Zestawienie aktualnych opłat za prowadzenie konta

Konto osobiste jest najpopularniejszym rodzajem kont bankowych. Jego głównym przeznaczeniem jest gromadzenie środków i wykonywanie transakcji. Za utrzymanie konta bankowego bank może pobierać opłaty. Zasadniczą opłatą jest opłata za prowadzenie rachunku, do innych opłat bankowych zaliczają się m.in. opłata za kartę płatniczą, opłata za wypłatę z bankomatu lub realizację przelewów. W przypadku karty kredytowej, banki liczą osobne opłaty.

Każdy bank ma obowiązek poinformowania klienta o wysokości opłat za usługi związane z rachunkiem jeszcze przed zawarciem umowy. Powinność ta wynika z nowelizacji ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych. Poniżej prezentujemy wykaz najważniejszych opłat za prowadzenie konta. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi kosztami posiadania konta osobistego w polskich bankach (stan na listopad 2019 r.) i założenia rachunku w wybranej instytucji!

Konto bankoweZałóż kontoOpłata  kontoOpłata kartaWypłata bankomatWypłata oddziałPrzelew int.***Przelew w oddziale***
Alior Bank, Konto Jakże OsobisteZałóż konto0 zł/10 zł*0 zł/5 zł*0 zł/2,5 zł**0 zł0 zł8 zł
Santander Bank Polska, Konto Jakie ChcęZałóż konto0 zł0 zł/3 zł*0 zł/0 zł**5 zł -26 lat, 10-od 26 lat0 zł5 zł do 26 lat, 10 zł od 26 lat
BOŚ Bank, EKOkonto bez KosztówZałóż konto0 zł0 zł0 zł/0 zł**0 zł0 zł6 zł
Bank Millennium, Konto 3600Załóż konto0 zł/8 zł*0 zł/7 zł*0 zł/0 zł**0 zł0 zł7,99 zł
Getin Bank, Konto Proste ZasadyZałóż konto0 zł/8 zł*0 zł0 zł/0 zł**0 zł0 zł5,99 zł
BNP Paribas, Konto Otwarte na CiebieZałóż konto0 zł0 zł/3 zł*0 zł/5 zł**0 zł pierwsza wypłata, druga, kolejne 10 zł do 1000 zł, 5 zł od 5000 zł0 zł10 zł
Citi Handlowy, Konto Citi PriorityZałóż konto0 zł/30 zł*0 zł0 zł/0 zł**0 zł0 zł16 zł
Nest Bank, Nest KontoZałóż konto0 zł0 zł0 zł/0 zł**0 zł0 zł5 zł
Credit Agricole, Konto dla CiebieZałóż konto0 zł/7 zł*0 zł/9 zł*0 zł/5 zł**0 zł0 zł10 zł
T-Mobile Usługi Bankowe, Konto FreemiumZałóż konto0 zł0 zł/6 zł*0 zł trzy wypłaty, kolejne 6 zł  w  Euronet i inne banki10 zł0 zł10 zł
Bank Pekao, Konto PrzekorzystneZałóż konto0 zł/6 zł*0 zł/3 zł*0 zł/0 zł dwie wypłaty, kolejna 2% kwoty min 5,00 zł**0 zł0 zł10 zł
ING Bank Śląski, Konto osobiste DirectZałóż konto0 zł0 zł/7 zł*0 zł/0 zł pierwsza wypłata, pozostałe 2,5 zł**9 zł0 zł9 zł
PKO Bank Polski, Konto za ZeroZałóż konto0 zł/8 zł*0 zł/8 zł*0 zł/ 3% kwoty nie mniej niż 5,00**0 zł0 zł5,99 zł

*bank nalicza opłatę, jeśli nie spełnimy określonych warunków
**bankomat innego banku
***dotyczy przelewu krajowego w złotych do innych banków

Opłata za prowadzenie rachunku równa 0 zł – kiedy?

Według przygotowanego przez nas zestawienia, opłata za prowadzenie rachunku w każdym z banków jest równa 0 zł. Czy jest to bezwarunkowe 0 zł? Niestety nie. Siedem na trzynaście z wymienionych banków uzależnia brak opłat od dotrzymania określonych warunków prowadzenia rachunku.

Najczęstsze warunki zwolnienia z opłat za prowadzenie rachunku to:

 • określony wiek klienta,
 • miesięczne wpływy zewnętrzne na minimalną kwotę ustaloną przez bank,
 • płatności kartą debetową,
 • płatności BLIKIEM,
 • płatności aplikacją bankowości mobilnej,
 • założenie karty debetowej do konta.

Warunki są proste, ale cały czas musimy mieć je w pamięci. Jeśli nie będziemy trzymać się umowy, bank naliczy koszty zgodne z tabelą opłat i prowizji. Jakie konkretnie wymogi stawiają poszczególne banki?

