Podstawowy rachunek płatniczy – 10 ofert

Jeżeli planujesz założyć konto bankowe, które nie będzie wiązało się żadnymi kosztami, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem z najlepszymi ofertami rachunków osobistych za 0 zł, jakie są obecnie dostępne na naszym rynku. Przeanalizuj tabelę i dowiedz się, które konto spełni twoje potrzeby!

Bank Załóż konto Prowadzenie konta Opłata za kartę Wszystkie darmowe bankomaty
ING Bank Śląski – Konto Direct Weź pożyczkę 0 zł 0 zł pod warunkiem wykonania transakcji za minimum 300 zł, NIE
Citi Handlowy – Konto Citi Priority Weź pożyczkę 30 zł 0 zł TAK
Eurobank – Konto W Pełni Weź pożyczkę 0 zł 0 zł NIE
BNP Paribas – Konto Optymalne Weź pożyczkę 0 zł 0 zł NIE
Santander Bank Polska – Konto Jakie Chcę Weź pożyczkę 0 zł 0 zł pod warunkiem wykonania minimum 5 płatności w miesiącu. NIE
Nest Bank – NEST konto Weź pożyczkę 0 zł 0 zł TAK
Alior Bank – Konto Jakże Osobiste Weź pożyczkę 0 zł, jeżeli miesięczne wpływy wynoszą minimum 1500 zł. 0 zł pod warunkiem wykonania transakcji za minimum 300 zł, TAK
Getin Bank – Konto Proste Zasady Weź pożyczkę 0 zł pod warunkiem, że wykonamy minimum jedną transakcję kartą w miesiącu. 0 zł TAK
Bank Pekao – Konto Przekorzystne Weź pożyczkę 0 zł, jeżeli miesięczne wpływy wynoszą minimum 500 zł, a klient zrealizuje co najmniej jedną transakcję bezgotówkową kartą. 0 zł, jeżeli miesięczne wpływy wynoszą minimum 500 zł, a klient zrealizuje co najmniej jedną transakcję bezgotówkową kartą. TAK
Credit Agricole – Konto dla Ciebie Weź pożyczkę 0 zł pod warunkiem miesięcznych wpływów na konto w wysokości minimum 1000 zł i wykonania jednej transakcji kartą w miesiącu. 0 zł pod warunkiem miesięcznych wpływów na konto w wysokości minimum 1000 zł i wykonania jednej transakcji kartą w miesiącu. TAK

Dla kogo podstawowy rachunek płatniczy?

Teoretycznie nowe prawo ma zachęcić do obrotu bezgotówkowego osoby, które nie mają jeszcze konta osobistego. Każdy, kto zechce skorzystać z podstawowego rachunku płatniczego, nie może posiadać konta w innym banku. Żeby rachunek podstawowy był darmowy, musi być jedynym rachunkiem użytkownika. Instytucje finansowe będą mogły weryfikować klienta w Centralnej informacji o rachunkach bankowych prowadzonej od 2016 roku przez KIR.

Rachunek podstawowy musi być pierwszym kontem, jakie zakłada klient. Polacy mają bardzo przychylny stosunek do elektronicznej bankowości, więc w praktyce może się okazać, że z darmowych kont będą korzystały głównie osoby, które zamknęły swoje dotychczasowe rachunki, skuszone niższymi kosztami. Łatwiej wyobrazić sobie taki scenariusz niż masowe otwieranie bezpłatnych kont przez osoby z ograniczonym zaufaniem do banków. Część z nich nie skorzysta z tej możliwości, bo np. może obawiać się zablokowania swojego konta przez komornika.

Podstawowy rachunek płatniczy umożliwi konsumentowi:

 • dokonywanie transakcji płatniczych,
 • wpłaty i wypłaty gotówki.

Funkcjonalności podstawowego rachunku płatniczego

Podstawowy rachunek płatniczy nie będzie posiadał tak rozbudowanych funkcji, jak te, które do tej pory królowały w rankingach kont osobistych za 0 zł.

