Co to jest karta wielowalutowa?

Popularność płatności bezgotówkowych sprawiła, że w naszych portfelach rzadko gości gotówka. Już w 2017 roku 24 proc. Polaków deklarowało, że nie ma przy sobie pieniędzy, a wyłącznie kartę. Z kolei aż 56 proc. badanych miało w kieszeni nie więcej niż kilkadziesiąt złotych! Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, również nie musimy zabierać gotówki – znacznie lepszym rozwiązaniem jest karta wielowalutowa.

Karta wielowalutowa jest sposobem na wykonywanie płatności za granicą, który daje możliwość uniknięcia opłaty za przewalutowanie. Płatność zwykłą kartą debetową lub kartą kredytową dołączaną do rachunku bankowego (również do konta osobistego), wiąże się z koniecznością przeliczenia transakcji dokonanej w innej walucie na złotówki. Przy niskich kwotach koszty nie są odczuwalne. Przy wyższych z kieszeni ucieknie nam spora suma, co jest zupełnie nieopłacalne! Zanim wyjaśnimy, na czym dokładnie polega działanie karty wielowalutowej, poznajmy koszty przewalutowania, aby w 100 proc. przekonać się do tego rozwiązania.

Ile kosztuje przewalutowanie?

Przewalutowanie transakcji dotyczy każdej transakcji wykonanej w walucie innej niż waluta rachunku. Koszt przewalutowania jest naliczany od wartości transakcji po przewalutowaniu na walutę rachunku i dotyczy transakcji z użyciem podstawowej karty debetowej wydanej dla klienta indywidualnego.

Opłaty za przewalutowanie mogą różnić się w zależności od banku i rodzaju konta, do którego jest przypisana nasza karta debetowa. Pamiętajmy też, że przewalutowanie przez kantor internetowy (np. cinkciarz czy internetowykantor.pl) jest właściwie zawsze tańsze od przewalutowania przez bank. W poniższej tabeli przedstawiamy analizę kosztów przewalutowania transakcji dla podstawowego rachunku płatniczego.

Bank Koszt przewalutowania
Citi Handlowy 5,8 proc. kwoty transakcji
Alior Bank 0 proc. kwoty transakcji*
Eurobank 3 proc. kwoty transakcji
Santander Consumer Bank 2,8 proc. kwoty transakcji
Skok Stefczyka 5 proc. kwoty transakcji
BNP Paribas 3 proc. kwoty transakcjiv
PKO BP 3,5 proc. kwoty transakcji
Credit Agricole 4 proc. kwoty transakcji
T-Mobile Usługi Bankowe Brak inf.
Getin Bank Brak inf.
ING Bank Śląski 3 proc. kwoty transakcji
Bank Millennium Brak inf.

*- nowość w ofercie, płatności kartą bez kosztów przewalutowania

Jak działa karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa daje dostęp do kilku kont, które należą do jednej osoby, ale są prowadzone w różnych walutach. To doskonałe rozwiązanie dla klientów, którym zależy na wygodnych płatnościach. Nie trzeba mieć kilku osobnych kart! Karta wielowalutowa może być podpięta do kilku rachunków bankowych jednocześnie, a tym samym obsługiwać płatności w złotówkach, euro, funtach czy dolarach. W trakcie wykonywania transakcji system sam rozpoznaje, w jakiej walucie płacimy i pobiera gotówkę z odpowiedniego konta, nie narażając nas na dodatkowe prowizje.

Jak to wygląda w praktyce?

  1. Otwieramy konto osobiste lub konto walutowe w walucie, w której zamierzamy wykonywać transakcje.
  2. Zakładamy kartę wielowalutową lub uruchamiamy usługę wielowalutową na naszej karcie debetowej.
  3. Dokonujemy transakcji, a bank pobiera płatność z właściwego konta.

Karta wielowalutowa a konto walutowe

Czy karta wielowalutowa wymaga konta walutowego? Nie, kartę wielowalutową można podpiąć pod podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub pod specjalnie założone konto walutowe.

Czym jest konto walutowe? To rodzaj rachunku, na którym gromadzimy środki w obcej walucie. Aby otworzyć takie konto, powinniśmy odwiedzić dowolny oddział banku, wybrać walutę, w której chcemy prowadzić rachunek i podpisać umowę. Stali klienci banku mogą otworzyć konto w systemie bankowości internetowej lub zadzwonić na infolinię.

Kiedy konto walutowe jest dobrym rozwiązaniem? Powinniśmy założyć konto walutowe, jeżeli:

  • często podróżujemy za granicę,
  • spłacamy kredyt hipoteczny w obcej walucie,
  • robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych,
  • otrzymujemy dochody z innego kraju,
  • chcemy wyjechać za granicę na studia lub na staż.

