Wymóg konta bankowego dla działalności gospodarczych

Jeszcze do końca grudnia przedsiębiorcy mogli samodzielnie decydować czy chcą prowadzić odrębny rachunek firmowy, czy jego posiadanie jest dla nich zbędne. Mogli bez przeszkód wykonywać transakcje z prywatnego konta, płacąc za zamówienia albo regulując składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie było to do końca wygodne. Kiedy prowadziliśmy pełną księgowość, musieliśmy każdego miesiąca zaznaczać, co było prywatnym, a co służbowym wydatkiem. Od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywać nowe zasady prowadzenia działalności.

Każda firma będzie musiała posiadać odrębny rachunek firmowy. Wszelkie transakcje powyżej 15 tys. zł trzeba będzie wykonywać z kont zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Jeżeli nie zastosujemy się do tego wymogu, nie będziemy mogli wpisać transakcji w koszty firmy. Co wobec tego powinno zwracać naszą uwagę, gdy szukamy propozycji kont bankowych dla własnej działalności?

Koszty otwarcia i prowadzenia rachunku bankowego

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze najlepszego konta bankowego są oczywiście związane z nim koszty. Szczególnie małe i średnie firmy na starcie swojej działalności liczą każdy grosz, z nadzieją, że uda się go pomnożyć, a nie stracić.

Najbardziej kuszą nas oferty bezpłatnego konta bankowego. Uważajmy, ponieważ darmowe może okazać się tylko jego prowadzenie. Za wszystkie pozostałe usługi będzie trzeba zapłacić. Dla banku liczą się zyski, więc może się okazać, że chociaż gwarantuje rachunek firmowy bez opłat, zarobi właśnie na dodatkowych funkcjach konta. Niektóre z instytucji bankowych mogą też wymagać spełniania precyzyjnie określonych warunków. Jeśli ich nie dotrzymamy, będziemy musieli uiszczać miesięczną opłatę. O co chodzi? To np. wykazanie odpowiednie salda na koniec każdego miesiąca albo przeprowadzenie określonej ilości transakcji bezgotówkowych. Wymagania mogą być różne.

Najważniejsze, aby warunki były klarowne, a przedsiębiorca został poinformowany o zasadach współpracy w momencie podpisywania umowy. Unikajmy banków lubujących się w zapisach drobnym druczkiem i niejasnych zastrzeżeń.

Opłaty za wykonywanie przelewów bankowych

Poza kosztem otwarcia i prowadzenia rachunku firmowego, bank może obarczyć nas opłatami związanymi z wykonywaniem przelewów. Przelewy są częścią każdej działalności – nie da się z nich zrezygnować. W ten sposób dajemy pracownikom wynagrodzenie, opłacamy dostawy i zamówienia czy robimy przelewy do urzędów. Trudno liczyć na bezpłatne transakcje. Zdarza się, że tylko kilka pierwszych przelewów można wykonać za darmo. Dlatego dokładnie prześledźmy oferty, aby jak najbardziej zminimalizować koszty.

Niekiedy, robiąc przelewy, nieprawidłowo wpisujemy numer rachunku odbiorcy. Czy pieniądze z błędnego przelewu bankowego można odzyskać? Należy jak najszybciej zgłosić pomyłkę. Jeżeli zdążymy przed zaksięgowaniem środków, mamy największą szansę na odzyskanie gotówki. W przeciwnym razie może być to dużo trudniejsze.

Rodzaj karty dołączanej do rachunku dla firmy

Banki mogą oferować różne rodzaje kart dołączonych do rachunku. Jakie opcje przedsiębiorcy mają do wyboru? Karty kredytowe oraz płatnicze, pozwalające realizować płatności bez noszenia przy sobie gotówki. Korzystanie z karty wiąże się z opłatami, nie tylko za samo jej posiadanie. Dlatego dokładnie przyjrzyjmy się kosztom, np. związanym z wypłatami gotówki z bankomatu. Działanie kart płatniczych dołączanych do rachunku firmowego właściwie nie różni się niczym od kart do konta osobistego.

W kartach gotówkowych otrzymujemy dostęp do elastycznej linii kredytowej, z której możemy korzystać, kiedy np. mamy zobowiązania wobec kontrahentów. Zwróćmy uwagę, jak wysoki jest limit kredytowy. Oferta mBank pozwala korzystać ze 100 000 zł. Z kolei Alior Bank przyznaje indywidualny limit kredytowy Z jednej strony wyższy na więcej pozwala, ale z drugiej – pobrane środki trzeba będzie w końcu spłacić. Zwróćmy uwagę na wysokość oprocentowania, opłatę roczną, okres bezodsetkowy oraz opłatę za wydanie. Na 0 zł za wydanie i prowadzenie karty możemy liczyć np. w City Banku Handlowym oraz Idea Bank.

Nowoczesny system bankowości elektronicznej

Rozwój FinTechu w Polsce sprawił, że również instytucje bankowe czerpią z innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Elektroniczna bankowość cały czas się rozwija, a Polacy ją kochają. Daje dostęp do komfortowego wykonywania operacji bankowych. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Mastercard, już 91 procent przepytanych mieszkańców naszego kraju wykonuje przynajmniej jeden internetowy przelew w miesiącu. Przedsiębiorcy również chcą korzystać z nowatorskich usług finansowych i np. rozliczać się z dostawcami bez wizyty w oddziale banku.

