Czy najtańsze konto bankowe jest najlepsze?

Coraz większa część osób rezygnuje z płatności gotówką na rzecz szybszych i wygodniejszych transakcji bezgotówkowych i płatności mobilnych. Co za tym idzie zdecydowana większość z nas posiada co najmniej jedno konto bankowe. Ten produkt bankowy ułatwia zarządzanie pieniędzmi, płacenie za rachunki i zakupy czy wykonywanie błyskawicznych przelewów gotówki. O korzyściach płynących z posiadania konta można mówić długo. A co z wadami? Podstawowymi minusami są opłaty za samo prowadzenie konta oraz korzystanie z usług płatniczych i pewne ograniczenia dostępu do pieniędzy (spowodowane np. ustalonymi limitami dziennych wypłat czy transakcji).

Dostępna ilość produktów bankowych pozwala na dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb. Najpopularniejsze rodzaje kont bankowych to:

  • Konto osobiste – może być prowadzenie przez jedną lub więcej osób fizycznych. Rachunek zazwyczaj nie jest oprocentowany, a jego podstawową funkcja jest przrechowywanie naszych prywatnych pieniędzy. Do konta wydawana jest karta płatnicza, a wygodne zarządzanie posiadanymi środkami umożliwia bankowość internetowa.
  • Konto firmowe – produkt skierowany do osób prowadzących działalność gospodarczą. Rachunek służy do przechowywania pieniędzy firmowych oraz dokonywania transakcji i regulowania opłat podatkowych z tytułu prowadzenia firmy.
  • Konto oszczędnościowe – jest oprocentowane i umożliwia pomnażanie gromadzonych środków. Jego założenie może wymagać otwarcia konta osobistego w tym samym banku. W każdej chwili możemy wypłacić gotówkę z konta oszczędnościowego lub przelać ją na inny rachunek.
  • Konto walutowe – pozwala przeprowadzać tanie transakcje w obcych walutach (zakupy online, spłata kredytu walutowego, realizacja kontraktów zagranicznych etc.). Rachunek ten może otworzyć osoba fizyczna lub firma.
  • Konto studenckie i dla młodych – oferta skierowana do konkretnych grup wiekowych: 13-18 lat (konto wspólne z rodzicem) i 18-26 (pierwsze samodzielne konto). Zazwyczaj brak opłat za prowadzenie rachunku i korzystanie z podstawowych usług.

Zastanawiając się w jakim banku założyć konto najczęściej kierujemy się wysokością opłat za prowadzenie rachunku. Zgodnie z prawem od sierpnia 2018 roku wszystkie banki i SKOKI mają muszą posiadać w swojej ofercie podstawowy rachunek płatniczy. Wbrew pozorom konto bankowe bez opłat nie zawsze musi być dla nas najlepsze. Głównym czynnikiem na jaki powinniśmy zwracać uwagę jest funkcjonalność rachunku bankowego.

Jak wybrać konto bankowe – tabela usług

Założenie konta w banku nie jest decyzją dożywotnią. Rynek cały czas się zmienia, a konkurencja w branży skłania instytucje finansowe do tworzenia coraz ciekawszych ofert. Obecnie wszystkie banki oferują (mniej lub bardziej dopracowaną) bankowość internetową i aplikację mobilną na telefon. Dodatkowo banki oferują szereg kart płatniczych oraz możliwość otwarcia konta z debetem , które będzie alternatywą dla kredytu odnawialnego.

Niezależnie od tego czy zastanawiamy się w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, czy jakie konto firmowe wybrać, pierwszym krokiem powinna być analiza usług oferowanych przez bank. Najlepsze konto osobiste to takie, które będzie spełniało wszystkie nasze potrzeby. Dlatego właśnie musimy się zastanowić, z jakiego rodzaju transakcji korzystać będziemy najczęściej – opłaty za nie będą miały dla nas największe znaczenie.