Bezpłatne usługi w ramach rachunku podstawowego:

 • prowadzenie konta,
 • 5 krajowych transakcji płatniczych,
 • 5 transakcji w bankomatach i wpłatomatach nienależących do instytucji prowadzącej rachunek,
 • transakcje w bankomatach i wpłatomatach własnych danej instytucji,
 • wyrobienie karty debetowej.

Jak widać, możliwości będą okrojone (nie jest to na pewno karta kredytowa), ale pozwolą na dosyć swobodne zarządzanie domowym budżetem. Duża część banków w ostatnim okresie zaczęła wprowadzać np. opłaty za bankomaty – do tej pory darmowe. Dlatego nie sposób nie docenić próby odwrócenia tego trendu za sprawą nowelizacji przepisów.

Jak założyć podstawowy rachunek płatniczy?

Trzeba wiedzieć, że darmowe konto bankowe jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla konsumentów, którzy w momencie wnioskowania o taki rachunek nie posiadają innego konta prowadzonego w polskiej walucie. Oznacza to, że najpierw trzeba zamknąć swój obecny rachunek i następnego dnia złożyć wniosek o konto za 0 zł w wybranej instytucji finansowej.

Podstawowy rachunek płatniczy można otworzyć:

 • osobiście w najbliższym oddziale banku,
 • poprzez stronę internetową instytucji finansowej,
 • za pośrednictwem infolinii, ale tylko wtedy, gdy dany bank oferuje taką formę).

Za co bank będzie nalicza opłaty w podstawowym rachunku?

Prowadzenie rachunku podstawowego zgodnie z ustawą będzie bezpłatne bezwarunkowo. Jednak chęć korzystania z niego w pełni swobodnie, sprawi już, że będziecie musieli zapłacić.

Na koszta narazicie się, jeśli:

 • przekroczycie miesięczny limit 5 transakcji płatniczych,
 • zechcecie skorzystać z zewnętrznych bankomatów na terenie kraju więcej niż 5 razy w miesiącu.

Wówczas banki i SKOK-i mają prawo naliczyć prowizję. Ustawa ogranicza jednak wysokość opłat. Prowizja nie może być wyższa niż opłata najczęściej pobierana przez instytucję za tego typu usługę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Bank będzie mógł pobierać należność również za transakcje transgraniczne, do których zaliczają się np. dwa rodzaje przelewów międzypaństwowych: SWIFT i SEPA.

Podstawowy rachunek płatniczy i PSD2 zgodne z unijnymi dyrektywami

Podstawowy rachunek płatniczy to nie jedyna zmiana, którą odczują klienci banków. Unia Europejska swoją kolejną dyrektywą przygotowała grunt pod prawdziwą rewolucję na rynku finansowym. Mowa o dyrektywie PSD2. Jej skutki dadzą o sobie znać w 2018 roku. Na jej mocy instytucje finansowe np. takie jak firmy udzielające pożyczek online albo świadczące usługi płatnicze, zyskają większy dostęp do informacji na temat rachunków klientów banków. Podmioty zewnętrzne będą mogły też inicjować płatności z rachunku bankowego. Z pewnością zwiększy to konkurencję na rynku.

Zmiany dotkną również przedsiębiorców. W 2018 roku zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące przelewów do ZUS. Przedsiębiorcy nie będą już wykonywali kilku płatności, rozdzielanie składek będzie leżało po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W bankowości internetowej zniknie również funkcja polecenia przelewu do ZUS. Firmy będą opłacały składki zwykłym przelewem. Zmieni się również sposób przekazywania informacji podatkowych. Firmy będą przesyłały dane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, który jest elektronicznym, odpowiednio ustrukturyzowanym dokumentem. Duże i średnie przedsiębiorstwa już zdają raporty w tej formie, a mikro zaczną w tym roku.