Kredyt na działkę budowlaną – najważniejsza zdolność kredytowa!
W życiu większości młodych ludzi przychodzi moment, kiedy chcą zamieszkać na swoim. Nie w wynajmowanym lokum (chociaż wynajem też ma swoje zalety – przeczytaj więcej w artykule: Kupno czy wynajem – które z rozwiązań ma więcej korzyści?), ale we własnym domu. Pierwszym krokiem ku realizacji marzeń jest kredyt na zakup działki.
Kredyt na działkę w zasadzie nie różni się niczym od kredytu na zakup mieszkania czy budowę domu. Jest to kredyt hipoteczny, którego głównym warunkiem jest dobra zdolność kredytowa. Jeżeli nie mamy odpowiednio wysokiego dochodu albo spłacamy wiele zobowiązań, bank może odrzucić naszą aplikację. Dlatego najpierw powinniśmy sprawdzić nasze możliwości finansowe i zadbać o swoją zdolność kredytową.
Zmiana pracy na lepszą może być trudnym wyzwaniem, więc może trzeba zacząć od rezygnacji z karty kredytowej? Nawet, jeśli używamy jej bardzo rzadko, dla banku jest jednym z czynników, które osłabiają naszą zdolność do spłaty zaciąganego kredytu. Kiedy poprawimy swój finansowy wizerunek, możemy zacząć działać. Czy każda działka pozwala na budowę? Jak sprawdzić przeznaczenie działki?
Jak sprawdzić czy działka jest budowlana?
Jak sprawdzić czy na danej działce można się budować? Są trzy sposoby na uzyskanie pewności, że przeznaczenie działki odpowiada naszym celom.
Pierwszy sposób: Kup działkę z przeznaczeniem na budowę mieszkaniową. Nie jest to najtańsze, ale z pewnością najmniej problemowe wyjście.
Drugi sposób: Wybierz działkę i sprawdź jej przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Taki dokument jest aktem prawa gminnego, uchwalanym przez radę gminy. Wypis i wyrys z rejestru gruntów dostaniemy w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Plan zagospodarowania przestrzennego składa się z części opisowej i rysunkowej. Dla nas najważniejsza będzie część rysunkowa, w której znajdziemy informacje o przeznaczeniu gruntów (określone kolorami i symbolami literowymi). Dowiemy się również, gdzie przebiegają linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania. Grunty, które nas interesują, mają symbol MB, czyli domy jednorodzinne lub budownictwo mieszkaniowe. Symbol MNE oznacza zabudowę jednorodzinną ekstensywną, czyli budowanie domów na dużych działkach. MU z kolei określa budynek mieszkalny z częścią przeznaczoną na usługi.
Trzeci sposób: Jeśli gmina nie ma uchwalonego planu, wystąp z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Wniosek składamy w Urzędzie Gminy. Nie tylko my otrzymamy decyzję, ale również osoby będące właścicielami sąsiednich działek oraz inwestor. We wniosku o wydanie warunków zabudowy znajdziemy m.in. informacje na temat przeznaczenia działki, możliwej maksymalnej powierzchni zabudowy, sposobu uzbrojenia działki i przewidzianego dostępu do drogi publicznej. Pamiętaj! W dokumencie nie są zapisane przyszłe plany zabudowy w sąsiedztwie interesujących cię terenów. Dlatego nie jest powiedziane, że za oknem twojego domu nie powstanie droga szybkiego ruchu. Z tego względu warto jest rzucić okiem na studium warunków i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Co istotne, osoba składająca wniosek nie musi być właścicielem działki, co chroni nas przed podjęciem niefortunnych decyzji.
Kredyt na działkę rolną – jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?
Działki rolne są zwykle dużo tańsze niż budowlane. Dlatego możemy starać się o kredyt na działkę rolną, odrolnić działkę i postawić na niej dom. Wydaje się proste, ale wcale takie nie jest. Zapewne nie śledzimy wszystkich zmian w prawie, dlatego mogła nam umknąć informacja, że od niedawna grunty rolne może kupić tylko rolnik.
30 kwietnia 2016 roku zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Kto może kupić ziemię rolną? Zgodnie zapisami ustawy, co do zasady nabywcami nieruchomości rolnych mogą być tylko rolnicy indywidualni. Wyjątek stanowią osoby bliskie, Skarb Państwa, kościoły i związki wyznaniowe. Jeśli inny podmiot chce kupić działkę rolną, sprzedaż ziemi ma być potwierdzona zgodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych.
Jak otrzymać zgodę od Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych?
-
- zbywca musi udowodnić, że nie może sprzedać działki nikomu innego niż nierolnikowi.
- nierolnik ma dowieść, że będzie dobrze gospodarować ziemią i przez kolejne 5 lat będzie mieszkać na terenie gminy, gdzie planuje również rozpocząć działalność rolniczą.