Podstawowe usługi w ramach konta osobistego

Rodzaj usługi Jak działa?
Polecenie przelewu Inaczej zwyczajny przelew bankowy, umożliwiający przeniesienie środków z jednego rachunku na drugi. Rozróżniamy:

 

  • przelew wewnętrzny – przelew wykonany między kontami w tym samym banku,
  • przelew zewnętrzny – przelew wykonany między kontami w różnych bankach.
Przelew ELIXIR Standardowy (zazwyczaj bezpłatny) rodzaj przelewu. W każdym dniu rozliczeniowym występują trzy sesje przelewów: poranna, południowa i wieczorna. Dokładne godziny sesji są stałe dla systemu ELIXIR, ale godziny księgowania środków różnią się w poszczególnych bankach. Czas realizacji przelewów międzybankowych w systemie ELIXIR wynosi minimum 2 godziny. Przelewy w obrębie tego samego banku (tzw. przelewy wewnętrzne lub wewnątrzbankowe) są bardzo często realizowane w ciągu kilku minut.
Przelew natychmiastowy Realizowany poprzez system Express Elixir lub BlueCash umożliwia przekazanie pieniędzy pomiędzy różnymi bankami w kilka sekund. Usługa zazwyczaj jest płatna.
Przelew SEPA Przelew krajowy lub zagraniczny realizowany w walucie EURO. Pieniądze trafią na rachunek bankowy odbiorcy w najpóźniej następnym dniu roboczym. Za przelew SEPA naliczana jest (zazwyczaj niska) opłata, która jest niezależna od kwoty przelewu. Przelew SEPA można wykonać tylko z opcją podziału kosztów SHA1, z datą księgowania SPOT.
Przelew SWIFT Przelew krajowy lub zagraniczny realizowany w obcej walucie (innej niż euro). Większość banków wprowadza minimalną i maksymalną wysokość opłaty. Czas realizacji takiego przelewu wynosi do 3 dni roboczych, w zależności od wybranej daty księgowania:

 

  • SPOT2
  • Tomnext3
  • Overnight4
Przelew SORBNET Usługa dedykowana do przelewów wysokokwotowych. Zgodnie z obowiązującym prawem, przelewy o wartości minimum 1 mln. zł muszą być realizowane przez system SORBNET, ale na życzenie klienta system może być wykorzystany do realizowania przelewów na mniejsze kwoty. System rozliczeniowy SORBNET w dni robocze działa w sposób ciągły, zatem jeśli wykonamy przelew do godziny 16:00 to środki mogą trafić na rachunek bankowy odbiorcy w kilka minut.
Polecenie zapłaty Usługa pozwalająca na automatyczne obciążanie naszego rachunku przez wierzyciela. Po wydaniu przez nas jednorazowej dyspozycji, bank będzie czuwał nad terminowym regulowaniem naszych: rachunków, składek ubezpieczeniowych, rat pożyczek i prenumeraty czasopism. Polecenie zapłaty pozwoli także opłacać rachunki  rodziców, dzieci czy innych osób trzecich. Kwota przelewu może być zmienna.
Zlecenie stałe Inaczej przelew cykliczny. Automatyczne realizowanie zleceń przelewu określonej, stałej kwoty w regularnych odstępach czasu. Niektóre banki oferują także możliwość wykonania serii przelewów do danego odbiorcy. Rozwiązanie może być wykorzystane m.in. do spłaty rat kredytu, zasilania konta oszczędnościowego czy wypłacania kieszonkowego swoim dzieciom. Po wydaniu dyspozycji bank będzie dokonywał odpowiednich płatności, aż do odwołania lub modyfikacji zlecenia lub do wyczerpania środków.
Karty do konta Plastikowe karty płatnicze umożliwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych i wypłaty z bankomatów. Główne rodzaje to:

 

  • karta debetowa – wydawana przy otwarciu konta, umożliwia dostęp do pieniędzy zgromadzonych na naszym rachunku bankowym,
  • karta kredytowa – umożliwia skorzystanie z przyznanego klientowi przez bank limitu kredytowego (rodzaj kredytu odnawialnego); spłata karty raz w miesiącu – całość długu lub część, a reszta później wraz z odsetkami,
  • karta kredytowa dodatkowa – druga karta kredytowa z określonym limitem, którą możemy przekazać innej osobie (np. dziecku powyżej 13 lat); kartę dodatkową spłaca się tak samo jak kartę główną,
  • karta charge (obciążeniowa) – posiada cechy karty kredytowej i debetowej; jest powiązana z rachunkiem osobistym swojego posiadacza, ale jego konto nie zostaje obciążone w momencie wykonywania płatności, a dopiero na koniec danego okresu rozliczeniowego, po którym klient musi spłacić całkowitą kwotę zadłużenia w terminie wyznaczonym przez bank.
  • karta przedpłacona (prepaid) – po zasileniu przez nas karty, z środków korzystać może każda osoba, której przekażemy kartę i PIN; rozwiązanie powszechnie stosowane jako karta podarunkowa bądź pierwsza karta płatnicza dla dziecka.
Cash Back Użytkownik karty płatniczej ma możliwość wypłacenia gotówki (do 200 zł) w punktach handlowo-usługowych podczas transakcji w nich przeprowadzanych. Wypłata jest  zwykle wolna od opłat.
Moneyback5 Zwrot części wydatków za transakcje bezgotówkowe wykonane kartą płatniczą. Zwykle w połowie kolejnego miesiąca bank przelewa na konto klienta pewną część wydatków poniesionych przez niego w miesiącu poprzednim. Zwykle jest to 1-5 proc.
Chargeback Reklamacja płatności kartą. Usługa  umożliwia zwrot środków za płatność zrealizowaną kartą płatniczą w sytuacji, gdy konsument nie jest zadowolony z produktu/usługi, nastąpiła pomyłka techniczna w rozliczaniu transakcji lub doszło do oszustwa.
Płatności mobilne Zdalne i zbliżeniowe płatności telefonem przez dedykowane aplikacje, naklejki lub systemy NFC i HCE. Wśród najpopularniejszych wymienić można płatności:

 

  • BLIK,
  • Google Pay – dla właścicieli urządzeń z Androidem,
  • Apple Pay – dla osób korzystających z systemu iOS,
  • Garmin Pay,
  • aplikacje mobilne wydawane przez bank, w którym posiadamy konto.

Jakie konto bankowe się opłaca – opłaty, premie, promocje

Jeśli już wiesz na jakich usługach bankowych ci zależy, musisz określić preferencje dotyczące korzystania z rachunku. Większość kont bankowych oferuje darmowe przelewy internetowe i dostęp do rozbudowanej bankowości mobilnej, jednak za operacje wykonywane w placówkach bankowych naliczane będą dodatkowe koszty. Oznacza to, że oferta jest skierowana głównie do osób ceniących nowoczesne rozwiązania technologiczne i preferujących zarządzanie swoimi pieniędzmi w pełni online. Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

  • koszty i warunki prowadzenia z konta (czasem wymagane są np. stałe wpływy w określonej wysokości),
  • bonusy dla aktywnych i usługi powiązane (takie jak pakiety ubezpieczeń, możliwość wnioskowania o kredyt gotówkowy czy darmowe konto dodatkowe),
  • dostęp do promocji dla nowych i stałych klientów,
  • nagrody za polecanie konta znajomym,
  • opłaty za kartę płatniczą.

Główne rodzaje kart płatniczych do konta do karta kredytowa i karta debetowa. Koszty korzystania z nich różnią się zależnie od banku. Warto zwrócić tu także uwagę na narzucone przez bank limity transakcji gotówkowych, bezgotówkowych, bezstykowych i internetowych. Ograniczenia dotyczą tu maksymalnej ilości i kwoty transakcji (podział na limity dzienne i miesięczne). Ustalenie limitów uratuje nas w przypadku kradzieży karty, ale może się też okazać, że pomimo posiadania środków na koncie nie będziemy mieć do nich dostępu w nieprzewidzianych sytuacjach. Na funkcjonalność karty wpływa także jej akceptacja na świecie, koszt wypłat z krajowych i zagranicznych bankomatów oraz możliwość korzystania z programów premiowych.

Konto za 0 zł Koszt obsługi karty płatniczej (debetowej) Wypłaty z bankomatów poza siecią banku Dodatkowe zalety oferty
Bank Millennium 0 zł – pod warunkiem dokonania minimum jednej płatności kartą 1 zł – w Polsce w bankomatach BZ WBK/Santander Bank Polska i Planet Cash

 

