Czy Polacy wiedzą, jak oszczędzać pieniądze?

Chociaż oszczędzanie nie jest proste, coraz łatwiej przychodzi nam odkładanie pieniędzy. Wielu rodzinom bez wątpienia przyszedł z pomocą program 500+. Teraz rodzice mogą część zasiłku przeznaczyć na bieżące potrzeby dzieci, a część gotówki odłożyć z myślą o przyszłości. Jak pokazują badania, już ponad dwie trzecie ankietowanych Polaków decyduje się na oszczędzanie, a w 2016 roku Polska przestała odstawać od innych krajów europejskich, które składają środki na późniejszy okres1 .

Grupę najbardziej oszczędnych Polaków stanowią ludzie młodzi, znajdujący się w przedziale wiekowym 25-44 lata2 . To dowód na to, że myślą o swojej przyszłości i na pewno zainteresuje ich możliwość korzystania z programów automatycznego oszczędzania. Tym bardziej, że sprytne odkładanie pieniędzy nic nie kosztuje, a atrakcyjne oferty oszczędzania bez wysiłku proponuje nam coraz więcej instytucji finansowych.

Programy automatycznego oszczędzania dla klientów polskich banków

Tak zwane “automatyczne skarbonki” są sposobem na walkę z pokusami. Nawet, jeżeli połakomimy się na nagłą zachciankę, będziemy mogli odłożyć drobne, które pozostaną nam po jej sfinansowaniu. Dlatego funkcję automatycznego oszczędzania można przyrównać do słoika na drobne, ale w odróżnieniu od niego – nie będziemy podkradać odkładanych pieniędzy. Oferty poszczególnych banków w tym zakresie mogą nieco różnić się od siebie, ale najważniejsza idea pozostaje taka sama. Wraz z każdym wydatkiem opłacanym kartą, odkładamy niewielką sumę na oprocentowany rachunek.

Dlatego zakładając konto w banku przez internet, powinniśmy sprawdzić, czy taka usługa będzie dla nas dostępna. Jeżeli nie, tak samo, jak wybieramy firmę pożyczkową, warto poświęcić kilka minut więcej i poszukać innej propozycji. Dzięki temu będziemy oszczędzać pieniądze bez myślenia o tym. Z taką usługą wychodzi do nas m.in. PKO BP, ING Bank Śląski, mBank oraz Credit Agricole. Przyjrzymy się bliżej dwóm pierwszym ze wskazanych ofert.

Zasilanie oszczędności w PKO BP

PKO BP wspiera nas w systematycznym i bezbolesnym oszczędzaniu. Opcję automatycznego odkładania gotówki można uruchomić na koncie za 0 zł, o czym przekonamy się, przeglądając ranking kont osobistych za 0 zł. Możemy skorzystać z jednej z trzech możliwości, a mianowicie przy każdorazowym płaceniu kartą pozwalać na przelew na rachunek:

  1. stałej, ustalonej przez nas kwoty, np. 5 zł,
  2. procentowej wartości danej transakcji,
  3. końcówki płaconej kwoty, która jest zaokrąglana do pełnych złotych.

Jeżeli dopiero zakładamy internetowe konto, nie zapomnijmy zadbać o bezpieczeństwo swoich danych w sieci. Najważniejsze jest silne hasło, które utrudni wejście na nasz rachunek. Nie powinniśmy też logować się na komputerach, które do nas nie należą. Jeżeli musimy to zrobić, korzystajmy z trybu incognito. Starajmy się również nie łączyć z publicznymi sieciami, np. w kawiarniach czy centrach handlowych. Kilka prostych zachowań pozwoli nam ustrzec się przed kradzieżą danych osobowych.

