Zestawienie aktualnych opłat za prowadzenie konta

Konto osobiste jest najpopularniejszym rodzajem kont bankowych. Jego głównym przeznaczeniem jest gromadzenie środków i wykonywanie transakcji. Za utrzymanie konta bankowego bank może pobierać opłaty. Zasadniczą opłatą jest opłata za prowadzenie rachunku, do innych opłat bankowych zaliczają się m.in. opłata za kartę płatniczą, opłata za wypłatę z bankomatu lub realizację przelewów. W przypadku karty kredytowej, banki liczą osobne opłaty.

Każdy bank ma obowiązek poinformowania klienta o wysokości opłat za usługi związane z rachunkiem jeszcze przed zawarciem umowy. Powinność ta wynika z nowelizacji ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych. Poniżej prezentujemy wykaz najważniejszych opłat za prowadzenie konta. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi kosztami posiadania konta osobistego w polskich bankach (stan na listopad 2019 r.) i założenia rachunku w wybranej instytucji!

Konto bankowe Załóż konto Opłata  konto Opłata karta Wypłata bankomat Wypłata oddział Przelew int.*** Przelew w oddziale***
Alior Bank, Konto Jakże Osobiste Załóż konto 0 zł/10 zł* 0 zł/5 zł* 0 zł/2,5 zł** 0 zł 0 zł 8 zł
Santander Bank Polska, Konto Jakie Chcę Załóż konto 0 zł 0 zł/3 zł* 0 zł/0 zł** 5 zł -26 lat, 10-od 26 lat 0 zł 5 zł do 26 lat, 10 zł od 26 lat
BOŚ Bank, EKOkonto bez Kosztów Załóż konto 0 zł 0 zł 0 zł/0 zł** 0 zł 0 zł 6 zł
Bank Millennium, Konto 3600 Załóż konto 0 zł/8 zł* 0 zł/7 zł* 0 zł/0 zł** 0 zł 0 zł 7,99 zł
Getin Bank, Konto Proste Zasady Załóż konto 0 zł/8 zł* 0 zł 0 zł/0 zł** 0 zł 0 zł 5,99 zł
BNP Paribas, Konto Otwarte na Ciebie Załóż konto 0 zł 0 zł/3 zł* 0 zł/5 zł** 0 zł pierwsza wypłata, druga, kolejne 10 zł do 1000 zł, 5 zł od 5000 zł 0 zł 10 zł
Citi Handlowy, Konto Citi Priority Załóż konto 0 zł/30 zł* 0 zł 0 zł/0 zł** 0 zł 0 zł 16 zł
Nest Bank, Nest Konto Załóż konto 0 zł 0 zł 0 zł/0 zł** 0 zł 0 zł 5 zł
Credit Agricole, Konto dla Ciebie Załóż konto 0 zł/7 zł* 0 zł/9 zł* 0 zł/5 zł** 0 zł 0 zł 10 zł
T-Mobile Usługi Bankowe, Konto Freemium Załóż konto 0 zł 0 zł/6 zł* 0 zł trzy wypłaty, kolejne 6 zł  w  Euronet i inne banki 10 zł 0 zł 10 zł
Bank Pekao, Konto Przekorzystne Załóż konto 0 zł/6 zł* 0 zł/3 zł* 0 zł/0 zł dwie wypłaty, kolejna 2% kwoty min 5,00 zł** 0 zł 0 zł 10 zł
ING Bank Śląski, Konto osobiste Direct Załóż konto 0 zł 0 zł/7 zł* 0 zł/0 zł pierwsza wypłata, pozostałe 2,5 zł** 9 zł 0 zł 9 zł
PKO Bank Polski, Konto za Zero Załóż konto 0 zł/8 zł* 0 zł/8 zł* 0 zł/ 3% kwoty nie mniej niż 5,00** 0 zł 0 zł 5,99 zł

*bank nalicza opłatę, jeśli nie spełnimy określonych warunków**bankomat innego banku***dotyczy przelewu krajowego w złotych do innych banków

Opłata za prowadzenie rachunku równa 0 zł – kiedy?

Według przygotowanego przez nas zestawienia, opłata za prowadzenie rachunku w każdym z banków jest równa 0 zł. Czy jest to bezwarunkowe 0 zł? Niestety nie. Siedem na trzynaście z wymienionych banków uzależnia brak opłat od dotrzymania określonych warunków prowadzenia rachunku.

Najczęstsze warunki zwolnienia z opłat za prowadzenie rachunku to:

 • określony wiek klienta,
 • miesięczne wpływy zewnętrzne na minimalną kwotę ustaloną przez bank,
 • płatności kartą debetową,
 • płatności BLIKIEM,
 • płatności aplikacją bankowości mobilnej,
 • założenie karty debetowej do konta.