5 zł –  w innych bankomatach w Polsce

  • nagrody dla uczestników programu “Lubię to polecam”: 4 bilety do kin Multikino (2D) albo Helios (2D/3D), 80 zł do wykorzystania na dowolny produkt w sklepie internetowym Empik.com, 80 zł do wykorzystania na dowolny produkt w sklepie internetowym Zalando.pl, zwrot 10 proc. za płatności kartą lub BLIKIEM (do 30 zł miesięcznie przez 3 miesiące)
  • możliwość założenia lokaty 4 proc. w skali roku (na 3 miesiące na kwotę od 500 do 10 000 zł)
  • skorzystanie z “Lokaty Mobilnej” z oprocentowaniem 2,5 proc. w skali roku, jeśli otworzymy lokatę za pomocą rozszerzonej rzeczywistości
  • możliwość otwarcia konta oszczędnościowego “Profit” z promocyjnym oprocentowaniem 2,7 w skali roku dla nowych środków do 100 000 zł,
PKO BP 0 zł – gdy dokonano transakcji bezgotówkowych (z wyjątkiem przelewów) na kwotę min. 300 zł kartą debetową wydaną do rachunku lub przy użyciu BLIK prowizja 3 proc. w bankomatach w kraju (kwota min 5 zł)
  • Debet na koncie do 1 000 zł bez odsetek przez 30 dni
  • Konto Oszczędnościowe Plus z oprocentowaniem  sięgającym 1,2 proc. w skali roku
  • możliwość korzystania z rachunków walutowych w EUR, USD, GBP, NOK, DKK, SEK oraz CHF bez prowizji za przewalutowanie
Santander Bank 0 zł – pod warunkiem dokonania min. 5 transakcji miesięcznie lub stała opłata miesięczna w wysokości 3 zł 5 zł – w bankomatach i terminalach w kraju (z opłaty zwolnieni są klienci przed 26 rokiem życia)
  • możliwość włączenia pakietu wielowalutowego
  • do 200 zł premii za przeniesienie wynagrodzenia (min. 1000 zł) na nowo otwarte konto
  • zwrot za rachunki w wysokości 1% płatności za prąd, gaz, Internet, TV, telefon (do 300 zł rocznie)
Nest Bank 0 zł bezwarunkowo 0 zł we wszystkich bankomatach w kraju
  • konto z debetem do 30 000 zł dla nowych klientów
  • darmowe konto walutowe
  • zniżki na zakupy w programie Visa Oferty
  • za każde polecenie konta bank przeznaczy 50 zł na rzecz dzieci ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce
Getin Bank 0 zł (konto darmowe pod warunkiem dokonania co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej kartą lub BLIK w miesiącu) 0 zł – wszystkie bankomaty w Polsce
  • promocyjne oprocentowanie do 3,5 proc. w skali roku na koncie oszczędnościowym w ofercie specjalnej “Bonus za aktywność”
  • do 500 zł premii za polecanie konta
  • 10 proc. zniżki w Multikinie (rabat dotyczy filmów 2D i 3D oraz przekąsek) oraz z rabatów dostępnych dla wszystkich użytkowników Mastercard i Visa.
  • pakiety ubezpieczeń (od zdarzeń losowych, choroby, awarii sprzętu AGD, RTV, IT, utratą rzeczy osobistych i karty)
Bank BNP Paribas
0 zł 5 zł – w pozostałych bankomatach w kraju
  • szeroki pakiet ubezpieczeń oferowanych lub obsługiwanych przez bank,
  • atrakcyjne premie i programy rabatowe
MBank 0 zł – pod warunkiem dokonania min. 5 transakcji kartą w miesiącu 7 zł – dla klientów niekorzystających z usługi „Wypłaty ze wszystkich bankomatów”
  • kilka wariantów kart płatniczych
  • do 140 zł premii za otwarcie konta
BOŚ Bank 0 zł – pod warunkiem dokonania transakcji bezgotówkowych na minimum 300 zł miesięcznie 0 zł  – wszystkie bankomaty w kraju
  • darmowe EKOkonto oszczędnościowe z atrakcyjnym oprocentowaniem do 2 proc. w skali roku
  • szeroki pakiet usług dodatkowych
  • możliwość założenia profilu w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i logowania się do niej za pośrednictwem systemu transakcyjnego

W jakim banku założyć konto osobiste – czy reputacja banku ma znaczenie?

Wszystkie działające w naszym kraju banki uczestniczą w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Jego zadaniem jest zabezpieczenie i wypłata pieniędzy konsumentów (do 400 000 zł) na wypadek bankructwa instytucji finansowej. Dlatego właśnie banki w Polsce uznawane są za najbezpieczniejsze miejsce do przechowywania pieniędzy. ING Bank Śląski znalazł się nawet w zwycięskiej 50 rankingu The Safest Banks for 2018 przeprowadzonym przez Global Finance6.

Na wybór oferty często ma wpływ reputacja banku czy chwytliwa reklama. To na co rzeczywiście warto zwrócić uwagę to wysokość aktywów (tutaj od lat wygrywają PKO BP i Bank Pekao) oraz właściciel banku. Największe prawdopodobieństwo wypłacalności mają instytucje, których głównym udziałowcem jest Skarb Państwa (np. Alior Bank i BOŚ Bank, PKO BP i Bank Pekao), lub które są częścią międzynarodowych grup (m.in. Raiffeisen, Citi Handlowy, Millenium, BZ WBK czy mBank). Najmniej stabilne finansowo są zazwyczaj małe lub lokalne banki spółdzielcze i SKOK-i.

