Karta debetowa – co to jest?

Czy karta płatnicza to, to samo co debetowa? Karta debetowa jest najpopularniejszą karta płatniczą przypisana bezpośrednio do konta osobistego wydawaną właścicielowi wraz z jego założeniem. Prawie każdy Polak posiada jedną z nich i używa jej praktycznie codziennie. Karta debetowa charakteryzuje się napisem DEBIT, umieszczonym z przodu karty i jest to podstawowa różnica w wyglądzie między kartą kredytową a debetową.

Wbrew pozorom karta debetowa stanowi jeden z najbardziej rozpowszechnionych i ogólnodostępnych środków płatniczych. Wielu jej użytkowników, korzysta z podstawowych, bezpłatnych funkcji nie zdając sobie z tego sprawy: płatności bezdotykowe, wpłacanie i wypłacanie środków z bankomatów. Najnowszy raport Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że prawie 81% kart płatniczych wydanych przez banki to karty debetowe. Ich liczba wzrasta stale od roku 2018 i aktualnie przekracza 35 milionów!

Jak działa karta debetowa?

Sama karta debetowa jej użytkownikom kojarzy się z saldem debetowym. Jednak, korzystając z karty nie trzeba jednak wcale używać debetu! Specyfika karty debetowej pozwala na dysponowanie środkami stanowiącymi saldo rachunku bankowego i niemożliwe jest wykroczenie poza nasz budżet, bez uprzedniego ustalenia debetu na karcie z bankiem.

Do innych kart płatniczych zaliczamy karty kredytowe, karty prepaid i karty obciążeniowe. Każda z nich pozwala na płatności w sklepach i za usługi, jednak żadna z nich nie jest tak często używana jak karta debetowa.

Karta kredytowa – definicja

Karta kredytowa jest produktem kredytowym, udzielonym klientowi w formie limitu na dostępnego na karcie płatniczej. Wysokość przyznanej kwoty oraz oprocentowanie wykorzystanej sumy, zależna jest od wykazanej zdolności kredytowej oraz warunków ustalonych przez bank. Karta kredytowa pozwala na realizowanie płatności zbliżeniowych oraz internetowych, a spłacona w średnim terminie 52 dni pozwala na korzystanie z dodatkowych środków bez odsetek.

Zależnie od oferty wybranego banku, można uzyskać podstawową kartę kredytową lub kartę złotą lub platynową. Ekskluzywne karty kredytowe dają dostęp do większych limitów kredytowych oraz lepszych warunków oprocentowania. Bardzo często wnioskując o kartę kredytową możesz wybrać pomiędzy dwoma operatorami: VISA lub MasterCard, a wybór ten wpływa między innymi na koszt przewalutowania.

Czym różni się karta debetowa a kredytowa

Zarówno karty kredytowe i debetowe mogą być wykorzystywane do płatności bezdotykowych oraz internetowych. Wizualnie karta debetowa i kredytowa nie różnią się praktycznie niczym, jednak technicznie więcej jest różnic niż podobieństw. Karta kredytowa stanowi produkt kredytowy i dysponując przypisanymi do niej środkami, korzystasz z limitu kredytowego, a więc pieniędzy banku. W przypadku karty debetowej dokonując płatności cały czas korzystamy ze zgromadzonych na koncie środków, a z pieniędzy banku korzystamy dopiero po ich zużyciu.

Różnice w użytkowaniu tych dwóch typów kart najlepiej przedstawić przy pomocy tabeli:

Funkcja Karta debetowa Karta kredytowa
Korzystanie z bankomatów Bezpłatne (dostęp do bezpłatnych wypłat po spełnieniu określonych warunków) Opłata 3-5% wartości kwoty transakcji
Przypisanie do rachunku Konto osobiste Oddzielny rachunek kredytowy
Możliwość stałych zleceń abonamentowych Tak Nie
Opłata za kartę Wydawana bezpłatnie Płatna w większości przypadków
Bezodsetkowa spłata zobowiązania 30 dni około 50 dni
Warunki otrzymania Wydawana do obsługi konta osobistego Przyznanie kredytu i jego warunki są uzależnione od indywidualnej sytuacji klienta

Limity na obu kartach można wykorzystywać na dowolny cel bez ponoszenia dodatkowych kosztów, pod warunkiem, że pieniądze zostaną zwrócone w terminie. W innym przypadku na wykorzystaną sumę z karty kredytowej doliczone zostanie oprocentowanie, podobnie jak za nieuregulowane saldo karty debetowej ujemne grozi kara.