Warunki są proste, ale cały czas musimy mieć je w pamięci. Jeśli nie będziemy trzymać się umowy, bank naliczy koszty zgodne z tabelą opłat i prowizji. Jakie konkretnie wymogi stawiają poszczególne banki?

Konto bankowe Załóż konto Warunki
Alior Bank, Konto Jakże Osobiste Załóż konto
 • wiek do 26 lat LUB
 • minimum 1500 zł wpływów zewnętrznych miesięcznie
Santander Bank Polska, Konto Jakie Chcę Załóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
BOŚ Bank, EKOkonto bez Kosztów Załóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
Bank Millennium, Konto 3600 Załóż konto
 • minimum 1000 zł wpływów zewnętrznych miesięcznie ORAZ
 • jedna płatność kartą debetową lub BLIKIEM miesięcznie
Getin Bank, Konto Proste Zasady Załóż konto
 • jedna płatność kartą debetową lub BLIKIEM miesięcznie
BNP Paribas, Konto Otwarte na Ciebie Załóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
Citi Handlowy, Konto Citi Priority Załóż konto
 • średnie saldo na rachunku minimum 30 000 zł LUB
 • minimum 5 000 zł wpływów zewnętrznych miesięcznie
Nest Bank, Nest Konto Załóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
Credit Agricole, Konto dla Ciebie Załóż konto
 • minimum 1 000 zł wpływów zewnętrznych miesięcznie ORAZ
 • jedna płatność kartą debetową lub BLIKIEM miesięcznie
T-Mobile Usługi Bankowe, Konto Freemium Załóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
Bank Pekao, Konto Przekorzystne Załóż konto
 • minimum 500 zł wpływów zewnętrznych miesięcznie ORAZ
 • jedna płatność kartą debetową lub aplikacją bankowości mobilnej PeoPay
ING Bank Śląski, Konto osobiste Direct Załóż konto
 • bezwarunkowe 0 zł
PKO Bank Polski, Konto za Zero Załóż konto
 • założenie karty debetowej

Bezwarunkowe konto za 0 zł znajdziemy w ofercie Santander Bank Polska, BOŚ Bank, BNP Paribas, Nest Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz ING Bank Śląski. Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska dodatkowo zwraca 1% płatności za rachunki! Z kolei wraz z założeniem EKOkonta bez Kosztów w BOŚ Banku otrzymujemy lepsze oprocentowanie na EKOkoncie oszczędnościowym!

Warto korzystać z dodatkowych promocji i cieszyć się możliwościami, jakie daje nam konto bankowe. Rachunek osobisty ułatwia zarządzanie finansami i realizację płatności, a nawet korzystanie z oferty kredytów i pożyczek online!.

Podstawowy rachunek płatniczy dla wybranych

Całkowity brak opłat dotyczy również podstawowego rachunku płatniczego. Jednak podstawowy rachunek nie jest dla wszystkich. Możemy go założyć, jeżeli nie mamy konta w walucie polskiej. Musimy również być pełnoletnimi obywatelami polski, legitymować się dowodem osobistym oraz wypełnić wniosek w wybranym banku.

Pamiętajmy! Podstawowy ROR ogranicza darmowe usługi. Jeśli chcemy korzystać ze wszystkich funkcjonalności konta, wybierzmy rachunek bankowy z naszego zestawienia lub skorzystajmy z aktualizowanego co miesiąc rankingu kont bankowych.

Na jakie opłaty za konto trzeba uważać?

Szczególnie należy uważać na opłaty za dodatkowe funkcje rachunku podstawowego. Najwięcej zapłacimy prawdopodobnie za debet na koncie, który nie będzie spłacany przez dłuższy czas.

Inną usługą, która może nas drogo kosztować jest przewalutowanie pieniędzy przez bank zamiast przez kantor internetowy, W niektórych bankach lepiej też jest nie wypłacać gotówki za granicą. Nie warto też korzystać z dokumentacji papierowej. Wyrażenie zgody na np. przesyłanie wyciągów w formie elektronicznej jest w stanie znacznie obniżyć opłaty za konto.

Opłata za prowadzenie rachunku a rodzaj konta bankowego

Banki oferują różne warianty osobistych kont bankowych, w tym konto dla dziecka i nastolatka, konto dla studenta czy konto dla seniora. Dedykowane oferty mogą charakteryzować się lepszymi warunkami, np. całkowitym brakiem opłat za prowadzenie konta, darmowym korzystaniem z karty debetowej oraz bezpłatną realizacją przelewów krajowych.

Dodatkowo banki przewidują liczne korzyści w ramach przyłączenia do specjalnych programów. Np. zakładając Konto Student 3600 w Banku Millenium, będziemy mogli otrzymać zniżki na zakupy, bilety do kina, a nawet otworzyć atrakcyjnie oprocentowaną lokatę! Warto śledzić aktualne promocje i wybrać najlepsze dla siebie konto osobiste, bez opłat za prowadzenie rachunku i z dodatkowymi korzyściami!