Karta płatnicza – wygoda, szybkość, bezpieczeństwo

Karta płatnicza jest instrumentem płatniczym wydawanym przez instytucje finansowe, najczęściej banki. Posługiwanie się kartami bankowymi jest bardzo wygodną alternatywą w stosunku do transakcji gotówkowych, które nierzadko bywają problematyczne. W momencie dokonywania płatności wystarczy włożyć kartę do terminala, wpisać kod PIN, a bank zajmie się pozostałą częścią transakcji, czyli rozliczeniem z usługodawcą. Przy płatnościach kartą nie musimy martwić się ilością gotówki w portfelu, szukaniem drobnych czy otrzymywaniem reszty, która dodaje wagi naszemu portfelowi. Płacimy wygodnie, szybko, a przede wszystkim bezpiecznie.

Karta kredytowa, debetowa czy przedpłacona?

Karty płatnicze możemy klasyfikować pod kilkoma względami. Często występuje podział na konkretne organizacje płatnicze, w którym spotykamy się z kartami – Visa, Mastercard, American Express i Diners Club. Natomiast w zależności od naszych potrzeb i sposobu rozliczeń z bankiem, możemy wyróżnić kilka rodzajów kart płatniczych:

  • Karta kredytowa – to karta bazująca na limicie kredytowym przyznanym przez bank; posiadacz karty co pewien czas otrzymuje zestawienie transakcji dokonanych za pomocą karty oraz informacje dotyczące sposobu i terminu rozliczenia; korzystanie z karty związane jest oczywiście z oprocentowaniem, lecz jeśli uda nam się zwrócić 100% zadłużenia w określonym czasie (okres prolongaty), unikniemy odsetek; otrzymanie karty kredytowej nie musi wiązać się z koniecznością otwarcia konta bankowego. Sprawdź, czy warto mieć kartę kredytową City Banku;
  • Karta debetowa – jest to karta płatnicza powiązana z kontem bankowym; w momencie wykonywania transakcji z jej wykorzystaniem, bank pobiera należność z konta posiadacza karty, a warunkiem dokonania transakcji jest posiadanie wystarczającej ilości środków; nazwa karty może być nieco myląca, gdyż debet rozumieć możemy jako dopuszczalne zadłużenie, lecz karta debetowa nie pozwala na powstanie ujemnego salda na koncie, a słowo “debet” oznacza w tym przypadku natychmiastowe zaksięgowanie transakcji i obciążenie konta klienta;
  • Karta przedpłacona – inaczej karta prepaid; karta tego typu wymaga wcześniejszego zasilenia, np. za pomocą przelewu bankowego na tzw. konto techniczne banku wystawiającego kartę; zasilona karta może być użyta w dowolnej transakcji, która nie przekracza dostępnego na karcie salda; po wykorzystaniu dostępnych środków, możemy ponownie „doładować” kartę; podstawową zaletą karty prepaid jest bezpieczeństwo, ponieważ w razie kradzieży tracimy tylko środki znajdujące się na karcie.

Wolimy płacić kartą

Połączenie finansów i technologii to prawdziwa potęga. Niewiele osób wyobraża sobie funkcjonowanie bez kart płatniczych. Do wygody, którą bezdyskusyjnie zyskujemy przy korzystaniu z plastikowego pieniądza, przyzwyczailiśmy się bardzo szybko. Niedawno opublikowane wyniki badania przeprowadzonego przez Mastercard pokazują, że Polacy wydają się mniej niż pozostali Europejczycy „uzależnieni” od gotówki. Tylko 39% z nas deklaruje, że woli używać papierowej formy pieniądza – europejska średnia w tym przypadku wynosi 47%.

Karta płatnicza pozwala na szybkie i bezproblemowe zakupy. Pytani o powody korzystania z karty, polscy respondenci badania Masterindex odpowiadali, że najważniejsza jest dla nich szybkość – aż 53% wskazuje tę zaletę kart płatniczych. 49% badanych wyraziło niechęć do wypłat z bankomatu, a 42% za główną wadę płacenia gotówką uznało otrzymywanie reszty. Eksperci branży finansowej twierdzą, że na wzrost popularności kart płatniczych duży wpływ miała technologia zbliżeniowa, którą Polacy upodobali sobie szczególnie.

