Tanie podróżowanie – jak za niewielkie pieniądze spędzić urlop?

Jak wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki Polacy coraz chętniej podróżują i to nie tylko w okresie wakacji, ale także ferii, świąt i długich weekendów. Co piąta rodzina decydowała się w 2017 roku na wyjazd w sezonie letnim. Najchętniej wybieraną opcją są wczasy w hotelu o wysokim standardzie z dodatkowymi atrakcjami i wyżywieniem all inclusive.

Podróżujący często decydują się na korzystanie z tanich linii lotniczych. Niestety w tym wypadku w cenie biletu mamy tylko bagaż podręczny o wymiarach około 55x40x20 cm. Za dodatkową walizkę wymagana jest dodatkowa opłata w wysokości nawet kilkuset złotych. W czołówce najchętniej odwiedzanych krajów w 2017 i 2018 roku znalazły się kraje europejskie tj. Grecja, Hiszpania i Bułgaria.

7 sposobów na tanie podróżowanie po Europie

Warto pamiętać, że im mniej popularny kraj wybierzemy, tym mniej zapłacimy za bilety lotnicze. Chociaż ceny zagranicznych wakacji ciągle maleją, rezerwacja hotelu na dwutygodniowy wyjazd to nadal koszt kilku tysięcy złotych. Z tego powodu warto rozważyć wszystkie sposoby oszczędzania na podróżach.

  1. Biuro podróży – jest dobrym wyborem jeśli zależy nam na wygodnej wycieczce to typowo turystycznych miejsc. Biura są w stanie wynegocjować niższe ceny biletów lotniczych i hoteli. Organizacja wyjazdu na własną rękę jest tańsza jeśli wybierzemy tanie linie lotnicze i zakwaterowanie w prywatnych mieszkaniach z niższym standardem.
  2. Rezerwacja biletów lotniczych – wyjazdy podczas szczytu sezonu wakacyjnego (lipiec/sierpień) należą do najdroższych, dlatego lepiej dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem. Poza najbardziej obleganymi terminami nadal mamy szansę na piękną pogodę, ale loty mogą być znacznie tańsze. Warto także rezerwować loty od poniedziałku do czwartku – ich cena jest niższa niż w weekendy.
  3. Oferty last minute – korzystając z nich mamy szansę na loty tańsze nawet o 50 proc. Taka oszczędność jest warta ciągłego trzymania ręki na pulsie rynku podróżniczego.
  4. Zmiana IP komputera – rezerwując bilety warto korzystać z okna incognito w przeglądarce internetowej. Daje to pewność znalezienia lepszych ofert, ponieważ nie będą na nie wpływały tzw. cookies dostosowujące wyniki wyszukiwania do historii przeglądania. Co ciekawe ceny lotów dla Europejczyków należą do najdroższych. Używając systemu VPN dajemy pozory rezerwowania biletu z innego miejsca na świecie i mamy szansę zaoszczędzić.
  5. Noclegi – hotel i hostel mogą być równie dobrymi miejscami na nocleg, jednak za miejsce w tym drugim zapłacimy zdecydowanie mniej. Ponadto często mają lepszą lokalizację i oferują gościom darmowe posiłki. Najtańszą opcją zawsze będzie couchsurfing, czyli korzystanie za darmo z gościnności mieszkańców.
  6. Jedzenie – posiłki w drogich restauracjach mogą zrujnować wakacyjny budżet. Najlepsze i najtańsze jedzenie doradzą lokalni mieszkańcy. W tej kwestii ich poradom warto ufać bardziej niż wyszukiwarce Google.
  7. Atrakcje – tutaj także warto słuchać co poleca lokalna społeczność. Mogą wiedzieć o wydarzeniach i miejscach, o których informacji próżno szukać w przewodniku.
  8. Ubezpieczenie podróżne KL – czyli ubezpieczenie kosztów leczenia podczas wyjazdu zagranicznego. Zapłacimy za nie kilkadziesiąt złotych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) gwarantuje na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz EFTY darmowy dostęp do powszechnej służby zdrowia na tym samym poziomie, jaki przysługuje obywatelom tych krajów.
  9. Karta wielowalutowa – jest to karta płatnicza, która może być podpięta jednocześnie do więcej niż jednego rachunku bankowego. Dzięki niej, bez konieczności wymiany waluty, możemy obsługiwać jedną kartą płatności m.in.w złotych, euro, dolarach czy funtach. Oferują ją banki tj. PKO BP, ING, Citi Handlowy, Eurobank i Credit Agricole.

Jak szukać tanich lotów?