Bankowość internetowa staje się standardem. Banki szybko przekonały się, że to dla klientów istotna kwestia, dlatego wprowadzają coraz więcej internetowych udogodnień. Również wniosek o konto dla firm można złożyć nie wychodząc z domu, podpisując umowę dostarczoną przez kuriera.

Dodatkowe korzyści związane z rachunkiem firmowym

Z rachunkiem firmowym mogą również wiązać się dodatkowe korzyści. Jakie? To na pewno atrakcyjne promocje, np. mBank kusi przedsiębiorców zwrotem 150 zł na konto, pod warunkiem, że zapłacimy pierwszy przelew do ZUS na kwotę co najmniej 250 zł, a do tego dokonamy płatności kartą debetową.

Poza promocjami to dodatkowe usługi, ubezpieczenia, karty podarunkowe czy abonament na korzystanie z programu ułatwiającego wystawianie i zarządzanie fakturami. Jeśli warunki poszczególnych ofert są podobne, warto wybrać instytucję bankową, które zapewniają właścicielom dodatkowe udogodnienia.

W jakim banku otworzyć konto bankowe?

Szereg ofert bankowych może sprawić, że będziemy mieć nie lada problem, aby wybrać jedną z nich i podpisać korzystną umowę. Zapoznajmy się z kilkoma z nich, aby wiedzieć, na co możemy liczyć.

T-mobile Usługi Bankowe pozwala założyć Konto Biznes bez opłat, jeśli każdego miesiąca będziemy mieć 2000 zł wpływów. Musimy też wykonywać przelewy do ZUS lub US. PKO BP i Konto Firmowe, które oferuje, nie wiąże się z kosztami, jeśli mamy minimum 1000 zł wpływów. Do tego przez pierwsze 6 miesięcy możemy korzystać z księgowości online szybkafaktura.pl. Z kolei bankowość elektroniczna w Getin Banku to szybki dostęp do produktów i efektywne zarządzanie finansami firmy. Jeśli założymy tam konto, będziemy mieć darmowe przelewy do ZUS-u oraz US.

Co istotne, myśląc nad rachunkiem firmowym, możemy przyjrzeć się także oferowanym przez instytucję kredytom. Ich warunki nie zawsze są przystępne, dlatego możemy skorzystać z produktów finansowych udostępnianych przez firmy z sektora pozabankowego.

Pożyczka online wprost na rachunek firmowy

Przedsiębiorstwa na różnym etapie swojej działalności mogą potrzebować finansowego wsparcia. Według Polaków, na wystartowanie z własnym biznesem potrzebujemy średnio 43 400 zł. Pożyczki na działalność gospodarczą pozwalają przeprowadzić zaplanowane inwestycje i uzyskać środki, których nam na te cele brakuje. Kiedy założymy rachunek firmowy, trafią wprost na niego. Doskonałe oferty znajdziemy np. w firmach AASA dla biznesu oraz Aforti Finance. Ta pierwsza udziela zobowiązań do 10 000 zł, a okres spłaty może wynosić nawet 24 miesiące. Drugi z wymienionych pożyczkodawców pozytywnie zaskakuje wysokością zastrzyku finansowego dla firm. Można się się starać nawet o 100 000 zł, błyskawicznie przechodząc przez cały proces weryfikacyjny.

Co istotne, pożyczki można wpisać w koszty firmy. Nie jest to jednak cała kwota, ale naliczone odsetki w momencie ich zapłacenia. Trzeba również pamiętać, że uzyskane środki mogą być wykorzystane wyłącznie na cele związane z działalnością.

Jeśli prowadzisz własną i od jakiegoś czasu myślisz nad dodatkowymi środkami na rozwój i inwestycję, sprawdź ranking pożyczek dla firm. Eksperci co miesiąc przygotowują zestawienie najlepszych ofert, pośród których można znaleźć propozycję odpowiadającą naszym wymogom.

Polacy wolą etat czy własną firmę?

Własna firma krok po kroku daje znacznie więcej satysfakcji, niż praca na etacie. Lecz wiąże się również z poważniejszą odpowiedzialnością. Nie każdy jest na nią gotowy, większość z nas woli po 8 godzinach pracy wyłączyć komputer i nie myśleć o zawodowych obowiązkach. Potwierdzają to wyniki badań firmy Provident, według których dwie trzecie ankietowanych mieszkańców naszego kraju woli pracę na etacie.

Nie oznacza to, że nie otwieramy własnych firm. Najbardziej przedsiębiorczy są młodzi ludzie, poniżej 25 roku życia. Każdego roku swoją działalność zaczyna prowadzić kilka tysięcy przedsiębiorców. Część z nich decyduje się po jakimś czasie ją zamknąć, ale bilans cały czas jest dodatni, ponieważ większość dobrze radzi sobie na rynku.

“Chociaż własna działalność wymaga sumienności i rzetelności, warto podjąć się wyzwania, jeśli mamy pomysł na biznes. Mądrze wybrane konto bankowe ułatwi nam przeprowadzanie transakcji i dbanie o finanse. Jeśli zaś będziemy potrzebować wsparcia firmowych funduszy, nie bójmy się korzystać z oferty instytucji pozabankowych. Nie mają wyśrubowanych wymagań i pozwalają uzyskać wystarczające środki na przeprowadzenie inwestycji” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.