Gdzie najlepiej założyć konto bankowe dla młodych?

Pierwsze konto bankowe dla dzieci i młodzieży warto założyć głównie ze względu na aspekt edukacyjny. Nastolatki już od 13 roku życia mogą uczyć się odpowiedzialności finansowej i obsługi rachunku bankowego. Konto umożliwia oszczędzanie kieszonkowego i dokonywanie płatności kartą. Wszystko odbywa się pod okiem rodziców, którzy mają stały wgląd w historię transakcji i mogą je zasilać rachunek wybraną przez siebie kwotą. W ofercie mBank zyskamy kartę z własnym zdjęciem, stałą zniżkę do kina oraz rabaty w wybranych sklepach. Zakładając Konto JUNIOR w Eurobank mamy szansę skorzystanie z pakietu ubezpieczeń oraz zwrot 720 zł rocznie za wydatki na sport, urodę, rozrywkę i rekreację. Na tańsze konto bankowe liczyć mogą także osoby w wieku 18-26 lat. Zazwyczaj osoby w tym wieku mogą liczyć na zwolnienie z opłat za niektóre transakcje, bezwarunkowo darmowe korzystanie z karty płatniczej i tańsze wypłaty z bankomatów. Nie zapominajmy także o szeregu ofert promocji bankowych

Za otwarcie konta i płatności kartą PKO Konto dla Młodych od 18 lat oferuje bon o wartości 150 zł na zakupy sportowe w 4F. Konto 360° Student w banku Millennium oferuje zwolnienie z opłat za kartę oraz wypłaty z bankomatów przy min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu. Dodatkowo za przystąpienie do programu poleceń możemy zdobyć 80 zł do wydania na zalando.pl, 80 zł do wydania na empik.com,4 bilety do Multikina (2D) albo Heliosa (2D/3D) i premię za zakupy do 30 zł/m-c przez 3 miesiące. Zakładając Konto Przekorzystne dla młodych w banku Pekao otrzymamy bonus w wysokości 100 zł, zniżki do 30 proc. w ponad 2000 sklepach w programie Galeria Rabatów, oraz dostęp do platformy OK, GO! Daje ona dostęp do m.in. 1 z 30 certyfikowanych modułów szkoleniowych z 6 obszarów tematycznych oraz 3-miesięczny dostęp do prenumeraty cyfrowej „Harvard Business Review Polska”.

W jakim banku najlepiej założyć konto walutowe?

Z rachunków walutowych korzystamy coraz częściej, nawet jeśli nie podróżujemy. Dzięki nim możemy wygodnie płacić z zagranicznych sklepach online, kupować waluty gdy są one tanie czy spłacać kredyty w obcych walutach. Spread w wybranym przez nas banku powinien być na tyle niski, by zapewnić w korzystne przewalutowanie waluty obcej na złotówki i na odwrót. To w jakim banku warto założyć konto walutowe czy wyrobić kartę wielowalutową zależy od naszych potrzeb. Jeśli rachunek będzie nam służyć głównie do gromadzenia środków i oszczędzania, warto zdecydować się na rachunek wyżej oprocentowany. Jeśli jednak planujemy aktywnie korzystać z konta, większe znaczenie będą miały opłaty za: utrzymanie konta; przelewy; wpłaty i wypłaty gotówki w walucie w oddziale banku.

Istotne są także waluty w jakich rozliczane będzie konto (ilość walut ograniczona), funkcjonalność walutowej karty płatniczej i koszty wypłat z bankomatów za granicą. Gdzie najlepiej założyć konto walutowe? Wiele banków umożliwia klientom posiadającym podstawowy rachunek osobisty, otwarcie konta walutowego zupełnie za darmo. Przykładem jest m.in. Nest Bank. Konsumenci, którzy zdecydowali się założyć konto za 0 zł w Santander Bank mogą włączyć pakiet wielowalutowy pozwalający na darmowe wypłaty z bankomatów za granicą i płatności kartą bez kosztów przewalutowania.

Konto dla małżeństw – jakie konto rodzinne wybrać?

