Czym są transfery walutowe?

Transfery walutowe to przelewy bankowe, które skierowane są do odbiorcy posiadającego rachunek w banku z inną niż nadawca walutą. Może to być osoba mieszkająca i pracująca za granicą, pracodawca posiadający siedzibę poza RP czy po prostu dowolny posiadacz konta bankowego. Transfery walutowe można także traktować jako przelew jednego rodzaju waluty na rachunek z inną, na terenie tego samego kraju, np. z rachunku złotowego na konto walutowe w euro i odwrotnie.

Istnieją dwa główne rodzaje transakcji walutowych: SEPA i SWIFT (o których nieco później). Usługę tę oferują przede wszystkim banki, ale też niektóre kantory internetowe. W poniższej tabeli możesz sprawdzić, które platformy wymiany walut online umożliwiają przelewy zagraniczne.

Nazwa Rodzaj transferu walutowego
Trejdoo.com
  • SEPA
  • SWIFT
Walutomat
  • SEPA
  • SWIFT
Amronet
  • Target2
  • Ekspres
Internetowykantor.pl
  • SEPA
  • SWIFT
Liderwalut.pl
  • SEPA
  • transfer na terenie EOG
Xkantor.com
  • SEPA
  • SWIFT
Cinkciarz
  • SEPA
  • SWIFT
  • ekspresowe transakcje poprzez zagraniczne systemy online, portfele wirtualne i karty płatnicze
Gieldawalut
  • Ekspres
  • SEPA
  • SWIFT
Kantor walutowy Alior Bank
  • SEPA
  • SWIFT
  • transakcje przy użyciu kart płatniczych
  • ekspresowe transfery walutowe krajowe

Transfer walutowy Target2 (dostępny w kantorze Amronet) pozwala na odebranie pieniędzy przez odbiorcę w ciągu kilkudziesięciu minut, natomiast Ekspres realizowany jest w terminie D, czyli w dniu zlecenia przelewu zagranicznego. Przy wyborze
danego kantoru internetowego ważne jest także uwzględnienie czynników, od których zależy kurs walut – może on się różnić między platformami i wpływać pośrednio na całkowite koszty transferów walutowych.

SEPA – transfer walutowy w euro

Transfer walutowy SEPA to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na to, jak zrobić przelew w euro. Ten skrót oznacza jednolity obszar płatności w euro. W ramach tego systemu możliwe staje się wykonywanie transgranicznych i wewnętrznych transferów walutowych na terenie 36 państw członkowskich UE. Takie operacje przeprowadzane są według identycznych regulacji prawnych.

Wprowadzenie SEPA poskutkowało dużo prostszym wykonywaniem transferów walutowych w euro, a także mniejsze koszty płatności. Warto zapamiętać, że system ten przeznaczony jest tylko dla jednej, wcześniej wspomnianej waluty. Niemożliwe jest więc zlecenie takiego transferu walutowego np. w jenach czy dolarach amerykańskich.

Z SEPA wiążą się IBAN i BIC, czyli specjalne kody, które pozwalają na identyfikację tego, do jakiego kraju wykonujemy transfer walutowy. Można je z łatwością sprawdzić w internecie na stronach banków, do którego mają trafić pieniądze. Wcześniej wspomniane numery są konieczne do zlecenia nie tylko SEPA, ale też transferu walutowego SWIFT.

Na czym polegają transfery walutowe SWIFT?

W przypadku systemu SWIFT, możliwe jest dokonywanie transferów walutowych w dowolnej walucie, do każdego banku na całym świecie. Takie operacje zajmują nieco więcej czasu w porównaniu do SEPA – standardowo pieniądze pojawiają się na koncie po trzech dniach od momentu zlecenia. Istnieje jednak możliwość wybrania opcji ekspresowej – wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami.

Należy także pamiętać o sprawdzeniu odpowiednich kodów, koniecznych do zlecenia tego transferu walutowego – IBAN oraz BIC/SWIFT. Trzeba jednak tutaj uważać, ponieważ ten ostatni numer może różnić się od BIC dla systemu SEPA. Aby sprawdzić, jakie dane musisz wpisać, możesz przejrzeć listę kodów BIC/SWIFT.

Jak wysłać pieniądze w obcej walucie poprzez transfery walutowe?

Środki w obcej walucie można wysyłać na kilka sposobów:

  • na poczcie,
  • w placówce banku,
  • w kantorze internetowym,
  • za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku i serwisu bankowości internetowej,
  • poprzez kontakt z infolinią banku.

