Kod CVV na karcie – co trzeba o nim wiedzieć?

Kod CVV/CVC jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem karty płatniczej przy płatnościach zdalnych, podczas których nie będziemy mogli dokonać fizycznej transakcji kartą. Mówiąc nieco prościej, takie oznaczenie najczęściej wykorzystuje się w sytuacji, gdy zdecydujemy się na zakupy w internecie. Znajdziemy je na odwrocie karty płatniczej bliżej prawej krawędzi, zapisane jest w postaci trzycyfrowej liczby.

Poprzez kod CVV/CVC weryfikowana jest autentyczność karty płatniczej osoby, która chce dokonać transakcji płatniczej. Pod żadnym pozorem nie może być podawany osobom trzecim i musi być przez nas chroniony. Warto pamiętać, że taki rodzaj oznaczenia jest przypisany do karty na stałe i nie można go zmienić.

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie karty mają kod CVV/CVC. Z pewnością nie znajdziemy go na kartach debetowych tj. Mastercard Cirrus Maestro, MasterCard Electronic czy VISA Electron. Spowodowane jest to tym, że wymienione karty nie są przeznaczone do transakcji internetowych, można nimi płacić tylko i wyłącznie bezpośrednio w punkcie sprzedaży.

CVV/CVC – rodzaje

Co oznaczają skróty CVV i CVC? To wartości weryfikacji karty płatniczej, w przypadku karty VISA używa się kodu CVV, natomiast na karcie MasterCard widnieje oznaczenie CVC. Co ciekawe, pomiędzy kartami Visa a Mastercard występują jeszcze inne różnice, szczególnie w kwestii opłat za przewalutowanie. Czym wyróżniają się kody CVV i CVC? Co trzeba o nich wiedzieć? Poniżej omówiliśmy te kwestie w szczegółowy sposób.

Jeżeli posiadamy kartę, która zawiera oznaczenie CVV1/CVC1, wtedy nie będziemy mogli dokonywać płatności przez internet lub w sklepach online. Tylko kody CVV2/CVC2 pozwalają ustalić, czy właścicielem karty jest osoba, która chce przeprowadzić transakcję internetową. Taki kod bezpieczeństwa zagwarantuje nam ochronę przed potencjalnymi nadużyciami finansowymi.

W zależności od instytucji finansowej, można wyróżnić różne zapisy kodu CVV2/CVC2. Poniżej wskazaliśmy podstawowe rodzaje kodów bezpieczeństwa.

  • Karta VISA– CVV2,
  • Karta MasterCard – CVC2,
  • Karta American Express – CID,
  • Karta Maestro – bez własnego oznaczenia.

Ważne – kod bezpieczeństwa CVV/CVC obowiązuje również w przypadku każdej karty kredytowej.

Czy kod CVV/CVC gwarantuje bezpieczeństwo karty?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić ją w nieco szerszym kontekście. Kod CVV/CVC stanowi pewnego rodzaju barierę, która eliminuje oszustów, którzy chcą przeprowadzić transakcję posługując się naszymi pieniędzmi z konta bankowego, czy limitu karty kredytowej. Jeżeli podczas procesu płatności internetowej nie zostanie podany prawidłowy trzycyfrowy kod, wtedy dokonanie jakiegokolwiek zakupu będzie niemożliwe. Gwarancja bezpieczeństwa karty płatniczej właściciela, to z pewnością duża zaleta tego rozwiązania bankowego.

Ważne – w sytuacji, gdy oszuści zdobędą kod bezpieczeństwa i resztę danych znajdujących się na karcie oraz dokonają transakcji pieniężnej, wtedy można ubiegać się o chargeback, czyli zwrot pieniędzy na kartę – niestety nie możemy być pewni, że bank pozwoli nam skorzystać z takiego rozwiązania.

Czy kod CVV/CVC zawiera jakieś wady? Do minusów można zaliczyć w zasadzie tylko jedną kwestię. Oznaczenie kodu bezpieczeństwa na karcie płatniczej znajduje się w zbyt widocznym miejscu i w nieoczekiwanej sytuacji może zostać odczytane przez niepożądaną osobę. Z tego względu należy chronić poufność tej informacji, zwłaszcza w miejscach publicznych.

Na jakie oznaczenia na karcie płatniczej trzeba jeszcze zwrócić uwagę?

Oczywiście, kod bezpieczeństwa na karcie płatniczej jest bardzo ważną informacją, która wymaga szczególnej uwagi i ochrony, jednak nie można zapomnieć o innych znaczących oznaczeniach karty. Poniżej wymieniliśmy i omówiliśmy w szczegółowy sposób kilka takich elementów.

  • Pierwszym z nich jest numer karty płatniczej, który składa się z ciągu 16 cyfr. Trzeba wiedzieć, że pierwsza cyfra oznacza identyfikator branżowy, następne pięć to numer identyfikacyjny wystawcy, kolejne dziewięć wskazuje numer identyfikacyjny właściciela karty, natomiast ostatnia to liczba kontrolna. Ten numer jest ważną informacją, która pod żadnym pozorem nie może trafić w niepowołane ręce.
  • Każdy właściciel karty powinien zwrócić uwagę na chip w kształcie prostokąta o złotym kolorze. Ten element jest jednym z najważniejszych oznaczeń znajdujących się na karcie i należy chronić go przed uszkodzeniem.
  • Kolejnym ważnym elementem jest hologram, czyli jednorazowo nałożone oznaczenie na karcie, które zawiera metaliczny odcień. Zadaniem hologramu jest ochrona przed nielegalnymi działaniami oszustów.
  • Trzeba również wspomnieć o pasku magnetycznym, który zawiera informacje na temat właściciela karty. Ten element odpowiada za pobieranie danych dotyczących konta bankowego czy kodzie PIN.