Nierolnicy mogą kupować działki do 0,3 ha. Działkę rolną do 0,5 ha można kupić jedynie wtedy, gdy stoi na niej dom. Czy można odrolnić działkę rolną?
Jak odrolnić działkę i postawić na niej dom?
Jeśli nie planujemy działalności rolniczej, a powierzchnia działki do 0,3 ha nam nie wystarczy, jedynym wyjściem jest odrolnienie działki. Budowa domu na działce rolnej bowiem nie jest możliwa, jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego określono ją mianem rolnej. Jak odrolnić działkę rolną?
Odrolnienie działki krok po kroku:
-
-
- Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli plan przewiduje dla działki funkcję budowlaną, musisz starać się o pozwolenie na budowę i wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Będzie to łatwiejsze, jeśli jakość ziemi jest kiepska. Klasę ziemi określa się cyframi rzymskimi od I do VI. Klasy IV, V, VI są najsłabsze i w tym przypadku wyłączenie ziemi z produkcji rolnej będzie jedynie formalnością.
- Jeśli okaże się, że twoja działka jest określona mianem rolnej, będziesz miał kilka wyjść. Zgodnie z ustawą, nierolnik może kupić działkę mniejszą niż 3000 m2. Rolnikiem raczej nie zostaniesz, dlatego możesz wnioskować o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niestety, nikt nie może zagwarantować, że decyzja będzie pozytywna.
- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie obejmuje twojej działki? Jeżeli klasa ziemi jest niska, można starać się o uzyskanie warunków zabudowy, składając wniosek o odrolnienie działki w urzędzie gminy. Dokument musi potwierdzać: uzbrojenie terenu albo pewne plany na przyłączenie mediów, dostęp do drogi i sąsiedztwo działki o sposobie zabudowania dającym podstawy, aby przyznać warunki, o jakie wnioskujemy.
-
Ile kosztuje odrolnienie działki?
Jakie są koszty przekształcenia działki rolnej na budowlaną? Na opłaty składają się należność i koszty roczne, ustalane w decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej. Ich wysokość i zasady naliczania są określone w art. 12-12a Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Formalności zdają się nie kończyć, dlatego czasami lepiej jest wziąć kredyt na zakup działki budowlanej i nie martwić się problemami, których można uniknąć.
Jak wziąć kredyt na zakup działki, czyli kredyt hipoteczny krok po kroku
Kredyt na zakup działki budowlanej, którym jest kredyt hipoteczny, wymaga zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Jego uzyskanie będzie dużo prostsze, jeśli weźmiemy kredyt na działkę i budowę domu. Bank będzie mógł ustanowić zabezpieczenie na nowo stawianym budynku. Jeśli zaś bierzemy jedynie kredyt na zakup działki – może żądać innej nieruchomości albo udzielić nam mniej korzystnych warunków kredytowania.
Na czym polega proces wnioskowania o kredyt na działkę?
-
-
- Wybierz ofertę kredytu.
- Uzupełnij wniosek i dołącz do niego wymagane dokumenty, w tym dokumenty potwierdzające dochód i wskazujące cel kredytowania.
- Poczekaj na decyzję. Bank przeanalizuje formularz i sprawdzi twoją zdolność kredytową.
- Przeczytaj umowę, sprawdzając warunki udzielenia kredytu hipotecznego i złóż swój podpis. Jeśli coś jest niejasne – pytaj. Nie możesz mieć żadnych wątpliwości. Wiążesz się kredytem nawet na 35 lat! Nie musisz od razu podejmować decyzji, daj sobie czas na jej przemyślenie.
- Jeśli podpisałeś umowę, czekaj na wypłatę. Kredyt może zostać wypłacony jednorazowo lub w transzach.
-
Oferty kredytów hipotecznych są dostępne na stronach internetowych oraz w oddziałach banków. Sprawdź warunki poszczególnych kredytów na działkę, poznaj opłaty, prześledź listę wymaganych dokumentów. Kiedy będziesz pewien, że znalazłeś najlepszą propozycję, rozpocznij procedurę starania o pieniądze na realizację marzeń.
Dokumenty potrzebne do otrzymania kredytu na działkę
Procedury ubiegania się o kredyt hipoteczny na działkę są dosyć skomplikowane. Nic w tym dziwnego, staramy się o kwoty sięgające kilkuset tysięcy złotych! Dlatego musimy udowodnić, że stać nas na takie zobowiązanie.
Dokumenty niezbędne do kredytu hipotecznego:
-
-
- dokumenty dochodowe (zależnie od formy zatrudnienia kredytodawca może wymagać: zaświadczenia potwierdzającego wysokość dochodów i sposób ich otrzymywania, wyciągu z konta bankowego, deklaracji PIT za ostatni rok, rachunku do otrzymywanych umów, umowy zlecenia lub o dzieło z ostatnich dwóch lat),
- dokumenty osobowe (dowód osobisty, inny dokument potwierdzający naszą tożsamość, umowa intercyzy, jeśli ją podpisaliśmy, orzeczenie sądu w przypadku rozwodu lub separacji)
- dokumenty dotyczące nieruchomości,
- dokumenty dotyczące innych zobowiązań.
