Co to jest karta wielowalutowa?

Popularność płatności bezgotówkowych sprawiła, że w naszych portfelach rzadko gości gotówka. Już w 2017 roku 24 proc. Polaków deklarowało, że nie ma przy sobie pieniędzy, a wyłącznie kartę. Z kolei aż 56 proc. badanych miało w kieszeni nie więcej niż kilkadziesiąt złotych! Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, również nie musimy zabierać gotówki – znacznie lepszym rozwiązaniem jest karta wielowalutowa.

Karta wielowalutowa jest sposobem na wykonywanie płatności za granicą, który daje możliwość uniknięcia opłaty za przewalutowanie. Płatność zwykłą kartą debetową lub kartą kredytową dołączaną do rachunku bankowego (również do konta osobistego), wiąże się z koniecznością przeliczenia transakcji dokonanej w innej walucie na złotówki. Przy niskich kwotach koszty nie są odczuwalne. Przy wyższych z kieszeni ucieknie nam spora suma, co jest zupełnie nieopłacalne! Zanim wyjaśnimy, na czym dokładnie polega działanie karty wielowalutowej, poznajmy koszty przewalutowania, aby w 100 proc. przekonać się do tego rozwiązania.

Ile kosztuje przewalutowanie?

Przewalutowanie transakcji dotyczy każdej transakcji wykonanej w walucie innej niż waluta rachunku. Koszt przewalutowania jest naliczany od wartości transakcji po przewalutowaniu na walutę rachunku i dotyczy transakcji z użyciem podstawowej karty debetowej wydanej dla klienta indywidualnego.

Opłaty za przewalutowanie mogą różnić się w zależności od banku i rodzaju konta, do którego jest przypisana nasza karta debetowa. Pamiętajmy też, że przewalutowanie przez kantor internetowy (np. cinkciarz czy internetowykantor.pl) jest właściwie zawsze tańsze od przewalutowania przez bank. W poniższej tabeli przedstawiamy analizę kosztów przewalutowania transakcji dla podstawowego rachunku płatniczego.

BankKoszt przewalutowania
Citi Handlowy5,8 proc. kwoty transakcji
Alior Bank0 proc. kwoty transakcji*
Eurobank3 proc. kwoty transakcji
Santander Consumer Bank2,8 proc. kwoty transakcji
Skok Stefczyka5 proc. kwoty transakcji
BNP Paribas3 proc. kwoty transakcjiv
PKO BP3,5 proc. kwoty transakcji
Credit Agricole4 proc. kwoty transakcji
T-Mobile Usługi BankoweBrak inf.
Getin BankBrak inf.
ING Bank Śląski3 proc. kwoty transakcji
Bank MillenniumBrak inf.

*- nowość w ofercie, płatności kartą bez kosztów przewalutowania

Jak działa karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa daje dostęp do kilku kont, które należą do jednej osoby, ale są prowadzone w różnych walutach. To doskonałe rozwiązanie dla klientów, którym zależy na wygodnych płatnościach. Nie trzeba mieć kilku osobnych kart! Karta wielowalutowa może być podpięta do kilku rachunków bankowych jednocześnie, a tym samym obsługiwać płatności w złotówkach, euro, funtach czy dolarach. W trakcie wykonywania transakcji system sam rozpoznaje, w jakiej walucie płacimy i pobiera gotówkę z odpowiedniego konta, nie narażając nas na dodatkowe prowizje.

Jak to wygląda w praktyce?

  1. Otwieramy konto osobiste lub konto walutowe w walucie, w której zamierzamy wykonywać transakcje.
  2. Zakładamy kartę wielowalutową lub uruchamiamy usługę wielowalutową na naszej karcie debetowej.
  3. Dokonujemy transakcji, a bank pobiera płatność z właściwego konta.

Karta wielowalutowa a konto walutowe

Czy karta wielowalutowa wymaga konta walutowego? Nie, kartę wielowalutową można podpiąć pod podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub pod specjalnie założone konto walutowe.

Czym jest konto walutowe? To rodzaj rachunku, na którym gromadzimy środki w obcej walucie. Aby otworzyć takie konto, powinniśmy odwiedzić dowolny oddział banku, wybrać walutę, w której chcemy prowadzić rachunek i podpisać umowę. Stali klienci banku mogą otworzyć konto w systemie bankowości internetowej lub zadzwonić na infolinię.

Kiedy konto walutowe jest dobrym rozwiązaniem? Powinniśmy założyć konto walutowe, jeżeli:

  • często podróżujemy za granicę,
  • spłacamy kredyt hipoteczny w obcej walucie,
  • robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych,
  • otrzymujemy dochody z innego kraju,
  • chcemy wyjechać za granicę na studia lub na staż.