ING Bank Śląski z ofertą rachunku oszczędnościowego Smart Saver

Drugim bankiem jest ING Bank Śląski. Nie dajmy się zwieść własnym zapewnieniom, że pod koniec miesiąca odłożymy większą kwotę. Dobrze wiemy, że to praktycznie niewykonalne zadanie. Rachunek oszczędnościowy Smart Saver, podobnie jak PKO BP, jest oszczędzaniem przy okazji, a do tego – na atrakcyjny procent. Ustalamy regułę, według której chcemy odkładać drobne kwoty i cieszymy się stale rosnącym saldem. ING Bank Śląski proponuje zaokrąglanie kwoty transakcji kartą albo przelew od 1 do 10 procent kwoty transakcji przeprowadzanych kartą.
Mechanizm skarbonki nic nie kosztuje i nie jest obarczony żadnym ryzykiem. Dlatego warto wpisać się w trend oszczędzania przez młodych i korzystać z usług pozwalających gromadzić niewielki funduszy awaryjny. Z czasem suma na nim uzbierana może nas przyjemnie zaskoczyć.

Autooszczędzanie również dla dzieci

Usługę oszczędzania można również znaleźć w ofercie konta bankowego dla dziecka. Podobnie jak w usłudze oferowanej do konta dla dorosłych, PKO Konto Dziecka jest automatyczne zasilane, zgodnie ze sposobem wybranym przez rodzica. Są to wspomniane już przelewy stałej kwoty od każdorazowej transakcji, przelewy procentowej wartości po dokonanej transakcji oraz przelewy końcówki kwoty, którą bank zaokrągla do pełnych złotych.
W jaki sposób aktywować usługę? Można to zrobić w każdym oddziale albo w agencji PKO Banku Polskiego. W prosty sposób będziemy wspierać oszczędności naszej pociechy.

Jak planować wydatki i oszczędzać na kilku frontach?

Pamiętajmy, że najlepiej jest oszczędzać na kilku frontach. Sprytne odkładanie gotówki na koncie przyniesie nam korzyści, ale jeśli skorzystamy jeszcze z kilku innych ciekawych sposobów na budowanie funduszu awaryjnego, saldo naszych oszczędności wzrośnie. Powinniśmy:

  • dokładnie planować wydatki, pamiętając o kosztach, których uniknąć się nie da. To nie tylko rachunki i codzienne potrzeby, ale również święta, wakacje czy wydatki związane z nowym rokiem szkolnym,
  • inwestować nadwyżkę gotówki, np. na lokatach. Jeżeli nigdy nie inwestowaliśmy pieniędzy, proste i bezpieczne sposoby będą dla nas najlepszym wyborem,
  • poszukać dodatkowej pracy, którą możemy wykonywać w wolnym czasie,
  • wystrzegać się nadmiernego zadłużenia przez branie zbyt dużej ilości pożyczek online. Prędzej czy później możemy figurować w rejestrze dłużników ERIF czy KRD. Kiedy tak się stanie, wzięcie kolejnej pożyczki stanie się praktycznie niemożliwe. Dla pożyczkodawców i kredytodawców najważniejsza jest nasza wypłacalność.

Pożyczki pozabankowe nie przeszkadzają w oszczędzaniu

Pożyczki pozabankowe nie są przeszkodą w oszczędzaniu. Wręcz przeciwnie, chwilówki mogą pomóc w finansowaniu mniejszych i większych wydatków, pod warunkiem podejmowania racjonalnych decyzji. Co to oznacza? Musimy starannie przebierać oferty, decydując się na najbardziej korzystne propozycje, sprawdzać wiarygodność instytucji finansowych i dokładnie czytać umowy. Przy składaniu swojego podpisu na dokumentach, powinniśmy mieć pewność, że znamy wszystkie opłaty i wiemy, jaką kwotę będziemy zobowiązani zwrócić.

W znalezieniu najlepszej oferty pomogą nam rankingi chwilówek oraz rankingi pożyczek ratalnych. Możemy również skorzystać z podpowiedzi na temat ofert pożyczek online w serwisach internetowych o tematyce finansowej, gdzie znajdziemy wiele ciekawych artykułów podpowiadających, w jaki sposób pożyczać i dbać o budżet.

  1. ING, badanie “Finansowy barometr ING”, 2016 rok
  2. Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa, Barometr “Hedoniści i oszczędni”, 2016 rok