Wspólne konto bankowe są nadal dość popularnym produktem. Konto rodzinne oferują obecnie niemal wszystkie banki. Ułatwia ono zarządzanie do domowym budżetem, a często pozwala uniknąć wielu opłat i kosztów dodatkowych ze względu na wysokie miesięczne wpływy na rachunek. Warto szukać także banków dających możliwość podpięcia do rachunku głównego konta JUNIOR dla nastolatków od 13 lat, które pozwoli na bieżąco kontrolować wydatki naszych dzieci. Znaczna część banków wprowadza produkty skierowane właśnie do rodzin i rodziców. Znaleźć możemy m.in. różnego rodzaju oferty promocyjne, kredyty gotówkowe z kartą dużej rodziny czy obniżenie opłat za prowadzenie rachunku.

Nest Bank posiada w ofercie stałej bezprowizyjny kredyt gotówkowy do 20 000 zł na 60 miesięcy dla rodzin z dzieckiem o nazwie “Nest Kredyt rodzinny”. Ponadto posiadacze konta mają możliwość złożenia wniosku o świadczenia “Dobry Start” 300+ i Rodzina 500+ bez wychodzenia z domu. W BOŚ Bank natomiast znaleźć możemy EKOkonto bez Kosztów w wariancie „500+”. Oferta skierowana jest właśnie do beneficjentów programu Rodzina 500+, a osoby pobierające świadczenie wychowawcze na dzieci mają szansę na oprocentowanie kwot do 3000 zł na 2% w skali roku. Korzystne warunki umowy dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i beneficjentów świadczenia 500+ znajdziemy także w banku PKO BP.

Czy warto posiadać więcej niż jedno konto bankowe?

Otwieranie różnego rodzaju rachunków w jednym banku to dość popularna praktyka. Pozwala to na korzystanie z dodatkowych ofert i promocyjnego oprocentowania kont oraz ułatwia zarządzanie rachunkami bankowymi i przelewanie środków między nimi (np. z konta oszczędnościowego na osobiste i odwrotnie). Czy warto jednak posiadać konta różnych bankach? Odpowiedź brzmi tak, co więcej, jest to wyjątkowo korzystne rozwiązanie, ponieważ nie pozwoli wykorzystać najlepsze elementy ofert kilku banków. Jedna instytucja może bowiem oferować atrakcyjne kredyty gotówkowe, a inny szeroki pakiet usług dodatkowych i dostęp do nowoczesnych metod płatności. Dodatkowy rachunek bankowy zapewni nam też:

  • dostęp do pieniędzy w razie problemów z bankowością internetową w banku głównym,
  • otrzymanie kilku kart płatniczych, szczególnie pomocne w razie kradzieży czy zgubienia jednej z nich,
  • zachowanie niezależności finansowej pomimo posiadania konta wspólnie z małżonkiem.

Korzystanie z promocji oferowanych przez różne instytucje umożliwia wielu konsumentom zarabianie na kontach bankowych. Są to kwoty sięgające nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Zanim zdecydujemy się na otwarcie dodatkowego konta warto zastanowić się czy będziemy w stanie je utrzymać. Ważne jest tu dokładne przeczytanie umowy. Często nawet popularne ostatnio darmowe konta bankowe wymagają spełnienia pewnych warunków, takich jak wartość miesięcznych transakcji czy częstotliwość korzystania z karty płatniczej. Jeśli wybierzemy mądrze, zarządzanie pieniędzmi może się okazać łatwiejsze niż kiedykolwiek.


  1. SHA – opłaty banku nadawcy pokrywa zleceniodawca, a opłaty banku odbiorcy oraz opłaty banków trzecich pokrywa beneficjent. W przelewach SWIFT dostępne są także inne instrukcje kosztowe takie jak: OUR – wszystkie opłaty banków biorących udział w realizacji przelewu pokrywa zleceniodawca, BEN – wszystkie opłaty banków biorących udział w realizacji przelewu* pokrywa odbiorca.
  2. SPOT – najtańsza opcja przelewu; przelew pojawi się u odbiorcy w ciągu 3 pełnych dni roboczych od momentu zlecenia.
  3. Tomnext – jeżeli przelew zostanie zlecony np. do 13:00 (w zależności od banku), pojawi się on u odbiorcy następnego dnia.
  4. Overnight – najszybszy i najdroższy tryb realizacji przelewu. Jeżeli przelew zostanie zlecony np. do 13:00 (w zależności od banku), pojawi się on u odbiorcy tego samego dnia popołudniu.
  5. Moneyback bywa czasem błędnie określany jako Cash back.
  6. https://www.gfmag.com/magazine/november-2018/safest-banks-europe-2018