Poczta Polska umożliwia swoim klientom przesłanie pieniędzy do 50 krajów, gdzie odbiorca może je otrzymać na wskazane konto bankowe lub odebrać gotówkę w placówce pocztowej danego państwa. Aby to zrobić, należy udać się na pocztę i wypełnić blankiet przekazu. Pracownik odbiera odpowiednią sumę w walucie PLN i przelicza ją zgodnie z obowiązującym kursem walut. Jeśli wybierzemy opcję transferu walutowego na rachunek bankowy, to dotrze on w ciągu 2-3 dni roboczych. W przypadku wypłaty gotówkowej trwa to nieco dłużej, zwykle od 5 do 6 dni roboczych. Bardziej standardowym rozwiązaniem jest jednak zlecenie przelewu walutowego bezpośrednio w banku. Nie jest wymagane posiadanie konta walutowego, a często też to nic nie kosztuje – w zależności od wariantu naszego rachunku oraz taryfy opłat i prowizji danej instytucji finansowej. Niektóre banki umożliwiają także dokonywanie transferów walutowych przez telefon, za pośrednictwem infolinii.

Najłatwiejszym (i najbardziej opłacalnym) rozwiązaniem są jednak nowoczesne metody przesyłania pieniędzy za granicę, za pośrednictwem serwisów bankowości elektronicznej, aplikacji mobilnej czy kantorów internetowych. W przypadku tych ostatnich trzeba jednak pamiętać o możliwych prowizjach, w szczególności dla bardziej egzotycznych walut oraz transferów walutowych ekspresowych. Nie zmienia to faktu, że te sposoby są proste, szybkie, a przede wszystkim możemy tak dokonać transferu walutowego bez wychodzenia z domu.

Ile kosztują transfery walutowe?

Koszt transferów walutowych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju przelewu oraz sposobu jego zlecenia – w banku, bankowej aplikacji mobilnej, kantorze internetowym czy na poczcie. Znaczenie mają tu także opcje kosztowe i tryb operacji (standardowy, ekspresowy). W przypadku tych pierwszych możemy wybrać wariant BEN (koszt pokrywa odbiorca), SHA (koszt podzielony na nadawcę i odbiorcę) lub OUR (koszt pokrywa nadawca). Najmniej przyjdzie nam zapłacić za transfer poprzez kantor walutowy, a najwięcej w placówce banku.

Gdzie najtaniej dokonać transferu walutowego?

Najbardziej opłacalną opcją jest obecnie skorzystanie z oferty kantorów internetowych, przede wszystkim ze względu na niższy spread, w porównaniu do propozycji banków, co znacznie obniża koszty. Często też transfery walutowe najbardziej popularnych walut są darmowe. Dodatkowo w ten sposób pieniądze trafią w odpowiednie miejsce dużo szybciej. Warunkiem jest tutaj posiadanie, oprócz rachunku w PLN, konta walutowego.

Ile kosztuje przelew SEPA?

Cena za przelew SEPA ustalana jest przez daną instytucję finansową. Tutaj kwoty mogą być różne – od 5 do nawet kilkudziesięciu złotych, choć zdarza się, że usługa nic nie kosztuje. Na ostateczny koszt ma też wpływ tryb transferu walutowego – zwykły lub ekspresowy.

Ile kosztuje przelew SWIFT?

W przypadku transferów walutowych w systemie SWIFT znaczenie ma wysokość wysyłanych środków, ponieważ opłata najczęściej naliczana jest na podstawie prowizji wyrażonej procentowo. Takie przelewy mogą być najdroższe ze wszystkich – maksymalny koszt może wynieść nawet kilkaset złotych. Nawet przy niskich kwotach cena nie wygląda zachęcająco, ponieważ ustalana jest minimalna opłata bez względu na sumę pieniędzy, np. min. 30 lub 50 zł.

Ile kosztuje transfer walutowy w banku?

Jeśli chodzi o cenę za transfer walutowy w banku, różni się ona między danymi podmiotami. Lepiej jest jednak skorzystać z serwisu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, niż zlecać przelew bezpośrednio w placówce, ponieważ może to skutkować opłatami dodatkowymi.

Ile kosztuje transfer walutowy na poczcie?

W przypadku zagranicznego przekazu pocztowego koszt takiej operacji to 23 zł plus 1 proc. wartości transferu walutowego. W ten sposób wyślesz pieniądze do 50 krajów. Warto jednak zwrócić uwagę na spread, który może być nieopłacalny.

Limity transferów walutowych – ile można przelać?

Wysokość środków, które możemy przelewać w ramach transferów walutowych jest automatycznie ustalana przez dany bank, z podziałem na limit miesięczny i dzienny, jednak w większości przypadków istnieje możliwość samodzielnego zwiększenia jego wysokości.

Warto jednak wiedzieć, od jakiej kwoty banki informują Urząd Skarbowy – obecnie jest to wartość od 15 000 lub 10 000 euro. Ma to za zadanie zapobiegać działaniom przestępczym. Takie transfery walutowe są zapisywane i przechowywane na okres 5 lat.