Jak uzyskać kartę debetową?

Karta debetowa stanowi podstawową kartę przypisaną do konta bankowego, by ją uzyskać wystarczy otworzyć konto bankowe. Jeśli chcesz uzyskać kartę debetową w innym banku niż posiadasz konto, musisz założyć nowe konto osobiste i w trakcie wnioskowania, zamówić kartę. W przypadku, gdy zgubiłeś kartę debetową lub uległa zniszczeniu, wystarczy zgłosić potrzebę wyrobienia nowej, co można zrobić w placówce banku lub za pośrednictwem bankowości internetowej. Nowa karta debetowa zostanie wysłana listem, pod wskazany przez Ciebie adres.

Karta posiada datę ważności, po której upływie jej użytkowanie będzie niemożliwe. Krótko przed terminem upływu ważności karty debetowej wskazanym na dokumencie, bank powinien wysłać Ci jej nową wersję, jeśli tak się nie stanie, skontaktuj się z obsługą klienta.

Najważniejsze funkcje karty debetowej

Karta debetowa jest kartą płatniczą wykorzystywaną przy płatnościach mobilnych i internetowych. Korzystanie z podstawowych funkcji karty debetowej jest całkowicie bezpłatne, o ile spełniasz warunki użytkowania określone w umowie. Konto bankowe i karta debetowa są ze sobą ściśle powiązane, w wielu przypadkach darmowe funkcje są dostępne po dokonaniu kilku płatności kartą na określoną sumę lub regularnych wpływów określonej kwoty na rachunek.

Do bezpłatnych funkcji karty debetowej należą:

  • wydanie karty i miesięczna obsługa karty – pod warunkiem przeprowadzenia minimalnej ilości transakcji,
  • płatności bezgotówkowe,
  • wypłaty z bankomatów – zależnie od banku dostęp do różnych bankomatów,

Za zakupy przez internet również można płacić kartą, wprowadzając dane z karty do profilu konta klienta, w celu szybszego zrealizowania płatności. Na podobnej zasadzie działają różnego typu aplikacje wymagające wykupienie abonamentu miesięcznego, jak telewizja internetowa czy aplikacje muzyczne. Po wprowadzeniu danych osobowych, danych i trzycyfrowego kodu bezpieczeństwa karty debetowej CVV znajdującego się na rewersie karty, można zlecić stałą miesięczną opłatę za abonament.

Na jakiej zasadzie działa saldo debetowe?

Na czym więc polega saldo debetowe, od którego nazwę bierze karta debetowa? Jeśli wykorzystasz wszystkie środki znajdujące się na koncie, a wciąż potrzebujesz gotówki na naglące wydatki bank może pozwolić Ci na wykorzystanie debetu. Debet jest to limit, zazwyczaj maksymalnie wynoszący 1000 zł, na którego zwrot bez kosztów kredytowania masz 30 dni. Zwrot pobranej sumy odbywa się samoczynnie po zasileniu konta bankowego gotówką.

Funkcja wielowalutowa w karcie debetowej

Powszechnie oferowaną korzyścią przez większość instytucji finansowych jest karta debetowa z funkcją wielowalutową. Jedna karta debetowa przypisana do konta bankowego daje możliwość połączenia jej z kontami walutowymi. Niektóre banki w ramach podstawowej karty płatniczej udziela bezpłatnie funkcji przewalutowania, co znacznie upraszcza płatności kartą za granicą. By uniknąć niespodziewanych kosztów sprawdź, czy Twój bank oferuje tę usługę bezpłatnie.

Karta debetowa w popularnych polskich bankach

Każdy bank proponuje inne zasady udzielania debetu. W niektórych przydzielany on jest automatycznie, w innych należy się o niego ubiegać. Funkcja ta przydaje się w przypadku niespodziewanych wydatków, gdy na koncie mamy za mało pieniędzy, a nie chcemy zaciągać kredytu odnawialnego, warto wykorzystać kartę debetową.Debet ma pewną wiele wspólnego z kredytem odnawialnym – po jego spłaceniu ponownie dostępny jest jego maksymalny limit, jednak nie należy utożsamiać tych dwóch produktów.

