Barometr Providenta – gdzie na wakacje?

“Barometr Providenta” to cykliczne badanie, którego celem jest lepsze poznanie preferencji, zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Wraz z nadchodzącym sezonem urlopowym, przedstawiciel sektora pożyczkowego zapytał Polaków o preferowany kierunek wakacyjny. Sondaż wskazał na morze, które wybierane jest przez 34 proc. pytanych. Wśród nich znalazły się głównie rodziny z dziećmi. Młodsze osoby stawiają na wyjazdy zagraniczne, których cena często jest wyższa. Wbrew temu, co mówi się o górach, zainteresowanych odpoczynkiem pośród nich jest tylko 23 proc. konsumentów ofert wakacyjnych. Agroturystyka wybierana jest jedynie przez 14 proc. ankietowanych. Mimo, że Mazury wskazało o 1 pkt proc. osób więcej niż przed rokiem, nadal jest to najrzadziej wybierane miejsce na urlop.

Na jak długo urlop?

Sondaż przeprowadzony przez Provident – lidera bankowości w Polsce pokazuje, że nie każdy chce lub może pozwolić sobie na dwutygodniowe wakacje. Tak długi urlop wybierają najchętniej osoby młode (do 24. roku życia), które jednocześnie planują pojechać gdzieś dalej. Takich osób jest jedynie 5 proc. co pokazuje, że obowiązki jednak biorą górę. Nie znaczy to oczywiście, że pozostali nie zdecydują się na odpoczynek. Aż 38 proc. ankietowanych wskazało, że ich relaks po prostu potrwa krócej.

Deklarację dotyczącą rezygnacji z urlopu złożyły osoby starsze oraz pozostające między 40, a 59 rokiem życia. Na wyjazd urlopowy nie wybiorą się głównie ci, których na to nie stać (56 proc. badanych). Takie osoby znajdują się w każdym przedziale wiekowym. Wśród powodów rezygnacji ze spędzenia ciekawie czasu wolnego znalazł się także brak chęci, brak możliwości sięgnięcia w pracy po urlop oraz problemy zdrowotne. Te najczęściej dotykają osób w podeszłym wieku.

Skąd pieniądze na wakacje?

Choć wyjazd wakacyjny wiąże się z wydatkiem, nie musi on być obciążeniem dla naszego domowego budżetu. Wystarczy, że dokonamy jego dokładnej analizy i na jej podstawie każdego miesiąca odłożymy odpowiednią sumę. “Barometr Providenta” mówi, że robi tak blisko połowa badanych. Oszczędzanie na wyjazd rozpoczyna się średnio pół roku przed jego realizacją. 41 proc. ankietowanych wskazało, że pieniądze na wyjazd zaczyna odkładać już rok wcześniej, a tylko co czwarty Polak przyznaje, że pokryje koszty z bieżących dochodów bez konieczności odkładania. Na sfinansowanie urlopu mogą liczyć osoby młode oraz emeryci czy renciści, o których zadba ktoś bliski.

Osoby, które nie mają możliwości odłożenia pieniędzy, mogą skorzystać z pożyczki na wakacje od osoby bliskiej czy sektora pożyczkowego. Dzięki temu nie przegapią życiowej okazji i przywiozą masę wspomnień. Mimo, że budżet Polaków ocenia się jako dobry, w tym sezonie zadeklarowani planują na wczasy wydać znacznie mniej. 40 proc. Polaków przeznaczy na wakacje ok. 2 700 zł. Wyjazd rodzin z dziećmi sięgnie kosztu 3 000 zł. Seniorzy, jeśli zdecydują się na wyjazd, przeznaczą na niego nieco ponad 1 000 zł.

Wakacje to czas radości i odpoczynku. Trudno sobie na niego pozwolić, jeśli brakuje nam pieniędzy. Z pomocą przyjdą oferty szybkich pożyczek online, które dostaniemy w kilkanaście minut zupełnie za darmo. Warto z nich skorzystać, by nie przegapić wyjazdu marzeń– komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.