Podróże mogą być tańsze niż sądzimy. Wszystko zależy od oczekiwanego przez nas standardu wypoczynku oraz kosztów przelotu. Jak zatem kupić naprawdę tanie bilety lotnicze?

  1. Elastyczny termin wyjazdu – ile tylko pozwala nam na to nasza praca, warto być przygotowanym do podróży o każdej porze roku. Poza sezonem możemy znaleźć prawdziwe okazje, za które zapłacimy grosze. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na loty nocne lub te w godzinach porannych w środku tygodnia.
  2. Tanie linie lotnicze – korzystają z mniejszych lotnisk poza stolicami państw. O ile nie przeszkadzają nam koszty dojazdu do miejsca docelowego, może to być tańsza alternatywa dla tradycyjnych linii.
  3. Loty z przesiadkami – nie są może tak wygodne jak loty bezpośrednie, jednak dają wiele możliwości dotarcia do mało popularnych i odległych miejsc. Dzięki dobrej logistyce możemy dotrzeć niemal wszędzie za niewielkie pieniądze.
  4. Promocje lotnicze – korzystając z nich możemy naprawdę dużo zaoszczędzić. W znalezieniu aktualnych promocji i obniżek cen pomocne są portale internetowe tj. Skyscanner. Na bieżąco śledzą one rynek i wyszukują najtańsze połączenia lotnicze a nawet firmy oferujące wynajem samochodu za granicą.

Jak tanio podróżować po Grecji?

  • Traveler Rights GR – to aplikacja mobilna, która ma pomóc egzekwować swoje prawa turystom podróżującym po Grecji. Informuje podróżnych o ich obowiązkach i prawach w odniesieniu do usług transportowych i zakwaterowania.
  • Beat-Ride App – to alternatywa dla znanego Ubera. Aplikacja lokalizuje nasze położenie, a następnie pokazuje wszystkich kierowców taksówek w najbliższej okolicy.
  • OASA telematics app – to aplikacja podobna do jakdojadę.pl. Służy do rozeznania się w transporcie publicznym. Znajdziemy dzięki niej aktualne rozkłady jazdy, lokalizację przystanków i widok pokonywanych tras w czasie rzeczywistym.

Tanie podróżowanie po Hiszpanii – z czego warto skorzystać?

  • Karta turystyczna – w wielu miastach Hiszpanii można ją kupić w biurach informacji turystycznej, na lotniskach, w hotelach i biurach podróży a nawet on-line. Dzięki niej mamy szansę na niższe ceny biletów wstępu do obiektów zabytkowych i muzeów oraz zniżki podczas zwiedzania, na przedstawienia, w środkach transportu, podczas zakupów i w restauracjach.
  • Amovens – jest hiszpańską firmą działającą na zasadach podobnych jak BlaBlaCar. Oferuje możliwość dzielenia się samochodem podczas wspólnej podróży oraz wynajęcia samochodu od osoby prywatnej.
  • Renfe AVE – to linia pociągów, która na trasach długodystansowych oferuje specjalne rabaty (nawet – 60 proc.) dla rodzin i małych grup turystycznych od 1 do 4 osób, w przedziale otwartym z czterema miejscami siedzącymi oraz stołem.

Tanie podróżowanie – co przyda się w Azji?

Podróże do krajów azjatyckich cieszą się niesłabnącą popularnością. Tajlandia od lat jest w czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc.

  • Agoda – jest najpopularniejszym serwisem do rezerwacji noclegów w Azji. Można na nim znaleźć nawet promocje – 75 proc.
  • Kurrency – aplikacji mobilna pomocna w przeliczaniu azjatyckich walut. Dzięki niej łatwo rozplanujemy budżet. Warto pamiętać, że w Tajlandii są duże dysproporcje pomiędzy cenami dla turystów i lokalnych mieszkańców. Targując się na bazarach możemy zbić cenę nawet o 50 proc.
  • Thai Railways – to portal internetowy na którym sprawdzimy połączenia i ceny biletów pociągów w Tajlandii.
  • Bankomaty – warto pamiętać, że wszystkie bankomaty w Tajlandii pobierają prowizję około 20 zł przy każdej wypłacie. Z tego powodu warto wypłacać więcej a rzadziej.

Ile kosztuje podróżowanie po Polsce?

Nie każdy może ma czas i pieniądze na wakacje za granicą . Na szczęście wczasy nad morzem możemy spędzić także w Polsce. Przy drobnych wydatkach wystarczyć może odnawialny limit pożyczkowy lub karta kredytowa. Niestety wakacje w kraju mogą okazać się droższe niż te za granicą. Spontaniczne wypady za miasto sfinansujemy chwilówkami dostępnymi nawet w weekend. Wiele pozabankowych firm oferuje pożyczki z dostawą do domu. Ile zapłacimy za wakacje w Polsce?