Najpopularniejsze polskie banki oferują karty debetowe z różnymi funkcjami dodatkowymi:

Bank Sprawdź ofertę Darmowa karta wielowalutowa Darmowe wypłaty kartą z innych bankomatów Darmowa karta z wybranym wizerunkiem
ING Bank Śląski Sprawdź ofertę ✔️ Planet Cash
PKO BP Sprawdź ofertę ✔️ ✔️
Santander Bank Polska Sprawdź ofertę Pięć wypłat w miesiącu darmowe we wszystkich bankomatach
Credit Agricole Sprawdź ofertę Wszystkie bankomaty w kraju ✔️
mBank Sprawdź ofertę Planet Cash, Euronet ✔️
Bank Pekao Sprawdź ofertę ✔️

Karta debetowa – typy i rodzaje dostępne w bankach

Przez lata funkcjonowania na rynku karta debetowa stała się ogólnodostępna i powszechna. Praktycznie wszystkie sklepy i punkty usługowe obsługują płatności kartą, a samo płacenie jest szybkie i proste. Postęp technologiczny sprawił, że płatności kartą debetową mogą być dokonywane bez jej fizycznego użycia.

Karta debetowa w formie opaski

Do konta bankowego w mBank klient może wnioskować o wydanie opaski z kartą, w formie silikonowej bransoletki pełniącej rolę karty. Płatności bransoletką dokonuje się przez zbliżenie jej do terminala płatniczego. Za zakupy na kwotę poniżej 100 zł można zapłacić bez konieczności podawania kodu PIN.

Płatności mobilne przypisane do karty debetowej – zegarkiem, telefonem

Samą standardową, plastikową kartę debetową można zastąpić na kilka sposobów. Płatności zbliżeniowych można dokonywać zegarkiem, telefonem czy kartą w formie naklejki, do których zostanie przypisana Twoja karta debetowa. Wszystko zależy od tego w jaki sposób chcesz korzystać ze środków i tego jaka metoda jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Konto bankowe z kartą dla młodzieży

Banki takie jak PKO BP, ING Bank Śląski czy mBank posiadają w swojej ofercie konta dla dzieci i nastolatków. Konta dają możliwość nauki sprawnego zarządzania finansami i pozwalają na kontrolę wydatków naszych dzieci. Do najmłodszych skierowane są specjalne linie kart debetowych, na oddzielnym lub przypisanym do wybranego konta rachunku i limicie wypłat. Przykładowo karta debetowa PKO Junior przeznaczona dla dzieci do 13 roku życia, pozwala na płatności zbliżeniowe do 30 zł i jest w pełni kontrolowana z profilu głównego iPKO lub IKO.

Karta debetowa z samodzielnie wybranym wizerunkiem

Osoby, które lubią posiadać rzeczy wyjątkowe i spersonalizowane z pewnością zainteresuje oferta kart debetowych z wybranym wizerunkiem. Niektóre banki oferują limitowane, dostępne sezonowo wzory swoich kart:

Nazwa banku Możliwość personalizacji karty
PKO BP Oficjalna karty Ekstraklasy z wizerunkiem wybranego klubu piłkarskiego
ING Moja Karta ING z samodzielnie zaprojektowanym lub wybranym wizerunkiem
Credit Agricole Karta z wizerunkiem wybranym z katalogu ponad 100 wzorów
mBank Karta debetowa 29 Finału WOŚP, zaprojektowana przez Jurka Owsiaka

Klasyczna karta do konta z pionowym wizerunkiem

Karta VISA Foto z samodzielnie zaprojektowanym wizerunkiem

Karta VISA Me z wybranym projektem, do Konta dla Młodych

Zdecydowanie najbardziej rozbudowaną ofertę kart debetowych posiada mBank. Bank ten stawia na indywidualne podejście do klienta i na bieżąco rozwija swoją ofertę usługową technologicznie i społecznie.

Jak rozważnie korzystać z karty debetowej

Saldo debetowe jest pewnym rodzajem zabezpieczenia, na wypadek gdyby zabrakło Ci niewielkiej sumy do zrealizowania płatności. Debetu nie powinno traktować się jak dostępnych do wykorzystania pieniędzy, jest to prosta droga ku spirali zadłużenia i ostatecznie zmniejsza ilość gotówki posiadanej na koncie.

Jeśli posiadasz regularne wpływy na konto nie masz się czego obawiać, gdyż minusowe saldo zostanie wyrównane z kolejną wpłatą na konto bankowe. W przypadku, gdy zbyt długo będziesz zwlekał ze zwróceniem wykorzystanych środków, należy liczyć się z opłatami dodatkowymi.