W ofercie banków znajdziemy też konto oszczędnościowe walutowe, które służy do gromadzenia i pomnażania środków w innej walucie na przyszłe wyjazdy i zakupy. Zapewnia swobodny dostęp do pieniędzy bez utraty odsetek oraz atrakcyjne oprocentowanie.

Jak zasilić konto walutowe?

Konto walutowe, z którego zamierzamy korzystać, nie może być puste. Jeśli na rachunku walutowym zabraknie środków, a my dokonamy płatności, bank zrealizuje transakcję z pieniędzy na koncie złotówkowym. Co więcej, zapłacimy prowizję za przewalutowanie zgodnie z tabelą opłat i prowizji dołączoną do umowy. Dlatego przed urlopem warto pomyśleć o pożyczce na wakacje. Tym bardziej, że instytucje pozabankowe nieustannie zaskakują atrakcyjnymi promocjami. Sprawdź ranking pożyczek ratalnych i przekonaj się, że pożyczka online jest dostępna dla każdego.

Jak zasilić konto walutowe? Możemy skorzystać z kantoru online, zrobić przelew z innego banku lub wpłacić środki w placówce.

W którym banku można założyć konto walutowe?

Rankingi pożyczek służą do wyszukiwania najlepszych ofert chwilówek i pożyczek na raty. Z takich zestawień warto korzystać również w celu wyselekcjonowania korzystnych propozycji kart wielowalutowych i kont walutowych. Sprawdźmy, jakie banki dają możliwość założenia karty wielowalutowej oraz konta walutowego i ile to kosztuje.

Bank Karta wielowalutowa Konto walutowe Dostępne waluty Aktywacja konta Prowadzenie konta Opłata za kartę Wypłata z bankomatów za granicą
Citi Handlowy Karta debetowa z usługą wielowalutową ✔️ EUR, USD, GBP Brak inf. Brak inf. 8 zł 0 zł
Alior Bank Karta debetowa z usługą wielowalutową ✔️ EUR, USD, CHF, GBP 0 zł 0 zł 0 zł przy transakcjach na 300 zł miesięcznie 5 zł
Eurobank Karta debetowa z usługą wielowalutową ✔️ EUR, USD, GBP 0 zł 0 zł 0 zł/1,90 zł* 0 EUR/USD/GBP/1,5EUR/USD/GBP*
Santander Consumer Bank
Skok Stefczyka
BNP Paribas Karta debetowa z usługą wielowalutową ✔️ EUR, USD, CHF 0 zł 0 zł 0 zł 2 EUR
PKO BP Karta debetowa z usługą wielowalutową ✔️ EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF 0 zł 0 zł 0 zł Brak inf.
Credit Agricole ✔️ ✔️ EUR, USD, GBP 0 zł 1 zł 0 zł przy wpływach min. 1000 zł miesięcznie i jednej transakcji kartą/9 zł 0 zł/5 zł/7 zł*
T-Mobile Usługi Bankowe ✔️ PLN, EUR, USD, GBP, CHF 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł pierwsze 3 wypłaty/6 zł czwarta i każda kolejna wypłata
Getin Bank Karta debetowa z usługą wielowalutową ✔️ EUR, USD, GBP, CHF Opłaty analogiczne jak za Konto Osobiste 0 zł 0 zł Opłaty analogiczne jak za Konto Osobiste
ING Bank Śląski Karta debetowa z usługą wielowalutową ✔️ EUR, USD i GBP 0 zł 0 zł 0 zł Zgodnie z wybranym pakietem
Bank Millennium Karta debetowa z usługą wielowalutową ✔️ EUR, USD i GBP 0 zł Brak inf. 0 zł przy wpływach min. 1000 zł miesięcznie i jednej transakcji kartą/7 zł Brak inf.

*- wysokość opłaty zależna od rodzaju konta

Jak wybrać najlepsze konto walutowe i/lub kartę wielowalutową? Kierujmy się wysokością opłat za podstawowe operacje i walutami, które obsługuje. W ten sposób podejmiemy możliwie najlepszą decyzję.

Karta wielowalutowa Revolut

Karta wielowalutowa Revolut jest fintechowym start-upem i alternatywą dla bankowych możliwości w tym zakresie. Pozwala na dokonywanie płatności i wypłacanie gotówki na całym świecie bez kosztów przewalutowania, spreadów oraz bez prowizji w 150 różnych walutach. Przewalutowanie nie dotyczy kwot do 20 000 zł. Powyżej 20 000 zapłacimy 0,5 proc. marży, co i tak jest korzystniejszą ofertą, niż proponują nam banki.

Warto bliżej przyjrzeć się produktowi brytyjskiego start-upu i szukając rozwiązania dla siebie, brać pod uwagę nowinki technologiczne. Tym bardziej że karta Revolut jest niezwykle wygodnym i atrakcyjnym finansowo narzędziem do dokonywania tanich płatności międzynarodowych.