Konto walutowe – w jakim banku je założyć?

Kantory internetowe umożliwiają wygodną wymianę walut po korzystnych kursach. Aby kupować i sprzedawać zagraniczny pieniądz w taki sposób, potrzebne jest konto walutowe. Dlatego też staje się ono coraz bardziej popularne, a banki częściej posiadają je w swojej ofercie. Większość z nich jest darmowa, choć niektóre wymagają spełnienia określonych warunków. W poniższej tabeli przedstawiono oferty konta walutowego na które warto zwrócić uwagę.

Nazwa banku Załóż konto Konto Dostępne waluty Opłata za prowadzenie rachunku Warunek darmowości Bonus Czy wymagane konto w PLN
Pekao S.A. Załóż konto Eurokonto Walutowe EUR, USD, GBP, CHF 0 zł / 1,10 USD / 0,99 EUR / 1,39 CHF / 0,69 GBP posiadanie aktywnego Konta Przekorzystnego lub Konta Świat Premium 30 proc. zniżki u partnerów programu Galeria Rabatów NIE
Nest Bank Załóż konto Nest Konto Waluta EUR, USD, GBP 0 zł n/d 0 zł za wypłaty gotówki z bankomatów za granicą, 0 zł za wydanie karty walutowej NIE
Alior Bank Załóż konto Konto walutowe EUR, USD, CHF, GBP 0 zł n/d 0 zł za wypłaty z bankomatów Alior Bank oraz sieci Euronet i PlanetCash NIE
Citi Bank Załóż konto Konto Walutowe EUR, USD, CHF, GBP 0 zł n/d Brak prowizji za wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie TAK
Santander Bank Polska Załóż konto Konto24 walutowe EUR, USD, GBP, CHF 0 zł / 8 zł saldo równe lub wyższe niż 20 EUR, USD, CHF, GBP Możliwość aktywowania karty walutowej w EUR, USD lub GBP NIE
Crédit Agricole Załóż konto Rachunek walutowy EUR, USD, GBP 2 zł n/d 0 zł za kartę wielowalutową TAK
ING Bank Śląski Załóż konto Konto walutowe EUR, USD, GBP 0 zł n/d
  • konto oszczędnościowe w walucie
  • pakiety wypłat (do 30 dni bez prowizji)
NIE
Bank Millennium Załóż konto Konto osobiste w walutach obcych USD, EUR, GBP 0 zł / 1 GBP / 1 EUR / 2 USD Konto założone przez Millenet i/lub obsługujące pożyczkę/kredyt hipoteczny indeksowanego do waluty, dla której prowadzone jest konto dostęp do produktów oszczędnościowych w walutach obcych TAK
PKO BP Załóż konto Konto walutowe EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUG 0 / 6,90 zł Podpięcie konta do karty z funkcją wielowalutową 0 zł za przelewy zagraniczne  i walutowe do 30.06.2020 r. TAK
mBank Załóż konto eKonto walutowe JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF, GBP 0 zł n/d
  • lokata walutowa
  • połączenie z usługą wielowalutową
NIE

Spośród 10 propozycji konta walutowego przy 4 z nich trzeba posiadać lub wcześniej założyć osobiste konto bankowe w PLN. Jeśli zdecydujemy się na takie wyjście, powinniśmy sprawdzić warunki podstawowego ROR, ponieważ z jego prowadzeniem mogą wiązać się dodatkowe opłaty.

Powyższe produkty proponowane przez banki to przede wszystkim konta walutowe w najpopularniejszych walutach np. Pekao S.A., ING Bank Śląski czy Nest Bank. Z drugiej strony na rynku finansowym dostępne są także rachunki obsługujące bardziej egzotyczne środki pieniężne – znajdziemy je w ofercie m.in. mBanku czy PKO BP, gdzie możemy prowadzić rachunek w koronach norweskich lub nawet jenach japońskich (PKO). Jedną z atrakcyjnych ofert jest konto walutowe w Aliorze, bo można je zintegrować z kantorem Alior Bank, który oferuje stawki porównywalne z niebankowymi kantorami internetowymi.