Konto bankoweZałóż kontoWarunki
Alior Bank, Konto Jakże OsobisteZałóż konto
 • wiek do 26 lat LUB
 • minimum 1500 zł wpływów zewnętrznych miesięcznie
Santander Bank Polska, Konto Jakie ChcęZałóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
BOŚ Bank, EKOkonto bez KosztówZałóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
Bank Millennium, Konto 3600Załóż konto
 • minimum 1000 zł wpływów zewnętrznych miesięcznie ORAZ
 • jedna płatność kartą debetową lub BLIKIEM miesięcznie
Getin Bank, Konto Proste ZasadyZałóż konto
 • jedna płatność kartą debetową lub BLIKIEM miesięcznie
BNP Paribas, Konto Otwarte na CiebieZałóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
Citi Handlowy, Konto Citi PriorityZałóż konto
 • średnie saldo na rachunku minimum 30 000 zł LUB
 • minimum 5 000 zł wpływów zewnętrznych miesięcznie
Nest Bank, Nest KontoZałóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
Credit Agricole, Konto dla CiebieZałóż konto
 • minimum 1 000 zł wpływów zewnętrznych miesięcznie ORAZ
 • jedna płatność kartą debetową lub BLIKIEM miesięcznie
T-Mobile Usługi Bankowe, Konto FreemiumZałóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
Bank Pekao, Konto PrzekorzystneZałóż konto
 • minimum 500 zł wpływów zewnętrznych miesięcznie ORAZ
 • jedna płatność kartą debetową lub aplikacją bankowości mobilnej PeoPay
ING Bank Śląski, Konto osobiste DirectZałóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
PKO Bank Polski, Konto za ZeroZałóż konto
 • założenie karty debetowej

Bezwarunkowe konto za 0 zł znajdziemy w ofercie Santander Bank Polska, BOŚ Bank, BNP Paribas, Nest Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz ING Bank Śląski. Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska dodatkowo zwraca 1% płatności za rachunki! Z kolei wraz z założeniem EKOkonta bez Kosztów w BOŚ Banku otrzymujemy lepsze oprocentowanie na EKOkoncie oszczędnościowym!

Warto korzystać z dodatkowych promocji i cieszyć się możliwościami, jakie daje nam konto bankowe. Rachunek osobisty ułatwia zarządzanie finansami i realizację płatności, a nawet korzystanie z oferty kredytów i pożyczek online!.

Podstawowy rachunek płatniczy dla wybranych

Całkowity brak opłat dotyczy również podstawowego rachunku płatniczego. Jednak podstawowy rachunek nie jest dla wszystkich. Możemy go założyć, jeżeli nie mamy konta w walucie polskiej. Musimy również być pełnoletnimi obywatelami polski, legitymować się dowodem osobistym oraz wypełnić wniosek w wybranym banku.

Pamiętajmy! Podstawowy ROR ogranicza darmowe usługi. Jeśli chcemy korzystać ze wszystkich funkcjonalności konta, wybierzmy rachunek bankowy z naszego zestawienia lub skorzystajmy z aktualizowanego co miesiąc rankingu kont bankowych.

Na jakie opłaty za konto trzeba uważać?

Szczególnie należy uważać na opłaty za dodatkowe funkcje rachunku podstawowego. Najwięcej zapłacimy prawdopodobnie za debet na koncie, który nie będzie spłacany przez dłuższy czas.

Inną usługą, która może nas drogo kosztować jest przewalutowanie pieniędzy przez bank zamiast przez kantor internetowy, W niektórych bankach lepiej też jest nie wypłacać gotówki za granicą. Nie warto też korzystać z dokumentacji papierowej. Wyrażenie zgody na np. przesyłanie wyciągów w formie elektronicznej jest w stanie znacznie obniżyć opłaty za konto.

Opłata za prowadzenie rachunku a rodzaj konta bankowego

Banki oferują różne warianty osobistych kont bankowych, w tym konto dla dziecka i nastolatka, konto dla studenta czy konto dla seniora. Dedykowane oferty mogą charakteryzować się lepszymi warunkami, np. całkowitym brakiem opłat za prowadzenie konta, darmowym korzystaniem z karty debetowej oraz bezpłatną realizacją przelewów krajowych.

Dodatkowo banki przewidują liczne korzyści w ramach przyłączenia do specjalnych programów. Np. zakładając Konto Student 3600 w Banku Millenium, będziemy mogli otrzymać zniżki na zakupy, bilety do kina, a nawet otworzyć atrakcyjnie oprocentowaną lokatę! Warto śledzić aktualne promocje i wybrać najlepsze dla siebie konto osobiste, bez opłat za prowadzenie rachunku i z dodatkowymi korzyściami!