Obecnie jesteśmy europejskim liderem płatności bezstykowych. Prawie co 4 Polak (23%) codziennie używa swojej karty zbliżeniowej, a jest to wynik ponad 3-krotnie większy niż średnia europejska. Kolejne innowacje sprawiają, że zainteresowanie kartami rośnie. Nową, rewolucyjną metodę płatności wprowadza Mastercard.

Karty debetowe zamiast kredytowych

Jak donoszą statystyki NBP, obecnie posiadamy 5,8 mln kart kredytowych. Ich liczba nie zmieniła się znacząco od 2014 roku. Jednak porównując dane z 2009 roku – okresu szczytowej popularności kart kredytowych – zauważymy, że liczba kredytówek w naszych portfelach zmniejszyła się o prawie połowę. Pod koniec 2009 roku Polacy posiadali aż 11 mln kart. Z przywołanego wcześniej badania Mastercard dowiadujemy się, że Polacy najchętniej korzystają z kart debetowych – taki wybór deklaruje aż 78% z nas.

Dlaczego więc coraz większa liczba osób decyduje się na karty debetowe i odchodzi od tych kredytowych? Eksperci uważają, że nie ma jednej przyczyny. Część klientów zrezygnowała z kredytowych kart „pakietowych”, które otrzymywała jako dodatek do kont bankowych, lecz w rezultacie z nich nie korzystała. Innym powodem rezygnacji z kart kredytowych, jest zwiększenie funkcjonalności kart debetowych, za pomocą których dokonamy wielu płatności. Kiedyś do rezerwacji lotów czy hotelu służyła wyłącznie kredytówka, dziś do tych celów jest już zbędna.

Podobnie jest z płatnościami kartą za granicą – większość kart debetowych jest już do tego przystosowanych. Jak podaje Mastercard, klienci, którzy już zdecydują się korzystać z karty kredytowej, chwalą sobie przede wszystkim możliwość odłożenia płatności w czasie (36%) oraz możliwość dokonania nieplanowanego wcześniej zakupu (32%). Karta kredytowa może być więc alternatywą dla kredytu gotówkowego i pożyczki.

Pożyczka na kartę

Płacenie za pomocą karty jest dla nas naturalne. Jednak karty nie są wydawane wyłącznie przez banki. Od pewnego czasu rynek pożyczek pozabankowych rozwija się w dynamicznym tempie. Branża pożyczkowa z uwagą obserwuje rynek i zapotrzebowania klientów. Jeśli nie lubimy posługiwać się gotówką, to gotówkowa pożyczka pozabankowa bardzo traci na wartości. Oczywiście obecnie większość firm pożyczkowych automatycznie przesyła pożyczkę online na nasz rachunek bankowy – posiadanie konta bankowego jest niezbędnym elementem przy przelewie weryfikacyjnym. Jednak dla niektórych osób może być to mało wygodne rozwiązanie.

Karta trzynastka

Pożyczkodawcy idą z duchem czasu i okazuje się, że w formie karty możemy teraz także pożyczać. Wzorowym przykładem może być Karta Trzynastka, która jako pierwsza zaproponowała pożyczkobiorcom tak innowacyjne rozwiązanie. Działa ona podobnie do karty kredytowej, na której samodzielnie ustalamy limit, z którego korzystać możemy przez sześć miesięcy trwania umowy. Z karty Trzynastka skorzystamy w dowolnym miejscu i czasie. Taka forma pożyczki pomoże nam opłacić wczasy, lecz wcześniej warto zastanowić się, co wybrać do sfinansowania wakacji – pożyczkę czy kredyt. Trzynastka współpracuje z renomowanymi partnerami, takimi jak mBank oraz Visa. Wspólnie udało im się stworzyć produkt, który odpowiada na potrzeby najbardziej wymagających klientów.