Co to jest konto walutowe?

Ten produkt bankowy to rodzaj rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego prowadzonego w walucie innej niż PLN np. GBP czy EUR. Dzięki niemu można gromadzić i wypłacać zagraniczne środki pieniężne czy wykonywać przelewy. Jego funkcje są więc podobne do standardowego konta osobistego. Warto także wspomnieć, że konto walutowe często wykorzystywane jest do obsługi kredytów hipotecznych czy pożyczek w obcych walutach, np. swego czasu popularnych frankach szwajcarskich.

Co najważniejsze, rachunki w obcej walucie umożliwiają wymianę pieniędzy w kantorach internetowych po lepszych kursach, niż te prezentowane przez banki. Dlatego warto skorzystać z konta walutowego dostępnego w ofercie większości najpopularniejszych banków w Polsce, które usprawnia i zwiększa opłacalność całego procesu.

Konto walutowe – dla kogo będzie przydatne?

Konto walutowe ma wiele zastosowań. Przede wszystkim taki rachunek będzie przydatny dla osób, które często sprzedają i kupują waluty w kantorach internetowych. Banki zazwyczaj oferują nieco gorsze kursy niż dostępne w internecie platformy walutowe, które dodatkowo umożliwiają ustalenie własnej ceny za daną walutę.

Innym zastosowaniem takiego rachunku może być gromadzenie na nim środków, jeśli zarabiamy w walucie innej niż PLN. Dodatkowo dzięki niemu możliwe staje się uniknięcie przewalutowania, które może być nawet kilkukrotne. Co więcej, przyda się ono w przypadku wnioskowania o kredyt na podstawie zarobków za granicą.

To rozwiązanie to także propozycja godna rozważenia dla osób, które większość czasu spędzają na wyjazdach zagranicznych i potrzebują produktu, który umożliwi im wygodne zarządzanie obcymi walutami. Warto także wspomnieć, że do takich rachunków często można aktywować usługę wielowalutową i kartę wielowalutową, które pozwalają na obsługę kilku różnych walut na jednym rachunku.

Konto walutowe sprawdzi się również w przypadku konsumentów, którzy myślą o efektywnym oszczędzaniu zwłaszcza, że niektóre banki proponują dodatkowo skorzystanie z rozwiązań oszczędnościowych np. lokat dla walut obcych.

Jak założyć konto walutowe?

Większość dzisiejszych instytucji finansowych proponuje swoim klientom skorzystanie z konta walutowego. W znacznej mierze takie produkty pozwalają na gromadzenie środków w najpopularniejszych obecnie walutach, czyli EUR, USD, GBP czy CHF.

Aby otworzyć rachunek, wystarczy zapoznać się z ofertami proponowanymi przez banki. Jeśli zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, w większości przypadków konto można założyć przez internet – system bankowości elektronicznej lub aplikację mobilną. Instytucje finansowe umożliwiają także jego otwarcie za pośrednictwem infolinii lub bezpośrednio w placówce banku, jak również przez formularz online – na podobnej zasadzie, którą z powodzeniem stosują firmy oferujące pożyczki pozabankowe.

Przy wyborze konta walutowego należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • rodzaj obsługiwanych walut,
  • opłaty za prowadzenie rachunku i możliwość jej uniknięcia,
  • usługi dodatkowe np. lokata w obcej walucie czy darmowe wypłaty z bankomatów,
  • wymagania dotyczące posiadania konta osobistego w PLN

Konto walutowe – dodatkowe korzyści

Do konta walutowego często dołączane są dodatkowe bonusy czy promocje, takie jak darmowe przelewy zagraniczne, możliwość skorzystania z kont oszczędnościowych, a nawet wypłaty z bankomatów za 0 zł. Banki zwracają także uwagę na opcję uruchomienia usługi wielowalutowej i podpięcie do rachunku karty wielowalutowej.