W ofercie banków znajdziemy też konto oszczędnościowe walutowe, które służy do gromadzenia i pomnażania środków w innej walucie na przyszłe wyjazdy i zakupy. Zapewnia swobodny dostęp do pieniędzy bez utraty odsetek oraz atrakcyjne oprocentowanie.

Jak zasilić konto walutowe?

Konto walutowe, z którego zamierzamy korzystać, nie może być puste. Jeśli na rachunku walutowym zabraknie środków, a my dokonamy płatności, bank zrealizuje transakcję z pieniędzy na koncie złotówkowym. Co więcej, zapłacimy prowizję za przewalutowanie zgodnie z tabelą opłat i prowizji dołączoną do umowy. Dlatego przed urlopem warto pomyśleć o pożyczce na wakacje. Tym bardziej, że instytucje pozabankowe nieustannie zaskakują atrakcyjnymi promocjami. Sprawdź ranking pożyczek ratalnych i przekonaj się, że pożyczka online jest dostępna dla każdego.

Jak zasilić konto walutowe? Możemy skorzystać z kantoru online, zrobić przelew z innego banku lub wpłacić środki w placówce.

W którym banku można założyć konto walutowe?

Rankingi pożyczek służą do wyszukiwania najlepszych ofert chwilówek i pożyczek na raty. Z takich zestawień warto korzystać również w celu wyselekcjonowania korzystnych propozycji kart wielowalutowych i kont walutowych. Sprawdźmy, jakie banki dają możliwość założenia karty wielowalutowej oraz konta walutowego i ile to kosztuje.

BankKarta wielowalutowaKonto walutoweDostępne walutyAktywacja kontaProwadzenie kontaOpłata za kartęWypłata z bankomatów za granicą
Citi HandlowyKarta debetowa z usługą wielowalutową✔️EUR, USD, GBPBrak inf.Brak inf.8 zł0 zł
Alior BankKarta debetowa z usługą wielowalutową✔️EUR, USD, CHF, GBP0 zł0 zł0 zł przy transakcjach na 300 zł miesięcznie5 zł
EurobankKarta debetowa z usługą wielowalutową✔️EUR, USD, GBP0 zł0 zł0 zł/1,90 zł*0 EUR/USD/GBP/1,5EUR/USD/GBP*
Santander Consumer Bank
Skok Stefczyka
BNP ParibasKarta debetowa z usługą wielowalutową✔️EUR, USD, CHF0 zł0 zł0 zł2 EUR
PKO BPKarta debetowa z usługą wielowalutową✔️EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF0 zł0 zł0 złBrak inf.
Credit Agricole✔️✔️EUR, USD, GBP0 zł1 zł0 zł przy wpływach min. 1000 zł miesięcznie i jednej transakcji kartą/9 zł0 zł/5 zł/7 zł*
T-Mobile Usługi Bankowe✔️PLN, EUR, USD, GBP, CHF0 zł0 zł0 zł0 zł pierwsze 3 wypłaty/6 zł czwarta i każda kolejna wypłata
Getin BankKarta debetowa z usługą wielowalutową✔️EUR, USD, GBP, CHFOpłaty analogiczne jak za Konto Osobiste0 zł0 złOpłaty analogiczne jak za Konto Osobiste
ING Bank ŚląskiKarta debetowa z usługą wielowalutową✔️EUR, USD i GBP0 zł0 zł0 złZgodnie z wybranym pakietem
Bank MillenniumKarta debetowa z usługą wielowalutową✔️EUR, USD i GBP0 złBrak inf.0 zł przy wpływach min. 1000 zł miesięcznie i jednej transakcji kartą/7 złBrak inf.

*- wysokość opłaty zależna od rodzaju konta

Jak wybrać najlepsze konto walutowe i/lub kartę wielowalutową? Kierujmy się wysokością opłat za podstawowe operacje i walutami, które obsługuje. W ten sposób podejmiemy możliwie najlepszą decyzję.

Karta wielowalutowa Revolut

Karta wielowalutowa Revolut jest fintechowym start-upem i alternatywą dla bankowych możliwości w tym zakresie. Pozwala na dokonywanie płatności i wypłacanie gotówki na całym świecie bez kosztów przewalutowania, spreadów oraz bez prowizji w 150 różnych walutach. Przewalutowanie nie dotyczy kwot do 20 000 zł. Powyżej 20 000 zapłacimy 0,5 proc. marży, co i tak jest korzystniejszą ofertą, niż proponują nam banki.

Warto bliżej przyjrzeć się produktowi brytyjskiego start-upu i szukając rozwiązania dla siebie, brać pod uwagę nowinki technologiczne. Tym bardziej że karta Revolut jest niezwykle wygodnym i atrakcyjnym finansowo narzędziem do dokonywania tanich płatności międzynarodowych.