  • Środki transportu – podpowie portal e-podróżnik. Przewoźnicy tacy jaki PolskiBus, Lux Express czy AlbatrosBus oferują bilety autokarowe w cenie kilku złotych. Bardziej komfortowo, ale i drożej możemy podróżować pociągiem. Jeśli jednak preferujemy podróże autem, warto zwrócić uwagę na oferty carpooling.pl oraz blablacar.pl skupiające oferty przejazdów w prywatnych autach. Koszt przejazdu za osobę jest indywidualnie ustalany przez kierowców.
  • Tanie noclegi – najpopularniejsze są nadal hotele i hostele. Za weekend w hotelu all inclusive zapłacić będziemy musieli od 500 do 1700 zł. Najtańszą (a nawet darmową) opcją jest zyskujący na popularności w Polsce couchsurfing. Oferty mieszkań do wynajęcia za kilkadziesiąt złotych pomoże znaleźć m.in. aplikacja Airbnb, Wimdu, Homeaway oraz 9flats.com. Bardzo często w internecie pojawiają się również kody rabatowe pozwalające spać nawet za darmo.

Aplikacje mobilne, które umożliwiają tanie podróżowanie

Nic dziwnego, że Polacy rzadko rozstają się ze swoim telefonem. Smartfon może być niezwykle przydatnym narzędziem w podróży. Dzięki niemu możemy korzystać z płatności mobilnych oraz z wielu bezpłatnych aplikacji mobilnych, które ułatwią i uprzyjemnią wyjazd.

  • MAPS.ME – to bezpłatna aplikacja otwierająca dostęp do szczegółowych map całego świata dostępnych off-line. Alternatywne opcje to: Map Google, Street View i mapy HERE WeGo.
  • XE Currency – pomoże w szybkim przeliczeniu walut, włącznie z walutami wirtualnymi.
  • Booking.com – to podobnie jak HotelsCombined, Expedia i Agoda aplikacja umożliwiająca szybkie znalezienie i rezerwację miejsc noclegowych.
  • Airbnb – aplikacja couchsurfingowa, pomagająca w rezerwacji prywatnych domów, mieszkań, a nawet domków na drzewie na całym świecie. Strona umożliwia także złożenie własnej oferty innym podróżującym. Ponadto znajdziemy tu ranking najwyżej ocenianych atrakcji dostępnych w danym mieście.
  • iPolak – to darmowa aplikacja gromadząca informacje o polskich ambasadach na całym świecie razem z adresami i numerami telefonu. Przy każdym państwie możemy znaleźć informacje o wizach, przepisach celnych etc. To wyjątkowo przydatne narzędzie w razie jakichkolwiek problemów prawnych w podróży.

Smartfon pozwala także uzyskać błyskawiczny zastrzyk gotówki na konto w razie nagłej potrzeby czy wypadku. Coraz więcej firm pożyczkowych oferuje pożyczki na telefon. W niektórych przypadkach aby uzyskać pieniądze wystarczy SMS.

Pożyczka na wakacje – sfinansuj wymarzony urlop

Koszt wymarzonych wakacji może być naprawdę wysoki. Średni koszt krótkiego zagranicznego urlopu z rodziną wynieść może około 7500 zł. Nie wszyscy dysponują oszczędnościami pozwalającymi pokryć taki koszt. Wtedy warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki na wakacje.

Firmy pożyczkowe oferują pieniądze w 15 minut na dowolny cel nawet bez sprawdzania zdolności kredytowej. Weryfikacja wniosków odbywa się drogą internetową i jest bardzo prosta. Znaleźć możemy zarówno oferty chwilówek od 18 roku życia, jak i pożyczki dla emerytów i rencistów.

Sfinansować wakacje pomogą zarówno chwilówki jak i pożyczki ratalne. Warto rozsądnie wybrać ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. Pomocny może być aktualny ranking chwilówek i ranking  pożyczek ratalnych.

W opłaceniu niektórych podróży wystarczyć może szybka pożyczka. Wiele firm oferuje pierwszą chwilówkę za darmo. Wysokie kwoty uzyskamy w m.in.:

Przy większych wydatkach wakacyjnych rozwiązaniem mogą być pożyczki ratalne. Oferują one dłuższy okres kredytowania dzięki czemu spłacimy zadłużenie bez zachwiania rodzinnego budżetu.

W okresie wakacyjnym warto śledzić promocje organizowane przez pozabankowe firmy pożyczkowe. W letnim konkursie firmy Ratka wygrać można spłatę całej pożyczki ratalnej do nawet 5000 zł.