-
Kredyt hipoteczny czy gotówkowy?
Kredyt na działkę nie musi być wyłącznie kredytem hipotecznym. Chociaż chętniej go wybieramy z racji niższych kosztów, możemy też zaciągnąć kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy z powodzeniem wystarczy na pokrycie wydatków związanych z zakupem działki. Ile kosztuje działka budowlana?
Ceny wahają się zależnie od województwa i wielkości działki. Dane z grudnia grudniu 2017 roku wskazują, że najwyższe średnie ceny ofertowe obliczone na podstawie ofert zamieszczanych w serwisie Otodom.pl dotyczyły województwa mazowieckiego – 169,4 zł/m2 – w samej Warszawie stawka wzrasta do 654 zł/m2! Z kolei najmniej za działkę zapłacimy w województwie lubuskim – 48,8 zł/m2 i 52,9 zł w mieście wojewódzkim, jakim jest Gorzów Wielkopolski.
Dlaczego warto wybrać kredyt gotówkowy? Jego procedury są znacznie mniej skomplikowane. I chociaż koszty są wyższe, to nie potrzebujemy wkładu własnego. Gotówka może zostać przelana nawet w ciągu trzech dni! Najlepsze oferty na ten produkt finansowy znajdziemy w rankingu kredytów gotówkowych. Poznajmy trzy najlepsze propozycje.
Widget T-Mobile Usługi Bankowe
Widget PKO Bank Polski
Widget Getin Bank
Kredyt gotówkowy w T-Mobile Usługi Bankowe
Kredyt gotówkowy w T-Mobile Usługi Bankowe:
-
-
- kwota do 200 000 zł,
- okres kredytowania do 10 lat,
- kredyt bez konieczności wizyty w oddziale,
- kredyt bez zaświadczeń o dochodach,
- RRSO 16,93%,
- akceptacja różnych źródeł dochodu, w tym umowy zlecenia.
-
Kredyt gotówkowy w PKO Bank Polski
Kredyt gotówkowy w PKO Bank Polski:
-
-
- kwota do 120 000 zł,
- okres kredytowania do 8 lat,
- 0 zł za wcześniejszą spłatę,
- możliwość zawieszenia spłaty rat na 3 miesiące,
- RRSO 17,43%,
- możliwość wzięcia kredytu w serwisie internetowym iPKO lub w aplikacji mobilnej IKO dla klientów PKO Banku Polskiego.
-
Kredyt gotówkowy w Getin Bank
Kredyt gotówkowy w Getin Bank:
-
-
- kwota do 200 000 zł,
- okres kredytowania do 10 lat,
- szybka decyzja kredytowa,
- RRSO 17,3%,
- gotówka od 18 roku życia.
-
Warunki MDM – czy kupując działkę można wziąć udział w programie?
Kupno działki budowlanej nie wyklucza nas z uczestnictwa w programie Mieszkanie dla Młodych (MDM). To rządowy program, który może nam pomóc w zakupie swojego pierwszego mieszkania lub w wybudowaniu nieruchomości. System dopłat pozwala otrzymać wsparcie finansowe sięgające co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.
Własna działka nie jest problemem, o ile nie jest to działka z wybudowanym na niej domem. Prawo własnościowe do gruntu nie jest przeszkodą w staraniu się o dofinansowanie.
Kredyt na działkę rekreacyjną
Jeśli plany kredytu na działkę pod budowę domu odkładamy na później, możemy starać się o kredyt na działkę rekreacyjną. Jej koszt jest dużo mniejszy, a możemy mieć wspaniałe miejsce na wakacje! Jakie są ceny działek?
Najwyższe ceny działek rekreacyjnych to działki rekreacyjne nad morzem i działki rekreacyjne nad jeziorem – nad wodą wypoczywa się najlepiej. Według danych 1000 metrów działki niedaleko jeziora Jeziorak na Mazurach to wydatek rzędu 140 tys. zł. Za działkę o powierzchni 500 m2 nad Jeziorem Sławskim zapłacimy ok. 150 tys. zł. Z kolei na wybrzeżu bałtyckim będziemy musieli liczyć się z kosztem 50 tys. dla 500-metrowej działki w Mielnie. Okolice dużych miast również nie są tanie: działka rekreacyjna Warszawa, działka rekreacyjna Kraków i działka rekreacyjna Poznań to nawet 200-300 zł za m2.
Niektóre banki udzielają kredytów hipotecznych na działkę rekreacyjną, ale dużo prościej jest starać się o kredyt gotówkowy. Poznaliśmy już najlepsze oferty kredytów gotówkowych. Wybierz jedną z propozycji i realizuj swoje plany – czy będzie to kupno działki rekreacyjnej, czy kupno działki budowlanej – zadecyduj sam.