tym większe możliwości zakupu.
Ile się czeka na kredyt hipoteczny?
Jak długo trzeba czekać na kredyt? Według prawa, po złożeniu wniosku o kredyt w ciągu 21 powinniśmy poznać decyzję o jego przyznaniu lub odmowie. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, podpisujemy umowę kredytu hipotecznego! Teraz pora na ostatni etap, czyli zawarcie umowy kupna mieszkania.
Umowa kupna sprzedaży mieszkania – najważniejsze elementy
Umowa kupna sprzedaży mieszkania, czyli umowa przyrzeczona, jest umową właściwą, przenoszącą prawa własności na kupującego. Jak powinna wyglądać? Przede wszystkim zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości ma być zawarta w formie aktu notarialnego. Niezachowanie wymogu aktu notarialnego skutkuje nieważnością całej umowy.
W umowie kupna sprzedaży mieszkania sprzedający zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności do danej nieruchomości oraz do jej wydania na rzecz kupującego, kupujący z kolei – do zapłaty całości ceny sprzedaży nieruchomości.
Akt notarialny musi zawierać:
- dane na temat stron umowy,
- dokładne informacje na temat sprzedawanej nieruchomości ze wskazaniem numeru księgi wieczystej,
- cenę sprzedaży nieruchomości.
Ponadto notariusz ma obowiązek umieścić w akcie notarialnym wniosek o dokonanie właściwego wpisu w księdze wieczystej. Następnie przesyła sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych wypis aktu, który zawiera wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu. Ostateczny termin to 3 dni od jego sporządzenia. Po podpisaniu umowy kupna sprzedaży, możemy odebrać klucze do naszego nowego mieszkania. Na tym kończą się kolejne etapy kupna mieszkania krok po kroku.
Kupno mieszkania z rynku wtórnego – charakterystyka segmentu
Według danych Metrohouse i Expandera, wciąż chętnie kupujemy mieszkania z rynku wtórnego, przez co ich ceny rosną. Rynek wtórny zajmuje się obrotem nieruchomościami, które były już wcześniej użytkowane. Mieszkania można nabyć za pośrednictwem biur nieruchomości albo bezpośrednio od ich właścicieli. Z czego wynika ich atrakcyjność?
Rynek wtórny – zalety:
- doskonała lokalizacja, mieszkania z rynku wtórnego znajdują się bliżej centrum,
- niższy koszt zakupu, nieruchomości z drugiej ręki są zwykle tańsze, ale nie zawsze! W Warszawie, Gdańsku czy Krakowie to mieszkania z rynku pierwotnego mają niższą cenę,
- szybkość przeprowadzenia transakcji. Na rynku pierwotnym kupujemy zwykle mieszkania w budowie, przez co czas oczekiwania na nie się wydłuża,
- pełna infrastruktura i oferta handlowo-rozrywkowa,
- gotowe rozwiązania, które pozwalają z miejsca zamieszkać w nowym lokum.
Rynek pierwotny a wtórny – różnice w kredytowaniu
Kupno mieszkania krok po kroku nie jest skomplikowane, ale wymaga przejścia przez wszystkie etapy. Na koniec dokładniej prześledzimy różnice w kredytowaniu między rynkiem wtórnym a pierwotnym.
Różnica | Rynek wtórny | Rynek pierwotny |
---|---|---|
Umowa kredytu hipotecznego | Umowa przedwstępna i umowa kupna sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego.Jeżeli zakup odbywa się za gotówkę, zbywca i kupujący mogą od razu przejść do aktu notarialnego, który przenosi własność | Umowa deweloperska w formie aktu notarialnego |
Wypłata środków | W jednej transzy, po przeniesieniu praw własności | W transzach, zgodnie z przewidzianymi etapami prac, przed aktem przeniesienia praw własności |
Sposób spłaty kredytu hipotecznego | Klient od razu spłaca ratę kapitałowo-odsetkową | Klient spłaca jedynie odsetki od uruchomionych przez bank środków do momentu wypłaty ostatniej transzy kredytu hipotecznego, przez co kredyt jest droższy |
Zabezpieczenie kredytu | Wpis do hipoteki | Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego z deweloperem można założyć księgę wieczystą i dokonać stosownego wpisu do hipoteki. Do tego czasu zabezpieczeniem banku jest wypłata kredytu w transzach |
Opłaty notarialne | 2% podatku od czynności cywilno-prawnych | Brak podatku |
Wybór mieszkania z rynku wtórnego niesie ze sobą wiele korzyści, również związanych z kredytowaniem. Jeśli mamy takie możliwości, możemy złożyć wniosek o kredyt i zacząć żyć na swoim. Tym bardziej, że własne M może być naszym zabezpieczeniem na starość w formie odwróconej hipoteki!.